تامین دلیل

مدتی پیش من و یکی از دوستان که اغلب مشترکا مقاله مینویسیم، خودمان تقاضای تامین دلیل داشتیم که به کارشناسی از همکاران من (رشته کامپیوتر) ارجاع شد. اخیرا شرکتی کامپیوتری از شرکت رقیب خود شاکی بود که در سایتشان ما را به دورغ نماینده “غیرقانونی” اعلام کرده اند. من برای این پرونده پیش نویس نظریه کارشناسی  نوشتم که با حذف مشخصات خواهان و خوانده در ذیل می آید:

بسمه تعالی
ریاست محترم شعبه …   شورای حل اختلاف اراک
با سلام
احتراما عطف به قرار کارشناسی صادره آن شورای محترم به شماره          تاریخ       در پرونده کلاسه       (خواهان شرکت X  – خوانده شرکت Y – خواسته تامین دلیل) با توجه به بررسی های به عمل آمده، موارد زیر به استحضار میرسد:
1-    شرکت ESET  تولید کننده محصول ضدویروسی بنام nod32  یک شرکت آمریکایی میباشد. این شرکت بدلیل تحریم، در ایران هیچ نمایندگی رسمی ندارد. لذا ادعای  کلیه ی شرکتها یا فروشگاههایی که عنوان میکنند  نمایندگی رسمی و یا انحصاری دارند،  مقرون به صحت نیست.
2-    خواهان  بر اساس مدارک ضمیمه ادعا می نماید که با واسطه (از شرکت پارس آتنا دژ  و آن هم از شرکت persiasys و آن هم از شرکت ESET) نمایندگی نرم افزار ضدویروس nod32  را داراست. بررسی صحت این ادعا و تصدیق اصالت مدارک از صلاحیت اینجانب خارج و به عهده مرجع قضایی است.
3-    از طرفی بر اساس ادعای خواهان، خوانده  در نامه ای به برخی ادارات و شرکتها (که کپی آن ضمیمه دادخواست میباشد) مدعی شده است که “نماینده انحصاری فروش آنتی ویروس ناد32 در استان مرکزی و لرستان میباشد”. علاوه بر آن تصریح کرده که خواهان  در زمینه فروش آنتی ویروس غیر مجاز و غیرقانونی است.
4-    مستند خوانده  در نامه مذکور، پایگاهی اینترنتی به آدرس www.nod32.ir  میباشد. در سایت مذکور نام شرکت Y بعنوان نمایندگی تجاری ذکر گردیده و علاوه بر آن شرکت X  بعنوان توزیع کننده “غیرقانونی” معرفی شده است. محتوای سایت مذکور توسط اینجانب مشاهده شد و نسخه کاغذی بخشهایی از آن  (بالاخص “هشدار!”) ضمیمه نظریه کارشناسی میباشد.
5-    بر اساس رکورد ثبت شده در پایگاه “وب.ثبت دامنه.ایران” (whois.nic.ir) آدرس اینترنتی فوق مربوط به مکان زیر میباشد:
Sadeghieh 2nd Sq, Etemaian St, Vali-e-Asr Av, No. 38, Unit 2., Tehran, Tehran, IR

6-    همچنین صفحه ای از سایت فوق که فهرست شرکتهای غیرقانونی را اعلام کرده با  آدرس www.nod32.cc   شروع میشود. اما درواقع این آدرس نیز مربوط به همان سایت مذکور در بند 4 است و هر دو از یک آدرس آی پی استفاده میکنند که مدرک لازم، ضمیمه نظریه کارشناسی است.
7-    سایت مذکور در بند 4 ظاهرا متعلق به “فروشگاه مرکزی نرم افزارهای ضدویروس امین” است (بر اساس مستندات مندرج در صفحه contact). در بالای صفحه اصلی سایت مذکور “نماینده انحصاری با 6 سال سابقه درخشان در ایران” به چشم میخورد. در این سایت اطلاعات بیشتری در زمینه این فروشگاه و مستنداتی دال بر اینکه آیا نمایندگی مجاز دارد یا نه، ذکر نشده است. البته سعی شده ظاهر سایت مشابه سایت اصلی nod32  باشد که ظاهرا برخی سایتهای دیگر نیز از همین روش برای ظاهرسازی  و احیانا فریب مشتری استفاده کرده اند.
8-    اگر منظور سایت مذکور در بند 4 از توزیع کننده “غیرقانونی” را توزیع کننده ای فرض نماییم که دارای نمایندگی نمیباشد، در صورت صحت مدارک مذکور در بند 2 این ادعای سایت مذکور کذب میباشد.
9-    از طرفی با توجه به اینکه معمولا شرکتهای تهرانی که در شهرستانها نماینده دارند، اطلاعات محلی را در خصوص همکاران و رقبای خود، از نمایندگیهای خود دریافت میکنند، لذا احتمال دارد:  اینکه شرکت X نمایندگی غیرمجاز و غیرقانونی است را “شرکت Y”  به  “فروشگاه مرکزی نرم افزارهای ضدویروس امین” اعلام کرده و آنها در سایت خود منعکس نموده باشند. اما لازم است تصریح نمایم که سایت مذکور در بند 4  در مالکیت “شرکت Y” نیست. با اینحال خوانده  در نمونه نامه خود به سازمانها، به سایت مذکور استناد کرده است.
10-     در بازار کامپیوتر رقابت تنگاتنگی بین شرکتهایی که در زمینه های مشترک فعالیت دارند، وجود دارد. این رقابت در برخی مواقع باعث میشود که برخی شرکتها در جهت جذب مشتری، به روشهایی تمسک جویند که مشتریان را نسبت به شرکتهای رقیب دلسرد، ناامید و یا بی اعتماد نمایند و ممکن است برخی شرکتها در این راستا به نشر اکاذیب روی آورند.

در مجموع بدینوسیله، درستی ادعای خواهان، مبنی بر انعکاس غیرقانونی بودن  شرکت X در سایت اینترنتی مورد استناد خوانده، اعلام و تایید میشود.

2 Replies to “تامین دلیل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *