دامنه ثبتی / وبلاگ مجانی؟

چندی پیش نویسنده محترم دنیای وبلاگ (از کانادا و زندگی تا وب و دهکده جهانی) یعنی همان دوست خوبمان کورش عزیز، پستی داشتند تحت عنوان بررسی : ماندن روی وبلاگهای مجانی یا دومین شخصی داشتن؟ ضمن تحسین ایشان که بقول خودشان با شجاعت اقدام به نوشتن این پست کردند (شجاعت بزرگتر اینست که صادقانه اعلام کردند که علیرغم داشتن دامنه شخصی اقدام به نوشتن این پست کرده اند) اینجانب به ایشان پیشنهاد کردم که با استفاده از یوزری که برایشان در فضای ثبتی خودم تعریف کردم گشتی نیز در این فضا بزنند که مشغول هستند. البته به نظر من بهتر بود ایشان قبل از نوشتن پست فوق اینکار را میکردند. در هر صورت با او در ارتباط با این موضوع به تبادل نظر (از طریق ایمیل) پرداختیم. نکاتی را به بنده متذکر شده اند که برای جلوگیری از اطاله کلام برخی از آنها را در پست دیگری خواهم آورد. اما من چون این روزها کمی مشغول بودم (وبلاگ یکی از دوستان گرفتار کامنتهای اسپم شده بود و مشغول رفع مشکل آن بودیم) حقیقتا نتوانستم خوب روی این موضوع کار کنم. بدنبال نقطه شروعی برای ورود به بحث و نوشتن مطلب میگشتم. به نظرم رسید شاید در شرایط حاضر بهترین انتخاب نقد پست ایشان باشد. بنابراین به تایید / رد و یا تکمیل مطالب ایشان میپردازم.

۱- از “در ضمن میتواند نقطه شروعی برای یک بحث باشد که امیدوارم وبلاگنویسان مثبت اندیش به غنای این بحث کمک کنند.” استقبال میکنم. کورش پیشنهادات خوبی داره. مثلا در آخرین ایمیل به من نوشته: “یکی از استفاده های من برای دومین شخصی داشتن میتونه این باشه که یک پروژه مثلا جمع آوری اطلاعات جهانی تشکیل بدیم. مثلا هر ایرانی در هر شهری از دنیا اطلاعات قیمتهای ارزاق عمومی اون شهرو ماهی یکبار به روز کنه که کار زیادی نداره شاید ماهی ۲ ساعت. این پروژه میتونه جهانی بشه و توجه زیادی رو جلب کنه.” این پیشنهاد بسیار جالبه و من شخصا خیلی دوست دارم وارد چنین پروژه جمعی ای بشیم!
۲- نوشته اند: “… در صورت عدم فعالیت، وبلاگتان را پاک نمیکنند.” اینطور نیست! مثلا بلاگفا اعلام کرده که وبلاگهای غیر فعال را حذف میکند.
۳- نوشته اند: “با ثبت دومین اختصاصی نام مناسب تری را خواهید داشت“. درست است ولی ممکن است دقیقا همان نام دلخواه را نتوانید ثبت کنید و بدلیل اینکه قبلا ثبت شده مجبور به تغییر نام مورد نظرتان شوید! البته این اشکال در دامنه های مجانی هم هست ولی کمتر. چون شما در بازه محدودتری از یک دامنه اصلی نام دلخواهتان را ثبت میکنید. مثلا ممکن است midinternet.blogspot.com وجود داشته باشد ولی باز شما قادر به ثبت midinternet.blogfa.com هم باشید در حالیکه ثبت همزمان دو دامنه به نام midinternet.com امکان ناپذیر است!
۴- نوشته اند: ” در بسیاری از سرویس دهندگان مجانی میتوان آدرسهای متعددی را ثبت کرد.” این امر در مورد دامنه های ثبتی نیز امکان پذیر است و محدودیتی در ثبت چند دامنه با نامهای متفاوت وجود ندارد. شما می توانید چند دامنه ثبتی متفاوت داشته باشید که به یک فضای هاست (میزبانی) اشاره میکنند.
۵- در مورد اینکه شرایط تحمیلی در فضاهای مجانی وجود دارد بله همینطور است. یکی از بدترین این شرایط به نظر من تبلیغات ناخواسته است که آزار دهنده تر از آن نیست! چون ارائه دهندگان سرویس های مجانی باید هزینه های خود را تامین کنند، اکثرا به درآمد از طریق تبلیغات روی می آورند. اما در فضای ثبتی اختیار مطلق با شماست (البته منهای بحث فیلترینگ که جای خود دارد!). اجبار به تمدید نام و فضای دامنه اختصاصی نیز با توجه به اینکه اکثر سرویس دهندگان قبل از پایان اعتبار دامنه، صاحب آنرا مطلع و در مورد تمدید آن کسب تکلیف میکنند به نظر من محدودیت محسوب نمیشود.
۶- به نظر من دامنه اختصاصی پرستیژ بیشتری ندارد ولی خوبی آن اینست که شما را مجبور میکند با نکات فنی بیشتر درگیر شوید و بنابراین دانش شما را عمیقتر میکند. در حالیکه دامنه های مجانی مثل لقمه های آماده اند و کسانی که با آنها کار میکنند معمولا سطح علمی انفورماتیکی پایین تری دارند. نظر کورش را که ” ایده و محتوی تعیین کننده اصلی است ” من نیز مورد تاکید قرار میدهم.
۷- بحث ف.ی.ل.ت.ر.ی.ن.گ البته مفصل تر است. ثبت دامنه جدید و تغییر آدرس کار آنچنان سختی هم نیست. کافیست دامنه جدید را (البته ضمن پرداخت هزینه) ثبت کرده و آدرس فضای هاست مورد استفاده برای آنرا همان آدرس فضای دامنه قبلی تعیین کنید. ضمن اینکه در صورتی که شما بخواهید از پروتکل SSL (امن) هم استفاده کنید امکان پذیر است ولی باید هزینه آنرا بپردازید. بعنوان مثال من برای دامنه و فضای فعلی (که کلاس A لینوکس هست) مجموعا ۳۷۰۰۰ تومان پرداخته ام و سرویس دهنده من (پرشین تولز) هزینه استفاده از پروتکلهای امن را ۱۳۱۰۰۰ تومان برای یک سال اعلام کرده است. البته من با توجه به سیاست سود کمتر -> سود بیشتر پیشنهاد داده ام هزینه ها را کاهش دهند!!! راستی بینندگان علاقمند وبلاگها یا سایتهای فیلتر شده نیز میتوانند با استفاده از پروکسی مشکل فیلتر را حل کنند ولی قطعا آمار آنها پایین تر خواهد آمد. در ضمن یکی از مزایای وردپرس دات کام هم پشتیبانی از پروتکل های امن می باشد.
۸- برای فضای ثبتی بایستی پول پرداخت کنید و ضمنا کارهای نصب و پیکربندی نرم افزار را نیز انجام دهید. البته برخی از فروشندگان سرویسهای اینگونه با دریافت هزینه بیشتر خود اقدام به این کار می نمایند که من استفاده از این روش را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنم. چون برای انجام تغییرات احتمالی بعدی نیز اغلب نیاز به کمک گرفتن از آنها می باشد که قطعا مجانی نخواهد بود! ضمن اینکه موجب میشود تبحر کافی پیدا نکنید.
۹- آزادی عمل زیادی در نوع استفاده از فضاهای خریداری شده اعم از آپلود انواع فایلها، برای صاحبان آنها وجود دارد.
۱۰- در دامنه ثبتی، بسته به کلاس سرویس خریداری شده، تعدادی آدرس ایمیل اختصاصی و مثلا تعدادی زیردامنه هم وجود دارد.
۱۱- یافتن هاست مناسب زیاد هم مشکل نیست. در مقایسه با آن بررسی برای انتخاب یک سرویس دهنده مجانی وجود دارد. خب فضاهای مجانی بلاگرهای موجود با هم اختلافاتی در نوع و میزان سرویس ها دارند که برای انتخاب نیاز به کمی دانش فنی یا مشورت گرفتن از دیگران است. همین حالت در انتخاب سرویس دهندگان پولی نیز وجود دارد.
۱۲- در سرویسهای ثبتی مشکل پهنای باند خیلی حاد نیست. در صورت رسیدن به سقف پهنای باند موضوع سریعا قابل تشخیص و رفع است و البته باز بدیهی است که هزینه دارد.
۱۳- در مورد مکان سرور با نظر ایشان موافقم. لیکن این موضوع در مورد فضاهای مجانی نیز صادق است. البته در مورد سرویسهای مجانی، مشکل فروشنده مجدد معنی ندارد.
۱۴- در مورد نرم افزار مدیریت محتوی در دامنه اختصاصی حق انتخاب وجود دارد که در فضاهای عمومی رایگان اینطور نیست. البته ایشان نیز اذعان کرده اند که “در حال حاضر این اتفاق نظر وجود دارد که مناسب ترین نرم افزار برای کاربردهای سبک وردپرس است زیرا …” که مورد تاکید من هم هست. ولی من و همچنین آقای الوانی (نویسنده الوان وب در این پست و این پست و این دسته بندی) و … معتقدیم که وردپرس برای کاربردهای سنگین هم مناسب است!
۱۵- بدرستی عنوان کرده اند که بروز کردن نرم افزار مدیریت محتوی در دامنه شخصی بعهده مالک آن است. گرچه شاید خیلی هم ضروری به نظر نرسد و اختیاری است ولی معمولا ایرانی ها اینکار را می کنند. راستی در صورت بروز کردن نرم افزار مدیریت محتوا معمولا مجبور هستید پلاگین ها را نیز بروز کنید!
۱۶- اینکه “با نرم افزارهای مدیریت محتوی میشود فقط یک وبلاگ را مدیریت کرد. در حالیکه بسیاری از سرویس دهندگان مجانی امکان مدیریت وبلاگهای متعدد را در یک پنل مرکزی فراهم میکنند.” به نظر من ضرورتی ندارد بیان شود و اصلا این مقایسه نباید صورت گیرد! چون ماهیت دامنه های شخصی اینگونه ایجاب نمی کند. البته فکر کنم بتوان مثلا با نصب وردپرس در یک دامنه ثبتی، زیر دامنه ها را هم مدیریت کرد. دارم روی این موضوع کار میکنم که در صورتی که کورش عزیز یا دوستان دیگر علاقمند باشند، میشود به اتفاق این موضوع را بررسی کرد.
۱۷- فکر کنم قبلا هم گفته ام که در وردپرس دات ارگ آزادی عمل زیادی در نصب و استفاده از پلاگینها و قالبهای جدید و همچنین ویرایش پلاگینها و قالبهای موجود، وجود دارد. البته این مورد ناشی از ماهیت محیطهای اپن سورس است.
۱۸- اینکه “رفتن روی دومین اختصاصی، احتیاج به مهارتهای فنی بیشتری دارد.” بنظر من نقطه قوت است نه ضعف! در ضمن کسانی هم هستند که بدون دریافت وجه در این راه کمک میکنند. (از جمله خودم که علاوه بر کمک سعی میکنم آموزش هم بدهم که برای دفعه بعد نیازی به کمک خود من نباشد)
۱۹- راه اندازی وبلاگ در دامنه شخصی زمان بیشتری میبرد ولی دانش بدست آمده ارزشمندتر از زمان از دست رفته است!
۲۰- بکاپ گرفتن در دامنه شخصی مقدور و قابل برنامه ریزی است. در وردپرس میتوان زمانهای تهیه بکاپ را ساعتی – روزانه و یا هفتگی برنامه ریزی کرد.
۲۱- نوشته اند: “چنانچه روی سرویس دهنده مجانی بنویسم و بعد قصد انتخاب دیگری را داشته باشیم. به موازات پیش رفتنِ زمان، مشکلات نقل و انتقال به دومین شخصی بیشتر میشود.” بنابراین تاکید میکنم اگر قصد نوشتن روی فضاهای ثبتی را دارید از همین الآن اقدام کنید!
۲۲- برای گرفتن پیج رنک لزوما نیاز به زمان زیادی نیست و بایستی پارامترهای موثر در این موضوع مد نظر باشند. برای ایندکس شدن در موتورهای جستجو نیز میتوان دستی اقدام کرد.
۲۳- در مجموع با بیشتر مواردی که در جمع بندی عنوان کرده اند موافقم و معمولا اینگونه است. لازم میدانم که از کامل بودن پست ایشان نیز که تقریبا از همه ابعاد به مسئله پرداخته اند، تشکر کنم.

جمع بندی:
با توجه به موارد مطروحه در نوشتار آقای اسلام زاده و همچنین موارد فوق، بنظر میرسد عمده ترین اشکال برای استفاده از دامنه های ثبتی از نظر اکثریت، پرداخت هزینه باشد که این مورد از نظر من به هیچ عنوان اشکال محسوب نمیشود. همانطور که در دنیای کنونی هزینه هایی که صرف آموزش نیروی انسانی میشود را سرمایه گذاری محسوب می نمایند، با نگاه جدید بایستی پولهای پرداخت شده برای ثبت دامنه و خرید فضا برای وبلاگنویسی را سرمایه گذاری بسیار ارزشمند و شاید ارزشمندترین سرمایه گذاری تلقی کرد. پس تا دیرتر نشده شروع به سرمایه گذاری کنید!

4 Replies to “دامنه ثبتی / وبلاگ مجانی؟”

  1. مرتضی

    در مورد بند هفتم: اطلاعاتم میگه یه پروتکل Secure Socket Layer یا همون چیزی که ازش به پروتکل امن تعبیر میشه به آسونی آب خوردن قابل ف/\ی\/ل/\ت\/ر هستش. در مورد اینکه چرا اسمارت روبوت‌ها نمی‌تونند این کار رو بخوبی انجام بدن یه بحث مفصله…

    شما وقتی درخواست مشاهده یک سایت رو ارسال می‌کنید اول به آی اس پی ارسال میشه و از اونجا به یه سرور SSL کانکت میشه.

  2. کورش اسلام زاده- کانادا

    سلام عباس جان
    ممنون از مطلبت و خیلی خوب و جالبه . جای پاسخگوئی یا تائید نظراتت رو داره که جواب میدم. در رابطه با “اقرار شجاعانه” که با وجودیکه دومین شخصی نداشته ام مطلب رو نوشتم باید بگم که با روال موجود بی زمینه هم نبوده ام. به غیر از بلاگر که حسش میکنم و بقیه که کم و زیاد دربارشون میدونم و وبلاگی رو ثبت داشته ام در مورد دومین گرچه خودم نداشته ام به وقت نوشتن پست مطلب زیاد خوندم. این اعتقاد منه که باید حدود احاطه به مطلب رو برای خواننده روشن کرد. در این رابطه اگر هم دومینی رو ثبت کرده بودم و امکاناتش رو هم دیده بودم باز ابراز تردید در نتیجه گیری ها میکردم چون حس کردن با دیدن فرق میکنه. بازم از مطلبت ممنون. موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *