BBS و اعلام نمره

1- چندین ترم پیش درس سیستمهای اطلاع رسانی را ارائه کرده‌ام. در آن درس در خصوص BBSها و سایر سیستمها صحبت میشد. بولتن بوردهای الکترونیکی نوعی از خبرنامه‌ها و تابلوهای اعلانات الکترونیکی بودند که به مرور با توسعه اینترنت محو شدند. البته کارکرد آنها هنوز مورد استفاده است، اما این اصطلاح اخیرا خیلی کم بکار گرفته میشود.

2- در دانشگاههای بزرگ (و شاید هم کوچک!)، اعضای هیئت علمی (نه اساتید مدعو و حق‌التدریس!) دارای اتاق میباشند و اغلب در کنار درب اتاق، یک تابلوی اعلانات کوچک دارند که برنامه هفتگی خود، صورت تکالیف یا پاسخ تمرینهای داده شده  و موارد مهم دیگر و همچنین لیست نمرات را در آن اعلام میکنند. وقتی دانشجو بودم، تابلوی اعلانات اساتیدی را که در طول ترم با آنها درس داشتم، بیشتر از تابلوهای اعلانات آموزش دانشکده یا آموزش دانشگاه کنترل میکردم. ضمنا وقتی میخواستیم در درسی ثبت‌نام کنیم، نمرات ترم پیش اساتیدی که مشترکا همان درس را  ارائه میکردند را با هم مقایسه میکردیم؟!

3- امروزه برخی از اساتید دانشگاهها از امکانات اینترنتی از قبیل وبلاگ، بجای تابلوی اعلانات استفاده میکنند. مشکلی که این روش ایجاد میکند، اینست که برخی پستهای وبلاگ، مخاطب خاص پیدا میکنند و شاید زیاد دل‌پسند سایر مخاطبان نباشد! اما چاره چیست؟ از کسانی که مخاطب خاص بند 5  این پست نیستند (و یا هستند!) خواهش میکنم اگر برای این معضل (اگر بتوان آنرا معضل نامید؟) چاره‌ای سراغ دارند، از انعکاس آن به اینجانب دریغ نفرمایند. به نظرم رسید شاید بتوان در کنار مطلبی که مخاطب خاص دارد، مطالب مرتبط دیگری را نوشت که باعث شود مخاطبین عام نیز از اینگونه پستها بی‌بهره نباشند. به همین دلیل بندهای 1 و 2 و 3 و4 را نوشتم!

4- من معتقدم اساتید و معلمان بایستی نمره را قبل از اعلام به آموزش، به اطلاع دانشجویان و دانش‌آموزان برسانند و به آنها فرصت اعتراض بدهند. این حق برای دانشجویان و دانش‌آموزان، از آنجا ناشی میشود که انسان جایزالخطاست! من خودم شخصا روی درس تجزیه تحلیل در دوره لیسانس به مشکل برخوردم. اولین بار که این درس را با دکتر عارف (معاون اول خاتمی) گرفتم، امتحانش با امتحان درس محاسبات عددی تلاقی داشت و من دیر مطلع شدم و فرصت حذف تک درس هم گذشته بود. با استاد درس محاسبات عددی مشورت کردم که ایشان پیشنهاد داد ابتدا در جلسه امتحان تجزیه تحلیل حاضر شوم و به اندازه نصف نمره که نوشتم جلسه را به قصد امتحان محاسبات ترک کنم. همین کار را کردم. متاسفانه یکی از سوالات را غلط جواب داده بودم. دکتر عارف نمره مرا 9 اعلام کرد! مشکل را به ایشان گفتم و بنابراین از ایشان خواستم که فقط بارم سوالاتی را که پاسخ داده‌ام در نظر بگیرند نه بارم کل سوالات را. گفتند: چون شما سوالات را انتخاب کرده‌اید و در واقع از بین کل سوالات آنها را که بیشتر بلد بوده‌اید پاسخ داده‌اید، منطقی نیست مگر اینکه از ابتدا به ترتیب سوالات را پاسخ میدادید و مثلا نصف سوالات را در نظر میگرفتید. بار دوم درس را با دکتر طحانی (شنیده‌ام که مرحوم شده‌اند. اگر زنده‌اند، انشاءالله مستدام باشند و اگر از دنیا رفته‌اند، خداوند رحمت و برکاتش را بر ایشان نازل کند) برداشتم. برای اطلاع از نمره باتفاق دوستم آقای سید عنایت‌الله علوی از خوابگاه به دانشکده رفتیم (الآن دیگر لازم نیست و کافیست به اینترنت وصل شوید!). لیست نمرات در بورد اتاق دکتر طحانی بود و خود ایشان هم در اتاق بودند. با تعجب دیدم دوباره افتاده‌ام. به اصرار آقای دکتر و دوستم و با بی‌میلی نگاهی به برگه انداختم و ناگهان برق از چشمانم پرید. بله، در جمع نمرات، استاد نمره یکی از سوالات را منظور نکرده بود و با حساب آن پاس میشد. دکتر طحانی حیرت‌زده گفت که در سراسر سابقه تدریسش این اولین بار است که چنین اشتباه بزرگی کرده!

5- و اما اعلام نمره دانشجویان: نمرات به ترتیب شماره دانشجویی در فایل زیر موجود است. نمرات فقط مربوط به امتحان کتبی (از 30) میباشد. با توجه به اینکه تا پایان دیماه برای ارسال پروژه‌ها فرصت دارید، نمره نهایی که تلفیقی از نمرات کتبی، عملی و پروژه است، بعد از وصول پروژه‌ها و مشخص شدن نمره آنها، اعلام میشود. در صورتی که دانشجویی اعتراض دارد، میتواند کتبا از طریق ایمیل عنوان کند. موفق باشید

871

4 Replies to “BBS و اعلام نمره”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *