موبایل سامسونگ دوسیمکارته همزمان فعال D۸۸۰ – ادامه

samsung-d۸۸۰-۲.jpg

و اما ادامه مطلب از پست قبلی: (بیشتر موارد سبز رنگ در دی۸۸۰ نسبت به دی۵۰۰ جدید هستند!)

۲۵- گوشی از طریق کابل رابط USB به کامپیوترمتصل میشود. در منوی “تنظیمات -> تنظیمات دستگاه -> اتصالات به کامپیوتر”، ۳ انتخاب وجود دارد: مودم – حافظه چاپگر. در صورتی که “حافظه” انتخاب شود، سیستم عامل XP حافظه گوشی و کارت حافظه نصب شده روی آن را بعنوان ۲ درایو جداگانه میشناسد و بنابراین امکان انجام عملیات مربوط به فایل روی آنها میسر است و در اینحالت نیازی به نصب درایور و نرم افزار گوشی نیست (مزیت مهم). در مود “مودم” با اتصال گوشی از طریق کابل رابط USB به کامپیوتر، و با کمک نرم افزارSamsung PC Studio 3 که همراه گوشی به فروش میرسد، امکان کپی برنامه های جاوا (قاعدتاً طبق یک روال خاص؟) – دفترچه تلفن – پیامها – برنامه های تنظیم شده روی گوشی و همچنین یادداشتها از کامپیوتر به گوشی (و برعکس) موجود می باشد و با اینحساب شما می توانید پشتوانه ای از اطلاعات روی گوشی را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. البته همانگونه که قبلا گفته شد در موقع کپی شماره تلفنها مشکلی وجود دارد که بعدا به آن میپردازم!
۲۶- در منوی “فایلهای شخصی”، فایلهای (تصاویر – فیلمها – صداها – موزیک و متفرقه) موجود روی حافظه گوشی یا کارت حافظه قابل مشاهده و مدیریت (ایجاد – حذف و تغییر نام فایل و فولدر) میباشند. درهر یک از فولدرهای مذکور یک زیر شاخه شخصی نیز موجود است. فایلهای مولتی مدیای دریافتی از کامپیوتر یا از طریق بلوتوث در شاخه های اصلی ذخیره می شوند. اولا در این گوشی امکان کپی فایلهای document نیز وجود دارد. در ثانی درمنوی “تنظیمات -> تنظیمات حافظه -> حافظه پیش فرض” میتوان محل ذخیره فایلهای (دوربین – فیلمبرداری – ضبط صوت – بلوتوث – دانلودهای وپ و دانلودهای پیام) را مشخص کرد که در حافظه دستگاه باشد یا در کارت حافظه. در منوی فوق، “حذف حافظه دستگاه” و “تنظیمات کارت حافظه” شامل آیتمهای (جزئیات کارت حافظه – فرمت کارت حافظه) نیز اضافه شده است.
۲۷- درمنوی “تقویم” موارد زیر موجود است: نمایش تقویم به صورت ماهانه و هفتگی و روزانه – ایجاد (قرار – سالگرد – تعطیلات {که به صورت قرمز رنگ در تقویم نشان داده میشوند} – مهم و شخصی) – نمایش لیست موارد ذکر شده فوق – حذف (منتخب – زمانه ها – این ماه – قبل از تاریخ – همه) – تنظیمات (روز شروع – حالت نمایش پیش فرض) رویداد از دست رفته و وضعیت حافظه. ظرفیت حافظه برای ثبت ۱۰۰۰ واقعه در تقویم و ۱۰۰ کار و ۱۰۰ یادداشت طراحی گردیده است. تقویم شمسی قابل استفاده برای منظور برنامه ریزی می باشد و صرفا نمایشی نیست. در تقویم ماهانه در هر یک از ۴ گوشه مربع مربوط به تاریخ هر روز، علامتی با رنگ و محل مشخص برای موارد برنامه ریزی شده درج میشود.
۲۸- کارهایی که تاریخ و ساعت برای انجام آنها مهم باشد، در قسمت “قرار” قابل برنامه ریزی می باشند. برنامه ریزی اینگونه کارها می تواند روزانه – هفتگی و ماهانه (برخلاف دی ۵۰۰ بدون محدودیت و نه فقط تا پایان سال جاری) نیز تکرار شود و همچنین برای یادآوری زمان آنها می‌توان زنگ هشدار (با ملودیهای پیش فرض یا فایلهای صوتی دیگر) تنظیم کرد. زمان هشدار میتواند چند دقیقه – ساعت – روز و یا هفته قبل از زمان برنامه تنظیم شود.
۲۹- “سالگردها” قابل تنظیم برای سال جاری و تکرار برای سالهای آینده می باشند. در برنامه ریزی برای کارهای مهم و قرارها میتوان تعداد هفته هایی که کار تکرار باید شود را مشخص کرد (مثلا هر هفته یا ۲ هفته یکبار و …) همچنین برای برنامه ریزی ماهانه (هر ماه یا …). از طرفی در برنامه ریزی کارهای ماهانه میتوان مشخص کرد که کا در چه روزی (چندشنبه) از هفته‌های اول تا چهارم و یا هفته پیش باشد. همه موارد فوق برای کارهای شخصی نیز قابل تنظیم میباشند. مجددا یادآوری می کنم که من شخصا (با توجه به شمسی بودن تقویم) از برنامه‌ریز گوشی نهایت استفاده را میکنم و در صورتی که گوشی موبایل همراهم نباشد کارهای روزانه‌ام مختل می شود.
۳۰- در منوی اصلی در قسمت “کاربردها” در قسمت “کار” نیز میتوانید لیستی از کارها را با تاریخ و تقریبا امکانات فوق برنامه ریزی کنید. همچنین برای کارهایی که روز مشخصی برای انجام آنها در نظر ندارید، میتوانید لیست آنها را در یادداشت ها وارد کنید. هر یادداشت حداکثر میتواند از ۵۰۰ کرکتر تشکیل شود. تاریخ ایجاد یادداشتها نیز ذخیره میشود که در دی۵۰۰ امکانش نبود! شما می توانید شماره حسابها – شماره پرونده ها – کد پستی – کد ملی و خلاصه هر اطلاعاتی را که ممکن است نیاز داشته باشید در قسمت یادداشت گوشی وارد کرده و همواره همراه داشته باشید.
۳۱- دوربین برای گرفتن عکس تا اندازه ۳.۲ مگا پیکسل و فیلمبرداری با فرمت mp4 می باشد. می توانید موقع استفاده از دوربین از زوم دیجیتال آن استفاده کنید. علاوه بر امکان زوم (که در دی۵۰۰ هم بود)، در دی۸۸۰ امکان چرخش عکس – چاپ (بوسیله بلوتوث – USB ) نیز وجود دارد. عکسها و فیلمها را میتوان با MMS – پست الکترونیک – بلوتوث به دیگران ارسال کرد. عکسها را بعنوان تصویر پیش زمینه یا تصویر برای شماره منتخب (فتو کالر آی دی) میتوان تنظیم کرد و نمادهای تصویری – فریم و جلوه برای آنها تنظیم کرد، خصوصیات آنها را مشاهده کرد و یا روی آنها قفل گذاشت. گوشی دی۸۸۰ برخلاف دی۵۰۰ مجهز به فلاش نمیباشد. ضمنا لنز دوربین پشت درب است و با بسته بودن درب گوشی، دوربین قابل استفاده نمی باشد.
۳۲- وبالاخره منوی “تنظیمات” شامل موارد زیر می باشد: مدیریت سیمکارتها (انتخاب نام دلخواه برای سیمکارت – فعال کردن – اصلی کردن سیمکارت ؛ بعدا بیشتر تشریح خواهد شد) – تنظیمات دستگاه – نور(در این قسمت امکان تنظیم چراغ صفحه کلید اضافه شده که مثلا در روز یا محدوده زمانی خاص روشن نشود) – نمایشگر(۴ تم اضافه شده؛ شاید قابل افزایش هم باشد؟! – همچنین تنظیم “اتصال به تلویزیون” و “جلوه حرکت منو” اضافه شده – در روی تصویر زمینه نمایشگر امکان نمایش تقویم هوشمند و همچنین نمایش همزمان ۲ ساعت مثلا به وقت تهران و گرینویچ نیز اضافه گردیده است) – پیام – مکالمه (منشی تلفنی در این قسمت تنظیم میشود – همچنین تنظیمات مکالمه برای تک تک سیمکارتها به صورت مجزا قابل انجام است) – دفترچه تلفن – تقویم – مرورگر – پخش کننده موزیک – شبکه – امنیت (در این قسمت امکان قفل خصوصی یا به عبارت دیگر گذاشتن پسورد روی همه چیز وجو دارد؛ در حالیکه دی۵۰۰ امنیت کامل نداشت! – تنظیمات امنیت برای تک تک سیمکارتها به صورت مجزا نیز وجود دارد) – حافظه و نهایتا تنظیم مجدد.
۳۳- در تنظیم ساعت و تاریخ: امکان بروز رسانی زمان محلی (دستی – با پرسش – خودکار) – انتخاب وقت محلی (منطقه زمانی به همراه تنظیم ساعت تابستانی) – انتخاب ترکیب ساعت (۱۲ یا ۲۴ ساعته) – تنظیم ترکیب تاریخ (روز/ماه/سال و…) و مبدل تقویم (میلادی – شمسی و هجری قمری) وجود دارد. مبدل تقویم می تواند معادل میلادی – شمسی و قمری تاریخ تعیین شده را به شما بدهد.
۳۴- تنظیمات دستگاه شامل : نمایه های دستگاه – زبان (فارسی – عربی – انگلیسی – اردو و فرانسه ) – میانبرها – ساعت و تاریخ – کلید جانبی – نمایش اطلاعات تماس گیرنده – منوی شخصی – تنظیمات درب – اتصالات به کامپیوتر
۳۵- تنظیمات درب شامل بالا و پایین برای پذیرش – توقف عملیات یا ادامه عملیات می باشد.
۳۶- میانبر برای تنظیم ۴ کلید اسکرول بالا – پایین – چپ و راست برای انجام عملیاتی که زیادتر استفاده می شوند (مثلا نمایش تقویم ماهانه برنامه ریز یا ماشین حساب و … ) میباشد. در این بخش منوی شخصی اضافه شده که بعدا تشریح میشود.
۳۷- تنظیم فعال کردن شماره گیر خودکار در “تنظیمات مکالمه” -> “مکالمه های صوتی” قرار داده شده – تنظیم پاسخگویی با هر کلید در “تنظیمات مکالمه” -> “همه مکالمه ها” -> “حالت پاسخ” قرار داده شده است.
۳۸- تنظیمات نمایشگر برای تنظیم تصویر پیش زمینه – نمایش متن و قالب استفاده میشود. تنظیمات نور صفحه و چراغ صفحه جابجا شده و در “تنظیمات نور” قرار گرفته است.
۳۹- در قسمت نمایه های دستگاه، برای هر یک از نمایه های مذکور در بند ۸ (پست قبلی) تنظیم زنگ تماس (قابل انتخاب از فایلهای صوتی و یا ملودیهای پیش فرض) و نوع آن (ملودی – لرزاننده – لرزاننده سپس ملودی و ) – صدای کلید (۳ حالت) – زنگ پیام (از ۴ زنگ پیش فرض یا صداهای فایلها) و نوع آن (خاموش – ملودی – لرزاننده – لرزاننده سپس ملودی – ملودی و لرزاننده) امکان پذیر است.
۴۰- در هنگام مکالمه می توان از دفترچه تلفن گوشی (ضمن استفاده از آیفون) استفاده کرد. همچنین در دی۸۸۰ امکان ضبط مکالمه نسبت به دی۵۰۰ اضافه شده است.
۴۱- انتقال تماسها – محدودیت تماسها و انتظار مکالمه به منوی “تنظیمات مکالمه” -> “مکالمه های صوتی” انتقال یافته است.
۴۲- زیر منوی بلوتوث در منوی کاربردها قرار گرفته است. دی۸۸۰ مادون قرمز ندارد!
۴۳- آیتمهای امنیت سیمکارت شامل: قفل پین – حالت شماره تماس محدود (FDN) – تعویض پین ۱ و ۲ میباشد. قفل دستگاه – تعویض رمز (گوشی) – قفل خصوصی و قفل سیمکارت نیز در قسمت امنیت دستگاه میباشد. در صورتی که حالت قفل خصوصی فعال شود، کلیه اطلاعات روی گوشی اعم از پیامهای MMS – ایمیلها – عکسها و فیلمها – موسیقی و زنگها و ازجمله SMS ها ( و برخلاف دی۵۰۰ غیر از پیامهای منشی تلفنی!) غیر قابل دسترسی می‌باشند مگر کاربر رمز گوشی را بداند.
۴۴- وضعیت حافظه گزارشی از میزان حافظه اشغال شده توسط بخشهای زیر میدهد: حافظه مشترک – پیامها – فایلهای شخصی – تقویم – دفتر تلفن – جاوا – کار&یادداشت. و صد البته حافظه آزاد گوشی و کارت حافظه!
۴۵- تنظیم مجدد برای برگرداندن تنظیمات دستگاه – نمایشگر و نور به تنظیمات کارخانه استفاده می شود.

و اما چند مورد دیگر:
۴۶- درصورت اتصال گوشی به کامپیوتر و ارتباط با آن و در حین پخش فایلهای صوتی و ویدئویی، فانکشن های اصلی گوشی (مثلا تماس) قابل استفاده است.
۴۷- در صورتی که گوشی خاموش بوده و به شارژر متصل باشد، نشانگر بزرگی میزان شارژ باطری را نمایش میدهد. در صورت روشن بودن گوشی حین شارژ، نشانگر کوچک باطری بالای صفحه چشمک می زند و پس از شارژ کامل متوقف میشود.
۴۸- در دی۸۸۰ (همانند دی۵۰۰) منشی تلفنی گوشی قابلیت ضبط پیامهای تماس گیرندگان را داراست. زمان وارد عمل شدن منشی (قابل تنظیم بین ۵ – ۱۰ – ۱۵ – ۲۰ ثانیه و یا فوری) – امکان شنیدن پیام پیام گذارنده در زمانی که دارد پیام میگذارد، همچنین امکان انتخاب پیامی که توسط منشی پخش میشود (پیام شخصی و یا پیامهای پیش فرض ۱ با صدای زن و ۲ با صدای مرد) قابل انتخاب و تنظیم است.
۴۹- تا کنون کدهای محرمانه گوشی را پیدا نکرده ام!
۵۰- احتمالا این گوشی نیز همانند گوشیهای قبلی سامسونگ کد ریست کلی دارد!
۵۱- ظاهرا اوایل ورود گوشی به بازار ایران قیمت آن ۳۸۰۰۰۰ تومان بوده لیکن چند روز پیش بدون گارانتی ۳۱۰۰۰۰ و با گارانتی ۳۳۵۰۰۰ تومان بود! در موقع خرید، هندز فری (یا بقول بعضیا دست آزاد!) باسیم – شارژر – کابل رابط کامپیوتر – سی دی نرم افزار مربوطه و دفترچه راهنما به همراه گوشی در کارتون مجهز به برچسب گارانتی بایستی قرار داشته باشد. ضمنا بدلیل بلندتر بودن صدای بلندگوی دی۸۸۰ (در مقایسه با دی۵۰۰) این گوشی اسپیکر خارجی ندارد. ظاهرا همراه هیچ یک از گوشی های سامسونگ که کارت حافظه میخورند، کارت حافظه نیست و آنرا باید جداگانه خرید کنید!

فعلا خسته نباشید! ادامه مطلب در پست بعدی!

پی نوشت بسیار مهم: آقای محمدصادق غفرانی در این کامنت، نکته‌ی بسیار مهمی را عنوان کرده‌اند که ضمن تشکر ویژه، لازم دیدم در پای همه‌ی پستهای مربوط به دی۸۸۰ منتشر کنم: در مورد گوشی d880 باید بگویم که میتوان از سیم دوم جهت تماس صوتی یا ارسال sms توسط کاربر بدون خاموش روشن شدن راه‌اندازی مجدد گوشی بهره گرفت! ابتدا شماره مورد نظر را نوشته سپس همان دکمه فوقانی کلید موبوط بولوم را یکبار فشار داده متوجه میشوید که گزینه sim1 در پایین lcd گوشی که پررنگ بود کمرنگ شده و sim2 فعال و پررنگ میشود سپس دکمه سبز را فشار داده میبینید که شماره توسط سیم دوم گرفته میشود. در ارسال پیام نیز همینکار را باید کرد. پس از تایپ پیام دکمه فوقانی بغل گوشی را فشار داده متوجه میشوید که sim1 غیر فعال و sim2 فعال میشود.

13 Replies to “موبایل سامسونگ دوسیمکارته همزمان فعال D۸۸۰ – ادامه”

 1. pa

  با سلام
  گوشی دو سیم کارت سامسونگ B5722چگونه برای دریافت mms فعال می شود ؟
  البته بطور اتوماتیک فعال نمی شد بااستفاده از کد های دستی که در قسمت خدمات ایرانسل داده اند وارد کرده ام ولی باز هم در دریافت و ارسال مشکل دارم ارسال اصلاً انجام نمی شود و دریافت فرمتی است که دیده نمی شود.لطفاً راهنمایی ام کنید .

 2. omid

  من نمی توانم نرام افزار های مختلف را بروی موبایل d880 نصب کنم ووقتی هم از طریق بلوتوث نرم افزار جاوا می گیرم موبایل error می دهد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 3. Shadi

  خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین و این مطالب رو نوشتین.
  من تازه این گوشی رو گرفتم و اما مشکلی که دارم اینه که
  بعد از وارد کردن فایل های موسیقی و عکس در کارت حافظه، داخل گوشی فایل ها رو نمی بینم.
  انگار باید جایی استفاده از کارت حافظه رو فعال کنم، اینطور نیست؟
  توی تنظیمات مختلف خیلی گشتم اما نتونستم موفق بشم که اطلاعات memory رو بتونم ببینم و استفاده کنم.
  توی کامپیوتر مجدداً گذاشتم و چک کردم. داخل memory فایل ها رو دیدم اما باز داخل فایل های گوشی نشونشون نمیداد .
  پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون

 4. Masoud Bekrian

  آیا برنامه ضبط مکالمات یا Call Recorder‌برای SGH-D880 وجود دارد؟ از کجا می توان آنرا دانلود کرد؟

 5. رضا

  سلام
  مطالبت خوب بود اما چند ایراد وجود داشت.
  من خودم d-880 دارم
  ۱- تا اونجایی که من با گوشی کار می کنم ،منشی تلفنی ندارد
  ۲- منو و زبان فارسی ندارد
  ۳- حتما برای کار با کامپیوتر درایور باید نصب شود(در کامپیوتر های مختلف امتحان کرده ام)
  ۴- اسپیکر دارد
  ۵-یک مشکل مهم این که اگر بخواهی از قابلیت ofline یا flymode اون اسفاده کنی باید هر دو سیم کارت رو غیر فعال نمایی(جدا جدا امکان ندارد)
  ۶-تقویم شخصی هم ندارد

  موفق باشی

  • خسروبیگی

   ممنون از توجه و نظر تکمیلی شما
   اما به نظر میرسد که اکثر مواردی که مطرح کرده اید درست نیستند!
   آقا رضا
   ۱ و ۲- این گوشی منشی تلفنی داره. مدل دی ۵۰۰ که دارای امکانات فارسی نبود، منشی تلفنی نداشت ولی دی ۵۰۰ با امکانات فارسی منشی تلفنی هم داره. فکر میکنم اینهم اینجوری باشه. شاید مال شما زبان فارسی نداره. اما این که من دارم مجهز به امکانات فارسی و همچنین منشی تلفنی هست.
   ۳- در اتصال به کامپیوتر در مود «حافظه» نیازی به نصب نرم افزار نیست.
   ۵- طبیعی است وقتی شما میخواهید در هواپیما از این مود استفاده کنید باید هر دو سیمکارت را غیر فعال کند. اما برای خارج از هواپیما، با کمک کلید مدیریت سیمکارتها، امکان فعال یا غیر فعال کردن تک تک سیمکارتها به صورت جداگانه هست!
   ۶- تقویم شخصی یا شمسی؟ تقویم دارد و گوشی مجهز به امکانات فارسی، تقویم شمسی هم دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *