سد دز – کانال من در یوتیوب

dezdam

در تعطیلات به بندر گناوه رفتیم. در مسیر، یک شب در اندیمشک ماندیم و صبح زود (روز 2 فروردین) به سد دز رفتیم. در بروشورهایی که در بدو ورود به اندیمشک در اختیار مسافرین نوروزی قرار میگرفت، در باره سد دز نوشته است:
سد دز بر روی رودخانه دز در 18 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک قرار دارد که دسترسی به آن از طریق جاده کمربندی اندیمشک – خرم‌آباد صورت میگیرد. این سد دیدنی نخستین سد از رشته سدهای چندمنظوره است که عملیات احداث آن از بهمن 1338 آغاز و در اسفند 1341 مورد بهره‌برداری قرار گرفت. عملیات ساختمانی سد و نیروگاه آن توسط شرکت ایتالیایی امیرزیت-جیدولا-بودی جیانی انجام گرفته است. در ایام نوروز تسهیلات انتقال علاقمندان به بازدید از مجموعه‌ی شگفت‌انگیز سد دز، از سطح شهر اندیمشک فراهم است.

(فیلم را که ببینید متوجه میشوید که در نام شرکت ایتالیایی، در بروشور فوق 3 غلط وجود دارد که من مخصوصا آنها را اصلاح نکردم! – نام شرکت امپرزیت جیرولا لودیجیانی بوده است)

در اولین نگهبانی منطقه تحت کنترل وزرات نیرو، مجوز ورود گرفتیم. مبلغ 1000 تومان گرفتند و یک سالنمای دیواری هم دادند که تصویر فوق به همراه اطلاعات مربوط به سد روی آن است. آنجا نوشته بودند که سی‌دی ساخت سد دز موجود است. به مبلغ 1000 تومان خریدیم. به تاج سد که رسیدیم، این سوال در ذهن من بود که 50 سال پیش، چطور رفته‌اند آن پایین و این سد را ساخته‌اند؟ جوابش را در فیلم گرفتم. فیلم بسیار جالب مستند ساخت سد دز را در یوتیوب آپلود کردم که لینکهای آنرا در پایین میگذارم. حتما ببینید. با وجود فیلم زیر دیگر نیازی به توضیح بیشتر نمیبینم. در بروشورهای یادشده نوشته بودند که مطالعات سد کرخه نیز در سال 1335 انجام شده بود و ساخت آن در سال 1370 آغاز و تا سال 1380 ادامه داشته و این در حالیست که سد دز در عرض 3 سال یعنی از 38 تا 41  ساخته شده. لذا تصمیم گرفتیم که از سد کرخه نیز دیدن کنیم و اینکار را در موقع برگشت از گناوه انجام دادیم. در فرصت دیگری اطلاعاتی در خصوص سد کرخه به منظور مقایسه با سد دز خواهم نوشت.

مشخصات سد:
نوع سد: بتنی دو قوسی جدار نازک
ارتفاع سد: 203 متر
ارتفاع تاج سد از سطح دریا: 354 متر
طول تاج سد: 212 متر
ضخامت بدنه سد در بالا: 4.5 متر
ضخامت بدنه سد در پی: 27.5 متر
حفاری انجام شده: 670000 متر مکعب
بتن مصرف شده در ساخت سد: 480000 متر مکعب
شروع بتن ریزی: مهر 1340
پایان بتن ریزی: آذر 1341
آغاز بهره برداری: اسفند 1341
طول دریاچه پشت سد: 65 کیلومتر
اراضی آبخور سد: 125000 هکتار
ظرفیت نیروگاه 8 واحدی: 520 مگاوات
اطلاعات بیشتر را حتما بروید همانجا بگیرید!

لینکهای فیلم مستند ساخت سد دز که ایتالیایی ها تهیه کرده اند (دوبله شده) در یوتیوب:

ساخت سد دز1

ساخت سد دز2

ساخت سد دز3

ساخت سد دز4

ساخت سد دز5

ساخت سد دز6

پی نوشت:

قبل از انتشار کلیپهای فوق در یوتیوب؛ کانال یوتیوبم را ایجاد کردم!

27 Replies to “سد دز – کانال من در یوتیوب”

 1. یونس معظمی از اندیمشک

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه دوستان
  معظمی هستم از شهرستان اندیمشک
  قبل از هر چیزی تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار مردم قرار دادین جهت شناخت این سازه حیرت انگیز
  با اجازه من هم اطلاعاتی اینجا در مورد این سد در اختیار دوستان قرار میدم.
  خدابیامرز پدربزرگم بازنشسته سد دز بود و تا زمان جنگ ساکن مناطق مسکونی سد دز بوده و با اینکه سواد آنچنانی نداشته ولی به زبان ایتالیایی تا حدودی آشنایی داشتند زیرا که سازندگان این سد عمدتا ایتالیایی ها بودن.

  نام‌‌ سد در ابتدا معروف به سد محمد رضا شاه پهلوی بوده که بعد ها به دلایلی به سد دز نامگذاری شد. این سد در واقع در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک در کوهای زاگرس در زمان سلطنت محمد رضا پهلوی در سال ۱۳۳۸ خورشیدی توسط ایتالیایی ها ساخته و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی ساخت آن پایان یافته و در ۲۳ اسفند ۱۳۴۱ مورد بهربرداری قرار گرفته است.
  این سد بر روی رود خانه ای به نام دز قرار دارد که منشا آن کوههای زاگرس میانی شهرستان الیگودرز استان لرستان میباشد
  این رود از استان لرستان نشات گرفته و بعد از عبور از اندیمشک و مرکز شهرستان دزفول به کارون ملحق شده که بر روی این رود سه سد از جمله سد دز اندیمشک که جز بزرگترین سدهای جهان میباشد، سد بختیاری واقع در استان لرستان و یک سد تنظیمی واقع در دزفول ساخته شده است.
  به واسطه عبور این رود علاوه بر سد ها تفرجگاه هایی هم در شهرستان اندیمشک و دزفول ساخته شده که امیدوارم روزی هموطنان عزیزم بتوانند از آنها دیدن کنند و از بازدید آنها لذت ببرند.

  این سد یک سد بتنی برق آبی هست ، دریاچهٔ این سد ۶۵ کیلومتر طول و ۲۲۵۰۰۰۰ کیلومترمربع مساحت داشته و گنجایش نهایی آن ۳٫۳ میلیارد مترمکعب می‌باشد. این سد با ارتفاع تاج ۲۰۳ متر و عرض تاج ۵٫۴ متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفع‌ترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می‌شد و در حال  حاضر نیز پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت می‌باشد.

  این سد ۱۲۵۰۰۰۰ هکتار  از اراضی پایین دست را آبیاری می‌کند و همچنین نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های بالادستش دارد. نیروگاه این سد دارای قدرت نصب ۵۲۰مگاوات می‌باشد. ولی متاسفانه به دلیل بارشهای کم ، مصرف بالا و بی رویه و غیر اصولی در مصارف خانگی و کشاورزی باعث شده که ارتفاع آب پشت دیواره سد به نسبت سالهای قبل خیلی پایین باشد که این خود هشداریست برای برق کشور و کشاورزان عزیز
  در یکی دو سال گذشته به دلیل بارشهای شدید و جاری شدن آب رود به پشت دیوار سد ظرفیت این سد تکمیل شد و به آستانه ی سر ریزی رسید، با وجود احساس خطرهایی که شد اما این سد عظیم پا برجا ماند همچنان که در سالهای دفاع مقدس در برابر بخورد راکدهایی به دیواره اش پا برجا ماند. اینها همه خود نشان از قدرت استقامت این سازه بتنی هست که همچنان پا برجاست

  مخارج کل جهت اجرای این پرژه با در نظر گرفتن خطوط انتقال ۲۳۰ کیلو ولتی بالغ بر پنج میلیارد و پانصد میلیون ریال (معادل ۷۳٫۵ میلیون دلار) برآورد شده‌است از این مقدار مبلغ چهل میلیارد ونهصد میلیون ریال (۶۵ میلیون دلار) مربوط به هزینه‌های سد نیروگاه و دستگاه‌های آن و مابقی یعنی ششصد و چهل میلیون ریال (۸۵۰۰۰۰۰ دلار) مربوط به خطوط و ایستگاه‌های انتقال در مراحل ابتدایی بهره‌برداری از نیروگاه بوده‌است.

  شهرستان اندیمشک دارای سه سد عظیم کرخه ، دز و بالارود می باشد که این ویژگی منحصر به فرد این شهرستان را در ایران و در دنیا شناخته شده کرده است.
  حالا که صحبت از سد شد و از سد دز گفتیم نمیخواهم در حق سد کرخه که یکی از بزرگترین سدهای خاکی دنیا و بزرگترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است ظلمی کرده باشم.
  این سد هم که از نوع خاکی میباشد بر روی رودخانه کرخه در  ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک ساخته شده‌است. کرخه با تاجی به طول ۳۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷۷ متر از لحاظ حجم بدنه بزرگترین سد تاریخ ایران است و با حجم مخزنی به میزان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را پدیدآورده است.عملیات اجرایی این سد در سال ۱۳۷۰ آغاز و در سال ۱۳۸۰ به پایان رسیده‌است. متوسط تولید انرژی سالیانه این نیروگاه روزمینی ۹۳۴ میلیون کیلووات ساعت است. نیروگاه این سد دارای ظرفیت ۴۰۰ مگاوات می باشد. و از اهداف این سد تامین برق و تأمین و تنظیم آب جهت آبیاری ۳۴۰ هزار هکتار از اراضی پایین‌دست و کنترل سیلابهای مخرب رود خانه و همچنین به عنوان یک سلاح استراتژیک برای کشور ایران میباشد.

  و سد بالارود هم دارای ۱۰۵۰ متر طول تاج، ۱۰ متر عرض تاج و ۸۴ متر ارتفاع است.
  سد بالارود روی رودخانه بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک(منطقه الوار گرمسیری) در حال احداث است که به امید خدا با توجه به بیان مسولین نیم سال دوم ۹۷ آبگیری اولیه خواهد انجام خواهد شد و ظرفیت مخزن این سد ۱۳۱ میلیون متر مکعب است که نیاز آبی بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی پائین دست سد را در آینده تأمین خواهد کرد.
  اگر مطلب طولانی شد عذرخواهی میکنم.
  بازم تشکر از مطالب مفید و سایت خوبتون
  حق نگهدارتان.

 2. یونس معظمی از اندیمشک

  قبل از هر چیزی سلام و عرض ادب خدمت هم وطنان عزیز
  تشکر و سپاس از سایت و اطلاعات خوبتون
  اطلاعات شما و دوست عزیز آقای مرادی پور جامع بود
  ممنون بابت این معرفی و تبادل اطلاعات ملی کشور عزبزمون
  با عرض پوزش باید عرض کنم دوستان عزیز دزفولی که ادعای مالکیت سد دز اندیمشک رو میکنین من هم اجدادم کارکنان و بازنشستگان سد دز بودن و هم خانواده و اجدادم ساکن مناطق مسکونی و دولتی سد دز اندیمشک هستند.
  سد دز و سد کرخه از قدیم تا به الان جزء شهرستان شهید پرور اندیمشک بوده و خواهد بود.
  همچنان که در زمان دفاع مقدس پدرانمان سنگربان سد دز و کرخه بوده اند ما هم‌ همچنان سنگر بان مرزهای شهرمان خواهیم بود.
  و اینکه لطفا به منشاء رودخانه دز که استان لرستان و …. هست توجه کنید و این رود پس از عبور از شهر ها از شهر دزفول هم‌عبور میکند.
  و اینکه بدانید شهرها در کنار رودخانه ها به وجود آمده اند نه رود خانه ها کنار شهرها و اگر رودخانه دز( منشا استان لرستان) نبود شهر دزفول و رونقی هم وجود نداشت پس لطفا اسم سد دز رو به اسم شهر ربط ندین‌.
  و لطفا به معنی و ریشه اسم دزفول کمی توجه کنید و در موردش مطالعه کنید هر چند لر نشین بودن این‌شهر (بختیاری های عزیز) خود نشان دهنده همه چیز هست.
  درست نیست اما متاسفانه باید یاد آوری کنم که چهارم خرداد سال۹۷ در روز تعطیل شهردار شهر همجوار( دزفول ) قصد نصب تابلوی دزفول در حریم شهرستان اندیمشک را داشتن که با هوشیاری مسئولین از این حرکت غیر قانونی جلوگیری شد و پیگیری قانونی در جهت برخورد با این حرکت غیر قانونی صورت گرفت.
  و اما سوال اینجاست که اینگونه کارهای غیر قانونی و مخفیانه گواه بر چیست؟
  ان شاالله که خدا همه ما را به راه راست هدایت کند

 3. بهرام

  دوست عزیز : اندیمشک و روناش هم اسمهای قدیمی دزفول هستند! اسم منطقه شما صالح آباد هست که از نام صالح خان مکری صاحب آبادی شما گرفته شده.
  ضمنا در زبان ساکنان واقعی و اصیل منطقه بین النهرین هجا ها کاملا تلفظ میشود مثل اعراب و کردها و ساکنان دزفول و شوشتر و بهبهان و اهوازی های اصیل. باید بدانید که طبق مطالعات تاریخی طوایف بختیاری حدد ۲ قرن قبل زندگی کوه نشینی خود در حوالی سیبری را رها کرده و به سمت جنوب یعنی ایران روانه شدند . یعنی نه تنها هیچ گونه ارتباطی با ایرانیان باستان ندارند بلکه هیچ نقطه ی جغرافیایی از سرزمن پارس به آنها منتسب نیست. شاید تنها دلیل ادعای تملک آنها بر تاریخ یا سرزمین ایران ویژگی ذاتی و غیر قابل انکار آنها یعنی مذموم نبودن سرقت و دزدی است …… قصد جسارت به کسی را نداشتم اما استناد من به کتاب های تاریخ و به مشاهدات میدانی است و هر مخاطب منصفی آن را تایید میکند.

 4. اکرم از اندیمشک

  خدمت آقای شهاب از دزفول عرض شود که همیشه درباره چیزی اظهار نظر کنید که یا در حد آن باشید یا سواد کافی در حوزه آن داشته باشید ساخت سد دز در 1338 شروع 1341 به پایان رسید. شهر دزفول نامش را از رود دز گرفته که سرچشمه اش در لرستان و بختیاری می باشد. سد محمدرضا شاه پهلوی نیز به لطف انقلاب عزیز شما نامش به دز تبدیل شد پس لطفا نه تاریخ را تحریف کنید نه اطلاعات ناقصتان را به معرض نمایش بگذارید.

 5. شهاب از دزفول

  سلام خواستم تاریخ رو واستون بگم این سد رو در سال ۱۳۳۳ ایتالیایی هاا در دزفول ساختند. البته اون زمان اسمش سد محمد رضا شاه بود در ضمن یک قرار داد هم موجوده که در این قرار داد اسمی از اندیمشک نمی بینیم. خلاصه اندیمشک شد شهرستان. نصف شهرش رو از ما برد و نصف دیگش رو از خرم آباد. تا بعد از زمان جنگ هم که این سد جز دزفول بود (یعنی اینکه میگن سنگر بان دز و کرخه دروغ محض است. چون اولا سد دز مال دزفول بود و اگر از اون دفاع شد توسط فرودگاه دزفول بود ثانیا کرخه در زمان جنگ ساخته نشده بود) تا اینکه یهو به ناحق سد دز, چمگلک, شیر پگاه, کارخانه قند, چغازنبیل, و هفت تپه رو به شهر های اندیمشک و شوش دادند. حتی داشتند فرودگاه و دانشگاه جندی شاپور رو هم به اندیمشک می دادند. این را بدانید که ما لا اقل سد دز خود را که تاریخ پهلوی دزفول با آن نوشته شده است را از شما پس خواهیم گرفت… تمام….

  • یونس معظمی از اندیمشک

   @شهاب از دزفول, سلام
   واقعا از حرفهای شما ناراحت و متاسف شدم.
   ای کاش قبل از زدن هر حرفی در مورد هر موضوعی یکم تحقیق و تفکر کنیم تا شاهد چنین صحبتهای ناپخته ای نباشیم.
   دوست عزیز اگر نمیدانی ، بدان که ششم مهر ماه ۱۳۵۹ حماسه آفرینی مردم اندیمشک و دیگر هموطنان ایرانی در دفاع از کرخه را هیچ کسی نمی تواند انکار کند زیرا که این حماسه با خون شهدای عزیز اندیمشکی و دیگر عزیزان نوشته شده است.
   حماسه ششم مهر ماه ۱۳۵۹ به‌عنوان مقاومت مردم اندیمشک و دیگر هم وطنان عزیز در برابر اولین حمله نظامی نیروهای بعثی عراق به مرزهای معنوی و جغرافیایی ایران عزیز صورت گرفت که این حماسه آفرینی منجر به شهادت ها و رشادت هایی از جانب مردم شریف اندیمشک شد.
   اندیمشک طولانی ترین بمباران جهان بعد از جنگ جهانی دوم را در تقویم ایران زمین دارد.
   ۴ آذر ۱۳۶۵ به مدت یک ساعت و چهل دقیقه توسط۵۴ هواپیمای عراقی ، اندیمشک به خاک و خون کشیده شد اما مردم اندیمشک با حماسه آفرینی برای حفظ راه آهن و قطارهایش دفاع کرد تا که راه ارتباطی شمال خوزستان قطع نشود زیرا که این راه ارتباطی بسیار حیاتی می بود در زمان جنگ برای حمل و نقل نیرو و …..
   و دیگر حماسه آفرینی ها در دفاع از سد دز که با وجود مورد اصابت راکدهای عراقی قرار گرفتن همچنان پا برجاست
   برادر عزیز اینجا مجال صحبت از حماسه آفرینی های اندیمشک و مردم اندیمشک نیست زیرا که اندیمشک در خارج از مرزهایش هم در دفاع از حرم و دفاع از ارزش ها شهدای خود را تقدیم کرده است و حماسه هایش را آفریده است.
   و این حماسه آفرینی های مردم اندیمشک در دفاع از مرزهایش و دفاع از ایرانش و اسلامش ، اندیمشک را سنگربان کرخه و دز کرده زیرا که اندیمشک در اراضی اش سه سد بزرگ کرخه و دز و بالارود را دارد و تا آخرین قطره خون پاسپان آب و خاک و ناموسمان هستیم.

 6. جودکی

  از سددز چیزی به جز خاطرات دور نمونده…فکر کردن به اون روزا باعث حسرته البته واسه کسایی که اهل نوستالژی هستن

 7. زهره

  salam khaste nabshid omidvaram haleton khob bashe man zohreh hastam az dezfol,etelate khobi darid darmorede sade dez movafagh bashid vali kashki ye chanta aks ham mizashtin khoshhal mishodim be har hal baraton arezoye movafaghiyat mikonam be dezfol biyayd va az shahresh didan konid kheyli jahaye didani dare,az jomle rodkhaneye dez ke esme amiyanash hast alikale kheyli bahale hatman biyan va shena konid age adrese emailetono bedid khoshhal misham chanta az aksaye alikalaro baraton meil konam faghat khodetono moarefi konid movafagh bashid khodanegahdar

 8. بهمن

  با سلام
  در جواب دوستي كه گفتند سد مال دزفول است بايد بگم سد مال نيست. سرمايه ملي است. نام قديم دزفول هم اندامشك بوده يعني انديمشك محل زندگي طوايف لر دز هم مخصوص دزفول نيست نام رودي است كه از سرچشمه هاي زاگرس در اليگودرز و دورود لرستان سرچشمه مي گيرد و نام دزفول هم بعدها بخاطر پلهاي روي دز به دزپل سپس دزفول تغيير پيدا كرده

 9. احسان مرادی پور

  با سلام و عرض ادب
  من احسان هستم از سددز ( متولد شده در سددز) خانواده پدری من از سال 1335 تا اکنون در سددز زندگی میکنن.
  پدر بزرگم اونجا نگهبان بود و پدرم هم در سال 1356 بعنوان تکنسین نیروگاه مشغول به کار شد.
  در جهت تکمیل اطلاعاتتون باید عرض کنم که شرکت امپرزیت بعنوان پیمانکار اصلی ساخت سد و نیروگاه بوده و در زیر مجموعه خودش 14 شرکت دیگه رو قرار داده . بطور مثال وقتی توربین ها و شفت ها رو می بینید ، متوجه میشید که ساخت شرکتهای زیمنس المان و هیتاچی ژاپن هست.
  و شرکتهای دیگه ای از آمریکا-ایتالیا-آلمان و ژاپن در ساخت سد و نیروگاه دست داشتن .
  بدنهء ” سد ” کار ایتالیایی هاست و …
  بهای ساخت سد تقریبا 500 میلیون تومان بوده .
  سد از نوع بتونی دو قوسی نازک هست .
  نوع سنگهای دیواره کوه از کنگلو مرای بختیاری و متعلق به دوره دوم زمین شناسی هست .
  سرچشمه آب دریاچه از کوههای بختیاری و لرستان و ایلام هست .
  دیواره سد تا 9 ریشتر در برابر زلزله مقاومت داره .
  از نیروگاه خطوط تولید سه گانه ای برق رو پس از نیروگاه و از طریق (کلیدخانه) یا سویچ یارد توزیع مینکه و در شبکه برق کشور قرار میده .
  دیواره سد از سوی شرکتهای سازنده 100 سال گارانتی شده .
  در راه ساخت این سد عظیم و نیروگاه قریب به 40 نفر ایرانی و خارجی که اغلب ایتالیایی هستن متاسفانه رخ در نقاب خاک کشیدن که در لوحی فلزی اسامی این در گذشتگان جلوی درب ورودی اتاق فرمان نیروگاه نصب شده و جالب اینجاست که نام یک خانم که از اقوام دور من هم هست در میان کشته شدگان هست .
  سددز در طول جنگ ایران-عراق بارها مورد تهاجم جنگنده های عراقی قرار گرفت .
  نام قبلی این سد هم ، ” سد محمد رضا شاه پهلوی ” بوده و اسنادش هم موجوده . و حتی مسجدی با همین نام در منطقه مسکونی هست که تغییر کرده بنام امام رضا .
  کلیسای کوچیک و زیبایی هم در منطقه بود که متاسفانه بعد از کوچ آخرین خانواده ارمنی سددز بنام لئون آقاخانیان با بی درایتی مسولین نابود شد . اسم این کلیسا رو هر کسی نمیدونه ! اسمش بوده : “سانتا باربارا”.
  منطقه مسکونی سددز در گذشته ای نه چندان دور فوق العاده زیبا و با امکانات بود ولی از اونجا که فعل ” تخریب ” در دستور کار مسولین ما هست، به معنی واقعی کلمه نابودش کردن ، که جای تاسف و تالم داره .
  متاسفانه دیگه خبری از سینمای پیشرفته – استخر و رستوران و باشگاه و تیمهای ورزشی قوی و دارنده مقام و … در ان دیار نیست .
  بوم شوم بد جوری بر دیوار بی پناه سددز نشسته دوستان .
  در پایان اگر اطلاعات دقیق تر میخواستین من در خدمت شما هستم .

 10. مجيد آواژ

  بسيار زيبا، توجه به کار سيستماتيک توسط شرکت ايتاليايي بسيار زيباست. ساخت دهکده در کنار کارگاه براي انجام به موقع کار فوق العاده بود. مهم تر از همه اين بود که فيلم هم سانسور نشده بود و فقط برخي قسمت هاي آن ترجمه و دوبله نشده بود که از روي تصاوير و متن انگليسي کاملا مشخص بود.

  • خسروبیگی

   به نظر من ساخت همین فیلم به تنهایی ارزشمند است چه برسد به ساخت خود سد
   اگر به متن فیلم بیشتر توجه کنید نکات بسیار جالبی در ساخت آن رعایت شده
   مقدمه ی خوبی که آورده و مراجعه به تاریخ و سوابق و …
   از طرفی انتخاب محل سد بسیار کارشناسانه صورت گرفته
   و …
   50 سال از ساخت سد میگذره یه ذره نشت نداره
   حتما برید اونجا رو ببینید
   البته اگر نرفته اید!

 11. حسین

  سلام
  چرا اینقدر آنتی احمدی نژادی؟ بقیه چه گلی به سر ما زده اند که دکتر مهندس استاد دانشگاه نزده؟! این قدر هم انتظار پایان دوران حکومت دکتر را نداشته باش. هر کسی بیاد ما که ایرانی هستیم و متاسفانه خواهیم ماند. مشکل فقط یک فرد نیست، مشکل جمعیت 70 میلیونیه که قربونش برم همه (با فرهنگ چند هزار ساله) با تقریب خوبی دزدند (به جز من و شما!)…

  • خسروبیگی

   حسین عزیز
   به عمق خیانتی که احمدی نژاد به مملکت کرده بیشتر توجه کن!
   شاید اطلاعاتت کم باشه ولی به مرور زمان بیشتر متوجه خواهی شد
   ببین در عرض همین 3 یا 4 سال ما چقدر پول نفت گرفتیم و اینها به کجا رفته؟
   همش خرج ایرانگردی و جهانگردی این آقا شده و کمک به ونزوئلا و فلسطین و افغانستان و …
   هیچکس هم پاسخگو نیست!
   یه ضرب المثل هست که میگه:

   با مال مردم داماد شدن

   حکایت این آقاست که با پول این مردم و این مملکت عقب موندگی چندین و چند ساله‌ی خودش و عقده‌ی ایرانگردی و جهانگردی را که شاید سالها داشته جبران کرده
   یکی میگفت که خوبی ایشون اینه که دزد نیست
   در جوابش گفتم ایشان مصداق این ضرب المثله:
   نه خود خوری نه کس دهی گنده کنی به سگ دهی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *