حیقوق نبی علیه السلام

مقدمه

۱- چند روز پیش یکی از همکاران در مورد “اجساد جاویدان” نظرم را پرسید. یاد جریان حیقوق (ع) افتادم.
۲- من از ترم ۷۸۲ به مدت ۲ سال و اندی در دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان درس میدادم. وقتی آنجا رفتم داستان دستبرد به آرامگاه (بقعه) حیقوق را شنیدم. گفتند فیلمش موجود است. آنموقع در دانشگاه با ویدئو، نوار اصل فیلم را دیدم.
۳- آنموقع حاج آقا برنا (یکی از اساتید من) رییس دانشگاه بودند. زمانی هم که این اتفاق افتاده بود، ایشان رییس دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان بودند. از دیگر همکاران آنموقع در دانشگاه، لازمست از استاد ذوالفقاری نام ببرم که اراکی هستند و در تویسرکان کماکان مشغول تدریس. با ایشان (به قصد تهیه فیلم) تماس گرفتم و شماره آقای برنا را گرفتم.
۴- با حاج آقا برنا تماس گرفتم و ایشان شماره آقای گمار (مسئول فعلی فرهنگی دانشگاه) را به من دادند و گفتند که فیلم روی سی دی در دفتر فرهنگی دانشگاه موجود است و هر کس بخواهد کافیست با آقای گمار هماهنگ کند.
۵- با آقای گمار تماس گرفتم و قرار شد در تعطیلات عید به تویسرکان بروم و با ایشان تماس بگیرم تا نسخه ای از فیلم را بگیرم.
۶- روز ۲ فروردین به تویسرکان رفتیم و آقای گمار خیلی لطف کردند و علیرغم اینکه مهمان بودند زحمت کشیده و فیلم را به من رساندند. من هم در یوتیوب قرار دادم!
۷- در پایان لازم به ذکر است که این واقعه در اردیبهشت سال ۱۳۷۲ اتفاق افتاده. هر کس تمایل به پیگیری مستقیم ماجرا دارد، میتواند شماره حاج آقا برنا را از من بگیرد.

آرامگاه حیقوق پیامبر

تویسرکان

شهرستان تویسرکان واقع در استان همدان در مختصات جغرافیایی ۳۴ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۴۶ دقیقه عرض جغرافیایی و ۴۸ درجه و ۳ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۳۵ دقیقه طول جغرافیایی واقع شده است. بلندترین نقطه این شهرستان قله الوند با ارتفاع ۳۵۷۴ متر است. مساحت شهرستان ۱۵۵۶ کیلومتر مربع میباشد. از جمله آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان: آرامگاه حبقوق نبی – آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی – پل فرسفج – خانه مسعودی – مجموعه پارک و چنارهای کمربسته – قلعه اشتران – مسجد جامع تویسرکان – مسجد و چنار باغوار – امامزاده اسماعیل و …

حیقوق

حضرت حیقوق (ع) از نسل حضرت موسی (ع) و یکی از ۱۲ پیامبر غیر اولوالعزم است که همزمان با الیاس نبی (ع) می زیسته است. وی توسط بخت النصر به اسارت گرفته شد که بعد از فتح بابل بدست کورش کبیر و آزادی قوم بنی اسرائیل برای مهاجرت به منطقه تویسرکان ترغیب میشوند. واژه حیقوق که در زبان عبری “حبقوق” تلفظ میشود، به معنی در آغوش گرفته شده میباشد. علت نامگذاری ایشان به این نام چنین بود که وی در اوان کودکی از دنیا میرود و الیاس نبی (ع) او را در آغوش خود گرفته، دعا میکنند و از خدای متعال میخواهند که آن حضرت را دوباره زنده نماید.
ایشان در کتاب خود در تورات که شامل ۳ باب است با مضامینی واضح به رستگاری مومنین و بعثت حضرت محمد (ص) بعنوان خاتم پیامبران بشارت میدهند. در مفاتیح الجنان در شرح اعمال ام داود، امام صادق (ع) به نام آنحضرت اشاره میفرمایند. امام رضا (ع) نیز در مجلس مامون از جاثلیق که از علما و بزرگان قوم یهود بوده است، سوال فرمودند: آیا حیقوق را میشناسی؟  جاثلیق گفت: بلی. فرمود: آیا سخن او را درباره ظهور حضرت محمد (ص) در تورات دیده ای؟ گفت: آری و تصدیق میکنم.
پیکر مطهر آن حضرت به شکلی معجزه آسا در سال ۱۳۷۲ سالم نمایان شد.
(منبع: توضیحات نصب شده در آرامگاه حضرت حیقوق)

ایشان دارای شان و مقام مذهبی خاصی نزد پیروان دین یهود میباشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است. هم اکنون تندیس ایشان از سنگ مرمر و تصاویری از وی در مجموعه موزه واتیکان ایتالیا موجود میباشد.

تصویر مجسمه حضرت حیقوق نبی (ع) در ایتالیا

حبقوق در حدود ۶۵۰ الی ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در اواخر سلطنت یوشیاهو و در عصر دانیال نبی (ع) و الیاس نبی (ع) میزیسته و دانیال نبی را ملاقات کرده است. ایشان مدیر و نگهبان معبد سلیمان در بیت المقدس بوده که در ۶۰۷ سال قبل از میلاد، همزمان با سلطنت یهویاهیم و بعد از اشعیا نبی، به پیامبری مبعوث شده است. گفته شده که حبقوق نبی بعثت پیامبر گرامی اسلام را نوید داده بود. کتاب حضرت حیقوق به نام “سفر سی و پنجم از اسفار عتیق” در اوج فصاحت و بلاغت در ادبیات عبرانی به نگارش درآمده است. در بحارالانوار جلد ۱۰ صفحه ۳۰۳ آمده است: امام رضا (ع) به هنگام بحث با “راس جالوت” از علمای دین یهود در حضور مامون از حبقوق نام بردند. در جلد ۱۱ همان کتاب در صفحه ۵۹ و جلد ۱۴ صفحه ۶۲ در دعای ام داود نام این حضرت ذکر شده است.
هنگامی که بیت المقدس توسط بخت النصر پادشاه کلده (بابل) به تصرف درآمده بود، ضمن تخریب معبد سلیمان توسط کلدانیان (۸۵۶ قبل از میلاد)، حبقوق به همراه عده زیادی از یهودیان از جمله دانیال نبی به اسارت سپاهیان بخت النصر در آمدند و به بابل انتقال داده شدند. تا اینکه در سال ۵۳۹ قبل از میلاد که کورش هخامنشی بابل را فتح کرد، طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان بنی اسرائیل را صادر و به مهاجرت به بیت المقدس تشویق نمود. لیکن حضرت حبقوق پس از آزادی به اتفاق عده ای از پیروان خود به ایران مهاجرت کرد و در تویسرکان سکونت اختیار نمود که پس از رحلت نیز در همین مکان به خاک سپرده شد.
(منبع: بروشورهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان)

بقعه

آرامگاه قدیمی

آرامگاه حضرت حیقوق (ع) در خیابان چهارباغ شهید اشرفی اصفهانی انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد.  دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان در مجاورت آرامگاه حیقوق نبی (ع) تاسیس شده است.
ساختمان فعلی آرامگاه حیقوق از بناهای تاریخی ایران ومربوط به دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است. این بنا برجی شکل و هشت ضلعی است و گنبد هرمی شکل آن ۱۶ ترک دارد. این اثر به شماره ۹۶۹ مورخ ۵۳/۲/۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
در مجاورت آرامگاه امکانات محدودی جهت اسکان زائرین در نظر گرفته شده است.
لازم بذکر است که آرامگاه در سال ۱۳۴۲ نیز مورد دستبرد قرار گرفته لیکن در آنموقع قبر تخریب نشده بوده.

موقعیت آرامگاه حیقوق نبی

نقشه دقیقتر در گوگل مپز

دیگر در این مورد

در صفحه ۳۱ کتاب “عاشورا سرمشق زندگی”  آیت اله العظمی سید محمد حسینی شیرازی نوشته: … من خود نوار ویدئویی آن را مشاهده نمودم! و در پاورقی اضافه کرده: فیلمبرداری و گزارش کامل توسط رییس دانشگاه آزاد تویسرکان انجام شده بود که خود ایشان موفق به دیدار جسد مبارک حیقوق و لمس سر آن جناب شده بود.

همچنین نویسنده “روزگار غریب ۲” در اینجا نوشته: داستان از این قراره که در ص ۶۳ کتاب (پژوهشی در زندگی پیامبران در ایران – نوشته ولی الله فوزی تویسرکانی) قسمت “نمایان شدن جسد حیقوق (ع) بعد از ۲۶۰۰ سال در سال ۱۳۷۲”میاره که بار دومی که به محل دفن این پیامبر الهی دست برد زده شد در سال ۷۲ پیکر این پیامبر خدا سالم دیده شد ولی نکته مهم اینم نیست نکته مهم اینه که رئیس دانشگاه آزاد تویسرکان (آقای علی محمد برنا) در ذکر خاطراتش در ص ۶۵ تا ۶۸ میگه که ….”لازم به ذکر است که از جسد مطهر فیلم ویدیوئی تهیه شد و هم اکنون در آرشیو دانشگاه آزاد … تویسرکان همدان موجود می باشد.

فیلم

فیلم از ۳ قسمت تشکیل شده:

قسمت اول  توضیحات آقای برنا

لینک به قسمت اول فیلم

قسمت دوم  مونتاژ و صداگذاری شده

لینک به قسمت دوم فیلم

و نهایتا قسمت سوم  اصل فیلم با صدای واقعی. صدایی که روی اصل فیلم (اول فیلم) هست، صدای موتور برق هست که برای تامین روشنایی لازم برای فیلمبرداری آورده شده.

لینک به قسمت سوم فیلم

پی نوشت: با تذکر خانم Zahra Fayyaz (فکر ما ایران نشین ها رو کردید که چجوری اینو ببینیم پیر میشه ادم باید اصل مطلبو میگذاشتید بقیشم تو یک دوتا ویدیو جدا میگذاشتید هرکی خواست ببینه) فیلم را ۳ تیکه کردم!

پی نوشت ۲: هر کس موفق به دریافت فیلم از طریق اینترنت نشد، آدرس بدهد برایش پست کنم.

پی نوشت 3: ویدئوی مربوطه در لینک زیر نیز قرار داده شد

https://www.aparat.com/v/iG4dS

56 Replies to “حیقوق نبی علیه السلام”

 1. alireza

  با سلام ،ضمن سپاس و قدردانی فراوان
  در فیلمی که در شبکه ۴ خیلی سالها پیش نمایش داده شد چهره آسمانی این نبی بزرگ خدا و حجت الهی کاملا مشخص بود ، چهره ای نورانی با موها و محاسن سفید بلند ، اگه میشه این قسمت رو هم بار گذاری بفرمایید ،
  خیلی دوست دارم این قسمت رو دوباره ببینم ،لطفا اگر امکان داره نحوه دسترسی به این بخش رو بفرمایید ، اجرکم عندالله

 2. احمد

  سلام خدمت دوستان اگر امکانش هست چه به صورت ایمیل یا پست یا طریق دیگه ای فیلمو برام بفرستید ممنونم هدایتی ٠٩١٢…١٧٩

 3. n.k

  باسلام وخسته نباشید بنده یک هفته ای قم هستم می خواستم اگه امکانش هست براتون فیلم رو ازتون بگیرم ممنون می شم.

 4. سید محمد رضا بهرامی

  با سلام و احترام قم هستم
  چطور میتونم یک رونوشت از فیلمها بگیرم
  هر جا بفرمایید خدمت میرسم
  ممنون

 5. سعیدغلامی

  سلام اقایه خسروبیگی غلامی هستم ازتهران لطف میکنید سی دی رو برایه من هم بفرستید ادرس.تهران یاخچی اباد چهارراه حمزه کوچه شهید …
  خیلی ممنون میشم سالهاست دنبال این فیلمم حق نگهدارتان

 6. مجتبي

  متشكر از فيلم ولازم هست كه بشارت ايشان را در مورد مسيح و ازاد كردن يهود بدست كوروش كه أين نبي كه مشهور هست كه دائم به خدا شكايت مئ كردن تا منجي بياد و قوم يهود رو از دست بخت النصر نجات دهند ذكر ميشد

 7. علی

  سلام با تشکر از وب خوبتون من چطور میتونم این فیلم رو داشته باشم به ایمیلم میتونید بفرستید یا از طریق وایبر یا واتس اپ

   • فرشاد

    سلام
    آدرس: تهران – میدان …
    کدپستی: …
    اینجوری که نمیشه، بفرمائید هزینه اش چقدر میشه کارت به کارت کنم.
    خیلی ممنون

    • فرشاد

     @فرشاد,
     سلام آقا
     ممنون؛ سی دی دیروز (پنچ شنبه) رسید. اون قسمتی که از جمجمه معلوم بود، استخوان بود یا بدن سالم و تازه بود؟؟ کیفیت فیلم پایین بود، دقیقا معلوم نبود که استخوان جمجمه است یا پوست ؟؟
     ممنون

     • خسروبیگی

      @فرشاد,
      سلام
      من این فیلمو خیلی سال پیش در دانشگاه آزاد تویسرکان دیدم
      اونموقع روی ویدئو

      کیفیت فیلم اونموقع بهتر بود از کیفیت این سی دی
      ولی خب باز هم کیفیت فیلم پایین بود
      چون فیلمبردار حرفه ای فیلمبرداری نکرده
      یکی از بچه های دانشگاه فیلمبرداری کرده بود

      اما خود حاج آقا برنا تعریف میکرد
      که جمجمه تازه بوده و حتی رگ خونی که دیده میشه هم تازگی داشته

      امیدوارم فیلم برای شما و دیگران مفید باشه
      و بتونه تو بحث اجساد جاویدان
      بعنوان یک مصداق باشه

      سالم و سربلند باشید
      خدانگهدارتون

 8. محمدحسین مومنی

  باسلام وباتشکر از شما که اینگونه به نشر حقیقت اهتمام دارید.من یه طلبه ام این جور موضوعات واقعا من روبه حقیقت نزدیک تر می کنه.وبه قول معروف فیته کارمه می خواستم اگر براتون مقدور باشه این فیلم روبرای من هم بفرستید.درضمن اگر هزینه ای هم داشته باشه متقبل میشم.درصورت موافقت شما ادرس رو براتون ایمیل می کنم.خیلی ممنون

   • محمدحسین مومنی

    سلام مجدد .متشکر از همراهی تون متاسفانه در شهر مقدس قم تحصیل نمی کنم در شیراز ساکنم ودر شیراز مشغول به تحصیلات حوزوی هستم.ازاینکه اینقدر همراه ودلسوز هستید تشکر می کنم .حتما دعاتون میکنم انشا الله این باب یک اشنایی با شما باشد. واقعا سایت خوبی دارید من درمیان سایت ها ووبلاگ های متعددی دنبال این فیلم گشتم ولی فقط در سایت شما موجود بود.این نشونه کاربردی بودن وتکراری نبودن سایت شما است.باز هم متشکرم انشا الله ادرس رو براتون ایمیل می کنم. شماره خودم روهم براتون میزارم با همین ایمیل وهمین نام.باتشکر فراوان مومنی

 9. رام

  سلام بخش متافيزيك و يا ماورايي دين ما بخش فعلا غير قابل اثبات براي ديگران است بخش هاي ورايي دين ما بقدري محكم قوي جامع و مدرن هستند كه هيچ نيازي براي توضيح امتياز هاي بعد از مرگ براي عموم نيستيم.

 10. دهقان

  سلام
  نه ممنون فيلتر شكن پيدا كردم ولي وقتي كه مي خوام ويديو رو ببينم پيام ميده كه اين ويديو شخصي هست. لطفا به يوتيوپ بريد و طبقه بندي فيلم رو عوض كنيد ، تا براي بقيه قابل نمايش باشه. با تشكر

 11. دهقان

  لطفا اگر می شود برای من هم ایمیل کنید دست رسی به فیلتر شکن ندارم ومدت زیادی هم به دنبال این تصاویر بودم

 12. ف

  سلام…لطفا هر شماره ای که از آقای برنا و بقیه ی کسانی که میتونن کمکم کنند دارید برام بفرستید…بزودی قراراه فیلمی در این رابطه کار کنیم. متشکرم

 13. مسعود عسکری

  باسلام وعرض ارادت وباعرض تشکر از سایت ارزشمندتان فیلم های که در سایتتان اپلود کرده اید باز نمیشوند فکر کردم شاید اشکال ازکامپیوتر بنده میباشد باچندین کامپیوتر امتحان کردم که باز نشد در صورت امکان وصلاحدید (البته اگه زحمتی نیست) برام بفرستین یا اگه در سایتی چیزی سراغ دارین بفرمایید با تشکر

  • خسروبیگی

   @مسعود عسکری,
   سلام
   برادر عزیز
   فیلمها را در یوتیوب گذاشته ام
   الآن یوتیوب فیلتر است
   چون حجم آنها زیاد است
   با این وضع خراب اینترنت ایران
   با ایمیل قابل ارسال نیست
   امید بزودی وضعی شود
   که شما نیز بتوانید فیلم مربوط به حیقوق نبی (ع) را ببینید
   سالم باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *