برجسته ترین دانشگاههای خاورمیانه، در ایران

این خبر بسیار بسیار مهم عینا از بازتاب کپی شده است:

بر اساس رده‌بندی سال ۲۰۰۷ دانشگاه‌های جهان بر اساس توانایی‌های اینترنتی، دانشگاه‌های ایران بیشترین سهم را در بین دانشگاه‌های خاورمیانه به خود اختصاص دادند.

به گزارش فارس، سومین دانشگاه‌های جهان بر مبنای خصوصیات وبومتریک در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
در این تحقیق که دانشگاه‌های متعددی از آمریکا، آلمان‌، اسپانیا و … حضور داشتند ۳ هزار دانشگاه جهان در ۷ دسته‌بندی جغرافیایی مورد بحث و بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند.

روش تحقیق و اولویت‌بندی دانشگاه‌ها براساس خصوصیات وبومتریک تعریف شده و به حجم محتویات، بازخوردها و نتایج به دست آمده بستگی دارد که برای هریک تعاریف خاص و شیوه‌ای مخصوص در نظر گرفته شده است.
این سومین بار در جهان است که این رده‌بندی در جهان صورت می‌گیرد.

در میان رده‌بندی نخست که به ۵۰ دانشگاه برتر جهان اختصاص دارد، ۴۳ دانشگاه از ایالات متحده آمریکا موفق شده‌اند در لیست قرار بگیرند.
اما نکته قابل توجه حضور چشمگیر دانشگاه‌های ایرانی در میان برترین دانشگاه‌های خاورمیانه است.

این رده‌بندی که برای نخستین بار دسته‌بندی جداگانه‌ای برای کشورهای خاورمیانه تعریف کرده است، یکصد دانشگاه را در دسته‌بندی خاورمیانه قرار داده که از این تعداد ۲۴ دانشگاه ایرانی در میان ۵۰ دانشگاه برتر منطقه قرار گرفته‌اند.

بر همین اساس و بر مبنای رنکینگ وبومتریک ارائه شده، دانشگاه آمریکایی بیروت برترین دانشگاه خاورمیانه اعلام شده و به دنبال آن دانشگاه تهران در جایگاه دوم قرار گرفته است.

دانشگاه شاه فهد عربستان سوم، دانشگاه امارات در رده چهارم و دانشگاه بیرزیت فلسطین در رده پنجم قرار گرفته است.

دانشگاه پزشکی تهران در رده هفتم، تربیت مدرس رده دهم، دانشگاه علم و صنعت در رده یازدهم، فردوسی مشهد در جایگاه سیزدهم، دانشگاه شریف در مرتبه چهاردهم و دانشگاه شیراز در رتبه شانزدهم قرار گرفته است.
البته این در حالی است که دانشگاه‌های مزبور در رده‌بندی جهانی جایگاه مناسبی به دست نیاورده‌اند.

رتبه دانشگاه تهران در میان دانشگاه‌های جهان هزار و ۴۶۳، دانشگاه تربیت مدرس ۲ هزار و ۶۳۳ و جایگاه دانشگاه علم و صنعت در رده‌بندی جهانی ۲ هزار و ۶۹۹ بوده است.

در رده‌بندی آسیایی نیز هیچ دانشگاهی از منطقه خاورمیانه در میان یک‌صد دانشگاه برتر آسیا قرار نگرفته است و بیش‌ترین تعداد حاضران در این رتبه بندی میان کشورهای ژاپن‌، تایوان، چین و تایلند تقسیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *