مزیت Gmail Priority Inbox؟

مدتیست گوگل در سرویس پست الکترونیکی خود امکان جدیدی تحت عنوان Priority Inbox ایجاد کرده است. به جرات میتوان گفت که جیمیل، در حال حاضر بهترین webmail است.

در اسلایدهای آموزشی درس مهندسی اینترنت (که در این آدرس قرار دارند)، در فایل مربوط به ایمیل در مورد Webmail  صحبت شده:
در این سیستمها فقط انتقال نامه بین شما و سرویس دهنده Webmail و همچنین عملیات رویت، تدوین و تغییر نامه‌ها، تحت وب و با پروتکل HTTP انجام می شود ولی انتقال مابین سرویس دهنده‌ها (مثلا بین gmail و yahoo) کماکان با پروتکلهای پست الکترونیکی  صورت می‌گیرد. در واقع وقتی وارد صفحه یک Webmail  می‌شوید، از شما شناسه کاربری و کلمه عبور پرسیده میشود و  اطلاعات مربوطه از طریق HTTP به سرویس دهنده فرستاده شده و در آنجا با اطلاعات موجود تطبیق داده میشود. اگر درست باشد، سرویس دهنده صندوق پستی را یافته و محتویات آن را بصورت یک صفحه وب با قالب HTML نشان می دهد.

در واقع داستان از آنجا شروع میشود که شما نخواهید ایمیلهای ارسال شده توسط دیگران برایتان را از روی سرویس دهنده ایمیل با استفاده از پروتکلهای پست الکترونیکی به روی کامپیوتر خودتان منتقل کنید. بلکه شما میخواهید با استفاده از یک کاوشگر وب (مثل فایرفاکس) و با پروتکل وب یا همان http بتوانید ایمیلهایتان را خوانده و پاسخ دهید.
اما جیمیل امکاناتی به مراتب فراتر از این را برای شما فراهم کرده است که آخرینش (تا به حال) امکان دسته‌بندی و پررنگ کردن ایمیلهای مهم یا همان Important است!

پس به اختصار میتوان گفت که مزیت Gmail Priority Inbox امکان مشخص و جدا کردن ایمیلهای مهم است. در این راستا البته جیمیل با استفاده از الگوریتمها و پارامترهای خاصی خود اقدام می‌نماید. اما به شما نیز این امکان را داده است که در بخش تنظیمات جیمیل، به قسمت  Priority Inbox  و در کنار آن Filters بروید و خود نیز به گونه‌ای در این فرآیند دخالت کنید و پارامترهای اثرگذار در اهمیت یک ایمیل از نظر خودتان را منعکس  نمائید. (تصاویر مجهز به لینک هستند)

اما نکته دیگری که لازم بذکر است:
ببینید الآن شما ۷۵۰۲ MB فضا دارید که ممکن است درصدی قابل ملاحظه‌ای از آن آزاد باشد. مشکل وقتی بوجود می‌آید که درصد زیادی از این فضا اشغال شود. ممکن است بگویید بعید است. اما بدانید که با شرایط فعلی که جهان با انفجار اطلاعات روبروست، بعید نیست. جیمیل در ابتدای فعالیت خود تبلیغ میکرد که شما دیگر نیازی به حذف ایمیلهای خود ندارید. اما من شخصا تا کنون یک بار به صورت جزئی و یک بار به صورت جدی اقدام به خالی کردن میل باکسم کرده‌ام!

حال سوال اینجاست. در صورتی که شما بخواهید ایمیلهای اضافی و بدردنخورتان را حذف کنید، آیا Priority Inbox یا مثلا تگ Important تا چه حد به کارتان می‌آید؟ پاسخ به این سوال متاسفانه در حال حاضر “خیلی کم” است!

برای حذف سریع ایمیلهای کم اهمیت، شما بایستی بتوانید آنها را به سرعت انتخاب کنید. در حال حاضر مکانیزمی برای این منظور در جیمیل وجود ندارد!!!

راهکار پیشنهادی
به تصویر زیر نگاه کنید:

اگر لیست باکس انتخاب را باز کنید، در آن لیست میتوانید Starred و Unstarred را مشاهده کنید. ولی متاسفانه Important یا Unimportant (!) ندارد. حال اگر شما با کمک Filters در جیمیل بیایید و ایمیلهای مهم را به صورت ستاره‌دار علامتگذاری کنید، در آنصورت موقعی که تصمیم به حذف ایمیلهای بدردنخور میگیرید، کافیست غیرستاره‌دارها را انتخاب و حذف کنید. به همین سادگی!

پس در واقع شما میتوانید با بکارگیری تلفیقی از امکانات جیمیل به آرزوی خود برسید. من شخصا برای رسیدن به این منظور اصول زیر را در لیبل گذاری و فیلتر کردن ایمیلهایم رعایت میکنم تا بدان مقصد عالی برسم:
۱- لزوما همه لیبلها نباید ستاره بخورند. یادتان باشد که با لیبل میتوانید ایمیلها را دسته‌بندی کنید.
۲- لزوما همه ستاره‌دارها مهم نیستند.
۳- اما همه مهم ها باید ستاره دار شوند. یعنی هر جا در تعریف فیلترها معین کردید که این ایمیل مهم است، Star it را نیز بعنوان action  برای آن،  علامت بزنید.

دلیل این آخری این است که در زمانی که میخواهید ایمیلهای غیر مهم را حذف کنید، بتوانید از امکان انتخاب گروهی Unstarred بهره ببرید.

البته پیشنهاد اصلی من به جیمیل اینست که امکان انتخاب گروهی ایمیلهای غیرمهم را اضافه کند که دیگر نیازی به این جینگولک بازیها نباشد!

موفق باشید

2 Replies to “مزیت Gmail Priority Inbox؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *