سیستم 40 سال پیش!

اولین کنفرانس بین‌المللی فناوری اطلاعات و دانش، طی 3 روز، در روزهای 9 الی 11 دی ماه  1382 مطابق با 30 دسامبر 2003 الی اول ژانویه 2004 (یعنی چیزی حدود 5 سال و 2 ماه پیش) برگزار شد. در آن زمان با یکی از اساتید ایرانی مقیم آمریکا، که در کنفرانس حضور داشت، صحبت کردم. آنموقع دنبال این بودیم که شرایطی فراهم کنیم که مشترکین گاز استان مرکزی بتوانند قبوض گاز خود را از طریق اینترنت پرداخت کنند. در شرایطی که ما در شرکت گاز استان مرکزی از مرداد 1381 از ایمیل برای تبادل اطلاعات مشترکین استفاده میکردیم و این در حالی بود که مسئول خدمات کامپیوتر شرکت ملی گاز ایران همانموقع روش ما را زیر سوال برده بود و البته پس از مدتی استفاده از این روش فراگیر شد!
با این حساب، حدود یک سال و 5 ماه پس از آغاز استفاده از ایمیل برای تبادل اطلاعات، بود که با آن استاد آمریکایی ایرانی‌الاصل در زمینه امکان پرداخت اینترنتی صحبت میکردم. ایشان پرسید الآن وضعیت سیستم امور مشترکین گاز چگونه است؟ برایش شروع به تشریح روش جاری در ایران (مراحل انجام کار در سیستم امور مشترکین)  کردم. هنوز نیمی از  چرخه‌ی کار و اطلاعات را توضیح نداده بودم که تحمل ایشان تمام شد و از من خواست که دیگر ادامه ندهم. گفت: بسه دیگه، سرم گیج رفت! این سیستمی که شما توصیف میکنید، مال 30 – 40 سال پیشه!
البته من روش جدید مورد استفاده در شرکت گاز استان مرکزی را نیز بطور مختصر توضیح دادم که کمی دلخوش شود!
اجزای سیستم آنموقع: DCH – DCMU – کامپیوتر شخصی با سیستم عامل DOS – نرم‌افزار کنتورخوانی با FOXPRO – فارسی‌ساز vegaf و سایه – مین‌فریم – دیسکت برای تبادل اطلاعات – خط L.L برای ارتباط از اراک با تهران و … — اجزای فعلی سیستم امور مشترکین را بروید پرس و جو کنید و ببینید از آنموقع تا کنون چقدر پیشرفت کرده‌ایم؟!

جالب است بدانید که همانموقع (یا کمی بعد از آن) شنیدم که چند نفر از شرکت ملی گاز ایران، ماموریت خارج از کشور رفته‌اند برای اینکه ببینند آنها از چه سیستمی برای امور مشترکین شرکتهای خدماتی (آب – برق – گاز – تلفن) استفاده میکنند؟ اما پس از مدتی گشت و گذار در خارج، به ایران آمده  و اعلام کرده‌اند که همین سیستمی که ما در ایران استفاده میکنیم، از همه‌ی سیستمهایی که در خارج به کار گرفته شده، بهتر است!!!

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

One Reply to “سیستم 40 سال پیش!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *