آیت ا… منتظری

بیایید مطابق دستور حضرت علی عمل کنیم. امام علی (ع) میفرمایند: انظر الی ماقال و لاتنظر الی من قال یعنی بنگر چه می گوید، منگر که می گوید. البته این حدیث رو قبلا هم گفته بودم. حالا بیایید با توجه به این حدیث، فارغ از اینکه اینارو کی گفته به این گفته ها نگاه کنید و بعد نظر بدید.

– اصل انقلاب و تشکیل نظام «جمهوری اسلامی» کار بزرگ و مقدسی بود که به وسیله نهضت همه طبقات ملت و به رهبری مرحوم آیت‌الله خمینی انجام شد، و به مردم وعده‌های زیادی و از جمله آزادی سیاسی و توسعه اقتصادی و فرهنگی داده شد و اهداف والا و با ارزشی در نظر بود که متاسفانه به بسیاری از آنها دست نیافتیم، کارکرد نظام را نه می‌توان مطلقأ منفی شمرد و نه مثبت. هم کارهای مثبتی انجام شده و هم کارهای زیانباری که برخلاف مصالح اسلام و ملت و کشور بوده است و متاسفانه نوعأ به نام اسلام انجام شده و می‌شود.

– مسئولین و متصدیان امور پس از اینکه به قدرت رسیدند گرفتار یک گونه انحصارطلبی شدند و بر این اساس بسیاری از نیروهای مفید و فعال کشور حذف شدند و صفا و صمیمیت گذشته فراموش شد، و به جای استقرار نظام عدالت و قسط ، نظام خودی و غیرخودی شکل گرفت و بی‌گناهانی به زندان افتادند. نتیجه این گونه سیاست این است که کارها در اختیار جناحی خاص قرار می‌گیرد و به تذکرات و انتقادات بی اعتنایی می‌شود و بر اساس سنّت الهی و تجربه تاریخ هنگامی که کارهای بزرگ به دست افراد کوچک و کارهای کوچک به دست افراد بزرگ قرار داده شد اختلال امور و تضییع حقوق و مصالح کشور را در پی خواهد داشت، و بالاخره عدم تجربه و خود محوری متصدیان امور و عدم تحمل انتقادات دیگران منشأ عمده مشکلات است.

– اگر منظور شما از ورود دین به قلمرو حکومت اصل ولایت فقیه است، باید گفت: اصل ولایت فقیه به طور اجمال و نیز ضرورت آن به معنای صحیح و معقول از مسائل اساسی فقه اسلامی است و عقل و کتاب و سنّت بر صحّت آن دلالت می‌کند، ولی معرفی های اغراق‌آمیز- به ویژه اضافه کردن قید مطلقه به آن- و مطلق‌نگری و عدم توجه به سایر اصول قانون اساسی و از جمله اصول مربوط به حقوق ملت موجب بروز تضاد و چالش در اداره کشور گردیده و خسران و زیانهایی را به دنبال داشته است. همان‌گونه که من قبلأ گفته‌ام با این روش که آقایان دارند و این‌گونه که عمل می‌کنند حاکمیت دینی شکست خواهد خورد. و با کمال تأسف چون کارهای خلاف خود را با نام اسلام توجیه می‌کنند، قهرأ مردم به اسلام و هر نوع حکومتی که به نام اسلام باشد روی خوش نشان نخواهند داد.

– اینکه ما در حال حاضر در وضعیت کم‌نظیر بحرانی، چه از داخل چه از خارج، به سر می‌بریم در آن شکی نیست. گذشته از لحاظ سیاسی و فرهنگی، از جهت اقتصادی مردم ما با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، مردم گله‌مند هستند. کشوری که این همه منابع متنوع دارد به دلیل نبود مدیریت اقتصادی کارآمد از بسیاری از کشورها که دارای نفت و گاز نیستند عقب مانده است. مسئولان هم با ارائه آمارهای غیر واقعی و شعار به توجیه‌های غیر قابل قبول روی آورده‌اند از آن مهم‌تر اینکه فشارهای بین‌المللی بر سر بحث انرژی هسته‌ای هم یکی از عوامل ایجاد مشکلات اقتصادی شده است. ما هم اعتقاد داریم که انرژی هسته‌ای حق ماست، اما آیا ما حق و حقوق دیگری نداریم که بر سر آن این همه هزینه بپردازیم؟ ما نباید با شعارهای تند و بدون پشتوانه، دیگر کشورها را علیه خود تحریک کنیم. تندرویها به ضرر ملت و کشور است و دودش در چشم مردم می‌رود. باید در بحران از همه ظرفیت‌ها، نخبگان و اهل بصیرت استفاده کرد.

– ملاک شرایط فعلی کشور و جهان، مصالح انقلاب و نظام است نه جریانات گذشته، به نظر من امروز دیگر قطع رابطه با آمریکا به مصلحت کشور نیست.

من که فکر میکنم خیلی هم بد و بیراه نگفته. تا نظر شما چی باشه؟ لطفا اگه من اشتباه میگم راهنماییم کنید اما منطقی و مستند. دوست دارم نظراتتون رو بدونم. ممنون

3 Replies to “آیت ا… منتظری”

 1. محسن

  سلام.بیاییددر مورد ایت الله منتظری اول درست تحقیق کنیم بعد نتیجه گیری کنیم .کتاب خاطرات ایشان را مطالعه کنید.همچنین سخنرانی ایت ا لله در 23/2/68

 2. دانشجو

  با سلام
  کاشان نیوز به پوشش آخرین اخبار و رویدادهای کاشان می پردازد .
  آماده انتشار مقالات و مطالب شما هستیم.
  لینک به ما فراموشتان نشود.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *