کن فیکون

یادمه بچه که بودم از بکاربردن این اصطلاح توسط بابام خیلی لذت می بردم. نمی فهمیدم یعنی چی و فکر میکردم یعنی داغون کردن و بهم ریختن! فقط اینقدر فهمیده بودم که یعنی قدرت خیلی زیاد داشتن و کار خیلی بزرگ انجام دادن که کار هر کسی نیست!

خوب در لغت کن فیکون یعنی “باش پس می باشد” یا بزبان عامیانه تر “بشو پس میشه” این بخشی از یک آیه قرآنه که میگه “اذا اراد لشی فقال له کن فیکون” یعنی هنگامی که خداوند بر چیزی اراده کند فقط کافیست بگوید باش پس آنگاه آن چیز ایجاد میشود. بقول بابام خدا کن فیکون می کند! بعد که بزرگتر شدم برام مفهوم نبود که چطور چنین چیزی ممکن است؟!
دوستی دارم که در اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی مسئول بخش کامپیوتر بود (شاید هنوز هم باشد). ایشان می گفت ما یک برنامه کامپیوتری داشتیم که وقتی روی پردازنده های ۳۸۶ اجرا می کردیم و می زدیم داده ها را پردازش کنه، یک نشان دهنده درصد پیشرفت کار بهمراه شمارش تعداد رکوردها داشت. زمانی که کامپیوتر ۴۸۶ آمد، اولین بار که من این برنامه را اجرا کردم هیچ اثری از این نشان دهنده ندیدم! با خود فکر کردم شاید کامپیوتر دستور پردازش مرا نگرفت بنابراین دوباره Enter کردم ولی بازم اثری ازش ندیدم. چند بار دیگه هم اینکارو کردم و هر بار مثل قبل. ولی ملاحظه گرفتم دیدم وقتی Enter میکنم چراغ هارد روشن خاموش میشه و از اونجا بود که فهمیدم کامپیوتر پردازش میکنه ولی بدلیل بالا بودن سرعت پردازش نشان دهنده پیشرفت کار را نمی بینم! از این مثال و مثالهای مشابه برای درک قدرت کن فیکونی میشه استفاده کرد. حالا سوال اینه که میشه آدم هم به اینجا برسه؟!

ظاهرا در حدیث قدسی داریم که اگر میخواهید به این قدرت برسید، یک کار باید بکنید و یک کار هم نباید بکنید. خدا میگه اگه هر کاری من گفتم انجام بدید، انجام بدید و هر کاری گفتم نکنید، انجام ندید از این قدرت خودم به شما هم میدم. شما دوست ندارید اینقدر قوی بشید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *