دزدی چیست؟

یک وقتی در گذشته و زمانی که کم تجربه و نادان بودم

در جایی کار میکردم. چند بار به مسئول مربوطه گفتم قراردادی برایم تنظیم کن و او به بهانه‌های مختلف طفره میرفت.

بعد از مدتی گفت چون هنوز قراردادی تنظیم نکردیم، برایت حق‌التدریس رد کرده‌ام، منتهی اضافی رد کرده‌ام، برو چک حق‌التدریست را از امور مالی بگیر و مقداری از آن پول را به من برگردان.

من به حسابداری رفته و چک را گرفتم که مربوط به ۱۵ هفته از ترم بود. پرسیدم باز باقیست؟ گفتند بله، ترم را ۱۸ هفته محاسبه میکنیم و بنابراین شما ۳ هفته دیگر طلبکارید.

وقتی به حساب و کتاب نشستم، دیدم نه تنها مبلغ اضافی نیست بلکه از قرار اولیه‌مان کمتر هم هست. آخر از ابتدا گفته بودم که خالص دریافتی‌ام بایستی ساعتی ۶۰۰ تومان باشد و با احتساب میزان ساعات همکاری تا آنموقع، مبلغ دریافتی کمتر از قرارمان بود.

نزد یکی دیگر از دوستان در آن محل کار رفتم و شرح ماوقع بدو گفتم.

گفت: این حرف یعنی چه که مقداری از پول را به من برگردان؟ پولی که سیستم به نام شما و به شخص شما داده مال شماست. دزدی که فقط از دیوار مردم بالا رفتن نیست!

نزد مسئول مربوطه رفتم و گفتم: اولا پولی که دریافت کرده‌ام از توافقمان کمتر است و ثانیا، بر فرض که بیشتر باشد، طبق چه حساب کتابی آنرا به تو دهم؟ و تا قرارداد تنظیم نکنی نخواهم آمد و چند روزی نرفتم تا قرارداد تنظیم کردند و …

حال شده حکایت رییس جمهور محترم!

در خبرها آمده

در حالی که دولت نهم و دهم همواره بر ساده زیستی مدیران تاکید کرده ، یک نماینده مجلس از “ماجرای خرید هواپیما برای رئیس جمهور ” پرده برداشت. به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی “انتخاب” Entekhab.iIR؛ محمدرضا خباز با اشاره به بودجه ی ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که مصوب شد دولت آن را در راه حوادث غیرمترقبه مانند سیل، سرمازدگی، خشکسالی و… هزینه کند، گفت: اگر من بگویم دولت از مجموع مصوبات خود تنها بخشی را به این مسأله اختصاص داد و بقیه پول قرار بود در جاهای دیگر هزینه شود، تعجب خواهید کرد. وی افزود: پس از مدتی شنیدیم در مصوبه آبانماه هیأت وزیران، این پول قرار شده در راههای دیگری هزینه شود که ما دی ماه متوجه این مصوبات شدیم. خباز گفت: مثلاً قرار شده بود از پول حوادث غیرمترقبه ۱۰ میلیارد تومان به یکی از پروژه های عمرانی تهران پرداخت شود، یا اینکه قرار بود بیش از ۴۵ میلیارد آن برای خرید هواپیمای ریاست محترم جمهوری هزینه شود. وی با اشاره به اینکه خرید این هواپیما ارتباطی با ماجرای خرید در دولت اصلاحات ندارد، افزود: دولت در آبمانماه ۱۳۸۹ مصوب کرده بودند که یک هواپیمای جدید ایرباس ۳۳۰ برای ریاست جمهوری خریداری شود. این نماینده مجلس اضافه کرد: مصوبه هیأت وزیران دیماه سال ۸۹ به دست ما رسید و ما در هیأت تطبیق با آن مخالفت کرده و به دولت بازگرداندیم. خباز در پایان می گوید: نمی دانم آن هواپیما، سرانجام خریداری شد یا نه. به گزارش خبرنگار سیاسی “انتخاب”؛ این خبر مهم، در حالی شنیده می شود که دولت نهم و دهم همواره بر ساده زیستی مدیران تاکید کرده و حتی بارها خرید هواپیما توسط دولت اصلاحات را به نقد و چالش جدی کشیده است.

دزدی که فقط از دیوار مردم بالا رفتن نیست. به اعتقاد من صرف بودجه حوادث غیر مترقبه برای خرید هواپیمای اختصاصی برای رییس جمهور هم نوعی دزدیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *