محاسن و معایب رایتل

در مطلبی تحت عنوان

همراه اول/ایرانسل/رایتل

این 3 اپراتور را از لحاظ قیمت سیمکارتها و تعرفه مکالمات، پیامک و دیتا مقایسه کردم.

در این مطلب قصد دارم از لحاظ سرویسها مقایسه ای کوتاه داشته باشم. البته شاید الآن زمان خوبی برای مقایسه نباشه و آنهم بدلیل اینکه ظاهرا در حال حاضر (و مخصوصا بدلیل بستن امکان مکالمه تصویری) رایتل بیشتر هم و غم خود را مصروف توسعه مناطق تحت پوشش دارد، ولی بهر حال در این مدت به نکاتی برخوردم که ذکر  آنها میتواند لااقل برای مسئولین رایتل راهگشا باشد. البته در صورتیکه گوش شنوایی باشد!

روز دوشنبه 28/بهمن/92 در تهران، در سمیناری که شرکت سنجش افزار آسیا برگزار کرده بود، شرکت داشتم. یکی از همکاران که از گاز سمنان تشریف آورده بود، گوشی موبایل سامسونگ Samsung Galaxy Grand I9082 داشت. پرسیدم در سیم 1 از رایتل استفاده میکنید؟ گفت خیر! گفتم چرا؟ گفت بخاطر اینکه برای رایتل، هر سرویسی بخواهی بگیری، باید بری تو ecare و مثلا اگر بخوای یک بسته اینترنتی بخری، با استفاده از کدهای USSD نمیشه!!! و این شد انگیزه برای نوشتن این پست…

محاسن رایتل

1- مهمترین حسن رایتل 3G یا نسل سوم بودن آن است. البته شاید مقایسه رایتل با دیگر اپراتورهای فعال در ایران، از این لحاظ یک قیاس مع الفارق باشد!

2- وقتی اعتبار سیمکارت شما تمام میشود، تنها بصورت رایگان، امکان ورود به سایت اینترنتی رایتل را دارید.

3- هر چی فکر کردم که حسن دیگری بیابم، نیافتم! خواستم بگم از همون اول درخواستهای مشتری در سایت اینترنتی ثبت میشده که دیدم چه فایده؟! وقتی شما در Ecare تیکت میزنی، اغلب موارد را اپراتورهای پشتیبانی و خدمات مشترکین با تماس تلفنی جواب میدهند.  البته ارزانتر بودن هزینه اینترنت، هم هست که گفتم در مقایسه قبلی مطرح شده بود!

و اما معایب رایتل

1- در حال حاضر، امکان تغییر آدرس مشترک برای دریافت قبض سیمکارت دائمی، توسط اینترنت یا تلفن نیست و باید به تهران مراجعه حضوری داشته باشید!

من برای استفاده از “بسته سیمکارت و گوشی” یکه و یه کاره بلند شدم رفتم تهران و یک روز تمام علاف شدم (بند 1 این پست). اول به فروشگاه  ملت واقع در خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبق همکف، واحد  93 رفتم. گفتند نماینده رایتل نیست! بعد به مرکز خرید گلستان واقع در شهرک قدس، مجتمع تجاری گلستان، واحد 172 غربی رفتم. گوشی گرند داشتند اما سیمکارت دائمی رایتل نداشتند!! خواستیم بریم فروشگاه بازار موبایل (سومین و آخرین فروشگاهی که سیمکارت و گوشی رو با هم میفروشه) گفتیم بذار اول تماس بگیریم. زنگ زدیم گفتند سیمکارت دارند اما گوشی گرند ندارند!!! تا بعد از ظهر ما رو علاف کردند و چندین بار با رایتل تماس گرفتیم و خودشون با هم تماس گرفتند و آخرش ساعت 5 بعداز ظهر گفتند برید فروشگاه بازار موبایل: تهران، خیابان حافظ، پایین تر از خیابان جمهوری، طبقه همکف، واحد 228 . رفتیم اونجا و بالاخره با سلام و صلوات سیمکارت و گوشی رو گرفتیم. اومدند ثبت نام کنند، گفتند باید آدرس تهران بدید. من هم آدرس یکی از اقوام رو دادم. بعد از مدتی تو ecare تیکت زدم که میخوام آدرسمو عوض کنم تا قبض بیاد در خونه خودم. نوشتند باید با 2920 تماس بگیرید. چندین بار با 2920 تماس گرفتم و آخرش گفتند نمیشه مگر اینکه بلند شی بیای تهران و بری فلان آدرس!!!!!!!!!!!

2-در بدو خرید مشکلی برای من پیش آمد که ذکر آن برای مشتریان جدید مفید است. مشکل این بود: من سیمکارت را 24/فروردین/92 خریدم. اما برای دوره بهمن و اسفند 91 من، قبضی به مبلغ 200 تومان صادر شده بود. همانموقع به 2920 گفتم که مشکلی پیش نمیاد؟ گفتند نه. اما بعد از 3 دوره قبض، مشکل پیش آمد! مشکل این بود که من بایستی در 4 دوره مبلغ 120 هزار تومان تخفیف طرح را استفاده میکردم. در دوره های واقعی اول و دوم، هر یک 40 هزار تومان و در دوره سوم 31400 تومان تخفیف روی قبض من منظور شد. اما در دوره بعد خبری از بقیه ی تخفیف (یعنی 8600 تومان) نبود! با 2920 تماس گرفتم. بالاخره بعد از کلی پیگیری و بررسی گفتند علتش اینه که قبض سال 91 شما (به مبلغ 200 تومان!) برای شما دوره اول منظور شده و دیگه تخفیف به شما تعلق نمیگیره! البته آخرش مبلغ 8000 تومان تحت عنوان بسته جبرانی به من سرویس دادند.

3- امکان استفاده از طرحها و سرویسها و بسته های اینترنتی، تنها از طریق ecare موجود است. عدم امکان استفاده از کدهای USSD برای بهره مندی از طرحها هم که در مقدمه ذکر شد، ضعف یا عیب محسوب میشود

4- متاسفانه همانند سایر شرکتها و سازمانهای خصوصی و مخصوصا دولتی دیگر، امکان گرفتن همه خدمات از طریق اینترنت نیست. به برخی از تیکتهایی که تا بحال زدم اصلا جوابی داده نشده و برخی را نیز تلفنی جواب داده اند و موردی هم بوده که جواب کتبی غلط به من داده شده. (من مصادیق این امر را دیگر برای جلوگیری از اطاله کلام مطرح نمیکنم).  البته برخی جوابها قانع کننده نیست و اپراتورها صرفا به این جواب بسنده میکنند که “در حال حاضر چنین سرویسی نداریم”.

گرچه این اشکال را ایرانسل هم دارد و همراه اول که اصلا نگو! چون چندان سرویسی از طریق اینترنت ارائه نمی نماید.

5- متاسفانه در فراهم سازی شرایط برای ارائه سرویسهای ویژه نسل سوم، از قبیل مکالمه تصویری و یا اینترنت با سرعت بالاتر از 1 مگ، مدیران رایتل تلاش چندانی نمیکنند. یا اگر در این راستا پیگیر هستند، اطلاع رسانی خوبی نکرده و به نتیجه قابل قبولی نرسیده اند. (من در مورد سرعت پایین اینترنت رایتل، قبلا نامه سرگشاده ای به آقای روحانی، تحت عنوان “خود عقب نگهدار!”  نوشتم!)

One Reply to “محاسن و معایب رایتل”

  1. لیلا شیرزاد

    سلام وقت بخیر
    اگر امکان دارد توضیحاتی راجب مزایا و معایب نمایندگی ها برای دفتر مرکزی برای این حقیر بفرستید. تا بیشتر با نمایندگی های رایتل آشنا شوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *