چرا برای ترک ها جوک میسازند؟

یکی از دوستان ایمیلی با عنوان فوق برایم فرستاده و نهایتا پاسخ سوال را “حسادت” ذکر کرده؟!
خواندن اطلاعات تاریخی زیر شدیدا توصیه میشود:

اولین چاپخانه در سال ۱۲۲۷ توسط شاهزاده عباس میرزا در تبریز تاسیس شد و ۱۲ سال بعد دومین چاپخانه در تهران تاسیس گردید.
برای اولین بار کتب خارجی در تبریز ترجمه گردید که از آن جمله عبارتند از: پطر کبیر،شارل دوازدهم،اسکندر کبیر،… .
اولین رمان ایران به نام((ستارگان فریب خورده- حکایت یوسف شاه سراج)) توسط میرزا فتحعلی آخوند زاده در تبریز به رشته تحریر در آمد.
اولین دایرهّ المعارف توسط محمد رضا زنوزی تبریزی نوشته شد.
اولین کتابخانه عمومی توسط میرزاحسن خان خازن لشگردر سال ۱۳۱۲ در تبریز تاسیس شد.
اولین سینمای ایران پس از پنج سال از اختراع جهانی آن(توسط برادرن لومیر) ، در تبریزبا نام سولّی(آفتاب) تاسیس گردید.
اولین نمایشنامه وتئاتر در تبریز به سال ۱۲۶۱ شکل گرفت.
اولین عکاسخانه توسط قاسم میرزا در تبریز راه اندازی شد.
اولین فوتبالیست شاغل در اروپا (بلژیک) به نام حسین صدقیانی از اهالی تبریز در سالهای ۱۳۰۹-۱۳۱۱ بهترین گل زن باشگاههای این کشور بود و در فینال جام باشگاههای بلژیک با به ثمر رساندن سه گل باعث قهرمانی تیم رویال شالروا اسپورتینگ کلوپ در مقابل تیم بروکسل گردید.
در زمینه پزشکی نخستین طبیب محصل فرنگ نخستین کتابهای پزشکی – نخستین آبله کوبی – نخستین دانشکده پرستاری مامائی – نخستین دندانهای مصنوعی – اولین عمل قلب باز – پیوند قلب برروی سگها و نخستین عمل پیوند کلیه توسط دکتر جواد هیات در سال ۱۳۴۷ در تبریز به انجام رسید.
اولین هوانورد ایرانی به نام کلنل محمد تقی خان پسیان از اهالی تبریز بود.
اولین کارخانه اسلحه و مهمات در شهر تبریز بنا نهاده شد.
اولین کارخانه چینی سازی در شهر تبریز ساخته شد.
اولین کارخانه تولید برق در این شهر و اولین خیابانی که در آن از چراغهای برقی استفاده شد خیابان چراغ گازی تبریز بود.
اولین ضرابخانه ماشینی و انتشار اسکناس از فعالیت های این شهر اولین ها بود.
اولین شهر ایران که صاحب تلفن شد تبریز بود.
اولین انجمن زنان در تبریز توسط صاحب سلطان خانم تشکیل گردید.
اولین بلدیه و نظمیه پلیس مردمی و شهرداری ایران متعلق به تبریز است.
اولین مهمانخانه توسط میرزا اسحق خان معززالدوله در تبریز پذیرای مهمان گردید.
اولین مدرسه کر و لال ها توسط جبارباغچه بان و اولین مدرسه نابینایان توسط یک میسیون آلمانی و اولین مدارس حرفه ای و بازرگانی توسط محمدعلی تربیت واولین کودکستان توسط ابوالقاسم فیوضات در تبریز بنا گذاشته شد.
اولین پایگاه لرزه نگاری در تبریز (شهر زلزله خیز) بنا گذاشته شد.

68 Replies to “چرا برای ترک ها جوک میسازند؟”

 1. ss

  با عرض سلام خسته نباشید
  من فقط دونکته رو می خواستم تمام آذزی ها مردم شریفی نیستند همان طور که تمام فارسها مردم شریفی نیستند.
  من خودم ترک هستم
  ولی در مورد جک ها باید بگم حق دارند چون اگر ترک ها احمق …. غیره نبودند اسم کشوری که بهشون توهین میشه رو به عنوان وطن یاد نمیکردند زمانی که جنگ بود ما بودیم خون بود ما دادیم خرابی بود ما کشیدیم الان هم شما باید به ما جک بگید اگه ما هم مثل کردها برعلیه ایران تفنگ به دست می گرفتیم ما هم آدم های خوبی می شدیم به امید روزی که آذربایجان استقلال پیدا کنه ما هم از شر شماها خلاص بشیم اگه چشم هاتونو باز کنید می بینید چند تا مملکت ترک تو دنیا هست چند تا مملکت فارس حتی در ایران خودتون تو اقلید هستید پس صحبت فرهنگ نکنید که حتی با فرهنگی که دارید حتی در ایرانتون خیلی ها دوستون ندارند ضمن اینکه در دوران مشروتیت تبریز به مدت ۱۸ ماه استقلال پیدا کرد حتی اولین قطع نامه شورای امنیت در مورد استقلال آذربایجان صادر شده و تمام اولین ها رو دوستان عزیز اشاره کردند ۹۰% در همون ۱۸ ماه اتفاق افتاده .
  اگه آذربایجان عزیزم از ایران لعنتی شما جدا بشه شما مفت نمی ارزید می شید عرب دست دوم.

 2. lمسلمان

  چند روز پیش در جایی جکی درباره ترکها خوندم که به ترکها زیاد ربطی نداشت مستقیما به حضرت علی توهین شده بود یعنی انقدر پست شدیم ؟واقعا این تشکرمان از علی

 3. lمسلمان

  لطفا همه بخونن فارسا تر کا ای کاش ای کاش ای کاش به جای تعصب به زبان و نژادمون تعصب علی و فرزندان علی رو داشتیم اون وقت مطمئنا نه اختلافی با هم داشتیم نه برا هم اسم می ذاشتیم که دشمن هم باشیم حتی با برادران سنیمونم مشکلی نداشتیم اما افسوس و صد افسوس که شیطان به ما این اجازهرو نمی ده و ما فکر می کنیم این فکر و عقیده ماست در حالی که این ها ارزوهای به حقیقت رسیده ی دشمن قسم خوردمون شیطانه به خدا این حقیقت محضه

 4. آرمان

  فارس ها هیچ افتخار تاریخی ندارند تنها چیزی هم که از تمدن دارند ساخته دست ترک هاست نمونه اش اصفهان و تهران و مشهد و…(در دوره های سلجوقی و صفوی و افشار و…) است کلا معماری ایران بعد از اسلام برخاسته از اذربایجان است(کتاب معماری ایران نوشته محمدکریم پیرنیا وتمامی کتاب های درسی معماری) ومعماری و تمدن فارس ها قبل از اسلام چیزی جز تقلید از قومیت های دیگه مثل بابلی ها و مصری ها و رومی ها نبوده (شعارشان .تقلید درست بهتر ازابتکار بد. می باشد).
  فارس ها خودشان را فرزندان کورش میدانند در حالی که فرزند کورش کمبوجیه بود که برادرش بردیا را کشت و با خواهر بزرگش رکسانا ازدواج کرد و او را درحالی که حامله بود کشت و با خواهر کوچش آتوسا نیز ازدواج کرد. کلا ازدواج خواهر و برادر در ایران باستان فارس ها امری عادی بوده (هرودوت وکتابهای تاریخ؛ توصیه میکنم نظر دیگر تاریخدان ها را در مورد وحشی گری های شاهان هخامنشی بخوانید).
  از سه کشور فارسی زبان ایران و افغانستان و تاجیکستان دو تاشون جزئ کشورهای محور شرارت و حامی تروریست هستند و منشا تولید و توزیع مواد مخدر. کل دنیا را ناامن کردند
  شکی نیست که آذربایجان سر ایران و مهد علم و ادب(اونهایی که کمی تحصیلات دارن می فهمن) بوده و هست که در دو نظام حکومتی قبلی ناشناخته مونده از لحاظ ادب که بیش از ۴۰۰ شاعر و عارف در مقبرتالشعرای تبریز در حاک اند(نمونه اش نظامی و اعتصامی پدران شعر مناظره ایران می باشند) از لحاظ روشنفکری دروازه ورود روشنفکری به ایران بوده(مهندس بازرگان و ارانی و تقی زاده و باغچه بان و…که بزرگان روشن فکری ایرانند) همین الان تبریز طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالم ترین و امن ترین شهر ایران میباشد . کلا شهرهای ترک نشین جرم و جنایت کمتری دارند(آمار قوه قضائیه و روزنامه ها) . از لحاظ صنعت و تجارت و ارتباطات هم اگر کمی خبرداشته باشید به جایگاه ممتاز آذربایجان و تبریز هم پی می برید(مثلا آذربایجان برای ۴امین سال پی درپی در جذب سرمایه های خارجی رتبه اول ایران راداره و از لحاظ سرمایه گذاری بخش خصوصی هم همینطور)
  اینجا مجال بحث زیاد نیست و هر کی دنبال منابع معتبر و دلیل هستش به من ایمیل بزنه تا صحبت کنیم
  rachma.3000@gmail.com

  • علیرضا

   وقتی راجع به امار صحبت میکنید یاد امارهایی که طرفداران تیم تراکتور سازی میدهند افتادم!………..

 5. امين

  شما فارس ها فکر می کنید از ترکا برترین؟آخه!جه تو جه تو ایران تو خارج شما فارسا خیلی کوجیکتر از اونی هستید که فکرشو میکنید؛فرق ترک و فارس مثل فرق ترکیه و افغانستانه؛

  • رام

   نه ما فارسها برتریم و نه شما ترکها پست تر. بلکه برتری اشخاص به فضایل اکتسابی وایمانشان است.

 6. پروفسوردکترمهندس دیوونه

  اگربه وبلاگ من مراجعه کنی جواب سوالت رو مخی گیریب:
  معروف‌ترین قهوه‌خانه تبریز برای غیر تبریزی‌ها قهوه‌خانه بذله گویان (دوبه‌لر قهوه‌سی) تبریز باشد که در بازار سرای دو دروازه (ایکی قاپولی) قرار داشت. اهل تفریح و شوخ طبع‌ها در آن قهوه‌خانه جمع می‌شدند و لطیفه تعریف می‌کردند و به شوخی می‌پرداختند. روزنامه «توفیق» که سوژه‌ای بنام حزب خران درست کرده بود به این قهوه‌خانه لقب کافه خران داده بود و از آن به بعد این قهوه‌خانه به کافه خران معروف شد. در این قهوه‌خانه چند نفر پای ثابت داشتند که مانند هنرپیشه‌های واقعی مردم را مشغول می‌کردند و اگر یکی از آنان غیبت می‌کرد صاحب قهوه‌خانه کسی را به دنبالش می‌فرستاد تا قهوه‌خانه از رونق نیافتد.

  این قهوه‌خانه جای هر کسی نبود و رفتن به آنجا مستلزم آن بود که تحمل هر شوخی را داشته باشد”

  من شنیدم توی این کافه از مهمانها بایونجه وجو پذیرایی می شود.افراد حاضردراین کافه بسیاربذله گو بوده وتحمل شنیدن متلکهای این دوستان کارهرکسی نیست.(دوستانی که اطلاعات بیشتری دارند کمک کنند)

 7. محمد رضا

  با سلام.من خودم ترک واز ساکنان تبریز هستم در پاسخ همه دوستان باید بگویم که این جک ها که بر تمام اقوام ایرانی ساخته میشه. من به عنوان یک نماینده از ترکها میگویم که ما اصلا ناراحت نمیشیم وخودمان نیز به این جک ها میخندیم چون درک میکنیم که ما چه ملت بزرگی هستیم که نمیتوانند از راه های دیگه با ما در بیفتند و روی اوردن به کارهای بچه گانه جکسازی.

  • احمد

   @محمد رضا,
   دوست عزیز ، چرا فکر می کنی دیگران باید با شما در بیفتند ( به گفته خودت ) و چون نمی توانند برای شما جوک می سازند؟ ببخشید ولی از نظر روانشناسی این گفته شما نشان دهنده احساس حقارت شدید شما است.

   • محمد رضا

    @احمد, احساس حقارت؟برای چی باید این احساسو داشته باشیم ؟ما از تمام جهت ها در پیشرفتیم ونمیدانم خواسته ی هموطنانم از ترک ها چیست؟اگر نمیخواهند در بیفتند پس چرا سعی در عصبانی کردن ترکها دارند؟(البته ما با توکل به خدا و ارمان های انقلاب و رهبر معظم انقلاب همیشه اهانت هایی که به ما وارد شده دلیل بر بی فرهنگی و از پایین بودن درک طرفمان گذاشتیم و همیشه کسانی که خواستند به هموطنانشان توهین کنند مات و مایوس شدند)

 8. احمد

  در ضمن آقای خسروبیگی ، شما یک لیست نسبتا بالا بلند از مواردی را که به ترکها ( آذری ها ) نسبت می دهی در ابتدای صفحه نوشته ای که ترکها ( اذری ها ) چنین بوده اند و چنان کرده اند، اما ظاهرا توجه نمی کنی که اکثر مواردی را که ذکر کرده ای به دلیل مرز مشترک بخش های ترک نشین ایران با امپراتوری عثمانی و کشور ترکیه به آذربایجان وارد شده است و ساخته و دستاورد خود دوستان آذری نبوده است. فراموش نکنیم که چه امپراتوری عثمانی و چه کشور ترکیه ارتباطات تنگاتنگی در گذشته و حال با کشورهای پیشرفته اروپایی داشته اند و دارند. و در ثانی افتخار مواردی که ذکر کرده ای را باید به پای سازندگان آنها ( اروپایی ها ) گذاشت نه به پای استفاده کنندگان آنها. مثلا اگر بنده و شما از اتومبیل مرسدس بنز یا موبایل نوکیا استفاده می کنیم باید افتخار آن را به پای خودمان بگذاریم یا به پای کمپانی بنز و نوکیا؟ ایرانی ها هم تاریخ و گذشته بسیار غنی و پر باری داشته اند ، ولی الان چه؟ به نظر شما با وضعیت و حال و روزی که مملکت ما ( فارس ، ترک ، لر ، بلوچ ، عرب ، . . . ) چه از نظر فرهنگی ، چه از نظر اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، . . .در دنیا دارد نباید شخصیتها و عناصر آن دستمایه جوک در روزنامه ها و مجلات و استندآپ کمدی تلوزیون در کشورهای اروپایی و آمریکایی قرار بگیرد؟ به نظر من که باید قرار بگیرد.

 9. متتی

  کلا هم ایران بسیار مدیون آذربایجان است و هم آذربایجان سخت مدیون ایران. اما در خصوص جوکها:
  من با این تعصب ها سخت مخالفم. معمولا جوک ها را خود قومیت ها برای خودشان کوک می کنند و خودشان اینجوری به مشکلات شان می خندند. زیاد نباید سخت گرفت.

 10. ahdshervin

  ریشه جوکها از دوجاست
  ۱- در یک مقاله که در مورد دلایل طرز تلفظ حرف ق توسط ترکها بود خوندم اعراب سنی بخاطر مسائل مذهبی و نفرتشون از شیعه ها شروع به تخریب ایرانیان کردن که اشعار عربی هم نوشته بودن که در آن ترکها رو خر و فارسها رو سگ خطاب می کردند(تحقیق کنید)
  خود تاتها( غیر ترک و عرب) شروع به ساختن جوک کردن چون ترکها فقط بعد از اسللام بیش از ۹۰۰سال در ایران حکومت کردن و این دلیل کوبیدن ترکها شد که در زمان رضا شاه به شدت خود رسید. بیش از ۱۰۰۰کلمه ترکی در همین زبان فارسی وجود دارد که ما ندانسته استفاده می کنیم مثلا( آینه قاشق عقاب قابلمه آماج اکباتان بیرجند سولوقان و…..)
  ۲- چون ملکه تومروس – که قبرش تو تبریز تو حفاریهای مصلا پیداشد- قاتل کوروش بود. این دلیل هم جزو دلایل نفرت فارسها از ترکها بوده و هست
  با این اوضاع انتظار اتحاد چیز بیخودی نیست؟

 11. خسروبیگی

  با سلام خدمت همه بزرگواران

  مجبور شدم چند تا از کامنتهای اخیر را حذف کنم

  نکات خوبی در کامنتها مطرح شده
  البته صحت و سقم برخی موارد مطروحه نیاز به بررسی و تحقیق بیشتر دارد

  در مجموع جنبه های مثبت و منفی در همه اقوام هست

  همونطور که آقای خامنه ای ترک هستند، میرحسین عزیز هم ترک هستند

  البته من قبلا نظر خودم را در مورد هموطنان عزیز آذربایجانی و یا دیگر ترکها در اینجا گفته ام
  http://www.midinternet.com/175

  لطفا اگر به بحث ادامه میدهید با رعایت قواعد بازی باشد
  ممنون

  • احمد

   @خسروبیگی,
   درست است ، ولی فراموش نکنیم که :
   ۱ تعدا ترکهای حاکم بر مملکت ما در تاریخ معاصر خیلی بیشتر از دیگر اقوام بوده است.
   ۲ جوک ها را معمولا ( اکثرا ) برای خصوصیات منفی افراد یا افراد دارای خصوصیات منفی درست می کنند ( مانند خامه ای ) نه برای افرادی که مثبت تلقی می شوند ( آقای موسوی ). فراموش نکنیم که آقای منتظری تا زمانی که جزء حاکمان جمهوری اسلامی بود مورد هجوم شدید جوکهای مردم هم بود ولی از وقتی که از حیطه حکومت کناره گرفت دیگر تقریبا هیچ جوکی نه درباره او ساخته شد و نه جوکی درباره او گفته شد.

 12. خشایار

  جک در فرهنگ عامیانه تمام ملل وجود داره و از لحاظ تعریف بزرگنماییی بیش از حد صفات وخصوصیاتیست که در ان قوم یا گروه وجود دارد.از لحاظ تاریخی هم همیشه وجود داشته بزرگترین منبع مکتوب جک فارسی کلیات عبید زاکانی هست که قرن ششم بوده و همان هم بگفته خودش جمع اوری و مکتوب کردن جکهاییست که در فرهنگ مردم رواج داشته یعنی که قدمتی بسیار بیش اینها.اقتصادی بودن اصفهانی در جوک میشود خساست .خوشگذرانی و راحت طلبی شیرازی میشود تنبلی و بیکارگی . تعصب بیهوده روی زنها وعدم برابری زن و مرد که ناشی از نفوذ فرهنگ اسلام و عرب بیابانی درایران است بدلیل نفوذ دیر هنگام تازیان به شمال ایران و رواج فرهنگ اصیل ایرانی و علاقه به ان در شمالیان در جوک به نداشتن تعصب و غیرت تعبیر میشود.سادگی لرها بدلیل زندگی در نقاط غیر شهری و کوهستانی و ساده دلیشان هم …. تا اخر.ترکان اول که بدلیل نفهمیدن زبان بین فارسهاو علاوه بر ان تندخو و عصبی و خشن بودن دستمایه جک میشوند.جالب هست که دقیقا جک های زیادی با همین صفات در کتاب عبیدز اکانی هم راجع به ترکمنها گفته شده است.البته در قرن ششم ترکمنها یا ترکها هنوز بر شمال غرب ایران مسلط زبانی و فرهنگی نشده بودند.حال سوال این است که چرا فقط ترکها قضیه را اینطور جدی میگیرند و باجوک ناراحت میشوند, چیزی جز خودبرتر بینی نژادی و همان تعصب بیهوده نیست .

 13. احمد

  اینکه چرا در بین تمام قومیتهای ایرانی فقط ترکها نسبت به جوک هایی ( که اکثرا توسط هم کیشان خودشان ) ساخته می شود تا این حد حساسیت دارند؛ به نظر من حداقل یکی از دلایل آن بر می گردد به حافظه تاریخی مردم. متاسفانه در تاریخ معاصر هفت شاه قاجار داشته ایم که همگی ترک بودند و عملکرد بسیار بدی از خود نشان دادند. سید علی خامنه ای از همان تبار ترها می باشد و عملکرد او اظهر من الشمس است. بسیاری از حکام و سردمداران این مرز و بوم ترک تبار هستند و متاسفانه عملکرد بدی داشته اند و دارند. خوب وقتی مردم در مقابل حکام زورگو و ظالمی قرار می گیرند که در مقابل آنها کاری از دستشان بر نمی آید ، معمولا شروع به ساختن جوک و لطیفه برای آن حکام می کنند. حال وقتی این حکام زورگو و ظالم اکثرا از یک قوم و طایفه باشند مشخص است که این جوک ها بیشتر گرایش به سمت آن قوم و طایفه خواهد داشت. به نظر من یکی از دلایلی که حتی خود دوستان ترک زبان برای خودشان جوک می سازند همین عملکرد بد بسیاری از حاکمان هم کیششان است که در پس ذهن خود ایشان هم جنبه های منفی فراوان دارد و به شکلی مایه اعتراض ( حتی به شکل کلامی و ساختن جوک ) است.

 14. سعید

  سلام . به نظر می رسد هر دو طرف بازی خورده ی همان هایی شده ایم که مدت هاست با شعله ور نمودن آتش اختلافات در صدد ماهیگیری هستند . ایران مسائل خیلی مهمتری برای گفتگو دارد … این سخنان را بگذارید برای روزی که دردهای مهمترمان درمان شده باشد .

 15. heydar

  اصلا اولین توالت فرنگیو هم ترکا ساختن.
  منتها ۳۰۰ سال بعد اروپاییا با اضافه کردن سوراخ، اونو کامل کردن.

 16. محمدرضا

  بهرحال تمام قومهاو نژادهای ایرانی دارای استعدادهای منحصربفردب هستند و بهتره توی این شرایط بجای تعصبات مزخرف و حرفای بیهوده به همدیگه احترام بزاریم و متحدبشیم برای رفع ظلم وستم و سیاهی و عقب ماندگی و به سمت اتحاد و احترام متقابل تحمل یکدیگر و پیشرفت حرکت کنیم-زنده باد تمام ایرانیها اعم از کرد و لر و ترک و بلو چ و عرب و گیلکی و…. و فارس-پاینده باد کشوربزرگمان

 17. سعید

  احسنت به این همه فضایل و دانش! «با این که ترک نیستم» ولی باید بگویم که ما فارس های نژاد… عوضی… اهم ببخشید.. آره… باید بگویم که ما باید از آنها یاد بگیریم!

  امضا: ترکی که به عنوان فارس زیر تمام مطالب از این‌دست که بعضا نوشته‌ی خودش و هم‌پالکی‌هایش است کامنت‌هایی با ترجیع‌بند «من ترک نیستم ولی…» می‌گذارد بلکه با این نوع به اصطلاح «مبارزه» کمی از عقده‌های فروخفته‌ی غیر واقعی‌اش درمان شود!

 18. mohammad

  منهم خیلی مخالف جک سازی برای تبریزیها بودم و هرکس چیزی میگفت جلوش را میگرفتم
  اما از وقتی رفتم تبریز گفتم به درک حقشونه
  باید با تبریزی ها همون رفتاری در تهران بشه که با فارسها تو تبریز دارن

 19. مسعود

  با سلام، من از سمت پدری به ترکها مرتبط میشم ولی هیچ نوع حساسیتی به ترک یا فارس بودن ندارم. تا بحال توجه کردید که قرنهاست ایران توسط خانواده هایی که به طریقی به ترکها متصل بودند اداره شده است. در جنبش اخیر مردم ایران باز اکثرا از میر حسین موسوی که آذری است طرفداری کردند. به این معنی که غالب مردم فرقی بین ترک و فارس قایل نیستند. در ضمن هرچه سطح فرهنگی بالاتر میره مسٌله قومیت کمرنگتر میشه. قومهایی که در ابر شهر تهران در هم آمیختند و شناخت و تفکیک آنها غیر ممکن شده آیا حاضر به رها کردن خانواده و چسبیدن به قومیتشون هستند؟ من منکر استقلال نسبی استنها نیستم و آنرا واجب میدونم و به نظرم بهترین گزینه داشتن دولت مرکزی و دولتهای استانی با حفظ تمامیت عرضی ایران است. در ضمن آن چیزی که فعلا ایران را نگه داشته نه توان مدیریت دولت بوده و نه کاملا توان همشهریان آذری، بلکه غالبا پول فروش نفت. دوستانی که خودشون را میخواهند به طریقی به ترکیه بچسبونند بدونند که ترکیه سالهاست در تلاش برای حساب شدن به عنوان یک کشور اروپاییه که هنوز هم نشده. در ضمن مرز نشینی و نزدیکی به مرزهای غربی و ورود کالا و فرهنگ غربی تا زمانی اعتبار داشت که هم تجارت به روش سنتی بود و هم اینترنت و ماهواره نبود، حالا این موانع بر طرف شده و غرب ایران هم مثل مشهد در شرق ایران شده. امیدوارم که ما هم از نظر فرهنگی به جایی برسیم که مسٌله قومیت و تعصب روی آنرا برای جدایی طلبی بهانه نکنیم. یادتون باشه همه اقوام ایرانی به خوزستان ایران بدهکارند.

 20. محمد

  دو کلمه ای به نظر من می رسد می گویم :
  ۱ من نه تبریزی و نه ترک(زبان) هستم.
  ۲تبریزی ، حتما ترک (زبان) است ولی هر ترک (زبانی) الزاما تبریزی نیست . این که تبریز گل سر سبد و پیشگام همه شهر های ایران(در خیلی از زمینه ها) هست هیچ شکی و حرفی درش نیست. حتی تهران در مقایسه با تبریز ، بی ریشه ،گره گوری و بی فرهنگ است.
  ۳ این نظریه در مورد بقیه شهرهای آذربایجان مصداق ندارد. یعنی به هیچ وجه نمی توان مثلا اردبیل و ارومیه و … را در حد تبریز دید. تفاوت از زمین تا آسمان است .
  ۴ ترک زبان بودن با ترک بودن دو مفهوم کاملا مجزا هستند. آذربایجانی ها و حتی ترکیه ای ها ترک زبان هستند ( یعنی شده اند) ولی به هیچ وجه ترک نیستند. بنا به تعریف ترک به اقوام ساکن آسیای میانه می گویند. مثل ازبک ها ، قزاق ها ، قرقیزهاو…
  ۵ ختم کلام اینکه بر من ببخشید ولی قضاوت امری احمقانه است . به ویژه کلی گویی – ازقبیل ترک ها فلان و …- آن هم غیر مستند و بدون مدرک عین حماقت است .

  • احمد

   @محمد,
   پسر خوب اینکه تو ترک هستی یا نیستی ، کیا ترک هستن ، کیا ترک نیستن ، مردم ترکیه ترک هستن یا نیستن ، در اینجا اصلا مهم نیست.
   مهم این است که یک عده ای به اسم ترک ( یا هر اسم دیگری که دوست داری به ایشان بگو البته به شرطی که آنها ناراحت نشوند ) ، در باره ایشان جوک ساخته می شود که از این مسئله عده ای از این افراد ناراحت هستند. صحبت سر این است که چرا جوک ساخته می شود و چرا این دوستان ناراحت می شوند.
   در ضمن اگر ترک ها در اصل اقوام آسیای میانه هستند ( که به نظر من هم درست است ) پس دیگر این قوم ایرانی که ایشان را ترک می نامند ( تناقض وجود دارد !!! ) دیگر نباید از جوک های ترکی ناراحت شوند چون ایشان به گفته شما اصلا ترک نیستند و شاید این جوک ها برای آن اقوام آسیای میانه در اصل ساخته می شود.

 21. احمد

  در جواب به آن دوستانی که می گویند چرا ترک ها باید فارسی یاد بگیرند و چرا دیگران ترکی یاد نگیرند که با ما ارتبط کلامی بر قرار کنند با ید بگویم که دوست عزیز ، در بسیاری از کشورهای دنیا زبانهای گوناگونی وجود دارد ، اما معمولا یک زبان به عنوان زبان رسمی معرفی می شود که تمام مردم آن کشور باید آن را یاد بگیرند چه در غیر این صورت دیگر قومیتها ( مثلا در کشور ما : عربها ، کرها ، ترکمنها و . . . ) هم می توانند همین تقاضا را بکنند که چرا دیگران زبان آنها را یادنگیرند. حال تصور کنید در کشور مثل هندوستان یا حتی همین کشور خودمان ایران اگر قرار باشد تمام زبانها به عنوان زبان رسمی و رایج وجود داشته باشد چه بلبشویی به پا می شود.
  در ثانی حتی زمان پادشاهان قاجار که همگی ترک بودند هم زبان رسمی و رایج مملکت فارسی بود . به نظر شما دلیلش چه بود؟ چرا آنها تصمیم نگرفتند زبان رسمی ایرانی ها را تغییر دهند؟
  بعلاوه اکثر مردم ایران را فارسی زبانها تشکیل می دهند و در ضمن زبان فارسی زبان تاریخی مردم ایران بوده است ، برای مثال حتی مولوی که در قونیه می زیسته اشعارش به زبان فارسی است.
  ولی من به شخصه ترجیح می دادم زبان مادریم زبانی غیر از فارسی بود تا یک زبان دوم را یاد بگیرم، حال چرا بسیاری از ترکهای عزیز از یادگیری زبان فارسی ابا دارند , جای بسی تعجب است.

 22. احمد

  در ادامه منظورم از گفته بالا این است که ظاهرا این جوک های ترکی را اکثرا خود ترک ها می سازند. فراموش نکنید که به عنوان مثال اکثر جمعیت تهران را ترک ها تشکیل می دهند و من می دانم که بسیاری از این جوک ها توسط خود تهرانی ها ( ترک ها ) ساخته می شود. جالب است که همین ترک های تهرانی در خیلی از موارد حتی از این که خود را ترک بنامند امتناع می کنند یا از اینکه ترکی صحبت کنند خجالت می کشند . ولی بسیاری از ترک های ساکن استانهای آذربایجان یا اردبیل نسبت به همین جوک هایی که توسط دیگر هم کیشانشان ساخته شده حساسیت شدید دارند ولی آن را به پای تمام ایرانی ها می گزارند نه به پای هم کیشان خودشان .جالب است که این مورد در ارتباط با دیگر قومیتها چندان صادق نیست برای مثال عربها چندان نسبت به جوک های عربی حساسیت ندارند.

 23. احمد

  اولا تا آنجا که من می دانم جوک را فقط برای ترکها نمی سازند، بلکه برای قومیتهای دیگری همچون لرها ، عربها ، قزوینی ها ، اصفهانی ها ، و . . . هم می سازند.
  در ثانی باور کنید اکثر جوک های ترکی که من شنیدم رو از خود ترک ها شنیده ام. البته این موضوع فقط مختص ترکها هم نیست بلکه به عنوان مثال اکثر جوک های عربی را هم از اهوازی ها و آبادانی ها ( خوزستانی ها که اکثرا عرب هستند ) شنیده ام.

 24. blue

  اینطوری ها هم نیست حالا،حالا بماند خیلی از چیزهایی که نوشته نادرسته(مثل اولین تئاتر و سینما و…)ولی با همه این وجود اکثریت این اولین ها بواسطه حکومت پانترک قاجار در آذر بایجان شکل گرفت.و الا …

 25. خسروبیگی

  با سلام و تشکر از دوستانی که با رعایت عدل و انصاف و احترم دیگران کامنت میگذارند
  لطفا از توهین خودداری کنید و الا مجبورم کامنت را ببندم!
  شاد باشید

 26. هادی

  جناب کیا
  آذربایجان سر سبز ایران است و خواهد بود
  اگر قرار بر جدایی باشه شما اسمی برای خود باشید که ایران را ما ساختیم و حفظ خواهیم کرد
  به یاد نمی ارید زمانی که چند صد جوان ما کشته شدن و شما حتی سری برای افسوس هم تکان ندادید
  انتظار داشتید برای سطل زباله اتش زدنتون باز هم جان به کف می گرفتیم و شهرای خودما رو به اتش می کشیدیدم و چندید برابر شما مالیات می دادیم و شما باز هم جک می ساخیتن ؟
  و می خندیدید ؟
  فکر نمی کنم لازم باشه از اوج نمدن ایران حرف بزنم که که همیشه ما ترک ها ( اذری ها ) باعثش بودیم و شما فارس ها مخربش .

  و برات علی جان
  این حرف های شما رو به اندازه مغزتون می بینم
  شما که به ادعای خودتون هفت سال در شهر های ارومیه و تبریز زندگی کردید و این همه احانت رو به چشم دیدید چرا زود تر این شهر ها رو ترک نکردید
  حتما شما توهینی به اون عزیز کردید که حتی نخواسته حرفاتون رو بشنوه

 27. ali

  در جواب کیا گفتین ترکها تو تظاهرات تهران ساکت بودن به همون دلیلی که تهرانی ها تو خرداد ۸۵ ساکت بودن
  دوما ترکها که خودشونو ایرانی نمیدونن پس لعنت به هر چی ایرانیه

 28. رام

  خاطرم هست چند سال پیش که دعوای فارس وترک بالا گرفته بود اساتید پسر دایی ام در تبریز سر کلاس دیگر فارسی صحبت نمیکردند بعنوان تلافی ….
  خب اگر ما صدر اسلام را نگاه کنیم جهالت به سه نوع تقسیم میشود که یکی قوم پرستی و قبیله پرستی است.مسخره کردن دیگری یا قوم دیگری یا تفکر دیگری از نظر تمام ادیان محکوم است .همان اندازه که مسخره کردن محکوم است تعصب نشان دادن از مقابلان خطرناکتر است .

 29. Mehdi

  man Irani va parsi hastam ama eftekhar mikonam ke hamvatani chon ishan( ke albate AZARI khatabeshn konim behtar ast) daram ke zendegi dar kenareshan va dar kenare hameye ghmoniathaye Irani baaes eftekhatr man va amsal man ast.
  dorood bar shoma ke in etelaat ra dar ekhtiyare hame gozashtid ama faramoosh kardeheeikd ke zekr konid ke : enghelab mashroote az tabriz aghaz shod

  yazdan negahdaretan

 30. رحمت الله قریب

  با سلام و سپاس

  ، بنده هم بعنوان یک ایرانی‌ به این اولین‌ها که میدانیم بیشتر هم هست افتخار می‌کنم. ولی‌ اگه توجه بفرمائید در بیشتر کشور‌ها غرب آن کشور رشدش سریعتر از قسمت‌های دیگر است. بطور مثلا غرب اتریش از شرق آن، یوگسلاوی ، بلغار، ترکیه، ایران به تبع افغانستان. منظور اینکه غرب این کشور‌ها بعلت نزدیکی به اروپای پیشرفته تکنیک و علم را زودتر از دیگر قسمت‌ها دریافت کرده‌اند، مثلا تلمبه اولین بار از ترکیه به تبریز وارد شده و درضن تبریز قرن‌ها ولیعهد نشین بوده، پادشاهان ولیعهد را برای آموختن کشور داری از کودکی به تبریز میفرستادند یعنی‌ پایتخت دوم کشور.حال در اینکه مردم آذربایجان غیور و آگاه هستند شکی‌ نیست (خود نیز از مادر ترک هستم). اما آیا این امکانات برای شهری مثل خرم آباد لرستان هم بده.

  ارادتمند مهندس قریب

 31. Baratali Hozzar

  این نشان میدهد که از نظر احداث و ایجاد بعضی مراکز اولین بودند ولی جای تعجب دارد که چرا ناقص ماند و نتوانستند اولین بودن خود را نگه دارند. بسیار مهم است که بتوانید روند مثبت را ادامه بدهید. بیخود نباید با نیش قبر و به رخ کشیدن گذشته های دور و نزدیک به خود بالید افتخار کرد. زمانی سلف میتواند ژست حق بجانب بگیرد که میراث دار خوبی برای خلفش باشد. شما اولین بودید ولی اولین نماندید!
  بسیار در خور توجه است که چرا با داشتن این همه اولین، نتوانستید مردم را بطرف خودتان مهاجرت بدید!؟ تمام مردم تبریز و شاید اکثریت آنها بومی اند یا از روستاهای اطراف آمدند. قدرت تفاهم فرهنگی وپذیرش غیر داشتن برای هر ایده و جامعه ای بسیار قابل توجه است. بنده بیش از ۷ سال در تبریز و ارومیه برای تحصیل مانده ام. مردم آنجا خود کاملا اعتقاد دارند که ظرفیت پذیرش افراد و اشخاص جامعه دیگر را ندارند. برایشان بسیار سخت است که برای یادگیری زبانی دیگر، انرژی صرف کنند! اصلا نمیخواهند برای لحظه ای کوتاه، لحن و صوت خود را عوض کنند. همکلاسی من، دانشجوی رشته تحصیلی دکتری، میگفت حوصله زبان دیگر ندارم. شما قدری ترکی یاد بگیرید و بامن حرف بزنید! با تمام احترامی که برای تمام افراد و آداب رسوم آنها، قایلم، ولی خوب میدانیم که خودشان نخواستند اول باشند؛ باید دیگران را درپیروزی و شکست خود شریک میکردند. شهری پیشرفت میکند که مهمان نواز خوبی باشد و میهمان را با تمام بدی و خوبی هایش قبول کند.
  اگر یادگیری زبان که اولین وسیله ارتباط و گشودن راه درست و آسان انتقال فرهنگ است، در مکالمات ، حرف زدن و گفتگو، مردها در صحبت کردن به زبان ترکی و محلی سماجت خرج میدهند؛ چرا برای دختر خانمها اینقدر آسان است و مثل بلبل فارسی حرف میزنند!؟ برای اینکه نیاز به جنس مخالف غیر ترک دارند ولی مردها خود را بی نیاز و مستقل میدانند.
  گفتنی در این مورد بسیار زیاد است و من هم بسیار دوست دارم در این زمینه از یادداشتهای خودم در مدت چندسال تحصیل در آن وادی مردان با غیرت ترک زبان برایشان حرف بزنم ولی ایمیل، مجال آن نیست.
  جوک بسیار خوب است ولی اگر منظورشان جسارت و اهانت به مردمی و قومی باشد، نشانه سبکسری و بی فرهنگی و بی ادبی خطیب است که هیچی را نمداند.

  • ali

   این باید دو طرفه باشد دوست عزیز
   این حرفی که میزنید کمال بی خردی است، فرانسوی زبانهای دنیا وقتی به انگلیسی ازشان سوال میکنید با انگلیسی فصیح جواب میدهند : من انگلیسی نمی دانم فرانسه بگو

   حال لابد فرانسوی زبانها بی فرهنگند و این شما فارسها هستید که با فرهنگید

   واقعا به آنجه گفتید اعتبار عقلی هم میدهید واقعا؟؟؟؟

   • ساسان

    @ali, من هم تبریز بودم .انها مهمان نواز نیستند. و حتا خود را از ترکهای دیگر هم برتر میدانند.کلن ادمهای ناخوشایندی هستند.ترکهای ارومیه فکر بازی دارند.ودگم نیستند.اینها سوزنشان یکجا گیر کند.دیگه ولکن نیستند.من حسم این بود که تبریزیها غیر خودشان هیچ کس را نمیبینند.و مانند کسی که اوتییسم خفیف داردانها را یافتم.خداکند این فقط یک حس نادرست باشد.

   • baratli hozzar

    چرا فوش میدهید؟!
    این نهایت بی ادبی و بی فرهنگی شاست و دیگر اینکه میخواهید تا ابد با تفکر بسته زندگی کنید؟ نه قدرت تجزیه و تحلیل از خود را دارید ونه اجازه نقد خودتان را به دیگران میدهید! این نهایت بی فکری و بی نزاکتی است که شما بحث را به جنجال می کشید! چون منطق در گفتگو ندارید! اصلا تربیت هم ندارید.
    مگر الگوی شما فرانسه و انگلیس است؟! چرا اصرار دارید که به شما جواب داده نشود؟! چون هچ حرفی برای گفتن ندارید، بجز فحاشی!
    چرا مرا متهم به بی خردی کرده اید؟! اگر من عیب شما را نقادانه بگویم و عدم پیشرفت شما را بیان کنم، ایراد دارد؟ از کجا فهمیدید که من فارس هستم؟ مگر ما شما را از خود و ایرانیها جدا کرده ایم؟
    عادت من در زندگی اینست که هرگز بخاطر اینکه موشی در خانه پیدا شد؛ خانه را به آتش نمی کشم بلکه موش را از بین می برم. بخاطر انسان جان جاهل و بی شعوری مثل تو هرگز دوستی و احترام به ملت و فرهنگ شهری و استانی که هموطن من هستند، زیر پا نمی گذارم.
    شکی نیست که دیگران بخاطر افکار منحط شما نمی توانند با شما زندگی کنند. جواب شما نشانه غیرت شما نیست بلکهنشانه غیراجتماعی بودن شخص شماست.
    من عادت به چاپلوسی ندارم و توهین را هم پسندیده نمی دانم. ولی برای انسان زبان نفهمی مثل تو با زبانی همسان انتخاب کرد.
    در این شرایط شما بهتر است که لال باشید و دم فروبندید و فقط گوش کنید ویاد بگیریدو بدانید که سکوت جاهل بهترین فریضه است.

 32. رامین

  با درود بر شما دوست گرامی
  از این نوشتار شما بسیار خوشم آمد و می خواستم من نیز چیزهایی به آن بیفزایم.
  من یک ایرانی اهل گیلان هستم که در تهران رشد کرده ام و با اقوام گوناگون ایرانی از نزدیک آشنا هستم. ماجرای ساختن جوک برای قوم های ایرانی که گاه اهانت آمیز می شود، سوای تلاش استعمار برای جدایی افکندن میان ایرانیان ، به نادانی و کم کاری بسیاری از هم میهنان ما باز می گردد که نه تنها دانش تاریخی ندارند بلکه از گونه ای خودکم بینی در رنج هستند که برایشان پذیرش بزرگی و نامدار بودن ایرانیان سخت شده است. آنان از سر نادانی ، سربازان دشمن شده اند و غلام حلقه به گوش کسانی که سربلندی ایران را نمی خواهند. این بیماری تنها در کشور ما نبوده است. شاید همۀ ما شنیده باشیم یا در فیلم ها دیده باشیم که سربازان هندی برای دولت انگلستان خوش خدمتی می کردند. اما در اینجا می خواهم جداگانه به موضوع آذری های عزیز خودمان بپردازم:
  نمی دانم می دانید یا نه ، در سالهای نزدیک ، دانشمندان دانشگاههای بزرگ غربی آزمایش هایی را روی ژنتیک اقوام ایرانی انجام داده اند. در این آزمایشها روشن شده است که نه تنها ایرانیان آذری بلکه همۀ اقوام ایرانی از پارس ها، گیلک ها، آذری ها، لرها، خوزستانی ها، کردها، بلوچ ها، خراسانی ها و همۀ قوم های دیگر ایرانی از یک نژاد هستند و DNA یکسانی دارند. این موضوع را در Wikipedia نیز می توانید بیابید.
  اما آنچه که مشکل ساز شده است ناآگاهی مردم خودمان در این باره است که گمان می کنند با اقوام دیگر هم ریشه نیستند. مثلا بسیاری از ایرانیان این گمان نادرست را دارند (حتا خود آذری ها) که آذریان (که به غلط به آنها ترک گفته می شود) از نسل عثمانی هایی هستند که در ایران ماندگار شده اند در حالی که این نادرست است و اگر آذریان عزیز ما به زبانی شبیه ترک های عثمانی گفتگو می کنند تنها به دلیل جنگها و آمد و شد هایی بوده است که میان مردم ما و عثمانی صورت گرفته است. با آنکه به باور من حتا اگر چنین هم نبود باز دلیلی بر جدایی و ساختن جوک و اهانت به اقوام دیگر نبود. زیرا آنچه که ما باید از بزرگترین مرد تاریخ ، کورش بزرگ ، بیاموزیم این است که ایرانی بودن و ایرانی زیستن به قومیت و نژاد نیست بلکه به اندیشه و نگاه ایرانی است. این اندیشه را کورش در زمان خود جا انداخته بود و ما نیز می توانیم آن را زنده نگاه داریم.
  در زمان کورش و داریوش بزرگ ، بسیاری از مردمان دیگر کشورها آرزویشان زندگی زیر چتر فرمانروایی ایران بود. آنچه که آنان را شیفتۀ ایران می کرد رفتار انسانی پادشاهان ایران با مردمانشان بود که هزاره ها از زمان خود پیش بودند. شاید دربارۀ شیرازی های آفریقا شنیده باشید که هنوز در قارۀ آفریقا مردمانی هستند هرچند سیاهپوست اما خود را از تبار شیرازی های مهاجر به آفریقا می دانند و به آن افتخار می کنند ( اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید می توانید به بایگانی سایت BBC سری بزنید).
  ما به جای آنکه بازیچۀ سیاست های انگلیس و عثمانی و عرب شویم باید از آنچه که به آن افتخار می کنیم نگاهبانی کنیم. فراموش نکنیم نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از مردم ترکیه از نسل ایرانیان کرد هستند و نژاد ایرانی در سراسر فلات ایران گسترده است ، از عراق ( که خود جرو ایران بوده است) و بحرین تا آنسوی هند و چین و بخشهایی از اروپا و آفریقا و کشورهای شمالی جدا شده از ایران که نه تنها زمانی در مرزهای ایران بوده اند بلکه از دید نژادی هم از هم نژادان ما هستند.
  یادمان نرود، ایرانی به اندیشه اش ماندگار است، همان اندیشه ای که هر کسی را به کرنش وا می دارد.

 33. kia

  نه عزیزم به خاطر حسادت نیست. به خاطر موقع شناسیشونه. یعنی صاف موقعی که مردم تو تهران جونشون رو کف دستشون گرفته بودن که مملکت آزاد بشه رفقامون نشستن تو خونه هاشون و گفتن به ماچه مشکل فارساست! بعد هم وسط ماجرای انتخابات چندین هزار نفر ریختن تو ورزشگاه، ولی عوض خامنه ای گیر دادن به فردوسی پور که تراختور پرطرفدارترین تیمه. عوض پلاکارد رای من کجاس هم پلاکارد دستشون گرفتن که “اس ام اس من نرفت!!!”. الان هم عوض همراهی با مردم هوس کردن برن زیر پرچم آذربایجان (که از زیر پرچم ما جداش کردن و اسم کشور روش گذاشتن) فکر می کنن اونجا حلوا می دن. خداییش جوک درست کردن داره یا نه؟؟؟!!!

 34. مهدی مسچی

  با درودهای فراوان به پیشگاه خواهران و برادران غیور و میهنپرست آذرآبادگانیم
  من جد در جد تهرانی هستم ولی هیچ تفاوتی برایم ندارد که در کجای این خاک پر افتخار و بلا خیز چشم به جهان گشوده ام من ایرانیم و همه جای ایران سرای من است همانطور که سرای تو و دیگر هم میهنان کرد و بلوچ و ترکمن و خوزی و گیلک و مازنی و خراسانی و و و و هر آنکس که چشم در این سرزمین به جهان گشوده و مهر و عشق به این ملک و دیار میورزد هست
  پرسشی را که در مورد چراییهء ساختن جک یا جوکهایی برای آذرآبادگانیان ساخته میشود مطرح کرده بودید توجهم را جلب کرد و مرا وادار به نوشتن این چند خط کرد
  ساختن جک و یا جوک برای لهجه ها و اقوام و فرهنگهای گوناگون در محیطهای زیستی ( متاءسفانه و یا خوشبختانه ! نمیدانم کدامیک بجا تر هست ) در تمامی جهان رواج دارد در مدت بیست و پنجسالی که در آلمان زندگی میکنم بارها و بارها در رادیو و تلوزیون و مطبوعات این کشور و دیگر کشورهای اروپایی دیده و شنیده و خوانده ام که آنها هم برای هم میهنان و ساکنین دیگر کشورها جک و یا جوکهایی بسیار شدیداللحن میسازند که صرفا برای شوخی و مزاح هست
  جواب اینگونه شوخیها و مزاحها را هم میتوان مقابله بمثل کرد و با مزاح و شوخی برگرداند ولی اما نباید اجازه داد که خدای نکرده این امر باعث دوری و کینه و جدایی اهالی سرزمینی مانند سرزمین ما بشود
  کدام ایرانی با شرف و با وجدان و میهنپرست و با غیرتی را سراغ دارید که قدر تلاشها و مبارزات و مردانگیهای هم میهنان آذرآبادگانیمان را و تلاش آنها را در راه پیشرفت و ترقی میهنمان ایران دست کم بگیرد ؟
  کدام ایرانی با شرف و با وجدان و میهنپرست و با غیرتی را سراغ دارید که زنان و مردان بزرگی را که از خطهء آذرآبادگان در راه بزرگی و سربلندی میهنمان قدبر افراشتند را ستایش نکند و قدر نشناسد؟
  اگر بخواهم نام بزرگان و شیر زنان و رادمردان این خطهء عزیز میهنم را فهرست وار در اینجا بیاورم طوماری بس عظیم باید که بنویسم .
  پس بیائیم و اجازه ندهیم شوخیها و مزاحهایی که گاه از سر نادانی توسط دوستان نادان و گاه بطور عمد توسط دشمنان دانا و بسیار هم دانا پخش میشود باعث دوری و جدایی ما از هم شود در پایان میخواهم با اینکه زبان آذری را بلد نیستم ( متاءسفانه ) جمله ای آذری بنویسم و اگر اشتباهی درش بود مرا عفو بفرمائید .
  یاشاسین آذرآبادگان و آذرآبادلرین
  و پاینده باد ایران

 35. hasan

  الان اینهایی که گفتی‌ چه ربطی‌ داشت به جوک ساختن برای ترک ها؟ مثلا دستاورد بزرگ برای جماعت تبریز این هست که ۵ سال بعد اختراع سینما، سینما اومده توی شهرشون؟!!!

  ظاهراً شما خودتم ترکی‌، و بهترین دلیل برای اینکه چرا واسه ترک‌ها جوک درست میکنند هم همین پست هست

 36. salman

  اولا از اطلاتی‌ که دادید ممنونم. من یک فارس هستم و در اینکه ترکها در فرهنگ و تجارت و ادبیات و همچنین در حفاظت از این خاک و بوم نقش بسیار والای داشتند و دارن نباید کسی‌ شک داشته باشد، زیبایی‌ ایران زمین همین ملیت و چند فرهنگیست. اما من نمیدانام واقعاً این تاریخچه جوک گفتنهای مزخرف از کجا و چرا شروع شده و باید در موردش تحقیق کرد. دوست عزیز خدا نگهدار سلمان

  • ساسان

   @salman, در اتریش هم جک ترکی هست.و میگن ترکهای ایران استعداد یاد گیری زبان ندارند.والمانی را خوب تلفظ نمیکنند.

 37. mohaamad

  خیلی جالب بود .
  همیشه فرد ضعیف تر اگر نتواند با قویتر رقابت نماید اقدام به تخریب ان مینماید.
  اگه بن لادن ساختمانی هم تراز یا بالاتر از برجهای دوقلو داشت هیچ وقت اونها رو خراب نمیکرد.

 38. mohammad

  دوست عزیز ما همه هم وطنیم .افتخارات آذربایجان وهر جای دیگر ایران افتخار همه ایران است.مسخره کردن بسیار بده.اما توجه به این نکته ضروری است که در همه کشورها این عادات بد وجود داره.و مختص ایران نیست

 39. sohrab

  ba durood , be nazare man rabti be hessatat nadareh, chunke dar iran baray hame aghvam jok misazand,va be ghole ferdossi :hame jai iran sarai man ast,ba sepasse faravan az etelate shoma.

 40. هموطن

  تا سال پیش چندین بار با دوستانم به خاطر انتقاد از تعریف جکهای ترکی درگیری لفظی پیدا کرده بودم، واقعا نمیفهمیدم چرا باید برای هموطن خودش کسی این گونه جک بسازد. ۱ سال پیش به خاطر یک پروژه تحصیلی به شهر تبریز رفتم و ۶ ماه در این شهر بودم. در اولین دیدار با همان دوستانم از آنها به خاطر این که محکومشان کرده بودم عذرخواهی کردم. چرا؟ چون هموطنان فارس ما برای آذری ها جک می سازند، آذری ها این را نماد نژادپرستی می دانند تا اینجا بحثی نیست اما وقتی نوبت به آذریها می رسد، این مساله را بهانه می کنند تا دست به بعضی اقدامات واقعا نژادپرستانه بزنند. خاطرم هست در تبریز معلمی به یکی از دانش آموزان گفته بود با این روند در کنکور موفق نمی شوی، بعد از دو هفته وقتی مردم فهمیده بودند ریشه فارس دارد به در خانه اش رفته بودند و او را کتک زده بودند! یا سر همین مساله خلیج فارس. در تمام رای گیری ها در کل دنیا فقط دو گروه به واژه خلیج ع..ربی رای دادند:۱/عربها ۲/ترک های ایران! متاسفانه ریشه های نژاد پرستی (آنهم نه در سطح جک و لطیفه که در سطح اقدامات فیزیکی) در این دسته از هموطنانمان بسیار بالاست.

  • وارطان

   @هموطن, کاش می‌گفتید اطلاعات مربوط به خلیج فارس را چه مرجعی نقل کردید. درمورد نژادپرستی هم درواقع معتقدم هیچ کنشی وجود ندارد که واکنش نباشد. در حقیقت هر کنشی واکنشی است به یک کنش دیگر. وقتی فارس‌ها این اجازه‌ رو به ترک‌ها نمی‌دن که حتی زبان مادری‌شان را در مدارس‌شان تدریس بکنند، طبیعی است که احساسات نژادپرستانه در میان ترک‌ها تقویت می‌شه. بیایید بشینیم برای یک بار هم که شده با خودمان فکر کنیم که اگر نگذراند ادبیات فارسی در مدارس (مثلاً تهران) تدریس نشه یا اگه اجازه ندن معلم‌ها به زبان فارسی تدریس کنند، چه اتفاقی می‌افته؟

  • javid

   @Eldar agazazeh, همین حرفا رو میزنید بعد میگید چرا واسمون جک میسازن؟
   مشکل ترکهای تبریز(تاکید میکنم رو تبریز) اینه که نشستن تو شهرستانشون
   و فکر میکنن همه دنیا همون فینگیل جا هست! یه سر برید شیراز و اصفهان یا یزد و اهواز رو ببینید اون وقت معنی پیشرفت رو میفهمید…ببینید این شهرها چقدر زیبا و دیدنی هستند…
   تبریز جز آخرین گزینه های کسانی هست که قصد ایرانگردی دارن چون فرهنگ و رفتار خوبشون زبانزد خاص و عامه!!!

 41. محمدرضا

  مطالبی که ذکر کردید صحیح است که ناشی از هوش بالای عزیزان هموطن آذری است اما واقعیت این است که به دلیل همین هوش بالا مسائل را به طور ناقص بیان می کنند که در ذهن مخاطب به عنوان اشتباه و یا سوتی فرض می گردد.

 42. ندا

  موافقم من با این حال که ترک نیستم ولی آن ها را تحسین می کنم چون سخت کوش باهوش و با مرامند هر چه کار اساسی در بیشتر مناطق ایران از راء س امور تا یک کار گر ساده ی ترک در پس آن به چشم می خورد تازه احساس مسئولیتشان بیشتر از ما فارس ها است فکر می کنم مسخره کردن آن ها ناشی از بی کغایتی خودمان است

  • حسام

   @ندا,
   آخی!
   تو که ترک نیستی! ما باور کردیم
   اتفاقا جالبه بدونی که اکثر خلاف کارایی که عموما در حاشیه تهران زندگی میکنن ترک هستن!! بیشترین آمار جرم و جنایت هم در این مناطق هست…دیگه حرف نزن

   • مهدي

    خودت میگی حاشیه تهران.اولا اونجاها اکثرا مهاجران روستایی و کم سواد هستن که به دلیل جور حکومت به ترکها و بیکاری شدید به امید پیدا کردن کار میان تهران و چون نمیتونن خود تهران باشن مجبورن برن حواشی و چون اونجاها هم کاری گیرشون نمیاد به بن بست میخورن و برای یه لقمه نون مجبور میشن خلاف کنن.ثانیا شما چرا از آمار بالای بالا نشینای ترک تهران حرفی نزدی؟
    لطفا نظرمو نمایش بدین

  • كاليس

   @ندا,
   راستی اولین بی شرفی که چشم چند هزار ایرانی رو از کاسه درآورد تبریزی بود نه؟؟
   اولین سلسله‌ای که هیچ نقطه درخشانی تو کارنامش نیست از همونجا اومده!
   اولین شاهی که تونست دربار رو خالی کنه هم تبریزی بود
   اولین و آخرین سلسله ای که حرمسرا داشت و فقط کارش کثافت کاری بود هم از تبریز بوده…
   امیرکبیر رو هم بابای من کشت!!
   مرد باش و اینا رو هم بنویس…تازه یه سر به کامنتای بالاترین بزن و بخون که نصف مواردی که تو متنت نوشتی ساخته و پرداخته تخیل ترکاست و اصلا واقعیت نداره!!

   • كاليس

    @کالیس,
    کامنتا رو پاک نکن 🙂 معلومه چقدر حق با شماست که نمی‌خوای چیزی غیر از چرندیات خودت دیده بشه…برید کار کنید تا توی دنیای واقعی بتونید سر بلند باشید…

    • كاليس

     @کالیس,
     یه چیز دیگه خطاب به همه دوستان:
     این حرفای نشسته‌‌ای که این آقا زده فقط تو دو جا قابل مطرح کردنه:
     ۱ تبریز
     ۲ اینترنت!
     و این بحث ها در دنیای واقعی که ما در اون زندگی میکنیم هیچ جایی نداره

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.