پیامک فارسی

اول این خبر رو بخونید. مدتی پیش به ذهنم رسیده بود که میشه با یک راهی که به سیستم کدینگ برمیگرده کاری کنیم که حجم پیامکهای فارسی بیاد پایین! خب همونطور که حتما میدونید حداکثر اندازه پیامکهای لاتین 160 کرکتر و فارسی 70 کرکتر میتونه باشه. علتش هم اینه که فارسی به صورت یونیکد ارسال میشه و در واقع برای هر کرکتر 2 بایت اشغال میشه. خب میشه بایت اول هر پیامک رو استفاده کنی برای کدینگ. به این صورت که مقدار کد بایت اول را به بایتهای بعدی اضافه کنیم. بایت اول خودش کرکتر اصلی نباشه و فقط برای کدینگ استفاده بشه. حالا اگر محتوای این بایت 0 (صفر) بود، اضافه شدن آن به کد بایتهای بعدی هیچ تاثیری نخواهد داشت و درواقع کد بایتهای بعدی میتونه همون کدهای کرکترهای لاتین باشه. اما مثلا فرض کنید که بیاییم و برای کرکترهای حروف الفبای فارسی به ترتیب (از الف) کد 145 به بعد را در نظر بگیریم. آنوقت با اضافه کردن عدد 80 به کد کرکتر A (که 65 هست) میشه کد کرکتر “الف” را بدست آورد. آنوقت کافیه همون بایت اول رو بذاریم 80 . البته یه شرط دیگر هم لازمه و اون اینکه نرم‌افزار گوشیها برای خواندن و نوشتن پیامکها؛ این روش را بکار بگیرند. یه مشکل دیگه هم شاید باشه و اون هم اینه که اگر بخواهیم در متن پیامک ترکیبی از کرکترهای فارسی و لاتین داشته باشیم چه کنیم؟ این هم راه حل داره و اونهم استفاده از پترن خاصی برای تغییر زبان هست. البته قطعا باید روی این موضوع بیشتر کار و بررسی کرد. ولی به عنوان یه ایده اولیه به نظرم رسیده که بهتر دونستم مطرحش کنم. زیاد هم بهش فکر نکردم ولی فکر میکنم شاید بشه از این روش برای کدینگ زبانهای مختلف استفاده کرد. فقط یک سری هماهنگیها و بررسیهای دقیقتر باید صورت بگیره؟!
در اینصورت دیگه نیازی هم نیست که برای گسترش زبان فارسی هزینه پیامکهای فارسی را کاهش و لاتین را افزایش دهیم!!!

تا چه قبول اوفتد و چه در نظر آید؟

2 Replies to “پیامک فارسی”

  1. مجيد

    من خيلي از اين موضوعات سر در نميارم. ولي چند وقت پيش تو يه سايتي (www.4pcman.com) يه چيزي خوندم كه به نظرم منطقي اومد. نوشته بود كه حداكثر ظرفيت يه اس ام اس لاتين، 120 كاراكتر هستش ولي حداكثر ظرفيت يه اس ام اس فارسي، 60 كاراكتر هستش. حالا با اين حساب درسته كه اس ام اس فارسي ارزون ميشه ولي چون ظرفيتش كمتره، طبعا هزينه اش دو برابر اس ام اس لاتين ميشه. پس ارزون كردن اس ام اس فارسي تاثيري روي هزينه كلي اس ام اس هاي ارسالي نداره و فقط يه جور شگردي براي افزايش قيمت اس ام اس ها.

  2. متتی

    آقا شرمنده
    من رو دعوت کرده بودی از کتابهای نخوندم بگم. هم هنوز فرصت پیدا نکردم و هم گفتن از کتابهایی که وقت نکردم تموم کنم ناراحتم می کنه. به هر حال چون کتابها رو با مطالعه قبلی در موردشون و با وسواس انتخاب می کنم اگه وقت و شرایط اجازه بده هر کتابی رو شروع کنم تمام هم می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *