از آمریکا برگشتگان ۳

ضمن تشکر از توجه دوستان به محتوای پست “از آمریکا برگشتگان؟” و ابراز نظرهای تکمیلی.
با توجه به کامنت گذاشتن برخی دوستان، موارد زیر را لازم به ذکر میدانم:
1- اولا من کارم را در اینمورد با یک بررسی آماری شروع کرده‌ام. من در تمام طول زندگی خودم با 4 نفر از آمریکا برگشته شخصا و از نزدیک شناخت و برخورد داشته‌ام. هر 4 تای آنها هم مشکل داشته‌اند! مشکل آنها هم مشکلات خاصی بوده که مصداق “یدرک و لا یوصف” هست. نمونه‌ای از این مشکلات را هم در پست اول آوردم. ای کاش فرصت اینرا داشتم تا همه آنچه در مورد آنها میدانم را بنویسم.
2- البته نمیتوان صرف اینکه 100 درصد جامعه آماری مورد نظر من مشکلدار هستند، نتیجه گیری کرد که غالب از آمریکا برگشتگان مشکل دارند. ولی ما ضرب المثل داریم که “مشت نمونه خروار است“! قطعا استثنائاتی هم وجود دارد.
3- من همونطور که در این کامنت نوشتم، معتقد نیستم که مقصر اصلی آمریکاست. بلکه مقصر اصلی را سران و رهبران کشورهای جهان سومی میدانم که زمینه پیاده‌سازی این سیاست را فراهم آورده‌اند. برای تاکید، بخشی از این کامنت را مجددا تکرار میکنم: “اگر در کشوری مدیران ناشایست بر سر کار باشند آنگاه دشمن با کمترین هزینه میتواند از نابخردی آنها به نحو مذکور در متن پست استفاده کند. در اینصورت مقصر نه عوامل درونی و نه مستقیما دشمن خارجی است. بلکه مقصر اصلی مدیران نادان و نالایق هستند! یادمان نرود که امیرکبیر وقتی به صدارت رسید سفیر روس را اینقدر پشت درب اطاقش نگه داشت تا عصبانی شد و دست از دخالت در امور داخلی ایران برداشت!
4- در اینکه ایرانی صاحب هوش سرشار و سرآمد هست شک دارم (یقین کامل ندارم)! اما در این گفته (که بارها از دوستان شنیده‌ام) شک ندارم که: اگر از هر 10 ایرانی 9 تا باهوش و از هر 10 ژاپنی 1 نفر باهوش باشند؛ اغلب (هم در ایران و هم در ژاپن) مدیریتها دست همان نفر دهم است!
5- ما چون بحران مدیریت داریم؛ مدیریت بحرانمان مشکل دارد!!!
6- آقای شمس ضمن رد کردن نحوه نتیجه گیری من از روی 4 نمونه، همان حرف مرا به گونه دیگری بیان و در واقع تایید کرده‌اند!
7- ضمن تشکر از علی آقا، توجه ایشان را به خواندن پست “مدیران ژاپن/ مدیران ما” نیز جلب میکنم. بله به قول ایشان همان “جامعه خنگ وابسته به ماشین حساب” در دنیا اول هستند. اما چرا؟ بیاییم مسائل را ریشه‌یابی کنیم.
8- خانم هایده هم درست میگویند. اگر ما باهوش هستیم از این هوش معمولا برای دور زدن مسائل استفاده میکنیم! اما باز چرا و مقصر کیست؟ حضرت علی (ع) میفرمایند: مردم بر دین پادشاهان خود هستند (الناس علی دین ملوکهم).  این یعنی چی؟ آیا به این معنی نیست که چون سران و رهبران ما از هوش خود برای  دور زدن و کلاه گذاشتن سر مردم استفاده میکنند؛ مردم نیز همین میکنند؟!
9- به نظر میرسد در موارد فوق الذکر تناقضی وجود دارد! ممکن است برخی بگویند شما مدعی شده‌اید که مسئولین و مدیران بیهوش (!) هستند، اما چطور آنها از هوش خود برای کلاه گذاشتن سر مردم استفاده میکنند؟ پاسخ اینست: تناقضی وجود ندارد. بیشتر آنان بیهوشند و برخی که هوشمند هستند هم از هوش خود سوء استفاده میکنند!

منتظر نظرات خوب و تکمیلی عزیزان هستم. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *