فعده من ایام اخر

بی بی سی نوشته:

یک کارشناس اسلامی خواستار کاهش ساعات روزه‌داری در ماه رمضان سالجاری در بریتانیا شد

یک بنیاد اسلامی در بریتانیا گفته است که مسلمانان این کشور باید ساعات روزه خود را در ماه رمضان کاهش دهند.

ماه رمضان در اواخر هفته جاری آغاز می‌شود.

دکتر اسامه حسن، از کارشناسان “بنیاد کیلیوم” گفته است رمضان سالجاری به معنی ۱۹ ساعت روزه‌داری است.

به گفته آقای حسن این میزان روزه داری ممکن است برخی را با مشکلاتی مواجه کند. او گفته است تغییر ساعات روزه داری در این شرایط قابل درک است.

این درحالی است که بسیاری از مسلمانان بریتانیا با این سخنان مخالفت کرده‌اند.

به گفته این افراد روزه‌داری در این ماه بر اساس ساعات اذان کشوری است که روزه‌دار در آن زندگی می‌کند.

خنده دار نیست؟!

چه کارشناسای اسلامی ای پیدا میشن؟

آقا؛ خدا در قرآن گفته هر کس نمیتونه بگیره “فعده من ایام اخر”

سوره بقره آیات ۱۸۴ و ۱۸۵

أَیَّامًا مَّعْدُودَاتٍ ۚ فَمَن کَانَ مِنکُم مَّرِ‌یضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ‌ فَعِدَّهٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ‌ ۚ وَعَلَى الَّذِینَ یُطِیقُونَهُ فِدْیَهٌ طَعَامُ مِسْکِینٍ ۖ فَمَن تَطَوَّعَ خَیْرً‌ا فَهُوَ خَیْرٌ‌ لَّهُ ۚ وَأَن تَصُومُوا خَیْرٌ‌ لَّکُمْ ۖ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿١٨۴﴾ شَهْرُ‌ رَ‌مَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْ‌آنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْ‌قَانِ ۚ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ‌ فَلْیَصُمْهُ ۖ وَمَن کَانَ مَرِ‌یضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ‌ فَعِدَّهٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ‌ ۗ یُرِ‌یدُ اللَّـهُ بِکُمُ الْیُسْرَ‌ وَلَا یُرِ‌یدُ بِکُمُ الْعُسْرَ‌ وَلِتُکْمِلُوا الْعِدَّهَ وَلِتُکَبِّرُ‌وا اللَّـهَ عَلَىٰ مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُ‌ونَ ﴿١٨۵﴾

چند روز معدودی را (باید روزه بدارید!) و هر کس از شما بیمار یا مسافر باشد تعدادی از روزهای دیگر را (روزه بدارد) و بر کسانی که روزه برای آنها طاقت‌فرساست؛ (همچون بیماران مزمن، و پیرمردان و پیرزنان،) لازم است کفّاره بدهند: مسکینی را اطعام کنند؛ و کسی که کارِ خیری انجام دهد، برای او بهتر است؛ و روزه داشتن برای شما بهتر است اگر بدانید! (۱۸۴) (روزه، در چند روز معدودِ) ماهِ رمضان است؛ ماهی که قرآن، برای راهنمایی مردم، و نشانه‌های هدایت، و فرق میان حق و باطل، در آن نازل شده است. پس آن کس از شما که در ماه رمضان در حضر باشد، روزه بدارد! و آن کس که بیمار یا در سفر است، روزهای دیگری را به جای آن، روزه بگیرد! خداوند، راحتی شما را می‌خواهد، نه زحمت شما را! هدف این است که این روزها را تکمیل کنید؛ و خدا را بر اینکه شما را هدایت کرده، بزرگ بشمرید؛ باشد که شکرگزاری کنید! (۱۸۵)

“فعده من ایام اخر” یعنی وقت دیگری بگیره. نگفته پس حالا که مثلا یه وقتایی در طول سال میشه ۱۶ ساعت یا ۱۹ ساعت

ساعاتشو کم کنید!!!

 

 ۳ جواب برای “فعده من ایام اخر”

 1. سلام. اخیراً پیامی به دستم رسید که نوشته شده بود در کشور ایسلند (شمالی‌ترین نقطه‌ی زمین) هنگام اذان مغرب ۰۰:۵۳ و هنگام اذان صبح ۱:۳۲ می‌باشد که با این حساب مردم آن منطقه در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز فقط ۴۰ دقیقه میتونن روزه نباشن! حالا اگر بخوان روزه‌های ماه رمضان خودشون رو یه وقت دیگه بگیرن، باید چیکار کنن؟ مثلاً چه موقع روزه بگیرن؟

  [پاسخ]

  خسروبیگی پاسخ در تاريخ خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۴ ۲۱:۱۹:

  @علیرضا,
  علیرضا جان
  من که مجتهد نیستم
  ولی اولا ماه رمضان در طول سال میچرخد و روزهایش کوتاه و بلند میشود
  در ثانی شرایط آب و هوایی اونجا با اینجا فرق میکنه
  سوما برای
  مسافران
  مریضها
  و کسانی که توان روزه گرفتن ندارند
  روزه واجب نیست
  و دو دسته اول
  بعدا میتوانند قضایش را بگیرند
  اما در غیر اینصورتها
  مسلمان باید روزه بگیرد
  هر جا که باشد
  و طبق زمان همانجا
  میتونن سفر برن
  ولی مسافرت در ماه رمضان برای فرار از روزه
  مکروه است
  قبول باشه

  [پاسخ]

 2. […] کامنتی گذاشت و من (با تاکید بر این که من مجتهد نیستم) جوابش […]

دوستانی که نقد میکنند را بیشتر دوست دارم. لطفا اشکالاتم را بگویید تا من ازشما یاد بگیرم و افتخار شاگردی شما نصیبم شود. اگر موافق نظر شما باشم، دیگر پاسخی نمیدهم. اما اگر موافق نباشم یا نکته‌ای را برای تکمیل مطلب لازم به ذکر بدانم، حتما پاسخ را (بر اساس بند 11 مرامنامه) خواهم نوشت. در آنصورت خوشحال خواهم شد که نظر شما را در خصوص ادامه بحث هم بدانم. راستی اگر آدرس ایمیلتان را درست بنویسید؛ پاسخ، برایتان ایمیل میشود. ممنون