برنامه قرائت قرآن

“همه برایم دست تکان دادند، اما کم بودند دستانی که تکانم دادند! به حرمت تاثیری که بر همه‌ی فرزندان سرزمینت داشته و داری، هفته‌ات از امروز تا همیشه مبارک.” این، متن پیامکی بود که 10 اردیبهشت 90 یکی از دانشجویانم برایم فرستاد.
در سالهای اول یا دوم راهنمایی، معلم دینی و قرآنمان مرا میشناخت. یادش بخیر. فامیل یکی از همدهاتیهایمان بود. او میدانست که پدربزرگم روحانی است. یک روز (به اصطلاح بخشی از پیامک فوق) تکانم داد. او گفت: تو که نوه آخوندی، تا به حال چند بار قرآن را ختم کرده‌ای؟
تکان خوردم! با خود فکر کردم و دریافتم که هیچ! تصمیم گرفتم برنامه‌ای برای قرائت و ختم قرآن داشته باشم. خب، در آن ایام در خانه پدربزرگم که امام جماعت مسجد بود زندگی میکردم و پدربزرگم در مسجد جلسات آموزش و قرائت قرآن برپا میکرد و من هم تقریبا مرتب شرکت میکردم. یکی از توصیه‌های ایشان قرائت بیشتر قرآن در ماه مبارک رمضان (ماه نزول قرآن) بود. مخصوصا میگفت برنامه بذارید و مقید کنید خود را به خواندن روزی یک جزء در ماه مبارک که منجر به یک ختم قرآن شود. البته خودش در ماههای رمضان حداقل 4 بار قرآن را ختم میکرد. مخصوصا که با کربلایی کاظم ساروقی هم حشر و نشری داشته بود.
مدتی بعد برنامه 2 بار ختم قرآن در سال را بدین گونه تنظیم کرده بودم و اجرا میکردم: یک ختم قرآن در ماه رمضان (روزی یک جزء) – یک ختم در بقیه روزهای سال (صبحها، بعد از نماز صبح 2 صفحه)
اوایل، در ماه رمضان، روزی یک جزء را همراه با برنامه‌های قرائت قرآن رادیو یا تلویزیون میخواندم. اغلب این برنامه‌ها، یک جزء را در عرض 1 ساعت میخوانند. از وقتی روخوانی و روانخوانی‌ام قوی‌تر شد، خودم میخوانم که اخیرا زمان قرائت یک جزء، حداکثر 20 دقیقه طول میکشد.
قرآنهایی که اخیرا چاپ میشوند، اغلب حدود 600 صفحه دارند که اگر روزی 2 صفحه بخوانید، در طی حدود 300 روز ختم میشوند. سال قمری 354 روز است. 30 روز رمضان را که کم کنید، میماند 324 روز که میشود 300 روز آن را به قرائت قرآن (روزی 2 صفحه) اختصاص داد که منجر شود به یک ختم قرآن.
چند سالی بود که موفق به اجرای برنامه ختم دوم قرآن نمیشدم. اخیرا برنامه دیگری تنظیم کرده‌ام و آن اینکه از اوقات خالی پای کامپیوتر و با استفاده از این سایت*، بیشتر برای قرائت قرآن استفاده کنم. برنامه جدید را مدتیست شروع کرده‌ام که تا کنون به صفحه 107 قرآن رسیده‌ام. با این برنامه، تا کنون موفق شده‌ام  به طور متوسط روزانه بیش از 2 صفحه بخوانم. این برنامه، قابل اجرا به صورت موازی با برنامه ماه رمضان نیز هست! برنامه پیشنهادی شما چیست؟
راستی این را هم بگویم که از قرآنها یا سایتهای اینترنتی دارای ترجمه استفاده میکنم و ترجمه آیاتی که نمیدانم را نیز میخوانم!
هدف از این نوشتار تعریف از خود نیست که انتقال تجربه است. امید که دوستان دیگر نیز پیشنهادات و تجربه خود منعکس نمایند تا استفاده کنیم!

پی نوشت: منظور از “این سایت*” ؛ تنزیل میباشد.

4 Replies to “برنامه قرائت قرآن”

  1. اشتراک ها: با اینترنت » سور
  2. نازنین

    منم خیلی دوست دارم هر روز قران بخونم اما انگار تو ماههای غیر ماه رمضان شیطون نمیزاره 🙁 اما تو این ماه تا حالا که روزی یک جزء رو خوندم
    خدا رو شکر که تو این ماه شیطون زندونیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *