آیت الله صانعی: خون به ناحق ریخته، گریبان مستبدان را خواهد گرفت

آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در ایران، در بیانیه ای که خطاب به دولت چین منتشر شده “کشته و زخمی شدن و دستگیری تعدادی زیادی از مسلمانان و مردم بی دفاع” منطقه سین کیانگ چین را محکوم کرده است و گفته است “خون به ناحق ریخته شده انسان ها، گریبان مستبدان” را خواهد گرفت.

گرچه بیانیه آیت الله صانعی، خطاب به دولت چین است اما متن بیانیه “به همه دولت ها” درباره “حفظ حرمت، کرامت و حقوق انسان ها” توجه داده است.

آیت الله یوسف صانعی از چهرهای طراز اول دینی ساکن شهر مذهبی قم است که به خاطر فتواها و نگرش نوگرایانه‌اش شهرت دارد و به روحانی اصلاح طلب معروف است.

آیت الله صانعی، در بیانیه اخیرش می نویسد که “حاکمان مستبد چین به جای رفع معضلات و مشکلات مسلمانان این کشور که بخش قابل توجهی از جمعیت آن سرزمین را تشکیل می دهند، با اشکال مختلف در صدد خاموش کردن اعتراض های مردمی برآمده اند.”

او مصادیق خاموش کردن این اعتراض ها را “قطع رسانه های ارتباطی، عدم اطلاع رسانی از فجایع و ارتباط دادن این اعتراضات به قدرت های بیگانه – که بطلان و مکر و حیله بودنش از روز، روشن تر است” توصیف کرده است.

بیانیه آقای صانعی می گوید مقامات چینی “به خود جرأت داده اند تا به حریم و حقوق انسان های بی دفاع تجاوز نمایند و می کوشند با انتساب این اعتراضات به عوامل خارجی، هرگونه اقدام و اعتراض بین المللی و مردمی را از سوی دیگر کشورها خاموش سازند.”

درگیری ها در شهر اورومچی روز یکشنبه پنجم ژوئیه (چهاردم تیر) در پی انتشار خبری در مورد حمله چینی های “هان” به مسلمانان اویغور در جنوب چین آغاز شد و به دخالت پلیس منجر شد. بر اساس برخی گزارش ها، بیش از ۱۵۰ نفر از مردم منطقه در این درگیری ها کشته شدند.

آقای صانعی در این بیانیه “از تمام آزادیخواهان جهان از هر صنف و طبقه و دولت های مدافع حقوق بشر” خواسته است که “این جنایت ها را محکوم کرده و با استفاده از تمام ظرفیت های ملی و قانونی خود از تکرار این گونه جنایت های سبعانه و غیرانسانی در تمام نظام های بشری جلوگیری نمایند.”

در جریان درگیری نیروهای دولتی در چین با مسلمانان منطقه سین کیانگ، و پیش از آن در جریان سرکوب اعتراض های مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران توسط نیروهای نظامی و لباس شخصی، گروهی از سیاستمداران و مردم خواستار موضع گیری روحانیون و مراجع تقلید شده بودند.

پیش از این آقای صانعی و آیت الله حسینعلی منتظری درباره درگیری ها در ایران نیز بیانیه صادر کرده بودند.

آیت الله منتظری در بیانه خود نوشته بود “اگر مردم شریف‏ ‏امروز خواسته های به حق خود را در اجتماعات آرام مطرح نکنند و‏ ‏مظلومانه سرکوب شوند، عقده هایی شکل خواهد گرفت که ممکن است‏ ‏بنیان هر حکومتی را هر چند مقتدر باشد برکند.”

منبع http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/iran/2009/07/090713_mg_saneii_china.shtml

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *