کمی وردپرس 3 – منوی اصلی

خب، تا کنون توانسته‌اید در وردپرس دات کام یک اکانت و یک وبلاگ ایجاد کنید و زبان کنترل پنلها را نیز فارسی کرده‌اید. از آنطرف، پس از ثبت دامنه شخصی و خرید فضای هاست، در آن فضا وردپرس دات ارگ را برای مدیریت محتوا نصب کرده و پلاگین وردپرس فارسی را نیز اضافه کرده‌اید.

در این پست، یک توضیح کلی در مورد آیتم‌های اصلی موجود در منوها خواهم داد و در پستهای بعدی توضیحات بیشتری در خصوص بخشهای مختلف منوها خواهد آمد. البته کار کردن با اکثر بخشهای منوها بسیار آسان است و چندان نیازی به توضیح ندارد و لذا من بخشهای مهمتر را مرور خواهم کرد. قبلا منوی اصلی وردپرس افقی بود ولی اخیرا به صورت عمودی در ستون سمت راست قرار دارد. در شکلهای مورد استفاده در این پست و پستهای بعدی، ابتدا تصویری از محیط دات‌کام و سپس تصویری از محیط دات‌ارگ خواهد آمد. موارد مشابه با شماره‌های یکسان و موارد متفاوت با حروف الفبا در تصویر مشخص خواهند شد. توضیحات مربوط به هر شماره یا هر حرف نیز، با همان شماره یا حرف مشخص خواهند شد. دقت در تصاویر (در اندازه بزرگتر) به جا افتادن موضوع کمک زیادی خواهد کرد!

wpcom7

wporg7

در قسمت اعظم صفحه، بخشهای موجود تقریبا یکسان هستند مگر اینکه در دات‌کام، بخش آمار نیز وجود دارد.
1- با وارد کردن آدرسهای لازم برای ورود به کنترل پنل (که در تصاویر با شماره 1 مشخص است)، میتوانید به صفحه‌ای مشابه تصاویر فوق وارد شوید (البته پس از لاگین). اینجا صفحه‌ی اصلی محیط کنترل پنل وبلاگ شماست!
A- این سطر در وردپرس دات ارگ وجود ندارد! به جای آن، کمی پایینتر، پیغام مربوط به در دسترس بودن نسخه‌ی جدید دات‌ارگ نوشته میشود. علت آن نیز اینست که نرم‌افزار دات‌کام توسط سایت وردپرس آپدیت میشود ولی نرم‌افزار دات‌ارگ را صاحب وبلاگ، خود بایستی آپگرید کند!
B- آیتمهای موجود در قسمت پیش‌خوان دات‌کام با دات‌ارگ متفاوت است. مهمترین تفاوت، «آمار» است. دات‌کام، خود آمار بازدید ارائه میدهد اما در دات‌ارگ برای این منظور باید از سرویسهای دیگر (مثل آنالیتیکس) یا پلاگینهای مخصوص (مثل StatTraq) استفاده کنید.
C- در پیشخوان دات‌ارگ، Akismet پلاگینی است که توسط آن کامنتهای اسپم شناسایی و از انتشار آنها جلوگیری میشود.
2- در قسمت «نوشته‌ها»: شما میتوانید با کلیک روی “ویرایش” به لیستی از پستها جهت مدیریت آنها دسترسی یابید – با کلیک روی Add New یک مطلب جدید ایجاد کنید – با کلیک روی “برچسب‌ها” آنها را مدیریت کنید و همچنین در مورد مدیریت “دسته‌ها” که درواقع طبقه‌بندی یا دسته‌بندی موضوعی مطالب است.
D- در این قسمت از تصویر اثر 2 پلاگین موجود و فعال دیده میشود. افزونه‌ی اول برای ایجاد لینکهای روزانه در وبلاگ است و افزونه‌ی دوم برای راحتی کار بروز کردن نرم‌افزار مدیریت محتوای دات‌ارگ.
3- رسانه – پیوندها – برگه‌ها – دیدگاه‌ها: برای مدیریت فایلهای چند رسانه‌ای مورد استفاده در وبلاگ – مدیریت لینکها یا پیوندهای ثابت وبلاگ – مدیریت صفحات (مانند درباره و …) – مدیریت کامنتها یا نظرات بازدید کنندگان
E- در این قسمت میتوانید نظرسنجی کنید. دات‌کام نوشته: To use polls in WordPress, you will need an account with our sister product, PollDaddy.com
4- در این قسمت میتوانید  قالب یا پوسته وبلاگ (نحوه نمایش و ظاهر شدن آن) را مدیریت کنید.
F- یکی از مزیت‌های بارز دات‌ارگ بر دات‌کام، امکان نصب پلاگین در آن است. در این قسمت میتوانید افزونه‌های مورد استفاده خود را مدیریت کنید (اضافه و حذف، تنظیمات و بروز کردن). پلاگینها پس از نصب و فعالسازی، در منوها اثر خود را نشان میدهند.
5- کاربران – Tools – تنظیمات: مدیریت کاربران – ابزارها و انجام تنظیمات مختلف وبلاگ در این سه بخش امکان‌پذیر است.
G- در دات‌کام، در صورت پرداخت هزینه، میتوانید از سرویسهای ارتقاء بهره بگیرید. در “تشریح وردپرس.کام” گفته‌ام که 4 بسته‌ی ارتقاء موجود است: CSS سفارشیمپ کردن دامنه‌های ثبتی افزایش فضا کاربران اختصاصی نامحدود
H- در اینجا نیز اثر 3 پلاگین دیگر را مشاهده میکنید. اولی برای مشاهده گزارشات آماری فیدبرنر و گوگل آنالیتیکس – دومی برای تنظیمات وردپرس فارسی و سومی افزونه‌ای برای افزایش امنیت وردپرس دات ارگ!

تا بعد

26 Replies to “کمی وردپرس 3 – منوی اصلی”

  1. علیرضا

    بنظرم با تغییر نگارش وردپرس تغییرات احتمالی در نحوه و نیاز به نصب برنامه ها تغییر می کنند که بعد سالها نیاز به بروز رسانی مطالب هست. موفق باشید

  2. آموزش php

    سایت شما واقعا محشره.من هر روز به سایت سر میزنم و از مطالب جدیدش استفاده میکنم.به خاطر همین لازمه یه تشکر ویژه داشته باشم از این همه زحماتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *