اتصال ۲ کامپیوتر به هم با کابل مخصوص USB

استاد عزیزم جناب آقای دکتر مقدسی همواره در صدد یافتن قعر مطالب است. چند روز پیش تلفنی صحبت میکردیم که پرسید آیا دو کامپیوتر را میتوان با کابل usb  به هم وصل کرد؟

گفتم نمیشود!

دیشب راه حل مخصوصش را برایم ایمیل کرد. مطلب را از اینجا برداشته و بازنشر میکنم (به دلیل مشکل لینکهای شکسته!!) البته در مطلب زیر برخی اشکالات جزئی هست که برای رعایت امانت بدون تغییر منتشر میشود!

اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر با کابل USB

نویسنده : شهرام پیرنیا

آیا می دانید که می توان ۲ کامپیوتر را با یک کابل USB-USB ساده به یکدیگر متصل کرد ؟
امروزه برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر ، از روشهای مختلفی استفاده می وشد . از روش پورت LAN ( یعنی استفاده از قابلیت های کارت شبکه نصب شده بر روی مادربرد ) ، یا از طریق روشن بلوتوث ( با استفاده از اتصال بلوتوثی بین دو کامپیوتر ) ، یا از روش استفاده از روتر و یا هاب .
البته این روش ها معایبی هم دارند که عمده ترین آنها کمی پیچیدگی کار در این روش ها و انجام برخی تنظیمات و تغییرات بر روی دو کامپیوتر است که ممکن است برخی از کاربران با آنها ناآشنا باشند .
همچنین اگر صرفاً هدف انتقال داده ها باشد و نه به اشتراک گذاشتن امکانات که در این صورت می توان از روش هارد به هارد استفاده کرد . یعنی هارد یکی از کامپیوترها را جدا نمود و سپس آن را به مادربرد کامپیوتر مقصد متصل نمود و کار تمام است . اما باید در نظر داشته باشید که این روش نیزمعایبی هم دارد . در حقیقت ممکن است در حین کار دچار اشتباه شده و سبب سوختن هارد شوید . همچنین این موضوع در مورد کامپیوترهای لپ تاپ ، کاربرد ندارد . زیرا قطعاً نمی توان به سادگی هارد یک لپ تاپ را جدا نموده و به یک لپ تاپ یا PC دیگر متصل نمود . ضمن اینکه این کار از لحاظ منطقی و عقلی نیز توجیه ندارد . در عین حال اگر نیاز شما به اتصال بین دو کامپیوتر ، به صورت مداوم و مکرر باشد ، آنگاه چه خواهید کرد ؟
اما نگران نباشید ، شما به راحتی می توانید به وسیله ی یک کابل به خصوص USB-USB این کار را به سادگی ، به طور دائم و با کمترین هزینه و پیچیدگی کار ، به انجام برسانید و هدف از ارائه ی این نوشتار ، بیان و توضیح همین مطلب است .
در حقیقت اگر دو کامپیوتر در خانه یا محل کار خود دارید که برای استفاده اشتراکی از فایل های موجود در هر کدام ، می خواهید آن دو را به یکدیگر وصل کنید ، قطعاً این روش یکی از سریع ترین روش های موجود است .
ضمن اینکه برای اتصال دو کامپیوتر ، حتی در ساده ترین روشها یعنی استفاده از یک هاب یا روتر ، همیشه کار معقولی نیست . بلکه استفاده از یک کابل USB-USB بسیار کاربردی و عملی تر و ساده تر است . با این روش حتی می توانید اتصال اینترنتی را بین دو کامپیوتر به اشتراک بگذارید .
در این آموزش کوتاه ، شما کاربران گرامی ، با نحوه ی اتصال دو کامپیوتر با یک کابل خاص USB-USB ، آشنا خواهید شد .

یک کابل USB-USB بخرید :
اولین مرحله برای اتصال دو کامپیوتر از طریق USB ، مربوط به خریداری و تهیه کابل USB-USB می شود . در این مرحله باید بسیار دقت کنید . زیرا در حقیقت شما به نوعی کابل خاص احتیاج دارید که اصطلاحاً به آن Bridge یا کابل شبکه USB می گویند . این بدان معناست که در این کابل قابلیت اتصال دو کامپیوتر وجود دارد .
دراین نوع کابل ها ، یک مدار الکتریکی واسط وجود دارد و دو سر کابل دارای سوکت نوع A است . یعنی به عبارتی همانگونه که در تصویر دیده می شود ، این کابل دارای یک سخت افزار نیز می باشد که در قالب یک ابزار ( Device ) به کابل متصل است و در میان کابل مشاهده می شود .
شما می توانید کابلی بخرید که چیپ Bridge آن USB1.1 با سرعت ۱۲ Mb بر ثانیه یا USB2.0 با سرعت ۴۸Mb بر ثانیه باشد . البته توصیه ما USB2.0 است . چون سرعت آن به مراتب بیشتر است . همچنین به خاطر داشته باشید شبکه های اینترنت دارای استاندارد ۱۰۰Mb بر ثانیه هستند .

نصب :
بعد از اینکه کابل را به دست آوردید ، می توانید آن را متصل کنید . اولین کاری که باید انجام دهید ، نصب نرم افزار یا درایو کابل است .
ضمناً توجه داشته باشید بیشتر کابل ها ، ۲ مورد را پشتیبانی می کنند :
۱ ـ Link Mode : در این حالت می توانید به آزادی ، فایل ها را بین دو کامپیوتر کپی کنید .
۲ ـ Network Mode : در این حالت علاوه بر انجام عمل کپی فایل ها و رد و بدل آنها میان دو کامپیوتر ، می توانید فولدرها ، پرینترها و ارتباط اینترنتی موجود در هر یک از کامپیوترها را نیز به اشتراک گذاشته و به طور اشتراکی استفاده کنید .

شروع به استفاده از اتصال خود کنید .
ـ اگر از کابل خود در حالت لینک link mode استفاده کنید به سادگی به برنامه ای که همراه نرم افزار کابل است ، دست پیدا می کنید و می توانید فایل های خود را انتقال دهید .
ـ اما اگر از کابل خود در حالت شبکه Network Mode استفاده کنید ، باید کارهای زیرا را انجام دهید :
۱ ـ وارد قسمت network connection شوید . در این وضعیت ، آداپتورهای شبکه را که متصل هستند ، مشاهده می کنید .
۲ ـ اکنون بر روی آداپتوری که کامپیوتر شما را به اینترنت متصل می کند ، راست کلیک کنید .
۳ ـ سپس گزینه ی properties را انتخاب کنید . در برگه Advanced برای گزینه ی Allow other network users to connect through this computers Internet connection ، یک علامت تیک قرار دهید .
۴ ـ بعد از اینکه این کارها را انجام دادید، کامپیوتر خود را restart کنید. اکنون کامپیوتر دیگر هم می تواند به اینترنت متصل شود .

ضمیمه :
۱ ـ شاید استفاده از هاب برای دو کامپیوتر ، کار مطمئن تری به نظر برسد . ولی باید پول بیشتری هم خرج کنید . به هر حال تصمیم با شماست .
۲ ـ اگر از ویندوز ایکس پی سرویس یک ۲ به بالا استفاده کنید ، نیازی به نصب درایو ندارید . در ضمن به خاطر داشته باشید این کابل تنها زمانی که هر دو دستگاه کامپیوتر شما از یک ویندوز استفاده کنند ، قابل استفاده است و می توانید فایل ها را انتقال دهید .
۳ ـ از اتصال کابل های ساده ای ( بدون مدار واسطه ) که صرفاً دو سر آنها USB است ، خودداری کنید . زیرا امکان صدمه زدن به کامپیوتر شما وجود دارد و در عین حال چنین کابل هایی نمی توانند عمل اتصال بین دو کامپیوتر را انجام دهند .
۴ ـ قیمت این کابل در زمان نگارش این مطلب ، چیزی در حدود ۷ هزار تومان است .
منبع: مجله دانش و کامپیوتر ، شماره ۸۴

2 Replies to “اتصال ۲ کامپیوتر به هم با کابل مخصوص USB”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *