آیا عاشورا در گرمای ۷۰ درجه تابستان بوده؟!

امروز یکی از آشنایان در مورد گرمای ظهر عاشورا می گفت. یاد کتاب “تحقیقی در زمینه گاه شماری هجری و مسیحی” افتادم. نویسنده این کتاب آقای دکتر رضا عبداللهی می باشد و نسخه ای که من چند سال پیش خریدم چاپ موسسه انتشارات امیر کبیر (سال ۱۳۶۵) میباشد. در عزاداری ها زیاد در مورد گرمای فوق العاده سوزان روز عاشورا در صحرای کربلا شنیده ایم. خب کربلا در عراق است که نسبت به اغلب نقاط مسکونی ایران گرمتر است. ولی آیا دما در ظهر عاشورای سال ۶۱ هجری قمری خیلی زیاد بوده است؟
این موضوع در درجه اول بستگی به این دارد که ببینیم روز دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری چه روزی از سال شمسی بوده است؟ در درجه دوم باید به رکوردهای ثبت شده حداقل و حداکثر دما در آن روز سالهای شمسی در منطقه کربلا مراجعه کنیم. من به این دومی کاری ندارم ولی با استفاده از فرمولهای تبدیل تاریخ ارائه شده در کتاب فوق الذکر به محاسبه روز شمسی معادل عاشورا می پردازم.

۲۱۲۶۲=۳۵۴.۳۶۷*۶۰
۱۰+
۱۱۹+
—————–
۲۱۳۹۱
۳۶۵.۲۴۲۲ /
—————–
خارج قسمت ۵۸
باقیمانده ۲۰۷

بنابراین روز 61/1/10 قمری برابر  59/7/21 شمسی می باشد. یعنی روز ۲۱ مهر ماه. حال دمای هوا در روز ۲۱ مهر در صحرای کربلا چقدر بوده من نمیدانم.

در پایان ۳ نکته دیگر را لازم به ذکر میدانم. اول اینکه در کتاب مذکور در صفحه ۷۱ اشتباها بین التاریخین (۱۱۹) را کسر کرده که باید جمع شود. دوم اینکه کتاب فوق حاوی اطلاعات بسیار مفیدی خصوصا در مورد نقش دانشمندان ایرانی در ایجاد سیستمهای گاه شماری – تاریخچه و مبدا تقویم های مختلف و دقت گاه شماری هجری شمسی که از قدیم مورد استفاده ایرانیان بوده میباشد. همچنین در این کتاب به اشکالات متعدد موجود در گاه شماری های میلادی و چندین بار اصلاح تقویم در آنها اشاره کرده و اینکه هنوز هم با وضع موجود طول متوسط سال در گاه شماری میلادی (گرگورین) ۳۶۵.۲۴۲۵ است در حالی که طول متوسط سال در گاه شماری هجری شمسی ۳۶۵.۲۴۲۲ می باشد و این اختلاف کوچک باعث خواهد شد که تقویم های میلادی در چندین سال بعد دچار یک روز اختلاف با تقویم شمسی شوند و باز نیاز به اصلاح تقویم خواهند داشت. خواندن کتاب فوق را به علاقمندان توصیه می کنم. سوم اینکه برای جلوگیری از اطاله کلام بخشی از کتاب را در پست دیگری خواهم آورد. انشاءا…

پی نوشت:

مطلب بعدی (تکمیلی) را حتما بخوانید

31 Replies to “آیا عاشورا در گرمای ۷۰ درجه تابستان بوده؟!”

 1. غلامحسین

  سلام،
  مطلب جالب بود، اما عنوانش خیر؛ چون حداقل تا الان صحبت از دما نشده و گفتن گرمای سوزان

  اما چند نکته:
  1. کاملاً درست فرمودین 21 مهر ماه هست
  2. کربلا چسبیده به عربستان نیست و از نواحی جنوبی ما بالاتره! بنابراین نمیشه گفت زیاد اوضاع جهنمی داشته
  3. اون عزیزان استادی که اظهار نظر آب و هوایی میکنن، محض اطلاعشون، میانگین دمای هوای زمین در 150 سال گذشته 7 درجه سانتیگراد افزایش داشته! این یعنی قطب جنوب و قطب شمال و سیبری و آلاسکا هم جزو این محاسبه میانگین هست و نیز صحاری کمربند بیابانی! پس قطعاً در نواحی گرم میزان افزایش دما خیلی بیشتر هم بوده! اگر هم حداقلها رو بگیریم، همون 7 درجه هم حساب کنیم، مشخصه میانگین دمایی ماه مهر کربلا. امسال در 2020 میلادی میانگین دمای مهر 35-36درجه سانتیگراده، حالا 7 درجه کم کنیم چقدر میشه؟ میشه 28-29. همین الان دوستان جنوبی ما دمای تا 26 رو خوب میدونن (تازه کنار دریا و رطوبت و شرجی و …)، کربلا که رطوبت دریا رو نداره و هوا سبک تر و خنک تره
  4. ما قیاس احمقانه ای میکنیم وقتی الان خودمون رو با 1400 سال پیش مقایسه کنیم؛ برای فردی که در صحرای سوزان عربستان بوده با متوسط گرمایی بسیار بالا و بادهای سوزان و طوفان شن، همین الانشم کربلا ییلاقه، چه برسه به 1400 سال پیش با اون دما! اون زمان پنکه و کولر و یخچالی نبوده و افراد تجربه خنکی رو نداشتن که بخوان بگن هوا گرمه و …. فقط دمای هوا بوده و یا سایه! تمام این تکنولوژی مال نهایت 80 تا 100 سال اخیره و بنابراین، اینکه بگه کسی گرم بوده و شرایط جنگی و …، مشخص کننده خودمرکزبینی و ناتوانی از تفکر تحلیلیه
  5. خیلی زشته آدم به معصومین دروغ ببنده بابت کاسبی و هوای نفس خودش؛ اونم به نوه رسول الله و ثارالله! زشتتر از اون باز کردن دهن به چیزیه که علمی بر اون ندارن (و لاتقف ما لیس لک به علم)
  6. ممنون از طرح موضوعتون و موفق باشین

  • خسروبیگی

   سلام و تشکر از اینکه در تکمیل مطلب کمک کردین
   خب البته تیتر کمی اغراق آمیزه
   ولی خب تیتر باید به گونه ای جذاب هم باشه
   اما در متن به عدد 70 درجه اشاره نشده و عرض کردم که این را باید مطلعین مربوطه اظهار نظر کنند

   در مجموع از دقت نظر و عنایت شما متشکرم
   فقط آخرش نفهمیدم که دروغ بستن به معصومین ؛ اشاره به چه بخشی از متن بود ؟

  • سیدمحسن صاحبدادی

   چند نکته جالبی رو توجه نکردین:
   جنگیدن و تحرک تشنگی میاره.شما 3دقیقه داخل رینگ بوکس بشو متوجه میشی.چه برسه شمشیر زدن.
   نکته بعدی 8روز در کربلا متوقف بودند و از روز هفتم بسختی دسترسی به آب داشتند.این یعنی کمبود مصرف آب.
   و نکته آخراینکه امام حسین ع وخاندانش صحرانشین نبودند بلکه شهری بودند.مدینه کویر نیست!

  • حسینی

   سلام
   بنده هم با عنوانی که برای این مطلب گذاشته شده اصلا موافق نیستم و بیشتر شبیه به تیترهایی است که سایت های زرد برای خوانده شدن مطالبشان از آن استفاده می کنند و در شأن این وبلاگ نیست.
   از آن بدتر اینکه در هیچ کجای متن هم به دمای 70 درجه اشاره نشده است و شوربختانه اینکه شاید تصور نویسنده محترم این است که اگر یک علامت سوال در انتهای آن بگذارد، خودشان را از افتادن در دام رعایت نکردن اخلاق نویسندگی رهانیده اند.
   این را هم باید اضافه کرد که رسیدن به روز 21 مهر ماه سال 59 شمسی به عنوان روز شمسی عاشورا اصلا نکته جدیدی نیست.

   اما در ادامه برای بنده کامنت جناب غلامحسین خیلی نگران کننده است به همین دلیل بر خودم لازم می دانم که چند نکته را توضیح دهم.

   اول اینکه باید دانست که در هیچ کدام از مقاتل سخنی از میزان دمای روز عاشورا نشده است. آن چه اشاره شده حرارت بالای آن روز و همچنین عطش آل الله به علت چند روز بی آبی به علاوه بغرنج تر شدن مسئله به دلیل فعالیت جنگی بوده است.
   دوم اینکه خوب است دوستان در تحلیل هایشان در مورد دمای هوا چند مسئله را در نظر بگیرند.
   1. کربلای امروز با کربلای سال 61 هجری قمری بسیار متفاوت شده است. در آن زمان کربلا صحرا بوده و امروز تبدیل به یک شهر شده که بخش اعظمی از آن را جوی های آب، باغ ها و بوستان ها تشکیل می دهد؛ بنابراین مقایسه دمای فعلی کربلا با آن زمان مقایسه ای در نهایت اشکال است.
   2. اصولا برای ایجاد عطش و شرایط ناگوار ناشی از تشنگی نیاز به رسیدن درجه حرارت به 70 یا حتی 60 یا 50 و حتی 45 یا 40 درجه هم نیست. کسانی که به عراق و کربلا سفر کرده اند می دانند که تردد در خیابانهای کربلا -چه رسد به فعالیت و جنگیدن- در دمای 40 درجه این شهر بسیار سخت بوده و افراد دائما نیازمند نوشیدن آب و خنک کردن خود هستند.
   3. در مقاتل به حرارت بالای روز عاشورا اشاره شده است. نگاهی به سایتهای گزارش دهنده دیتای هوای بین المللی نشان دهنده این است که در مهرماه متوسط دمای این شهر 36 درجه است، ولی در همین ماه در ده سال اخیر هر ماه حداقل 4.5 روز بالای 40 درجه را تجربه کرده است (https://www.meteoblue.com/en/weather/historyclimate/climatemodelled/karbala_iraq_94824).
   در برخی از سالها گرمترین روز ماه مهر در کربلا به 45 درجه نیز می رسد.
   هیچ بعید نیست که روز عاشورای سال 61 هجری قمری نیز دمایی چنین بالا و حتی بالاتر را تجربه کرده باشد. دمایی که اگر به کربلا سفر کرده باشید، حتما می دانید تقریبا غیر قابل تحمل است.
   این تمام آن چیزی است که باید بدانیم، حواشی بیشتر، چه در طرف کسانی که در گرمای هوا اغراق می کنند و چه در طرف کسانی که می خواهند اصل مسئله را زیر سوال ببرند غلط است.

   یک نکته دیگر هم اضافه کنم به فرمایش استاد عزیزمان جناب آقای غلامحسین که حرف بدون سند و غیر علمی در خصوص 7 درجه گرم شدن زمین در طی 150 سال اخیر فرمودند. باید توجه کنیم که دانشمندان مدعی گرم شدن زمین در طی دو قرن اخیر مدعایشان گرم شدن زمین در دو قرن اخیر در حدود 1 درجه تا 1.2 درجه است که آن هم محل مناقشه است. (https://www.khabaronline.ir/news/180013)
   فرمایش دیگری هم در خصوص قیاس احمقانه با 1400 سال پیش و ییلاق بودن کربلا و نداشتن تجربه خنکی در آن زمان و … فرمودند که اشاره می کنم به بخشی از فرمایش خودشان که این مشخص کننده خودمرکز بینی و ناتوانی از تفکر تحلیلی + عدم تمایل برای مطالعه است.

   لازم می دانم که توصیه خود ایشان را برایشان تکرار کنم عزیز جان لا تقف ما لیس لک به علم

 2. بندریی

  چه درگرمای 100درجه ویا در بهترین آب وهوا،،،مهم اینه که هدف قیام امام حسین اعمالی که این روزها شاهدش هستیم نبود

 3. MK

  اول لعنت بر هر چه آخوند و بر هر چه عرب که تمام عقب ماندگی ما از دستاوردهای این دین عربی.فلستین ….که جدا کند از صحنه روزگار محو شوند

  • سیدمحسن صاحبدادی

   اهلبیت ایرانی الاصل هستند نه عرب.نوادگان ابراهیم(فریدون)نام پدر تارخ.عمو آزر.متولد بابِل پایتخت سابق ایران.مدفون در ایران قدیم.ماموریتی رفت عربستان و برگشت.
   اعرابی که بعد اسلام به ایران حمله کردند شیعه نبودند و اهلبیت را بایکوت کرده بودند وشیعیان هم همراهی نکردند.بعدها برای نجات جان خود به ایران آمدند و بسیاریشان درجاهای صعب العبور کشته و مدفونند.
   حقیقت یک دین مهمه نه زبان.مگر اندیشه ارسطو به زبان فارسی هست؟مارکسیسم فارسی نوشته شد؟نسخه پزشکان فارسی هست؟ما نژاد پرستیم؟؟
   عقده ای نباشیم وهرچیزیو باهم قاطی نکنیم

 4. سنجش

  السلام علیک یا اباعبدالله الحسین
  سلام حضور محترم مدیر وبلاگ با اینترنت
  مطلبی که گذاشتید یک حسن داره و اون اینکه آدم بیشتر رغبت میکنه در این زمینه تحقیق کنه. چند نکته رو هم خواستم خدمت شما عرض کرده باشم.
  1- عنوانی که برای این پست گذاشتید نشون میده(یا حد اقل من اینجور برداشت میکنم که) هدف خاصی رو دنبال میکنید و اون القاء نتیجه دلخواه شما به خواننده مطلبتونه. وگرنه خود شما هم میدونید دمای 70 درجه فاصله ای با دمای جوش 100 درجه نداره و کجای عالم رو سراغ دارید دمای اون به 70 درجه رسیده باشه. برای سوزش بر اثر گرما دمای 40 درجه هم کافیه اونم برا کسانی که مشغول جنگ تن به تن هستن.
  2-فراموش نکنید که هوای کشورهایی مثل عربستان و عراق با سایر مناطق جهان تفاوت داره. مثلا وقتی افراد در زمستون میرن عربستان برا حج ، دمای اونجا رو گرمتر از کشور ایران میبینن . در سفری که بنده چند سال قبل در دیماه به عتبات عالیات در عراق داشتم میدیدم مردم عراق و ایران ،اونجا با یک پیراهن تابستانی تردد میکردن ، چه برسه به 21 مهرماه که فاصله ای با تابستان هم نداره.
  فعلا به همین مقدار اکتفا میکنم تا بعد . التماس دعا

  • سمیه

   @سنجش,
   ببخشید دقیقا توی کدوم مقتل صحبت از گرمای ۷۰ درجه نه ۶۰ درجه! نه ۵۰ درجه نه اصلا توی کدوم مقتل صحبت از درجه حرارت عاشورا شده؟ چرا دروغ به مذهب میبندید؟

   • خسروبیگی

    @سمیه,
    سلام
    سميه خانم
    من در متن نوشته نگفته ام كه در مقتل دماي هوا در روز عاشورا ۷۰ درجه بوده است
    گفتم كه اغلب صحبت از گرماي سوزان ميشود
    اينكه دما چقدر بوده به ۲ عامل بستگي دارد
    عامل اول اينكه روز عاشورا معادل چه روزي در سال شمسي است؟
    و دوم اينكه ركورد حداقل و حداكثر دما در آن روز شمسي در سالهاي گذشته چقدر بوده؟
    اگر توجه كرده باشيد گفتم به دومي كاري ندارم
    و تنها معادل شمسي تاريخ قمري را محاسبه كرده ام
    بنابراين من نه از دماي ۷۰ درجه در مقتل نام برده ام
    و نه به مذهب دروغ بسته ام !
    تا نظر شما چه باشد؟!
    سالم باشيد

  • خسروبیگی

   @سنجش,
   سلام و درود بر شما
   من هدفم از انتخاب چنين عنواني
   توهين يا تضعيف نبوده
   بلكه هدف اينست كه جلوي اغراق گرفته شود
   زيرا اغراق باعث از بين رفتن يا سست شدن اعتقادات ميشه
   متاسفانه ماها در اغلب مواقع از دين بد دفاع ميكنيم
   و همين دفاع بد باعث زدگي و از دين به در شدن بعضي ها شده و ميشود…
   مويد باشيد
   منتظر نظرات تكميلي شما هستم

 5. رام

  بعد مکات و زمان همیشه فریبنه هستند واصل مطالب را به کمرنگی میگرایند.اصلا تصور کنید حماسه حسینی در بهترین فصل و بهترین اب و هوا صورت گرفته.با مناظری زیبا! چه اهمیتی دارد.
  امام بهترین تصمیم را برای جلوگیری از حذف کامل اسلام در کمال اختیار را گرفت.
  برو احرام دگر بند ببین یار کجاست

 6. fateme

  سلام خوبي مي خواستم در باره ي عاشوا و تاسوعا روزنامه ديواره اي داشتيم اگه شما به من كمك بكنين من هم يه روز به شما كمك مي كنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *