td-lte

به مشهد که رفته بودیم، دوست عزیزم آقای محمدی در خصوص td-lte و جایگزینی اش با وایمکس و … سوال کرد. قول دادم که لینک مطالب مرتبط با تکنولوژیهای اینترنت را برایش بفرستم.

اکنون بررسی کردم و دیدم که یادم رفته در مورد td-lte بنویسم!

خب؛ از آنجائیکه

هر گلی نو که در جهان آید

ما ز عشقش هزار دستانیم !!!

وقتی از ارائه سرویس td-lte توسط ایرانسل خبردار شدم، تصمیم به خرید گرفتم و در 10 تیر 96 مودم GP2101 را به همراه 100 گیگ اینترنت 6 ماهه و یک عدد سیمکارت مخصوص ایرانسل گرفتم  به عبارت 211900 تومان

از طریق سایت اینترنتی سفارش و آدرس داده و اینترنتی پرداخت کردم که با پست به دستم رسید.

و اما نکات:

0- ابتدا چند تعریف:

ماشین: وسیله ای برای انجام آسانتر  کارها

برنامه: مجموعه ای از دستورالعملها

کامپیوتر: ماشین قابل برنامه ریزی

داده: موجودیتی دارای معنی و مفهوم

اطلاعات: داده های پردازش شده

دانش: پایدارترین نوع اطلاعات

شبکه کامپیوتری: مجموعه ای از کامپیوترهای مستقل مرتبط با هم

اطلاع رسانی: تولید، مدیریت و بهره برداری از دانش قابل ذخیره

شبکه اطلاع رسانی: جدیدترین وسیله برای اطلاع رسانی مبتنی بر شبکه های کامپیوتری

اینترنت: شبکه اطلاع رسانی جهانی

شبکه های کامپیوتری بر 3 رکن استوار است: کامپیوتر – ارتباطات (برای انتقال داده) – سرویسها

از جمله سرویسهای ارائه شده در شبکه های کامپیوتری؛ میتوان از سرویس فایل و یا سرویس اطلاع رسانی نام برد.

1- در شبکه های کامپیوتری (و اینترنت – چرا که اینترنت؛ مبتنی بر شبکه کامپیوتریست) از  کانالهای زیر، برای انتقال داده میتوان استفاده کرد:

کابل کوآکسیال – کابل UTP  – اتصال دایال آپ –   ADSL  – ISDN  – فیبر نوری –  امواج نوری (لیزری) – ارتباطات ماهواره ای و VSAT –  وای فای – وایمکس – خط E1  – موبایل دیتا  – اینترنت کابلی (استفاده از شبکه تلویزیون کابلی) و …

2- در انتقال داده مبتنی بر شبکه موبایل و بسته به نسل چندم بودن شبکه؛ روشهای زیر مورد استفاده میباشند. بدیهیست که در  روشهای جدیدتر؛ نرخ تبادل داده (که واحد اندازه گیری آن در شبکه های کامپیوتری بیت در ثانیه / bps میباشد) بیش از روشهای قدیمیست!

GPRS
EDGE
UMTS
HSPA
+HSPA
LTE

در لیست فوق؛ دو روش اول در نسل دوم شبکه های موبایل (یا همان 2G) – سه روش بعدی در 3G و نهایتا روش آخر در نسل چهارم شبکه های موبایل استفاده میشود.

3- در نسل چهارم به دو روش میتوان در شبکه موبایل به اینترنت متصل شد: اینترنت همراه – اینترنت ثابت

برای اتصال به  اینترنت همراه میتوانید هم از موبایل دیتا در گوشی تلفن خود استفاده کنید و یا از یک مودم همراه. مودمهای همراه سیمکارت میخورند و باطری قابل شارژ دارند و لذا قابل جابجایی هستند. شما میتوانید در گوشی موبایل خود اتصال همراه یا همان hotspot را روشن کنید و دستگاههای دیگر (مثلا لپ تاپ یا گوشی دیگری) به صورت وای فای از اینترنت همراه شما استفاده کنند و یا سایر دستگاهها به مودم همراه شما متصل شوند.

برای اینترنت ثابت نسل 4 (یا همان td-lte) شما بایستی یک مودم مخصوص برای این منظور بعلاوه یک سیمکارت مخصوص برای این منظور خریداری کنید. مودمهای td-lte  معمولا با آداپتور به برق وصل میشوند و ثابت هستند. البته قابل جابجایی نیز میباشند اما نه دقیقا عین مودمهای همراه!

4- در td-lte (یا همان اینترنت ثابت) روش انتقال اطلاعات با اینترنت همراه متفاوت است.

5- معمولا سرعت اتصال در اینترنت ثابت از اینترنت همراه بیشتر است و بسته های اینترنت ثابت ایرانسل، از اینترنت همراه؛ مقرون به صرفه تر!

6- و در آخر اینکه قبل از اقدام به خرید مودم اینترنت ثابت نسل 4 (یا تعویض رایگان مودم وایمکس با مودم td-lte) حتما ابتدا از تحت پوشش  بودن منطقه ای که میخواهید در آنجا از مودم نسل 4 ثابت استفاده کنید، مطمئن شوید.

برای این منظور در سایت ایرانسل به قسمت “مناطق تحت پوشش” بروید. مطابق تصویر زیر (مجهز به لینک) و با استفاده از بخشهایی که دور آن خط قرمز کشیده شده؛ از پوشش شبکه نسل دوم – سوم و چهارم اینترنت همراه و ثابت در محل مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید. موفق باشید

 

3 Replies to “td-lte”

  1. اكبر محمدي

    سلام عباس جان و تشكر، مطلب خوب و مفيدى است. خدا حفظت كند كه زحمت مى‌كشي و اين مطالب را دراختيار ديگران قرار مى‌دهى.
    موفق باشى
    ١١ شهريور ١٣٩٦ ساعت ٠١:٤٨ نيمه شب
    مشهد مقدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *