پیروی از حق

حدیثی از قول امام حسین علیه السلام در این پست نقل کرده بودم: عقل کامل نمی شود مگر به پیروی از حق.

تلویحا از این گفته برداشت میشود که عقل همگان ناقص است مگر از حق پیروی نموده باشند تا کامل شده باشد. اگر به دقت به اعمال و گفتار خود و اطرافیان بنگرید، مطمئن خواهید شد که اینگونه است. ممکن است کسانی را بشناسید که عقل نسبتا کاملی داشته باشند و در برخی یا بسیاری موارد کاملا هوشمندانه و عاقلانه عمل کنند، اما قطعا همانها هم در برخورد با برخی مسائل و مشکلات زندگی، یا در برخورد با مشکلات برخی افراد فامیل و دوستان و ارتباط با آنان، دچار خطا و اشتباه شده یا می شوند. خب حتما متوجه شده اید که دشمنان اهل بیت بسیار باهوش بوده و در موارد فراوان از زیرکی خاصی بهره برده اند. مثلا در سریال ولایت عشق که داستان امام رضا علیه السلام بود، مامون شبی تا صبح به اندیشیدن پرداخت تا معاون اولش نتواند سرش کلاه بگذارد و به تصمیمی ظاهرا عاقلانه و هوشمندانه رسید. اما همه افراد ناقص العقل از درک بخشی از حقایق عاجزند و این کار دستشان میدهد! مثلا همین مامون نقشه های فراوانی برای بی اعتبار کردن امام رضا (ع) کشید که همگی نقش بر آب شد! چرا؟ چون درست است که آدم بسیار باهوشی بود ولی موقعیت و منزلت و شخصیت امام را به درستی درک نکرده بود و نفهمیده بود که او متصل به قدرت لایزال است. آری:
چراغی را که ایزد بر فروزد
هر آنکس پف کند ریشش بسوزد

آری، این مقال در زندگی عادی و عمومی و اداری مردم هم مصادیق فراوان دارد و حتی در رده مسئولین بلند مرتبه. یعنی ممکن است خیلیها خیلی چیزها را به درستی و کامل فهمیده باشند اما در فهم و درک یک یا چند نکته یا رویداد و اخذ تصمیم درست برای برخورد با آن دچار اشتباه شوند. ممکن است شخصی کارشناس در رشته تخصصی کامپیوتر یا موبایل و … باشد ولی در برخورد با یک حادثه در زندگی دچار اشتباه شود که این ناشی از نقص عقل او بوده که باید با پیروی از حق در کمال آن بکوشد. در ماه مبارک رمضان از خدا بخواهیم که توفیق پیروی از حق و به تبع آن کمال عقل را نصیب همه مسلمانان علی الخصوص مسئولین بنماید. انشاء اللهیک جواب برای “پیروی از حق”

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

    [پاسخ]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون