سؤالات مهم از رهبری

محمد مهدوی فر *

به نام خدا
محضر مبارک مقام معظم رهبری مد ظله العالی
سلام علیکم و رحمه الله

حضرتعالی در مورخه ششم آبان ماه سال ۱۳۸۸ در جمع دانشجویان نخبه دانشگاه های کشور در جواب یکی از دانشجویان نخبه، متواضعانه فرموده اید:
« اینی هم که گفتند از رهبری انتقاد نمی کنند، شما بروید بگویید انتقاد کنند. ما که نگفتیم از ما کسی انتقاد نکند. ما که حرفی نداریم. من از انتقاد استقبال می کنم. از انتقاد استقبال می کنم. »
در این خصوص اینجانب سؤالاتی دارم که محضر شما تقدیم می کنم.

۱) انتقاد از رهبری می بایست فقط به وسیله نوشتن نامه به دفتر حضرتعالی و به صورت مخفیانه باشد یا منظور شما انتقاد علنی از رهبری است؟

۲) آیا انتقاد از رهبری فقط در حوزه مشخصی مجاز می باشد یا در همه حوزه ها، حتی در سیاست های کلی نظام نیز، که توسط حضرتعالی ترسیم می شود، انتقاد از رهبری امکان پذیر است؟

۳) آیا کسانی که در نظر دارند از رهبری انتقاد کنند، این انتقادها می بایست در کنایه و در لفافه باشد یا انتقاد صریح از رهبری مورد نظر بوده است؟

۴) از آنجایی که فی نفسه هر انتقادی را می توان به تضعیف رهبری یا مخالفت با رهبری یا توهین به رهبری تعبیر کرد، وظیفه تشخیص و تفکیک این معانی به عهده چه نهادی است؟

۵) از آنجایی که ممکن است بعضی از کارگزاران قضایی و امنیتی و اطلاعاتی کشور از منویات حضرتعالی در این باره اطلاع کافی نداشته باشند، چنانچه فردی به خاطر انتقاد از رهبری به نهادهای امنیتی احضار شود و مورد بازجویی قرار گیرد و در مورد وی پرونده ای تحت عناوین مختلف تشکیل شود، از چه طریقی می تواند مراتب رضایت حضرتعالی را در موضوع انتقاد از رهبری به اطلاع کارگزاران مربوطه برساند؟
اصولا آیا نهادهای امنیتی و قضایی کشور در خصوص عدم برخورد با منتقدین رهبری به اندازه کافی توجیه شده اند؟

۶) از آنجایی که در بین خواص کمتر و در ذهن عوام بیشتر، این طور جا افتاده است که انتقاد از رهبری خطرناک است و از طریق بسیج، سپاه، وزارت اطلاعات، حراست و دادستانی منجر به پیگرد می شود. برای رفع این ذهنیت چه تمهیداتی انجام شده یا در شرف انجام است؟

۷) چنانچه فردی از رهبری انتقاد کند ولی بعد معلوم شود که انتقاد وی صحیح نبوده است یا در مواردی که انتقاد کننده نتواند انتقاد خود را اثبات نماید، در این صورت آیا با انتقاد کننده برخوردی قهری صورت خواهد گرفت؟

۸) آیا اگر سخنران یا نویسنده ای در نوشته یا سخنرانی خود جنابعالی را بدون پیشوند مقام معظم رهبری صرفا به نام خطاب کند، مثلا بگوید علی خامنه ای چنین گفته است، آیا استفاده از چنین ادبیاتی مجوز توبیخ یا برخورد قضایی یا امنیتی است؟
و آیا دوستداران و علاقه مندان به حضرتعالی می توانند در این صورت با وی برخورد قهرآمیزی بکنند؟
اصولا رفتار و برخورد ارادتمندان به رهبری در چنین مواقعی چگونه باید باشد تا مورد رضایت حضرتعالی قرار گیرند؟

۹) آیا با استناد به همین سخنانی که شما در جمع دانشجویان فرموده اید، انتقاد از امام خمینی نیز به مانند انتقاد از حضرتعالی در جمهوری اسلامی مجاز می باشد و یا اینکه انتقاد از امام خمینی (ره) به هر شکلی که باشد جزء خطوط قرمز نظام محسوب می شود؟
با تشکر

* تخریبچی و غواص دفاع مقدس

منبع: صفحه فیس بوک نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *