آب تصفیه شده 2

علی از آلاء در کامنتی پای پست قبلی پرسیده:
“۱- TDS آب تصفیه شهری رو هم گرفتین ؟
۲- ما هم برای خونمون میخوایم یه دستگاه تصفیه بخریم حداکثر تا صد تومن و خیلی دوست داشتم یه آدمی که با این مساله برخورد علمی داره رو باش مشورت کنم ، اگه ممکنه اطلاعاتی در این باره به من بدین ، این که خودتون خریدین چیه مارکش ، فیلترش چند سالست ، مصرف برقش و … ؟
نکات منفيش چيه ، چه توصيه اي برا موقع خريد اين دستگاهها دارين و چه توجهاتي بايد لحاظ بشه ؟
جواب بدين ، متشکر ميشم (ترجيحا در یه پست مجزا چون خيلي سوال شد!)”

و اما پاسخ:
اولا من نمیدونم علی آقا ساکن کجا هستند ولی احتمالا ساکن تهران هستند. در اراک تعدادی مرکز تصفیه آب (شاید بشه بگی تصفیه صنعتی آب) وجود دارد که آب را در حجم زیاد با دستگاههای بزرگ تصفیه میکنند و 20 لیتر آب تصفیه شده را 150 تومان میفروشند. فکر نمیکنم در تهران هم اینجوری باشه
1- اگر منظور ایشان از آب تصفیه شهری آبی هست که این مراکز تصفیه آب می فروشند، باید بگم نه، من TDS آنها را اندازه گیری نکرده ام ولی قصد دارم اندازه گیری کنم و نتیجه آنرا هم خواهم نوشت.
2- قیمت دستگاهی که ما خریدیم و ضمنا در اراک هم این دستگاه زیاد فروش رفته 230 هزار تومان (بجز هزینه نصب که آن هم بین 10 الی 15 هزار تومان هست) میباشد. البته با یکسال تعویض فیلتر رایگان. مارک آن minral water هست و میزان مصرف برق آنرا نمیدانم (می پرسم و بعدا می نویسم). این دستگاه 5 مرحله ای هست (احتمالا مشابه 5 مرحله ای زیر سینک که در اینجا نوشته) و به گفته فروشنده سه فیلتر تعویض شونده داره که بسته به میزان مصرف آب بایستی هر 6 و 8 و 11 ماه تعویض شوند. فروشنده میگفت زمان تعویض فیلترها بستگی به آب منطقه شهری هم داره که مثلا برای منطقه شهر صنعتی اراک که ظاهرا بدترین آب را در اراک دارد، زمان اولین تعویض فیلتر 5 ماه هست. اگر فیلترها به موقع تعویض نشوند، TDS آب خروجی افزایش پیدا میکند.
یکی از مشکلات استفاده از آبهای تصفیه شده را پوکی استخوان در دراز مدت عنوان میکنند و آنهم بدلیل حذف املاح مفید آب هست. همونطور که قبلا گفتم روش RO یکی از روشهای حذف نیترات هست. نیترات مضرات زیادی مخصوصا برای بچه ها دارد و چون نیترات آب اراک زیاد است، بیشتر مردم مجبورند از دستگاههای RO استفاده کنند. این دستگاهها به میزان زیادی از املاح مفید آب را نیز جدا میکنند. البته ضرر ناشی از این موضوع کمتر از ضرر ناشی از وجود نیترات بیش از حد در آب است. برای حل این مشکل جدید استفاده از مواد غذایی متنوع حاوی انواع مواد معدنی توصیه میشود. کلا اگر TDS آب خیلی هم پایین باشد زیاد خوب نیست و مثلا اگر مدتی آب مقطر استفاده کنید بسیار مضر میباشد. یکی از همکارانم یک برگ حاوی مشخصه های آب قابل شرب را در اختیارم گذاشته که ضمن تشکر از ایشان سعی میکنم در اولین فرصت آنرا ترجمه و در وبلاگ قرار دهم. موقع خرید این دستگاهها اگر امکان آزمایش مشخصه های مذکور باشد و شما بتوانید آیتم های مختلف آب تصفیه نشده و آب تصفیه شده (خروجی دستگاه خریداری شده) را پس از آزمایش با هم مقایسه کنید بسیار خوب است. اما متاسفانه در اراک و کلا در ایران مرجعی برای انجام چنین آزمایشاتی و تحلیل نتایج آنها وجود ندارد مگر اینکه شما جداگانه و با پارتی بازی هر آزمایش را در یک جا انجام دهید. اینکه میگن اینجا مملکت امام زمانه به خاطر همینه دیگه (مردم با دعای امام زمان زنده اند نه با درستکاری مسئولین!) وگرنه قاعدتا بایستی ادارات آب و فاضلاب مجهز به پیشرفته ترین امکانات آزمایشگاهی برای کنترل مشخصه های آب آشامیدنی باشند و دائما آنرا تست کنند تا مردم سالم بمانند. زیرا آب یکی از مهمترین نوشیدنی ها و یکی از ساده ترین راههای انتقال و انتشار مریضی میباشد. تا بعد … سالم باشید.

مطلب مرتبط بعدی

9 Replies to “آب تصفیه شده 2”

 1. بهرام

  ما در شهرستان آبادان زندگی میکنیم که در آن همه مردم از تصفیه کن اب استفاده میکنیم با این توصیفاتی که شما فرمودید باید تا چند سال دیگر همه مردم این مناطق از ÷وکی استخوان در بیمارستانها بستری شده باشند گناه این مردم به گردن کیست ؟ چه باید بکنیم آیا عادت به خوردن آب شور غیر قابل شرب یا ÷وکی استخوان ؟

 2. فرهود

  آره واقعا قبول دارم …
  باید بیاین تو خوزستان ببینین چی به خورد ملت میدن..
  آب کارون رو که هزار پساب صنعتی و فاضلاب شهری توش میریزه رو همین طوری میدن ملت میخورن ….بعد هیش کیم صداش بالا نمیاد..

 3. a-sh

  اون استاد دانشگاه تحصیلکرده کانادا مقایسه ی تقریبا نابرابری کرده: کانادا حدود 3/2 اش آب و دریاچه و درخته و 8 ماه در سال هم برف و یخبندانه… حتی از نیروی آب : برق تولید و به امریکا هم میفروشند.. . ولی ایران سرزمین کم آب و خشکیه. و مدیریت آب براش باید خیلی حیاتی باشه… حتی داریوش سوم هم در وصیتنامه اش از خشکسالی/دروغ/دشمن صحبت میکنه یعنی همیشه آب در ایران مهم بوده…… تازه: آبهای ایران از زیر زمین و لایه های مختلفی عبور میکنه و بصورت طبیعی تصفیه میشه و بیشتر از طریق چاه و قنات به مردم میرسه. (البته اگر فاضلاب مسموم و صنعتی و مدیریت نادرستش را فعلا نادیده بگیریم). ولی آبهای نوشیدنی کانادا را بیشتر از دریاچه ها میگیرند …. ضمنا به این مطلبتون در فارستک http://www.farstec.com/ لینک دادم..

 4. زیر خط IT

  ما تو رشتمون یک درس داریم به اسم” آب و فاضلاب” که استادمون درس خونده کانادا بود ، هر وقت میومد سر کلاس اینقدر از وضعیت تصفحه آب در ایران و مقایسه اون با خارج و سطح کیفیت برامون صحبت میکرد که بچه ها تا چند روز آب از گلوشون پایین نمیرفت !
  همون بهتر که ندونید چی داریم میخوریم ، مخصوصا ما که تو خوزستانیم ، خلاصه آقا این چیزی که الان شما دارید میل میکنید و به خورد مردم میدن شبیه آبه و لی آب نیست

 5. ali

  متشکر
  البته ما اینجا آب رو میخریم لیتری 1 تومان!
  (البته اراک هم بودم و بعض گرانیهای غیر معمولش رو هم تجربه کردم)
  در مورد یکی از معانی اينکه «اينجا مملکت امام زمانه» با شما موافقم ، جواب اين معادله که کشوری با این وضع نظامی و علمی و … چطور هنوز سرپاست ، فقط امام زمانه ، عج الله فرجه.
  اون دستگاه حدود صد تومنی رو هم یکی از رفقا میگفت و میگفت فیلترش 5 سالست و کلی حسن دیگه ، انشاءالله اگه ما هم خریدیم عرض میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *