مخالف تو، دوست توست!

اگر من X را دوست نداشته باشم، با او مخالفت نمیکنم و اگر X اشتباه کند، اشتباهش را به او نمیگویم تا با سر زمین بخورد! اما مگسان گرد شیرینی، هیچوقت با X مخالفت نمیکنند چرا که شیرینی را از دست میدهند. پس X باید مخالفان را بیشتر دوست داشته باشد تا متملقان را.
… و خداوند حجت را در دنیا بر انسان تمام می نماید.

(از ناپلئون): وقتی دشمن شما در حال اشتباه کردن است، هیچوقت مزاحمش نشوید!

متن نامه عبدالعلی بازرگان (یک نامه سرگشاده) را خواندم.  شما نیز بخوانید.

فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

 ۵ جواب برای “مخالف تو، دوست توست!”

 1. تا کی رم آهو ها را در چشمت ببینم و

  آه بکشم؟

  عشق جرات می خواهد عزیزم

  می روم پلنگی دست و پا کنم

  [پاسخ]

 2. با توجه به اينكه وبلاگ‌ها يا دست‌كم بخشي از وبلاگ‌ها بي‌هيچ‌دليلي و بدون در نظر گرفتن حق آزادي بيان فيلتر شده‌اند مجبورم بخشي از صحبت‌ها را در قالب كامنت در سايت شما قرار دهم. لازم به توضيح است كه *** معتقدند ايران ازنظر آزادي بيان در صدر كشورهاي جهان قرار دارد. اميدوارم سايت شما فيلتر نشود. البته بديهي است اگر مخالف اين موضوع بوديد مي‌توانيد مطالب بنده را پاك كنيد و بنده هيچ ادعايي نخواهم داشت.

  مطلب اول اينكه انگلستان دو نفر از ديپلمات‌هاي ايران در انگلستان را اخراج كرد. جالب است كه نخست وزير انگلستان از اخراج صحبت مي‌كند و يكي از نمايندگان مجلس ايران از فراخواني اين دو ديپلمات ازسوي دولت ايران و نه اخراج آنها سخن مي‌گويد. با توجه به اينكه دروغ در سطوح بالاي حكومت ايران به يك اصل اخلاقي تبديل شده است من به نوبه خود نتيجه مي‌گيرم اين نماينده مجلس در حال دروغ گفتن است و شايد به زعم خودش حتي از قبل اين دروغ گفتن ثوابي هم براي آخرتش جمع مي‌كند.

  مطلب دوم اينكه خانم شيرين عبادي خواهان تحريم سياسي ايران شده است كه به نظر من خواسته كاملا درستي است. حتي بنده يك قدم پيش‌تر رفته و از همه كشورهاي جهان مي‌خواهم كه دولت ايران را به رسميت نشناسند.

  در پايان درود مي‌فرستم به روح بلند شهداي روزهاي اخير.

  [پاسخ]

 3. عاشق قدرت نه علی می‌شناشد و نه محمد. مگر ندیدید که با مهندس بازرگان، آیت‌الله منتظری، نوری و ده‌ها روحانی آزاده چه کردند بنام اسلام و انقلاب. این حکومت، حکومتی اموی است. اسلام بهانه است. مردم مسلمان نیاز به چماق‌دار آدم‌کش ندارند. اسلام و یا هر ایده‌ی دیگر با محبت و منطق پیشرفت می‌کند نه با قتل و کشتار و توسل به دروغ.

  [پاسخ]

 4. آقا اون کانتر احمدی نژاد را به مدت چار سال شمسی دیگر (با احتساب یک سال کبیسه) اصلاح بفرمایید دیگه. این آخرین هشدار بود!

  [پاسخ]

 5. مثل من نامه ای برای امام زمان بنویس. از دوستانت هم تقاضا کن بنویسن.

  [پاسخ]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون