کمی وردپرس.کام 2 – فارسی سازی

طبیعی است که باید مطلب قبلی را کامل کنم. اما برای ادامه‌ی کار نقشه‌هایی در سر دارم که در پایان این پست رو خواهم کرد! فعلا کمی بریم جلو:

تو پرانتز: (همواره به یاد داشته باشید که در وبلاگ من، اگر تصویری کوچک است، با کلیک روی آن، میتوانید آنرا در اندازه‌ی بزرگتر ببینید)!

خب، در پست قبل در مورد چگونگی ایجاد یک اکانت در وردپرس دات کام و همچنین ایجاد یک وبلاگ گفتم. اگر خاطرتان باشد،در عکس پایانی پست قبل، یک لیست باکس بود که زبان را در آن میتوان انتخاب کرد. اگر فارسی را انتخاب کرده‌اید (در مرحله ایجاد وبلاگ) که فبها. اما اگر انتخاب نکرده‌اید، ابتدا توصیه میکنم که از مسیر زیر، زبان کنترل پنل را فارسی کنید:

توضیح مهم: در وردپرس دات کام، شما به دو dashboard دسترسی دارید: یکی global و دیگری داشبورد وبلاگ، که  اگر بیش از یک وبلاگ ایجاد کرده باشید، برای هر یک از آنها یک داشبورد جداگانه خواهید داشت.

برای تغییر زبان از انگلیسی به فارسی، بایستی پس از لاگین، وارد global dashboard به این آدرس شوید. آنگاه روی profile کلیک کنید و  در صفحه‌ای مشابه شکل زیر، Interface language را فارسی کنید. یعنی روی فلش لیست باکس مربوطه کلیک کرده و از لیست زبانهای موجود، فارسی را برگزینید و سپس با کلیک روی update profile در پایین همان صفحه، تغییرات را ذخیره کنید:

wpcom5

اگر در شکل بالا بیشتر دقت کنید، خواهید دید که در زیر «زبان میانجی»، انتخاب Primary Blog امکان‌پذیر است. در صورتی که به بیش از یک وبلاگ در وردپرس دسترسی داشته باشید، در همینجا میتوانید مشخص کنید که وبلاگ اولیه‌ی مورد نظر شما چیست.
برای رفتن به کنترل پنل وبلاگ، بایستی آدرس زیر را در نوار آدرس کاوشگر اینترنت وارد کنید:
http://yourblogdomain.wordpress.com/wp-admin
در آدرس فوق، به جای yourblogdomain آدرس وبلاگ خودتان را باید بگذارید. در آنصورت وارد محیط کنترل پنل وبلاگ خواهید شد. سپس روی “تنظیمات” کلیک کنید تا شکلی مشابه تصویر زیر نمایان شود:

wpcom6

در شکل فوق، توضیح نقاط شماره‌دار به شرح زیر است:
1- در آدرس بار کاوشگر اینترنت، آدرسی که وارد شده، آدرس کنترل پنل وبلاگ است. به عنوان مثال در تصویر فوق، آدرس midinternet جایگزین yourblogdomain شده است.
2- اگر نشانگر موس را روی “حساب من” ببرید، میتوانید منوی بازشونده‌ی آنرا مشاهده کنید. در این منو، منظور از «داشبورد مرجع» همان global dashboard است.
3- در صورتیکه شما به بیش از یک وبلاگ در وردپرس دسترسی داشته باشید، در شکل فوق،  عنوان شماره 3 (یعنی داشبوردهای من) را خواهید دید و اگر فقط یه یک وبلاگ  دسترسی داشته باشید، چنین انتخابی وجود ندارد! اگر نشانگر موس را روی “داشبوردهای من”  ببرید، میتوانید منوی بازشونده‌ی آنرا مشاهده کنید. در این منو، لیست وبلاگهایی که بدانها دسترسی دارید آمده است. با کلیک روی آدرس هر یک، وارد داشبورد (کنترل پنل) آن وبلاگ خواهید شد.
4- با کلیک روی “بیرون رفتن”، از محیط کنترل پنل وردپرس خارج میشوید. برای دسترسی مجدد به کنترل پنل، بایستی طبق توضیح بند 5 پست قبل، مجددا login کنید.
5- با کلیک روی لینک مشخص شده با شماره 5 صفحه اصلی وبلاگ را میتوانید ببینید. حتما میدانید که در فایرفاکس، اگر روی این لینک یا هر لینک دیگری،  دکمه‌ی وسط موس را کلیک کنید (کلیک وسط)، آن صفحه در یک tab جدید باز خواهد شد!
6- در مستطیل جلوی “نام وب‌نامه”، میتوانید عنوان وبلاگ را مشخص کنید. هر چیزی که در اینجا بنویسید، در عنوان وبلاگ نمایش داده خواهد شد. همانگونه که در شکل نیز مشخص است، این عنوان میتوانید با آدرس وبلاگ متفاوت باشد!
7- در مستطیل مشخص شده با شماره  7  هر متنی نوشته شود، در زیر عنوان وبلاگ نمایش داده خواهد شد. البته در بعضی از قالبهای وردپرس، این متن نمایش داده نمیشود!
8- در قسمت “زبان اصلی این وبلاگ” میتوانید (و باید) زبان فارسی را انتخاب کنید. با انتخاب زبان فارسی، استیل راست به چپ برای قالب فعال خواهد شد. سایر انتخابهای زیر شماره 8 را نیز در صورت نیاز، بدلخواه انجام دهید.
9- حواستان باشد که ما با کلیک کردن روی «تنظیمات» به این صفحه رسیده بودیم که در تصویر فوق با شماره 9 مشخص شده است!
A- و در پایان، با کلیک کردن روی «به روزرسانی» همه‌ی تغییراتی که در تنظیمات داده‌اید را باید ذخیره کنید!

و اما در خصوص نقشه‌ای که در ابتدای پست گفتم: میخواهم ادامه‌ی مطلب را به گونه‌ای بنویسم که ادامه‌ی مطالب قبلی در مورد وردپرس دات ارگ هم باشد!  در واقع مقایسه‌ای بین اینها، باعث میشود که هر دو را مرور کرده باشیم. البته کلیات wordpress.com و wordpress.org  را قبلا مقایسه کرده‌ام، اما در ادامه‌ی مطلب (در پستهای بعدی)، سعی میکنم، در کنار توضیح در مورد وردپرس دات کام،  بسیار مختصر به مقایسه‌ی کنترل پنلهای دات‌کام و دات‌ارگ  بپردازم.

4 Replies to “کمی وردپرس.کام 2 – فارسی سازی”

 1. فرامرز

  سلام
  چندتا سوال دارم که می دونم حتماً جواب می دید (و من ممنونم ازین بابت)
  1- وبسایتی هست به اسم Skinpress.com که تمپلیتهای زیادی برای دانلود داره. اما آیا اینا برای وبسایتن یا وبلاگ؟ من اینارو نمیفهمم (نفهمم!) لطفاً برام توضیح بدین.
  2- چطور میتونم قالب وردپرس وبلاگی که خودم طراحی کردم (فرضاً) رو به عنوان قالبم برگزینم و کدهاشو کجا باید کپی کرد؟ (مثلاً میهن بلاگ این قابلیت رو داره).
  3- چرا این روزا! وردپرس دات ارگ سریع باز میشه ولی دات کام نه؟!!!
  4- برای فارسی سازی کدهای وردپرس (ترجمه)، چه باید کرد؟
  به عنوان حسن ختام
  5- آیا می توان ( روزی که بلد شدم وبسایت طراحی کنم!) قالبهائی که مثلاً توی وبسایت مذکور در سوال اولم آوردم رو برای میهن بلاگ ترجمه کنم؟ (شدنی هست آیا؟).

  • خسروبیگی

   @فرامرز,
   سلام
   1- وبسایت فوق رو ندیدم. در کل تفاوتی بین سایت و وبلاگ نیست. اما هر قالبی برای هر CMS ای قابل استفاده نیست. مثلا شما نمیتونید قالبهای وردپرس رو برای بلاگفا استفاده کنید و یا بالعکس!
   2- قالب وردپرس رو نمیشه برای میهن بلاگ استفاده کرد.
   3- وردپرس دات کام رو فیل.تر میکنند. دات ارگ شخصیه. نمیشه کلیه سایتها یا وبلاگهایی که سیستم مدیریت محتواشون دات ارگ هست رو یه دفعه فیل.تر کرد و باید این کار جدا جدا انجام بشه
   4- راهنماهایی برای ترجمه قالبهای لاتین به فارسی وجود داره. به اونها مراجعه کنید. در سایت وردپرس فارسی حتما هست
   5- بله شدنی هست. اما برای اینکه بتوانید قالب را به فرم قابل استفاده برای CMS های دیگر در بیاورید باید بدانید ساختار کد و قالب برای CMS مقصد چگونه باید باشد. این کار کار برنامه نویسان و حرفه ایهاست!
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *