مدیران ژاپن / مدیران ما

به دلیل اهمیت ، این مطلب کمی طولانیست. لطفا کمی حوصله کنید:

1- دو سه شب پیش اخبار تلویزیون گفت مدیر عامل ایرانسل گفته هزینه مکالمه حداقل 20 درصد کاهش پیدا کرده. اینها رو من اینجا می نویسم که یادم نره و بعدا با کنترل ریز صورتحساب، چک کنم ببینم راسته یا مثل بقیه دروغهایی که تا حالا گفتند، اینم دروغه!!! میگن اگه میخوای دروغ بگی، اینقدر بزرگ باشه که هیچکس باورش نشه! مثل ماهانه 1000 دقیقه مکالمه رایگان!!! ضمنا تو سایتشون در مورد کاهش تعرفه چیزی ننوشتند!

2- استادی داشتیم که خودش جزو اولین کسانی بود -در ایران- که دکترا گرفته بودند. مدتی هم ژاپن رفته بود. میگفت در ژاپن بچه رو در مهد کودک تحت نظر میگیرن. اگر دیدند یه کاری میکنه یا یه حرفی میزنه که نسبت به هم سن و سالای خودش سره و نشون دهنده هوش و ذکاوت بیشتره، مربیش موظفه گزارش کنه. بعد یه هیئت سه نفره میاد و بچه رو می پاد! اگر دیدند گزارش مربی صحت داره ، بچه رو با خودشون میبرن. این افراد که مدیران آینده ژاپن هستند، مهد کودک – دبستان – دبیرستان و دانشگاه خاص خودشون دارند. هر اداره و سازمان و ارگانی در ژاپن از فارغ التحصیل های این دانشگاه تعدادی سهمیه داره. اینها پس از فراغت از تحصیل از این دانشگاه استعدادهای درخشان، مدت 5 سال در محل کار خودشون در بخشهای مختلف بعنوان کارمند ساده مشغول به کار میشن تا کامل سازمان و چرخه کار و اطلاعات در آن رو بشناسن. بعد به مدت 5 سال، صبحها کار میکنند و بعد از ظهرها در همان دانشگاه مشغول گذراندن دوره های آموزشی ضمن خدمت برای آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی دنیا در زمینه سازمان خودشون میشن. بعد به مدت 5 سال میشن سرپرست و تازه بعدش میشن مدیر! این افراد از قانون بازنشستگی عمومی مستثنی هستند یعنی مثلا اگر بقیه در 60 سالگی بازنشسته میشن، اینها میتونن تا 80 سالگی هم کار کنند. ولی اغلب آنها خودشان را در 50 سالگی بازنشسته میکنند! استادمون میگفت من خودم شخصا با چند نفر از اینها صحبت کردم و ازشون پرسیدم چرا خودتونو زود بازنشسته میکنید؟ اونها در پاسخ متفقا میگفتند: سیستم نیاز به خون تازه داره و باید به جوونترها میدون داد! این مدیران در جامعه احترام خاصی دارند. خودروهای آنها مخصوص است و مردم آنها را میشناسند و موظف به ادای احترام خاص به آنها هستند. ژاپنی ها پیشرفت کشور خودشونو مرهون این مدیران میدانند نه امپراطور! وجدان کاری در اینها به حدی بالاست که مثلا طرف 35 سال پیش شهردار بوده و پلی رو ساخته، حالا این پل خراب شده، میخواد خودکشی کنه! ازش میپرسن چرا میخوای خودکشی کنی؟ میگه من این پل رو ساخته بودم که 50 سال کار کنه، چرا باید بعد از 35 سال خراب بشه؟! حتما ایرادی تو کار من بوده!

3- خب، خسته نباشید! نگاهی به وضعیت مدیران ما و نحوه انتخاب آنها و مدتی که کار میکنند، کنید. تازه بعد از 8 سال ریاست مجلس و 8 سال ریاست جمهوری و 8 سال ریاست مجمع تشخیص مصلحت، میان دوباره برن مجلس یا ریاست جمهوری و بعدشم رای نمیارن و آبروشون میره و بعد دوباره الآن دارن مقدمه چینی میکنند برای ریاست جمهوری بعدی! کسی که مصلحت زندگی شخصی خودشو نمیدونه و کاری میکنه که آبروش بره و معروف بشه به آقاسی ، چطوری میخواد مصلحت مملکت رو تشخیص بده؟! آیا این تایید کننده این حرف مدیران ژاپن نیست که سیستم نیاز به خون جدید داره؟! مدیران ما اغلب با پارتی بازی و بدون احراز شرایط لازم و به شیوه اتوبوسی انتخاب میشوند. وقتی احمدی نژاد رییس جمهور میشه یه اتوبوس با خودش میاره مثل سعیدلو و …

4- چند شب پیش تو 20 و 30 در هواپیمایی که به امارات میرفت (یا می آمد) باهاش مصاحبه کردند. خبر نگار پرسید میگن خود شما با افزایش قیمت بنزین مخالفید؟ گفت آخه 20 تومن که چیزی نیست!؟ یه نفر که زیادم سواد نداشت و مطمئنم دکترا نداشت، تو تاکسی میگفت: 20 تومن، 25 درصد 80 تومنه! هویدا 13 سال نخست وزیر بود، خودکار بیک در اقصی نقاط مملکت قیمتش 5 ریال ثابت باقی موند! حالا مثلا بنزین 25 درصد اضافه بشه، چیزی نیست؟!!! پس حتما اگر بشه لیتری 1000 تومن خوبه؟؟؟!!! شنیدم روزانه 65 میلیون لیتر در کشور بنزین مصرف میشه. لیتری 20 تومن افزایش قیمت، روزی 65000000 لیتر، سالی 365 روز، حساب کنید ببینید چیزی نیست؟؟؟ خب این حرف رییس جمهور یعنی اون هم نسبت به بقیه مردم استثناییه! یک حرفی زده که بقیه هم سن و سالاش نمیزنند! حالا باید اونو بردارند با خودشون ببرن و مهد کودک – دبستان – دبیرستان و دانشگاهشو از بقیه جدا کنند!

تذکر: این مطلب در راستای عمل به قولی است که در کامنتهای اینجا (وبلاگ پرهام) داده بودم. با تشکر از گوگل که با امکان سرچش موجب شد قولی را که در آنجا داده بودم یادآوری کند!

4 Replies to “مدیران ژاپن / مدیران ما”

 1. حميدرحيمي

  سلام آقاي خسروبيگي

  خيلي خوشحال شدم كه به وبلاگم سر زدين و برام كامنت گذاشتين از حرفتون خيلي خوشم اومد

  راستش بعد از اون موقعي كه از شما در مورد نرم افزار وبلاگتون سوال كردم با چندين نرم افزار

  مديريت محتواي ديگه آشنا شدم: از جمله مامبو -جوملا-نيوك- e107-و …

  بالاخره با يكي از دوستام فضا ودامنه خريديم ورسما فعاليت سايتمون رو شروع كرديم

  (حدود يك ماه) خياي ازتون ممنونم چون من از شما ياد گرفتم كه همچين چيري هست و

  همچين كارايي ميشه كرد.

  اميدوارم هميشه در عرصه ي تعليم موفق و پيروز باشيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *