روز ایرانی وبلاگ

۱- روز هشتم مارس، روز جهانی زن است (تظاهرات زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورک آمریکا در سال ۱۸۵۷).
۲- روز ایرانی زن هم که روز ۲۰ جمادی الثانی است (زادروز حضرت زهرا سلام الله علیها در سال هشتم قبل از هجرت).
۳- من ۳ سیستم گاهشماری (تقویم) میشناسم: میلادی – قمری و شمسی. من تقویم شمسی را میپسندم. دقیقترین است!
۴- وقتی روز جهانی زن به میلادی است، ممکن است در سالهای کبیسه با تقویم شمسی یک روز اختلاف داشته باشد. بطور مثال ۸ مارس سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ برابر است با ۱۸ اسفند، ولی ۸ مارس سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ برابر است با ۱۷ اسفند. بدیهی است که علت این امر کبیسه کردن متفاوت سالهای شمسی و میلادی است. مثلا سال ۲۰۰۸ میلادی کبیسه بوده ولی ۸۶ کبیسه نبوده و برعکس سال ۸۷ کبیسه بوده که ۲۰۰۹ کبیسه نبوده است. اساس این اختلاف هم اشکال موجود در گاهشماری میلادی است. توضیحات بیشتر در پاراگراف پایانی  این پست.
۵- روز زن ایرانی چون به تقویم قمری است، در طول سال گردش میکند.
۶- روز ۳۱ آگوست میلادی، روز جهانی وبلاگ است. در بخش BlogDay از این مطلب نوشته: فلسفه انتخاب این روز این است که ۳۱۰۸ به کلمه Blog  شباهت دارد.
آنها برای BlogDay این صفحه را درست کرده‌اند.
۷- روز ۱۶ شهریور هم، روز وبلاگستان فارسی است. بهانه انتخاب این روز انتشار اولین مطلب به زبان فارسی -در وبلاگستان- در این روز بوده است. البته لینکی که من داده‌ام، دقیقا لینک اولین پست نیست! فکر کنم مقصرش سلمان یا سیستم مدیریت محتوای اوست؟!
و فارسی نویسان برای روز وبلاگستان فارسی  این صفحه را. انصافا ایجاد چنین صفحه‌ای، ایده بسیار خوب و ارزشمندیست.
۸- در مورد تاریخچه اولین وبلاگ در جهان و ایران قبلا در اینجا نوشته‌ام.
۹- به خواندن اولین پستهای وبلاگها خیلی علاقه دارم و از خواندن  این پست یک پزشک خیلی لذت بردم!

و اما چند پیشنهاد:
۱- به اعتقاد من انتخاب عنوان «روز بلاگستان فارسی» صحیح نیست. «روز وبلاگستان فارسی» را صحیحتر میدانم. البته اظهار نظر در این زمینه کار متخصصین زبان فارسی است.
۲- اعتقاد دارم هزینه کردن برای ثبت دامنه و خرید فضای میزبانی وب برای این منظور، ارزشمند و لازم است. در مورد منبع تامین هزینه میتوان از کمکهای داوطلبانه وبلاگنویسان فارسی استفاده کرد. من خود حاضرم مبلغی بپردازم.
۳- سالگرد تکرار روز ایرانی وبلاگ را در هر سال، روز ۱۶ شهریور بگیریم. ۱۶ شهریور ۸۰ مصادف با ۷ sep سال ۲۰۰۱ بوده. اما به همان دلیل مذکور در بند ۴، سالگرد را اگر به شمسی در نظر بگیریم، در بعضی سالها با سالگرد میلادی متفاوت خواهد شد. بطور مثال ۱۶ شهریور ۸۷ برابر با ۶ سپتامبر ۲۰۰۸ بوده است!
۴- مجددا ایده استفاده اختیاری از تاریخهای میلادی و شمسی را به صورت توامان، اینجا تکرار میکنم. خوبست!
۵- نمیتوان وبلاگها و وبلاگنویسان فارسی را به ایران منحصر دانست. اما با توجه به اینکه ایرانیها و ایرانی‌الاصلها در اکثریتند، مسئولیت بیشتری در ترویج و تکرار ایده روز وبلاگستان فارسی دارند.

راستی، یادم رفت بگم که من برای همکاری آماده ام. عزت زیاد

پی نوشت: بد نبود اگر هر وبلاگنویسی حداقل ۵ وبلاگ تاپ مورد علاقه خود را نیز معرفی میکرد! حالا میشود در سالهای بعد چنین کاری کرد.

persianblogsday1389

One Reply to “روز ایرانی وبلاگ”

 1. صادق

  از اینکه از روز وبلاگستان نوشتید خیلی خوشحال شدم 🙂
  بابت پیشنهادهای خوب‌تان هم سپاسگزارم.
  راستش خودم هم نمی‌دانم که چرا با “بلاگستان”بیشتر حال می‌کنم. شاید به این خاطر که واژه‌ی “blog” را رایجتر دیده‌ام!
  دامنه‌ی http://www.persianblogsday.com توسط دوست خوبمان امین ثابتی خریداری شده است و ان شالله بزودی صفحه‌ی ویژ‌ه‌ی «روز بلاگستان فارسی» را روی آن منتقل می‌کنیم.
  به عقیده‌ی من هم روز ۱۶ شهریور برای برگزاری سالروز سالانه‌ی وبلاگ فارسی بهتر است و ان شالله بر همین اساس عمل خواهیم کرد.
  از اینکه از ایده‌های شما در این حرکت برای سالهای آینده بهره خواهیم برد هم خیلی خوشحالم. بزودی ساز و کارهایی برای همکاری تعاملی با همه‌ی علاقمندان راه خواهیم انداخت تا همه با هم برای بهتر شدن بلاگستان فارسی تلاش کنیم.

  پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *