ای کسانیکه جیمیل ندارید…

بی شک یکی از مهمترین اقدامات اولیه برای ورود به فضای سایبر، داشتن یک اکانت ایمیل است و جیمیل بهترین است! اگر ایمیل یا جیمیل دارید که هیچ. اما اگر ندارید، با این راهنمای مصور میتوانید صاحب شوید!

1- به اینترنت متصل شوید (حتما متصل هستید که الآن دارید این نوشته را میخوانید!). بد نیست بدانید که اتصال به اینترنت از راههای زیر ممکن است:
الف- از طریق مودم و خط تلفن دایال آپ (با کارت اینترنت، یا با اینترنت هوشمند و یا با قرارداد اشتراک ماهانه با یک سرویس دهنده اینترنتی/ISP)
ب- از طریق مودم ADSL و اشتراک مربوط به آن
ج- از طریق اشتراک اینترنت بیسیم یا وایرلس
د- از طریق یک شبکه محلی متصل به اینترنت و یا طرق دیگر

2- برنامه کاوشگر اینترنت خودتان را اجرا کنید. فایرفاکس را توصیه میکنم.
3- در خط آدرس، gmail را تایپ کرده و سپس همزمان کلیدهای Ctrl و Enter را فشار دهید. صفحه‌ای باز میشود که بخشی از آن به شکل زیر است:

4- روی Create an account کلیک کنید. صفحه‌ای مطابق شکل زیر باز میشود (با کلیک روی تصویر زیر، میتوانید آنرا در اندازه بزرگتر ببینید):

5- در صفحه فوق:
الف- در مستطیل مقابل First name نامتان را بنویسید. البته بعدا قابل تغییر است!
ب- در مستطیل مقابل Last name فامیلتان را بنویسید. این هم، همانند اکثر گزینه‌های بعدی، بعدا قابل تغییر است!
ج- در مستطیل مقابل Desired Login Name نام لاگین (یا همان Username) مورد علاقه‌تان را بنویسید (مثلا من نوشته بودم khosrobaigy). این چیزی که اینجا نوشته میشود، بخش اول آدرس ایمیل شما خواهد شد که غیر قابل تغییر است. ضمنا نبایستی تکراری باشد. یعنی نباید قبلا توسط شخص دیگری رزرو شده یا مورد استفاده قرار گرفته باشد. برای اطمینان از اینکه این آدرس قابل استفاده برای شما میباشد و قبلا توسط دیگران تملک نشده است، میتوانید روی check availability کلیک کنید. اگر در دسترس نباشد، جیمیل با رنگ قرمز به شما خواهد گفت. در آنصورت بایستی آنرا تغییر دهید. البته جیمیل گزینه‌هایی را نیز به شما پیشنهاد میدهد که در صورت تمایل میتوانید از آنها استفاده کنید.
د- پس از مشخص کردن یک آدرس ایمیل آزاد، در مستطیل مقابل Choose a password کلمه عبور دلخواهتان را وارد کنید. این رمز اولا بایستی دقیقا 8 کرکتر باشد و ثانیا قابل حدس زدن توسط دیگران نباشد و مهمترین نکته اینکه به هیچ عنوان نباید در اختیار دیگران قرار گیرد. بعضی از تازه‌واردها، به اشتباه وقتی آدرس ایمیل خود را به دیگران میدهند، پسوردشان را نیز مینویسند که این کار بسیار بسیار غلط است! ضمنا پسوردتان را فراموش نکنید که دچار دردسرهای بعدی نشوید.
ه- کلمه عبور را مجددا در مستطیل Re-enter password هم وارد کنید. دقت کنید که چیزی که در اینجا وارد میکنید دقیقا عین همان باشد که در مستطیل قبلی وارد کردید.
و- روی فلش انتهای مستطیل مقابل Security Question کلیک کنید تا لیست سوالات محرمانه باز شود. سوالی را انتخاب کنید. این سوال، در مواقعی که پسوردتان را فراموش کنید توسط جیمیل از شما پرسیده میشود. نگران نباشید، این سوال نیز بعدا قابل تغییر است.
ز- پاسخ به سوال محرمانه مرحله قبل را در مستطیل Answer بنویسید.
ح- در مستطیل Recovery email آدرس ایمیل دیگری از خودتان یا از فردی که قابل اعتماد شماست، را بنویسید. یکی دیگر از روشهای حل مشکل “پسورد فراموش شده” مبتنی بر استفاده از همین آدرس ایمیل است. نگران نباشید، مجبور نیستید حتما این فیلد را پر کنید و میتوانید آنرا خالی بگذارید و احیانا بعدا پر کنید.
ط- در مستطیل Location قاعدتا بایستی نام ایران نوشته شده باشد. به عبارت دیگر موقعیت شما را جیمیل، خود تشخیص میدهد. اگر تشخیصش درست نبوده، اصلاحش کنید!
ی- در بخش Word Verification در مستطیل زیر کلمه‌ی کج و کوله،  همان کلمه را وارد کنید. جیمیل میخواهد مطمئن شود که شما آدمید! منظورم این است که روبات نیستید.

6- اگر کمی پایینتر بروید، به شکل زیر میرسید:

7- روی I accept. Create my account کلیک کنید!

8- اگر در ورود اطلاعات بخشهای مختلف فرم فوق مشکلی نداشته باشید و همه چیز اوکی باشد، کار تمام است. مبارک است؛ شما صاحب یک اکانت جیمیل شده‌اید!
اما اگر بخشی از اطلاعات اشکال داشته باشد، جیمیل به رنگ قرمز آنرا مشخص خواهد کرد و ازتان میخواهد که اشکال را برطرف کنید. اشکال را برطرف کنید تا جیمیلتان ایجاد شود!

9- آدرس ایمیل شما با توجه به چیزی که در قسمت 5-ج وارد کرده‌اید، تعیین و برای مثال دارای ترکیب زیر است:
khosrobaigy@gmail.com

10- از این پس برای ورود به جیمیل، کافیست در صفحه اصلی جیمیل (بند 3) نام لاگین (مثلا khosrobaigy) را در مستطیل Username و سپس پسورد را وارد کنید و روی Sign in کلیک کنید. راستی بسیار بسیار مهم است که وقتی کارتان با جیمیل تمام شد، حتما Sign out کنید. در غیر اینصورت دیگران میتوانند به ایمیلهای شما دسترسی یافته و از آن سوء استفاده نمایند.

4 Replies to “ای کسانیکه جیمیل ندارید…”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *