هم ملت ظلمی را که بر او شده ببخشد، و هم نظام و رهبر

بی بی سی در مطلبی تحت عنوان فوق نوشته:

محمد خاتمی از عقلا خواسته ساز و کاری برای انتخابات در نظر بگیرند که در آن حرف و حدیث نباشد

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، از هر دو طرف درگیر در مناقشه سیاسی دو سال اخیر در ایران خواسته است از ظلم هایی که بر آنان شده بگذرند و یکدیگر را عفو کنند.

آقای خاتمی در دیدار با جمعی از رزمندگان جنگ هشت ساله ایران و عراق گفت: “اگر ظلمی شده است که شده است، همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم. اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد.”

آقای خاتمی همچنین راهکارهایی برای از بین رفتن “جو مسموم” فضای سیاسی ایران ارائه داد، از جمله این که “هر منتقدی برانداز و عامل دشمن به حساب نیاید،… فضا باز شود، احزاب و گروه ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگیرند تا در آن حرف و حدیث نباشد.”

آقای خاتمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: “این ملت هم اگر به جمهوری اسلامی رای داده، خواسته هایی داشته است… شما مصاحبه ها و گفتارهای امام در قبل و پس از پیروزی انقلاب تا مرحله رفراندوم جمهوری اسلامی را بخوانید. مردم به آن جمهوری اسلامی رای دادند.”

آقای خاتمی همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی ایران گفت: “از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود صد سال از آن می گذرد، تاکنون حدود هزار میلیارد دلار پول از محل فروش نفت نصیب این ملت شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است، در این پنج شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد، وضع مملکت هم خوب است؟”

او ادامه داد: “رشد اقتصادی به شدت پایین آمده و حتی گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه ها لطمه فراوان دیده است. مگر می شود مدعی ایجاد دو و نیم میلیون شغل شد، ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است.”

به نظر من: خاتمی شکر زیادی خورده. اگر بچه های خودش رو کشته بودند یا در کهریزک زندانی کرده بودند، یا اگر خودشو محصور کرده بودند، باز هم از این حرفها میزد؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *