موافق به منتقد و الی آخر

1- یکی از بزرگترین اشتباهات حاکمیت (علیرغم شعار جذب حداکثری و دفع حداقلی) اینست: عملکرد به گونه‌ای است که موافق به منتقد، منتقد به مخالف و مخالف به معاند تبدیل میشود. من تا قبل از انتخابات موافق بودم. بعد از انتخابات انتقاداتی را در وبلاگم مطرح کردم. و اکنون بعد از فیل.تر شدن وبلاگم، در حال تبدیل شدن از منتقد به مخالف هستم و اگر همین روند ادامه یابد…

2- یکی از دوستان اخیرا کامنتی گذاشته و انتقاداتی به من کرده است. از جمله نوشته: “مطالب سیاسی که در سایت قرار داده اید برای ما مشکلاتی مانند فیل.ترینگ به وجود آورده و این یکی از ایراداتی است که به کار شما وارد است”  برایش نوشتم:

من که باعث فیل.ترینگ نشده ام بنابراین من مقصر نیستم. باید گله را به آنها که فیل.تر میکنند بکنید. من معتقدم که بجای فیل.ترینگ بایستی پاسخهای قانع کننده بدهند. معتقدم کسانی که در منطق کم می آورند دست بدامان فیل.ترینگ و حذف و … میشوند.
من اگر مطلبی سیاسی مخالف نظر شما یا دیگران منتشر کرده ام راهش اینست که شما یا هر کس دیگری منطقی جواب مرا بدهی. حال یا من قانع خواهم شد و یا شما. بزرگی گفته است هیچوقت ۲ انسان عاقل و یا یک انسان عاقل و یک انسان جاهل با هم دعوایشان نمیشود. اگر دیدید ۲ نفر دعوا میکنند، بدانید که هر دو جاهلند!

معتقدم که انتقادات  را باید خواند و  پاسخ  داد. اگر حق با منتقد  باشد باید نظر او را پذیرفت و خود را اصلاح کرد و از منتقد تشکر هم لازم است. اما اگر حق با منتقد نیست باید او را قانع کرد.
انسان جایزالخطاست. یکی از خطاهای فاحشی که در اغلب انسانها از کوچک و بزرگ بوجود می آید اینست که خود را بری از خطا بدانند. آنگاه خطرناک خواهد شد و مصداق بیت زیر:
افتادگی آموز اگر طالب فیضی
هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

من فکر نمیکنم که همواره حق با من است و مخالف یا منتقد من اشتباه میکند و امیدوارم که هیچوقت چنین فکری به مخیله ام راه نیابد. بنابراین اگر اشکالاتی از من میبینید حتما تذکر دهید که در آنصورت شما را بسیار بیشتر دوست خواهم داشت و پیشاپیش سپاسگزارم. دوست باید مثل آینه باشد و عیوب دوست خود را (همانطور که هست) بگوید.

3- حدود ساعت یک و نیم بعدازظهر روز 17 دی یکی از دانشجویان اطلاع داد که وبلاگ فیل.تر شده. از ساعت 9 شب همانروز تا ساعت 3 بعد از نیمه شب، با انواع ISPها و ضد فیل.ترها ور رفتم تا بالاخره با توجه به کندی سرعت اینترنت، توانستم فایلهای درسی مهندسی اینترنت را جهت استفاده دانشجویان و مطالعه برای امتحان، در محل دیگری کپی کنم تا دسترسی یابند.
از 24 نفر نظرخواهی (مشورت) کردم که چه کنم؟ از کارمند پیمانکاری گرفته تا مدیر دبیرستان و نویسنده روزنامه محلی و شاغل شرکت خصوصی و کارمند دولت و روزنامه نگار و وکیل و معاون وزیر و معلم و خبرنگار و وبلاگنویس و کارمند صدا و سیما و دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده و استاد دانشگاه و کارخانه دار و بیکار. از موافق چند آتیشه دولت گرفته تا منتقد و مخالف و معاند!

5 نفر گفتند ایمیل بزن باز کنند (با لحنهای متفاوت)
2 نفر گفتند از فیل.ترشکن استفاده کن
4 نفر گفتند نمیدانم
4 نفر گفتند یک وبلاگ دیگر درست کن (مثلا «بی اینترنت»!)
2 نفر گفتند صبر کن
2 نفر گفتند محتوا را تغییر بده (مثلا: از ریاست جمهوری مملکت استعفا بده! – احتمالا ناظر به پست «وبلاگ احمدی نژاد» و مخصوصا کامنتهای آن!)
و 5 نفر جواب ندادند!

فعلا مکاتبه کرده ام. گفته اند به دستور کمیته تعیین مصادیق بسته شده. منتظر پاسخ هستم و تصمیمم بستگی به پاسخ آنها و عکس العمل یا به عبارت دیگر عملکردشان دارد. البته تا قبل از دریافت پاسخ، سعی میکنم با فیل.ترشکن مطالبی را پست کنم.

4 Replies to “موافق به منتقد و الی آخر”

  1. اشتراک ها: با اینترنت » 17 دی
  2. نیما

    سلام…به نظر من به فکر رفع فیلتر نباشید..اگر باز کردن ..که باز می بندن….بعضی مواقع باید از تجربه دیگران استفاده کرد ..یک سایت دیگه بساز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *