میلادی و شمسی توامان!

خب، بالاخره امروز فرصتی دست داد  تا در خصوص پیشنهادی که در اینجا مطرح کرده بودم، باز هم نکاتی را کیبوردی (قلمی) کنم.

موضوع از این قرار بود که امکانی فراهم کنیم (فراهم شود) که وبلاگنویسان ایرانی (و در صورت تمایل، دیگران) بتوانند پای پستهای خود هر یک از تاریخهای جلالی یا میلادی و یا توامان هر دوی آنها را منتشر کنند.
در حال حاضر در وردپرس دات کام سیستم گاهشماری مورد استفاده میلادی است و در وردپرس دات ارگ فارسی هم که شمسی! نه در دات‌ارگ میتوان تاریخ میلادی بکار گرفت و نه در دات‌کام تاریخ شمسی.
با آقای منجمی مکاتبه کرده‌ام، ایشان فرمودند که بکارگیری تاریخ میلادی در دات‌ارگ فارسی به سادگی امکان ندارد و نیاز به تبحر دارد (قریب به این مضمون). در پاسخ به نامه بعدی من نوشته‌اند:
“ممنون از توجهتون.
نمیدانم در وردپرس (دات کام یا دات ارگ) کسی تا به حال چنین کاری کرده یا نه؟ اگر کرده اند، خب اینرا عمومی کنیم که دیگران هم اگر تمایل دارند بتوانند استفاده کنند!

در وردپرس‌دات کام که اصلا چنین امکانی وجود نداره. ولی برای وردپرس نصبی راهش رو من پیش‌بینی کردم ولی به قول شما باید براش راهنما بنویسم.”

ضمن اینکه منتظر انتشار این راهنما توسط ایشان هستیم، پیشنهاد میکنم دوستان وردپرس فارسی از ارتباطی که با تیم اصلی وردپرس دارند استفاده کنند و موضوع را با آنها در میان بگذارند که این امکان در دات‌کام نیز فراهم شود. افزایش این قابلیت برای وردپرس‌دات‌کام باعث افزایش مشتری خواهد شد. حتی پیشنهاد کاملتر من به آنها اینست که تقویم هجری قمری (مورد استفاده در نسخه‌های عربی سیستم عامل و موبایلها) را نیز به هسته مرکزی وردپرس اضافه کنند.
در پست قبل گفتم و اینجا نیز تکرار کنم که: برخی از وبلاگنویسانی هم که از بلاگر استفاده میکنند، خود از دو سیستم گاهشماری میلادی و جلالی به صورت همزمان استفاده میکنند (نمونه).
دوست عزیز و بزرگوارم، جناب آقای حکیمی لطف کرده و در پای پست قبلی کامنتی گذاشته‌اند. ضمن تشکر از ایشان، بخشی از کامنت را اینجا تکرار میکنم:
در مورد بقیه واحدها هم اینطور به نظرم میرسد که واحدهایی که بیشتر استفاده میشوند به زودی جهانی‌تر هم میشوند. یکیش تقویم است. تقویمهای هندی چینی ژاپنی شمسی قمری و نمونه‌های دیگر در اغلب کشورها در کنارشان تقویم میلادی هم کاربرده میشود. شاید در ایران است که هنوز احساسش نمیکنیم ولی در شرکتها و مراکز کاری غیر دولتی تقویم میلادی را دانستن هم از ضروریات است.
در این شکی نیست و فرمایش ایشان درست است. اما من فکر میکنم که جهانی شدن نباید لزوما به معنای از بین رفتن فرهنگهای بخشی و بومی باشد. اینکه ما لازم داریم که در ارتباط با دنیا از تقویم میلادی مطلع باشیم و سر در بیاوریم، بدین معنی نیست که به این کل تقویم خودمان را حذف و فراموش کنیم. چندی پیش در جایی خواندم که ژاپنیها برای حفظ و اشاعه‌ی زبان خود در اینترنت کلی بودجه در نظر گرفته‌اند. قطعا ژاپنیها در سایبر به زبان انگلیسی هم تولید محتوا کرده و میکنند و خواهند کرد. اما این بدان معنی نیست و نباید باشد که زبان خودشان را فراموش کنند.
من روی تقویم و سیستم گاهشماری جلالی که از سالیانی بس دور و دراز مورد استفاده ایرانیان بوده و پس از هجرت پیامبر اسلام (ص) بعنوان سیستم اصلی گاهشماری در قالب تقویم هجری شمسی استفاده میشود، به شدت تعصب دارم. این تعصب به معنای عدم آشنایی و استفاده از تقویم میلادی نیست ولی وقتی تقویم خودمان کاملترین و دقیقترین تقویم است، چرا باید آنرا به دلیل جهانی سازی کنار بگذاریم؟!
لطفا جهت اطلاع از دقت تقویم جلالی و اشکالات تقویم میلادی پستهای زیر را مرور کنید (البته بهتر است به مرجع اصلی مراجعه نمائید):
آیا عاشورا در گرمای ۷۰ درجه تابستان بوده؟!
آشفتگی تقویمی

در پایان از دوست عزیزمان جناب آقای مزیدی هم میخواهم که به سهم خود به این موضوع بپردازند. با تشکر از همه‌ی دوستان و علاقمندانی که به این موضوع توجه و مخصوصا در این راستا تلاش و تبلیغ کرده یا خواهند کرد.

پی نوشت: یکی دیگر از همکاران نیز امروز به جمع وبلاگنویسان پیوست. به ایشان خوشامد میگویم.

12 Replies to “میلادی و شمسی توامان!”

 1. مهدی رادی

  با عرض سلام خدمت دوست عزیز
  کلاً مبحثی که شما آغاز کرده اید، مبحث مفیدی است که متاسفانه بسیاری از ما فراموش کرده ایم. ولی پیشنهادی که من می توانم بدهم این است که با توجه به اینکه معمولاً افرادی که در ایران زندگی می کنند از تقویم شمسی و افرادی که در کشورهای عربی زندگی می کنند از تقویم قمری و افرادی که در سایر کشورها ساکنند عموماً از تقویم میلادی استفاده می کنند، برای سهولت استفاده باید نحوه ی نمایش تاریخ بصورت خودکار باشد. برای مثال اگر دقت کرده باشید، صفحه ی ابتدایی گوگل برای شما که در ایران زندگی می کنید به طور خودکار فارسی می آید، مثلاً همین اتفاق برای یک فرد مقیم در یک کشور عربی نیز خواهد افتاد. با توجه به این امکان به نظر من باید امکان نمایش تاریخ در وبلاگ ها بصورت خودکار تعیین شود. البته امکان انتخاب تاریخ هم برای موارد ویژه نیز موردی است که می توان بروی آن بحث کرد.
  امیدوارم که نظرم مفید واقع شده باشد.
  از شما هم بخاطر مطرح کردن این موضوع بسیار متشکرم…
  موفق و پیروز باشید.

 2. مصطفی

  سلام
  فکر و ایده جالبی است. اما به نقل نوشته شما که گفته بودید: تقویم ما کامل تر و دقیق تر است شکی در آن نیست! اما جهانی شدن آن فکر نکنم عملی باشد و اگر در سایت ها از تقویم جلالی استفاده میکردید خیلی بهتر میشد اما متاسفانه این بهره گیری اندک میباشد.
  موفق و پیروز باشید!

  • خسروبیگی

   مصطفای عزیز
   ضمن تشکر از شما،
   هدف ما جهانی کردن تقویم شمسی نیست. بلکه معتقدم در کنار استفاده از تقویم جهانی (که میلادی است) تقویم محلی و بومی خودمان را نیز به کار ببریم.
   ضمنا منظورتان را از “متاسفانه این بهره گیری اندک میباشد” نفهمیدم!

 3. عمو اروند

  البته من تلاشم این است که فارغ از هرگونه تعصبی باشم.
  اما دوست‌دارم تاریخ فارسی زیر نوشته‌های فارسی‌ام باشد تا تاریخ میلادی تا خواننده‌گانم برای تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ هجری خورشیدی نیازمند جمع و تفریق نباشند.

 4. مزیدی

  متشکرم از محبت شما.
  بنظرم در دسترس قرار دادن این امکان برای کاربران ایرانی خوب است و قدرت اختیار انها را افزایش می دهد. اما «شخصا» با کامنت روبوی عزیز در پست مرتبط قبلی٬ بیشتر ارتباط برقرار می کنم. من هم معتقدم بیشتر باید به استانداردهای جهانی نزدیک شویم. به علاقه و تعصب شما نسبت به تقویم جلالی احترام می گذارم.اما شخصا تعصبی نسبت به ان ندارم.اگر تقویم میلادی بتواند موجب نزدیکی بیشتر من با دیگران- چه ایرانی چه عربی و چه غربی -شود ان را ترجیح خواهم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *