دورکاری

یکی از اشکالات دولت اینست که ژستهای الکی میگیرد! گفتم الکی به این خاطر که با بقیه عملکرد دولت جور در نمی‌آید، مثلا ژست دورکاری. دورکاری با بکارگیری صحیح اینترنت به عنوان ابزار اصلی کار ممکن است و آنهم نیاز به وجود زمینه لازم دارد.

مستشار در مجموعه دوازدهم قهوه تلخ میگفت: من به این نتیجه رسیدم که ریشه تمام مشکلات، فقر فرهنگی درباریان است. اینها هیچی نمیفهمند. برای اینکه بفهمند باید بدونند و برای اینکه بدونند باید بخونند و برای اینکه بخونند باید سواد داشته باشند!

حال برای دورکاری باید بستر ارتباط مناسب اینترنتی فراهم باشد. در شرایطی که حاکمیت اینترنت را دشمن خود میداند و دائما آنرا بالا پایین میکند، چطور میتوان انتظار داشت که این امر محقق شود. هم اکنون در برخی کشورهای پیشرفته حدود ۷۰ درصد کارها با استفاده از اینترنت انجام میشود. در گذشته (۹ دی ۸۲ – در زمان برگزاری کنفرانس IKT2003 )، در ایران با اینترنت دایال آپ حداکثر ۵۶ کیلو، ضریب نفوذ اینترنت ۶ درصد بود. در حالیکه طبق استانداردهای اخیر کسانی متصل به اینترنت محسوب میشوند و در محاسبه ضریب نفوذ اینترنت به حساب می‌آیند که کانال اتصالشان  با سرعت حداقل ۱۲۸ کیلو باشد. با این حساب اولا معلوم نیست که ضریب نفوذ اینترنت در ایران چقدر است (روی آن اختلاف است) و ثانیا با این اوضاع و احوال فیل.ترینگ و بگیر و ببندها، به هیچ عنوان نمیتوان از اینترنت بعنوان یک کانال مطمئن و قابل اعتماد برای تبادل اطلاعات استفاده کرد و لذا دورکاری یعنی کشک!

در این راستا، نگاهی به چند لینک زیر کنید:

۵ اسفند ۸۲ – همایش RICT2004:  یاد آن حرفها و آن برنامه‌ها و اعداد و ارقام بخیر!

۲۳ آذر ۸۹ – طرح دورکاری ۶۲۰ هزار کارمند:  رویایی دست نیافتنی در آینده نزدیک. این مورد هم مثل بقیه حرفهای آقای احمدینژاد که میگوید بزودی؛ بزودی انجام خواهد شد انشاءاله. اما منظور ایشان از بزودی قطعا بعد از پایان ریاست جمهوری ایشان است.

۲۵ مهر ۸۹ – ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران نیم درصد: مجمع جهانی اقتصاد، ایران را از نظر شاخص مشترکان اینترنت پرسرعت در میان ۱۳۹ کشور جهان در رده ۱۰۱ قرار داد و اعلام کرد ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در ایران تنها ۰.۵ درصد است.

۱ آبان ۸۹ – ضریب نفوذ اینترنت در ایران معادل ۴۳ درصد: ایران پنجمین کشور خاورمیانه. خب خدا رو شکر. خیالمان راحت شد!
راستی چرا آمار و ارقام نگران کننده میدهید؟ مگر مرض دارید؟
بگویید ضریب نفوذ اینترنت ۱۰۰ درصد است و خوش باشید!
حتی مثل برخی موارد دیگه، مثلا آمار رای در برخی شهرها، بالای ۱۰۰ درصد هم میتونه باشه. چه اشکالی داره مگه؟ خب از بقیه کشورهای دنیا هم اومدن ایران، بعد ضریب نفوذ اینترنت رفته بالای ۱۰۰ درصد.

کی؟ فقط روزش معلومه! – ضریب نفوذ اینترنت در ایران نیم درصد: کرباسی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: امروزه ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای توسعه یافته از طریق شمارش تعداد پورتهای اینترنت پرسرعت فعال تعیین میشود. البته فقط این نیست و پارامترهای دیگری هم دخیلند که در گزارشات و سایت ITU میتونید ملاحظه کنید.

۳ مرداد ۸۹ – دکتر جلالی: ضریب نفوذ اینترنت در ایران زیر یک درصد است:ایران اصلا اینترنت ندارد!
کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه اتحادیه جهانی مخابرات حداقل دسترسی کاربران به اینترنت ۲۵۶ کیلوبیت در ثانیه را به عنوان شاخص ضریب نفوذ محاسبه می کند گفت: از نظر اتحادیه جهانی مخابرات، ایران اینترنت ندارد و ضریب نفوذ اینترنت در ایران زیر یک درصد است.
علی اکبر جلالی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه ضریب نفوذ اینترنت و تلفن همراه معیار توسعه یافتگی ارتباطات در کشورها تلقی می شود گفت: در شرایطی که نهادهای بین المللی مانند اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) بررسی مقایسه ای کشورها را انجام می دهند و عدم حضور یک کشور در این مقایسه ها به طور قطع منفی تلقی می شود نیازمند پذیرش شاخص های بین المللی هستیم.
وی با تاکید بر اینکه شاخص های جهانی معتبر هستند و ایران نیز عضو ITU است افزود: … دسترسی کاربران به اینترنت دایل آپ (کمتر از ۵۶ کیلو بیت) جزء شاخص های ضریب نفوذ محسوب نمی شود.
جلالی گفت: انتظار نمی رود کسانی که باید مسئول توسعه اینترنت در کشور باشند و از آن دفاع کنند خود عامل تاخیر و ترمز در توسعه این فناوری شوند.
استاد دانشگاه علم و صنعت با مطرح کردن این سئوال که چگونه است وقتی آمارهایی به نفع ما داده می شود از آنها استقبال می کنیم اما آمارهایی که به نفع کشور نیست را تکذیب کرده و مردود می دانیم ادامه داد: به عنوان مثال کشور ما  دو بار در نهضت سوادآموزی جایزه جهانی گرفت که به آن افتخار کردیم اما در مواردی که به نفع ما نیست عکس العمل منفی نشان می دهیم.
… کشور ما در بعضی شاخص ها مانند اینترنت با پهنای باند زیاد مسلما جایگاه خوبی ندارد چرا که برای مثال در کره جنوبی ۹۷ درصد مردم از اینترنت با پهنای باند متوسط ۱۴.۵ (چهارده و نیم) مگابیت در ثانیه استفاده می کنند و این در حالی است که در کشور ما کمتر از یک درصد مردم به اینترنت با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت دسترسی دارند.
استاد دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه باید استراتژی مشخصی را برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر بگیریم و اگر واقعا آن را مضر به حال جامعه می دانیم آن را تعطیل کنیم افزود: سازمان های بین المللی در ارائه شاخص ها هیچگونه خصومت و غرض ورزی با ما ندارند و پاک کردن صورت مسئله مشکلی را حل نخواهد کرد.

۱۴ اردیبهشت ۸۶ – آقا، شده ۶۰ درصد: ایرنا در تاریخ ۱۱/۹/۱۳۸۵ خبری به نقل از محمد سلیمانی وزیر ارتباطات و فناوری منتشر شد مبنی بر این که ضریب نفوذ اینترنت در ایران از ۱۰درصد در سال گذشته، به ۶۰درصد و شمار کاربران اینترنت در کشور نیز از ۷ میلیون به بیش از ۱۱ میلیون نفر افزایش یافته‌است.
خب ۱۱ آذر ۸۵ به ۶۰ درصد رسیده بوده. بعد (در تاریخ ۲۵ مهر ۸۹) ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده، شده ۴۳ درصد! اشکالی داره؟؟؟

۲۷ بهمن ۸۶ – کم  یا زیادش مهم نیست! مهم اینه که ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۶ درصد بیشتر از آمار متوسط جهانی است.
این یعنی چی؟ یعنی این ماییم که متوسط جهان رو بالا برده‌ایم. ماییم دیگه، چه کنیم؟! قله میزنیم اینجوری. اونوقت ایمیل میزنیم به مسئولین سایتهامون، چون ایمیلهای جهانی دریافت میکنند، جواب نمیدن! نمونه‌ش همین چند روز پیش ایمیل زدم به info گاز استان مرکزی و جواب …

۱۴ مرداد ۸۹ – آقا خیرشو ببینید، ۱۱ درصد: اخیرا معاون امور مجلس رییس جمهور در همایشی اعلام کرد که هنوز ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۱۱ درصد (۹۲ درصدشون دایال آپ) است که طبق اعلام اتحادیه جهانی مخابرات ۵۰ درصد کم تر از متوسط جهانی است. اما وزیر ارتباطات در همان جلسه درباره میزان ضریب نفوذ اینترنت کشور گفت: این میزان و درواقع ضریب نفوذ اینترنت در کشور ما ۳۴.۹ درصد است که البته ما برروی شاخص ها و تعیین آن ها بحث داریم.
آقا راست میگه ایشون. ما شاخصهایی رو قبول داریم که ضریب نفوذ اینترنت در ایران رو بالای ۶۰ درصد، ببخشید بالای ۱۰۰ درصد دربیاره!

۲۵ مهر ۸۹ – این آقای مهدیون حل کرد، آقا. ضریب نفوذ اینترنت به تعریف کاربران بستگی دارد.
خب، من خودم کاربر اینترنت و ضمنا مهندسم. ضریب نفوذ اینترنت طبق تعریف من ۲۰۰ درصده. آقا خیرشو ببینید. حالا اگر کاربرای دیگه تعاریف دیگه دارند قبوله به شرطی که زیر عدد اعلامی من باشه وگرنه قبول نیست!

و این داستان ادامه دارد…

راستی یسنابابا چندی پیش در مطلبی تحت عنوان “با کدام ضریب نفوذ اینترنت؟” انتقادات مشابهی مطرح کرده بود که باعث شد من تصمیم بگیرم در این مورد بنویسم!

و به عنوان حسن ختام: دورکاری اجباری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

این هم سندش:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *