فساد پنهان

در اخبار بی‌بی‌سی خواندم که “… ۹۹ درصد از موارد خشونت و بدرفتاری با زنان افغان به آنان گزارش داده نمی شود،…” قبلا در اینجا و اینجا در مورد حجاب گفته بودم. میخوام در این پست به مسئله فساد اخلاقی بپردازم:
اوایل انقلاب یادم هست که می‌گفتند آیت ا… طالقانی نظرشون این بوده که این فاحشه‌خانه‌ها را نبندید! و ظاهرا تعبیری داشتند با این مضمون که بالاخره هر خانه‌ای نیاز به توالت دارد! آنوقتها عقلم قد نمیداد به اینکه نظر مرحوم طالقانی را بفهمم. به نظر من الآن وضع جامعه از این لحاظ خیلی خراب است و متاسفانه میزان فسادی که وجود داره (همانند آمار فوق در مورد بدرفتاری با زنان افغان!) خیلی بیشتراز اون چیزیه که اعلام میشه یا حتی تصور میشه. علتش هم پنهان بودنه. ازجمله مزایای آشکار بودن این کارها کم شدن حجم آنها و تحت کنترل بودن (هم از لحاظ بهداشتی و امراض و هم از لحاظ مالی و درآمد مالیاتی) را میتوان نام برد. شما مزایای دیگری سراغ دارید؟ طرح خانه های عفاف آقای رفسنجانی چطوره؟ ضمنا (همونطور که در مورد حجاب هم گفتم) ممکنه اولش اقبال مردمی زیاد باشه ولی بعد این موج فروکش خواهد کرد!؟

پی نوشت: این هم یکی از مصادیق ضررهای فساد پنهان!
پی نوشت 2: این هم گوشه کوچکی از نتایج فساد پنهان!!

8 Replies to “فساد پنهان”

 1. علی

  سلام متاسفانه قضیه فساد پنهانی که در جامعه ما هست آنچنان ریشه دار شده و به بیشتر اقشار سرایت کرده که نگو و نپرس.
  وقتی به راحتی هر چه تمام تر بچه های 10-12 ساله به فیلمهای غیر اخلاقی دسترسی دارن و خانواده ها از حداقل های مسایل ارتباطات دینی و اخلاقی بی اطلاع یا کم اطلاعن بیشتر از این نمیشه انتظار داشت.
  به نظر من اولین گام در حل این مسائل اگاه کردن افراد جامعه با اعتقادات دینیه
  چون از امام کاظم نقل شده که فرمودند تقوی نتیجه معرفت به خدا و پیامبر و اهل بیت مخصوصا امام زمانه علیهم صلوات الله
  البته من و شما و آندسته مسولینی که دوست دارن بیدار بشن باید برای افرادی که حرفمون رو می پذیرن مثل واکسیناسیون اقدام کنیم.
  گام دوم اینه که در کنار این بحث به والدین-بازم اونایی که می خوان کمکی به خودشون کنن-هم خطر رو گوشزد کنیم و هم بگیم راه مقابلش اینه که بیشتر بچه هاشونو تحویل بگیرن و به اونا محبت کنن تا توی دام شیادها نیفتن
  گام سوم اینه که به زنها و مردها در کنار بحث دینی و اخلاقی اهمیت فراموش کردن دوستی های انحرافی دوره جوونیشونه و انجام توبه واقعی از اشتباهاتیه که قبلا انجام دادن
  گام چهارم اینه که به همین همسرای جوون یاد بدیم که در روابط خانوادگی و زناشوییشون تا نهایت ممکن فکر طرف مقابلشون باشن که باعث بشه نرن به سمت ارضای نیازهاشون از راههای دیگه مثلا مردا اگه بفهمن نیاز همسرشون توجه و ملاطفت و گوش دادن به درد دلاشونه و نیاز مردا توجه همسر به زیبایی و میل و رغبت نشون دادن به ارتباطات جنسی اه و…..
  و گام آخر اینکه خطر فیلمها و مطالب غیر اخلاقی و خود ارضایی و عواقب خطرناکش در زندگی آینده اشونه که بفهمن در صورت ادامه این رفتارهای پر خطر خیانت به همسر و بچه های آندشون می کنن و احتمالات آلودگی های بیشتر به زنا رو در اونها زیاد میکنه
  اما حرف آخر اینکه هم به خودمون و هم به دیگران یادآوری کنیم که کار و مشکل بدست خداست که حل می شه پس بیایم و بیان که دعا کنیمو بگیم خدایا ماها ثابت سد برامون که نمی تونیم و کلید و چاره اصلی همه مشکلاتمون بدست توست.
  تا نیایی گره از کاربشر وا نشود درد ما جز به ظهور تو مداوا نشود

 2. پنگوئن

  این موضوعی است که متاسفانه عرف غلط و حاکم بر جامعه امروزی ما مانعی است، بزرگ برای اصلاح آن. به هر حال حل این مشکل نیاز دارد به یک آدم شجاع که بتواند فشار منفی افکار عمومی را تحمل کند.

 3. علی

  سلام
  البته نه لزوما خانه های عفاف ؛ این کاملا یه مدل غربیه ، مگه ما در اسلام متعه نداریم ؟ اگه این جا بیفته بهتر از اون نیست ؟ مسلما بهتره و حقوق خانواده هم درش بیشتر لحاظ شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *