پل صراط و کار مردم

در مورد پل صراط حتما چیزهای زیادی شنیده اید. اینکه از مو باریکتر یا از شمشیر تیزتر و … شنیدم حدیث داریم که 9000 سال طول میکشه تا از روی پل رد بشن. البته بعضیا خیلی زود رد میشن.

بیایید چند عدد را کنار هم بذاریم و نتیجه گیری کنیم. میدانید که 5 میلیارد سال از عمر خورشید و زمین میگذره. در حالی که ابتدا فقط آدم و حوا را خدا آفرید، در حال حاضر بیش از 6 میلیارد نفر در روی کره زمین زندگی می کنند. عمر نوح را بالغ بر 2500 سال ذکر میکنند. هر روزه میلیونها نفر میمیرند و زنده می شوند. فقط 124000 پیغمبر داریم. عمر خورشید را 10 میلیارد سال تخمین زده اند و 5 میلیارد سال دیگر خاموش خواهد شد که در قرآن هم آمده است (اذا الشمس کورت). فکر میکنید از ابتدای خلقت انسان تا روز قیامت چند میلیارد نفر بدنیا بیایند؟

ما در فروردین 84 باتفاق خانواده به مشهد مقدس رفته بودیم. آنجا اعلام کردند که در این دو سه روز اول سال بیش از 15 میلیون زائر به مشهد وارد شده اند. حتما برای زیارت ضریح مطهر حرم امام رضا به آن نزدیک شده اید یا از آشنایانتان شنیده اید که چقدر شلوغ است؟ یکی از دوستان که به مکه مشرف شده بود میگفت الله اکبر از این همه جمعیت! خدا نصیب شما هم بکند زیارت خانه خودش را. خوب فکر نمیکنید این همه جمعیت اگر بخواهند از روی پلی به نازکی مو بگذرند طبیعی است که 9000 سال طول بکشه؟!

به استانداری مرکزی رفته بودم. یکی از مسئولین آنجا میگفت من فکر میکنم اگر کار بنده خدایی را بتوان در 10 دقیقه انجام داد، اگر 11 دقیقه طولش بدهیم باید برای اون یک دقیقه اش حساب پس بدیم. حالا یکی از کارمندان را در نظر بگیرید که وقتی باهاش کار دارید و مراجعه میکنید همواره بهتون میگه برو فردا بیا و مثلا کاری را که در 5 دقیقه میتونه انجام بده به فردا موکول میکنه! من فکر میکنم این آقا یا خانم اگر روز قیامت سر پل صراط بره پای حساب، اون ملکی که اونجا نشسته بهش میگه برو فردا بیا. حالا اگه تو عمر کاریش مثلا به هزار نفر گفته باشه برو فردا بیا اون ملک 1000 بار بهش میگه برو فردا بیا! خوب اگه 1000 نفر اینجوری هم پیدا بشن همینطور این رقم میره بالا. تعداد هم که اولش گفتیم خیلی زیاده. این میشه که 9000 سال طول میکشه. اونوقت حدیث داریم که کسی که کار مردم رو زودتر راه میندازه ، زودتر از پل رد میشه. حالا تصمیم با خودتون.

6 Replies to “پل صراط و کار مردم”

 1. طاها

  از دیگر داستان هایی که من شنیدم ان است دو مرد عارف مثل داستان قبلی قرار گذاشتند که شب اول پیش هم بیایند یکی از ان ها فوت کرد و۲۵سال دیگر به خواب دیگری امد ان مرد زنده گفت کهبد قول چرا حالا ان یکی مرد گفت زمانی که مردم اتش سوزانی در نزدیکیم دیدم و همین طور۱۴ معصوم من داشتم به درون اتش می رفتم به حضرت فاطم گفتم مادر کمکم کن مادر به حضرت امام زمان گفت از امت ماست پسرم کمکش کن اقا گفت باشه حج امسال رو به نیابت اون میرم اونوقت بود که اتیش خاموششد من رو اسیر کردن تا اقا رفت حج

 2. طاها

  با سلام و خسته نباشید من شنیده ام که دو نفر قرار گاشتند که زمانی که یک نفر ان ها مرد به خواب ان یکی برود . شش ماه گذشت و کسی که مرده بود به خواب دیگری امد و معلوم شد ۱روزبرزخ=۶ما

 3. حسام

  من اعتقاد دارم هر کی به اندازه کارهایی که کرده تو این دنیا بر اون اساس از پل رد میشه لارم به ذکر که اونجا زمان معنی واقعی نداره سعی کن به جای این کارا چیزی رو بنویسی که تو این دنیا او کارو بکنیم تا از پل صراط رد بشیم

 4. یک نفر

  مطلب خوبی نوشته اید. نشان دهنده ی این است که می توانید در حد خوبی معنویت و ریاضی را تطبیق دهید و اعتبار احادیث(البته اگر این گفتن 9000 سال طوی کشیدن، حدیث باشد) را بالاتر ببرید.

  امیدوارم بتوانید در محدوده های بسیار وسیع تری چون “شناساندن واقعی دینی که به سعادت ابدی راهنمایی کند” مطالب قوی بنویسید. البته شاید هم نوشته اید و من نمی دانم. من که نظرم را خالصانه دادم و اسپم ننوشتم. خوشحال می شوم که شما هم نظری در وبلاگ من بدهید. البته اگر دوست دارید.

  http://philosophy2.blogsky.com/

  باتشکر.

  • کورش

   خداییش جوکید. خدا تا بنده هایی مثل شما داره که خلق الله امروزی رو با این چیزا گمرام می کنید دیگه شیطان می خواد چی کار. شیطان همون جهل ادمهاست.همون کار شماها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *