گزارش کارآموزی ۲

مطلبی که تحت عنوان گزارش کارآموزی نوشته‌ام، کمی باعث زحمت برای خودم و دیگران شده است. برخی با جستجوی «گزارش کارآموزی» به آن میرسند و از من میخواهند که برایشان آنرا ارسال کنم. متاسفانه اکثر افرادی که کامنتهای نامرتبط با موضوع پستها در وبلاگها میگذارند، یک وجه مشترک دارند و آنهم عدم دقت به محتوا یا متن پست است! به اغلب این افراد توسط ایمیل یا در پاسخ به کامنتشان تذکر میدهم، اما برخی باز هم توجه و دقت لازم را به خرج نمیدهند. اخیرا دوستی مجددا تقاضای ارسال گزارش کارآموزی را تکرار کرده که با ایمیل پاسخش دادم. با خود گفتم بد نیست برای دیگران نیز مطلب را منتشر کنم. بخوانید:کسانی که لیسانس یا فوق لیسانس کامپیوتر دارند و حداقل ۵ سال سابقه کار، میتوانند جهت اخذ پروانه کارشناسی  رسمی دادگستری (رشته کامپیوتر) اقدام کنند (ثبت‌نام و شرکت در آزمون). اگر در آزمون و مصاحبه‌ها قبول شوند و مراحل اداری لازم را طی کنند آنگاه در پایان لازم است یک دوره کارآموزی هم بگذرانند برای اینکه بتوانند کارشناس رسمی شوند.


(میدانید کارشناس رسمی یعنی چه؟)
این دوره کارآموزی که ازش صحبت میکنیم با یک دوره کارآموزی در آموزشگاه کامپیوتری از زمین تا آسمان فرق دارد. در این دوره فردی که کارآموزی میکند باید مراحل ارجاع یک پرونده قضایی به کارشناس رسمی و چگونگی انجام کارشناسی و دادن نظریه کارشناسی به دادگاه را یاد بگیرد!
در این دوره کارآموزی، چندین پرونده که به کارشناس رسمی ارجاع شده است را مطالعه میکنند و نظریه کارشناسی ارائه شده توسط کارشناس را تحلیل میکنند.
خلاصه؛ کارآموزی کارشناسی رسمی با کارآموزی دانشجویی یا کارورزی دانش آموزان بسیار متفاوت است. کسی هم که کارآموز کارشناسی رسمی میشود حائز شرایط خاصی است که عرض شد و خلاصه، هر کسی کارآموز کارشناسی رسمی دادگستری نیست و در نتیجه گزارش کارآموزی کارشناسی رسمی هم به درد همه کس نمیخورد!
یک نکته دیگر هم اضافه کنم و آن اینکه کارشناسان رسمی به دو دسته تقسیم میشوند: تحت نظر “مرکز امور وکلا مشاوران و کارشناسان رسمی قوه قضاییه” و تحت نظر ” کانون کارشناسان رسمی دادگستری”
کارآموزی اینها هم کمی با هم متفاوت است.
کارآموزان مرکز بایستی ۵۰ پرونده مختومه حاوی نظریه کارشناسی را مطالعه خلاصه نویسی و تحلیل کنند.
کارآموزان کانون بایستی زیر نظر یک کارشناس رسمی کارآموزی کنند.

با توجه به توضیحات فوق آیا هنوز هم فکر میکنید گزارش کارآموزی من به درد شما میخورد؟

پی نوشت: گزارش کارآموزی ۳
۶ جواب برای “گزارش کارآموزی ۲”

 1. گند کاشتی با این گزارشت

  [پاسخ]

  خسروبیگی پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2010 10:12:

  سلام
  چرا؟!

  [پاسخ]

 2. […] همانطور که در «گزارش کارآموزی ۲» […]

 3. salam torokhoda man y gozarshe kar amozi mikham to sherkate narm afzari vase reshteye computer
  plz,plz

  [پاسخ]

 4. سلام
  لطفا گزارش کارشناس رسمی دادگستری تعیین نفقه را برام‌بفرستین. هیج جا پیدا نمیکنم نمونه اش را

  [پاسخ]

  خسروبیگی پاسخ در تاريخ آوریل 13th, 2019 16:15:

  @نسترن,
  با سلام
  رشته کارشناسی بنده “نفقه” نیست!
  با پوزش

  [پاسخ]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون