لا اکراه فی الدین!

1- قرآن: لَا إِكْرَاهَ  فِي الدِّينِ  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللَّـهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا وَاللَّـهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ  ﴿البقرة: ٢٥٦﴾

ترجمه:
الهی قمشه ای: کار دین به اجبار نیست، تحقیقا راه هدایت و ضلالت بر همه کس روشن گردیده، پس هر که از راه کفر و سرکشی دیو رهزن برگردد و به راه ایمان به خدا گراید بی‌گمان به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز نخواهد گسست، و خداوند (به هر چه خلق گویند و کنند) شنوا و داناست.
مکارم شیرازی: در قبول دین، اکراهی نیست. (زیرا) راه درست از راه انحرافی، روشن شده است. بنابر این، کسی که به طاغوت [= بت و شیطان، و هر موجود طغیانگر] کافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمی چنگ زده است، که گسستن برای آن نیست. و خداوند، شنوا و داناست.
انصاریان: در دین، هیچ اکراه و اجباری نیست [کسی حق ندارد کسی را از روی اجبار وادار به پذیرفتن دین کند، بلکه هر کسی باید آزادانه با به کارگیری عقل و با تکیه بر مطالعه و تحقیق، دین را بپذیرد]. مسلماً راه هدایت از گمراهی [به وسیله قرآن، پیامبر و امامان معصوم] روشن و آشکار شده است. پس هر که به طاغوت [که شیطان، بت و هر طغیان گری است] کفر ورزد و به خدا ایمان بیاورد، بی تردید به محکم ترین دستگیره که آن را گسستن نیست، چنگ زده است؛ و خدا شنوا و داناست.
آیتی: در دين هيچ اجبارى نيست. هدايت از گمراهى مشخص شده است. پس هر كس كه به طاغوت كفر ورزد و به خداى ايمان آورد، به چنان رشته استوارى چنگ زده كه گسستنش نباشد. خدا شنوا و داناست.
فولادوند: در دين هيچ اجبارى نيست. و راه از بيراهه بخوبى آشكار شده است. پس هر كس به طاغوت كفر ورزد، و به خدا ايمان آورد، به يقين، به دستاويزى استوار، كه آن را گسستن نيست، چنگ زده است. و خداوند شنواى داناست.

(کپی قرآن و ترجمه از این سایت)

2- در تریبون مستضعفین مطلبی تحت عنوان «تأیید انتخابات مخدوش و تحمیل نظر به رهبری» آمده که ضمن اینکه برخی از بخشهای آنرا صحیح میدانم، معتقدم  بخشهایی نیز ایراد دارد. در بخشی از متن آورده است:

حداد عادل با اشاره به اینکه «آقایان دنبال کار جدیدی غیر از مجای قانونی بودند» خواست آنها را چنین چیزی می داند که: «رهبری خودشان اعلام کنند این انتخابات را بپذیرند و رهبری مسئولیت صحت انتخابات را بر عهده بگیرند و استنادشان به سیره امام بود.»

معتقدم که تایید تلویحی نتیجه انتخابات توسط رهبر، قبل از تایید شورای نگهبان؛ خلاف قانون و سیره امام بود. یادمان نرود که اگر رهبر قبل از شورای نگهبان نتیجه را تایید نکرده بود، شاید شورای نگهبان هم نتیجه را تایید نمیکرد!

4 Replies to “لا اکراه فی الدین!”

 1. پویا

  این ترجمه‌ها در مقایسه با ترجمه‌ای که مرحوم خانم دکتر صفارزاده از قرآن کرده است، خیلی نارسا و مبهم است.
  ترجمه‌ی خانم دکتر واقعاً بی‌نظیر و درخشان است و اتفاقاً به همین خاطر هم این اواخر عمر مورد جفا و اذیت و آزار قرار گرفت.
  دلیلش هم خیلی روشن است.
  کاری که تا قرن‌ها در اختیار روحانیت و قشر خاصی از آن‌ها قرار داشت (یعنی ترجمه‌ی قرآن)، توسط یک شاعر با دقت و ظرافت و شفافیت بیشتری انجام شد و اتفاقاً استقبال خیلی خوبی هم از این ترجمه به عمل آمد.
  خب! معلومه که نمی‌گذارند زیاد مطرح بشه.
  تازه خانم دکتر، چادری هم نبود.
  روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *