عزت – قدرت

یکی از دوستان در پتروشیمی اراک میگفت: قدرت رییس دست کارمندان زیر دستش است و عزت کارمندان دست رییسشان. یعنی اگر کارمندان نخواهند کاری بکنند رییس هیچ کاری نمیتونه بکنه و همچنین رییس باید کارمندان زیر دست خود را بالا ببره و عزیزشون کنه و پیش بالاتریها همیشه ازشون تعریف کنه. یادتون نره که مدیریت یا سرپرستی یعنی کار کردن بوسیله دیگران. فرق یک سرپرست با یک زیردست اینست که زیر دست جوابگوی کار خود است اما سرپرست جوابگوی کار دیگران.

وظایف مدیران یا سرپرستان:

برنامه ریزی – سازماندهی – هدایت و انگیزش – نظارت و کنترل

در جریان کار انتقالم در اداره تامین نیروی انسانی به یکی ا زهمکاران برخوردم که سرپرست یا مسئول واحد بود. معتقد بود که نفر مهمه نه نفس! و میگفت من به مسئولین بالاترم همیشه میگم بجای اینکه به من ۷ نفس بدهید، ۳ نفر بدهید کافیه! آخه بعضیا نفس میکشن ولی نفر نیستند! اما چرا بعضیا از نفر به نفس تبدیل میشن؟ من فکر میکنم کشتن انگیزه (به دلایل مختلف) نفر را به نفس بدل میکنه. اونوقت این نفسه نمیذاره که نفرات دیگه هم بتونن خوب کار کنن. بنظر شما این طور نیست؟

من چندین ترم در دانشگاهها درس “اصول سرپرستی” ارائه میکردم. اینو گفتم که بدونید حق دارم توصیه کنم. یه توصیه دارم به مدیران و سر پرستان و اونم اینه که اگه کارمنداتون وبلاگ دارن حتما وبلاگاشونو بخونید. این باعث میشه که همه ابعاد وجودی شخصیت اونارو بشناسید و لازمه. همونطور که سازمان رسمی و سازمان غیر رسمی داریم، شخصیت انسانها هم یک بعد غیر رسمی داره که در بعد رسمی بی تاثیر نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *