مزيت Gmail Priority Inbox؟

مدتيست گوگل در سرويس پست الكترونيكي خود امكان جديدي تحت عنوان Priority Inbox ايجاد كرده است. به جرات ميتوان گفت كه جيميل، در حال حاضر بهترين webmail است.

در اسلايدهاي آموزشي درس مهندسي اينترنت (كه در اين آدرس قرار دارند)، در فايل مربوط به ايميل در مورد Webmail  صحبت شده:
در این سیستمها فقط انتقال نامه بین شما و سرویس دهنده Webmail و همچنین عملیات رویت، تدوین و تغییر نامه‌ها، تحت وب و با پروتکل HTTP انجام می شود ولی انتقال مابین سرویس دهنده‌ها (مثلا بین gmail و yahoo) کماکان با پروتکلهاي پست الكترونيكي  صورت می‌گیرد. در واقع وقتی وارد صفحه یک Webmail  می‌شوید، از شما شناسه کاربری و کلمه عبور پرسيده میشود و  اطلاعات مربوطه از طریق HTTP به سرویس دهنده فرستاده شده و در آنجا با اطلاعات موجود تطبیق داده میشود. اگر درست باشد، سرویس دهنده صندوق پستی را یافته و محتویات آن را بصورت یک صفحه وب با قالب HTML نشان می دهد.

در واقع داستان از آنجا شروع ميشود كه شما نخواهيد ايميلهاي ارسال شده توسط ديگران برايتان را از روي سرويس دهنده ايميل با استفاده از پروتكلهاي پست الكترونيكي به روي كامپيوتر خودتان منتقل كنيد. بلكه شما ميخواهيد با استفاده از يك كاوشگر وب (مثل فايرفاكس) و با پروتكل وب يا همان http بتوانيد ايميلهايتان را خوانده و پاسخ دهيد.
اما جيميل امكاناتي به مراتب فراتر از اين را براي شما فراهم كرده است كه آخرينش (تا به حال) امكان دسته‌بندي و پررنگ كردن ايميلهاي مهم يا همان Important است!

پس به اختصار ميتوان گفت كه مزيت Gmail Priority Inbox امكان مشخص و جدا كردن ايميلهاي مهم است. در اين راستا البته جيميل با استفاده از الگوريتمها و پارامترهاي خاصي خود اقدام مي‌نمايد. اما به شما نيز اين امكان را داده است كه در بخش تنظيمات جيميل، به قسمت  Priority Inbox  و در كنار آن Filters برويد و خود نيز به گونه‌اي در اين فرآيند دخالت كنيد و پارامترهاي اثرگذار در اهميت يك ايميل از نظر خودتان را منعكس  نمائيد. (تصاوير مجهز به لينك هستند)

اما نكته ديگري كه لازم بذكر است:
ببينيد الآن شما 7502 MB فضا داريد كه ممكن است درصدي قابل ملاحظه‌اي از آن آزاد باشد. مشكل وقتي بوجود مي‌آيد كه درصد زيادي از اين فضا اشغال شود. ممكن است بگوييد بعيد است. اما بدانيد كه با شرايط فعلي كه جهان با انفجار اطلاعات روبروست، بعيد نيست. جيميل در ابتداي فعاليت خود تبليغ ميكرد كه شما ديگر نيازي به حذف ايميلهاي خود نداريد. اما من شخصا تا كنون يك بار به صورت جزئي و يك بار به صورت جدي اقدام به خالي كردن ميل باكسم كرده‌ام!

حال سوال اينجاست. در صورتي كه شما بخواهيد ايميلهاي اضافي و بدردنخورتان را حذف كنيد، آيا Priority Inbox يا مثلا تگ Important تا چه حد به كارتان مي‌آيد؟ پاسخ به اين سوال متاسفانه در حال حاضر “خيلي كم” است!

براي حذف سريع ايميلهاي كم اهميت، شما بايستي بتوانيد آنها را به سرعت انتخاب كنيد. در حال حاضر مكانيزمي براي اين منظور در جيميل وجود ندارد!!!

راهكار پيشنهادي
به تصوير زير نگاه كنيد:

اگر ليست باكس انتخاب را باز كنيد، در آن ليست ميتوانيد Starred و Unstarred را مشاهده كنيد. ولي متاسفانه Important يا Unimportant (!) ندارد. حال اگر شما با كمك Filters در جيميل بياييد و ايميلهاي مهم را به صورت ستاره‌دار علامتگذاري كنيد، در آنصورت موقعي كه تصميم به حذف ايميلهاي بدردنخور ميگيريد، كافيست غيرستاره‌دارها را انتخاب و حذف كنيد. به همين سادگي!

پس در واقع شما ميتوانيد با بكارگيري تلفيقي از امكانات جيميل به آرزوي خود برسيد. من شخصا براي رسيدن به اين منظور اصول زير را در ليبل گذاري و فيلتر كردن ايميلهايم رعايت ميكنم تا بدان مقصد عالي برسم:
1- لزوما همه ليبلها نبايد ستاره بخورند. يادتان باشد كه با ليبل ميتوانيد ايميلها را دسته‌بندي كنيد.
2- لزوما همه ستاره‌دارها مهم نيستند.
3- اما همه مهم ها بايد ستاره دار شوند. يعني هر جا در تعريف فيلترها معين كرديد كه اين ايميل مهم است، Star it را نيز بعنوان action  براي آن،  علامت بزنيد.

دليل اين آخري اين است كه در زماني كه ميخواهيد ايميلهاي غير مهم را حذف كنيد، بتوانيد از امكان انتخاب گروهي Unstarred بهره ببريد.

البته پيشنهاد اصلي من به جيميل اينست كه امكان انتخاب گروهي ايميلهاي غيرمهم را اضافه كند كه ديگر نيازي به اين جينگولك بازيها نباشد!

موفق باشيد

2 Replies to “مزيت Gmail Priority Inbox؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *