جاده هراز

همانطور که می دانید جاده هراز یکی از 4 محور دسترسی به نوار ساحلی شمال کشور (حاشیه دریای خزر) است. دریای خزر که سطح آن 28 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد جهان است، حداکثر 1025 متر عمق دارد و عمیقترین نقطه آن نیز به ایران نزدیکتر است (حوالی آستارا). محورهای منتهی به شمال: قزوین – رشت، کرج – چالوس، محور هراز و محور فیروزکوه می باشند. میگویند جاده چالوس چهارمین جاده زیبای جهان است ولی پیچهای خطرناکی دارد و شاید حدود 90 درصد مسیر سبقت ممنوع باشد. در مقایسه با آن محور هراز پیچهای کمتری دارد ولی خطر ریزش کوه در آن بیشتر از جاده چالوس است و آنهم بخاطر پوشش گیاهی کمتر در مقایسه با محور چالوس است. برای رسیدن به محمودآباد (از مبدا اراک) محور هراز نزدیکترین راه است. فاصله محمودآباد تا اراک حدود 480 کیلومتر است. حتما می دانید که در اعلام فاصله شهرها، فاصله مراکز آنها از هم مد نظر می باشد. در صورتی که قصد رفتن به محمودآباد را دارید، حتما اول از وضعیت راه اطلاع پیدا کنید که بتوانید برای پیمودن راه برنامه ریزی کنید. در صورت بسته بودن جاده هراز مجبور به استفاده از محورهای چالوس یا فیروزکوه هستید. در اینصورت طول مسیر شما حداقل 100 کیلومتر بیشتر خواهد شد و در نتیجه زمان رانندگی شما حداقل یک ساعت بیشتر میشود که باعث افزایش خستگی و خواب آلودگی و خدای نکرده حادثه می شود.

جاده هراز مسیر تهران – جاجرود – رودهن – آبعلی – امامزاده هاشم – پلور – گزنک – آمل را تشکیل میدهد. فاصله آمل تا شهر ساحلی محمودآباد حدود 25 کیلومتر است. در صورتی که از داخل شهر آمل عبور کنید مسافتی در حدود 7 کیلومتر را طی خواهید کرد و این در حالی است که اگر از کمربندی آمل عبور کنید حدود 12.5 کیلومتر را باید طی کنید. البته استفاده از کمربندی این مزیت را داراست که مجبور به گذشتن از سرعت گیرها نیستید. بقول یکی از همکاران برای عبور از هر یک از شهرهای شمالی حداقل باید از 6 سرعت گیر بگذرید! بعنوان مثال اگر از آمل به محمودآباد بیایید و بخواهید به نور بروید باید از 11 سرعت گیر عبور کنید. از سمت شمال به تهران (که جمعه ها جاده یکطرفه میشود) تقریبا تا امامزاده هاشم سربالایی و از آن پس تا تهران سرپایینی است. این مسیر 15 تونل دارد که از سمت شمال شماره گذاری شده اند و اطلاعات مربوط به آنها به شرح ذیل است:

شماره تونل

نام تونل

کیلومتر ؟ از جاده هراز

طول تونل(متر)

1

لهاش

37

164

2

سیاه بیشه

38

555

3

دوآب

44

93

4

گروازمال

46

598

5

سیاه بند

47

328

6

شکرا… رود

47

106

7

احمد مال

57

371

8

آیو

58

331

9

نورانی

60

331

10

وانا

70

1450

11

87

600

12

88

100

13

91

500

14

95

100

15

امامزاده هاشم

108

1300

ضمنا در نزدیکی امامزاده هاشم نیز در حال حفر تونل میباشند. رعایت نکات ایمنی برای رانندگی در جاده های مذکور از قبیل مجهز بودن وسیله نقلیه به برف پاک کن و چراغهای سالم و در مواقع سرما و بارندگی به بخاری، زنجیر چرخ و لاستیک ها و ترمزهای سالم و رعایت حداکثر احتیاط الزامی است. سفرتون بی خطر

13 Replies to “جاده هراز”

 1. سینا

  هر جاده ای زیبایی های خاص خودش رو داره
  جاده فیروزکوه از لحاظ ایمنی – سرعت سیر بالا – درگیر نشدن با رانندگان دیگر برای سبقت گرفتن – عدم ریزش کوه – قابل اعتماد بودن(باز بودن در تمام سال مگر برف و بوران وحشتناک و جدیدا سیلاب )
  جاده هراز کوتاه تر و نزدیکتر – بخش شمالی دلپذیر و رویایی – بخش تهرانی خشک و رمانتیک – پر خطر – سخت برای سبقت- دره ها و پرتگاه های دهشتناک – و مهمتر انتظار چندین ساعت ترافیک و راهبندان
  جاده چالوس رویایی پر خطر -همیشه شلوغ – غیر قابل اعتماد – نوستالژیک و قدیمی

  5یا 6 بار از چالوس رفتم
  3یا4 بار از هراز
  50 تا 60 بار از فیروزکوه
  فقط یکبار در هراز جریمه شدم

 2. fatenes

  میخام حدود ی ماه دیگ با دوستا بریم شمال
  ی شهر ک ب تهران نزدیک باشه و دریا داشته باشه
  نمیدونم از کدوم جاده بریم ک هم قشنگ باشه هم امن
  میگن جاده چالوس گ.ش.ت داره و بگیر بگبره
  میشه راهنمایی کنید

 3. هاشم

  سلام ازتهران قصدمسافرت به مازندران شهرستان نور وآمل رو دارم باتوجه به اینکه یکسال است گواهینامه گرفتم وتجربه رانندگی زیادی ندارم .کدام مسیر مناسبتره ؟

 4. مهسا

  سلام
  اطلاعاتی در زمینه چشمه های ابگرم که در نزدیکی جاده هراز هست
  اطلاعاتی میخواستم
  خیلی نیاز دارم

  ممنون میشم کمک کنید

  • علی

   @مهسا, وقتی ازتهران به طرف مازندران(شهرستان آمل)ازطریق جاده هرازحرکت می کنیدحودیکصدکیلومتری ابتدای گزنک سمت چپ جاده راه فرعی شمارابه طرف چشمه های آب گرم لاریجان راهنمایی میکندکه بعدازگذرازروستاهای مسیرویک اثرتاریخی مخروبه درامیرآباد به چشمه های آبگرم لاریجان درآبادی ای به همین نام هدایت می کندازمزیت های این آبگرم(برطرف کننده دردهای استخوان ومفاصل ،بیماری های پوستی ،شادابی وتراوت پوست وهمچنین آرامش اعصاب وروان)که ازطریق لوله کشی آبگرم راازچشمه هابه حمام های خانه هاومسافرخانه ها برای دسترسی راحت گردشگران ومسافران می رسانند قابل ذکراست حوز حمام رابایدخالی وپس ازشستشوباآب گرم پرنمودوحداقل 10ساعت صبرکنندتادما وحرارت آب طبیعی پایین بیایدوبعدتن به آب زدچراکه بااضافه نمودن آب سردخاصیت درمانی آن ازبین می رود

 5. رضا

  سالیان متمادی در این جاده رانندگی میکنم. از مزیت های آن هوشیار نگه داشتن رانندگان خسته و طراحی نسبتا مهندسی آندر مقایسه با دیگر جاده ها میباشد.(بر خلاف جاده فیروزکوه که یسیار خسته کننده می باشد.)فقط باید در قسمتهای ریزشی مراقب بود و در فصل زمستان در قسمتهایی که همیشه در سایه قرار دارند مواظب قسمتهای یخ زده بود .خوش باشید.

 6. اشتراک ها: vsnfbirko

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *