SnagIt

حتما تا کنون برایتان پیش آمده که بخواهید از صفحه نمایش عکسی بگیرید. بدیهی است که با دوربین امکان‌پذیر است ولی قطعا کیفیت استفاده از نرم‌افزار را ندارد. خب، با خود ویندوز امکان این کار هست. با فشار همزمان کلیدهای Ctrl + Print Screen یک تصویر از کل صفحه نمایش به clipboard میرود. کلیپ‌بورد فضای واسطی است که ویندوز از آن برای نقل و انتقال اطلاعات بین نرم‌افزارها استفاده میکند. در محیط هر نرم‌افزاری که  شما کپی کنید (با فشار همزمان کلیدهای Ctrl + C مثلا در محیط word)، اطلاعات به این فضای واسط میرود. آنگاه میتوانید در مقصد (محیط نرم‌افزاری که میخواهید اطلاعات را به آنجا ببرید، مثلا paint / فتوشاپ / نوت‌پد / ادیتور وردپرس و …) اطلاعات موجود در کلیپ‌بورد را paste کنید.

اما با کمک نرم‌افزار ضمیمه این پست، امکانات بیشتری دارید. آنرا دانلود – آنزیپ و نصب کنید. در منوی نرم‌افزار، قسمتهای مختلفی هست که با یک گشت و گذار کوتاه با آنها آشنا خواهید شد. مثلا در قسمت input میتوانید screen – window – active window یا region را انتخاب کنید. در صورتی که region را انتخاب کنید، با زدن کلید عکسبرداری (یعنی ترکیب کلیدهای Ctrl + Shift + P) شکل موس به شکل یک + در می‌آید. آنگاه میتوانید بخش مورد نظر را با drag انتخاب کنید تا تصویر آن به output برود. در منوی output میتوانید معین کنید که تصویری که این نرم‌افزار از input میگیرد، به کجا برود (مثلا clipboard). پس از کپی، میتوانید به محیط نرم‌افزاری مثل نقاش ویندوز (paint) یا فتوشاپ رفته و تصویر را در آنجا paste و ویرایش و نهایتا ذخیره کنید. به تصویر زیر که توسط همین نرم‌افزار تهیه شده نگاه کنید:

snagit

خب، فایل نرم افزار هم از آدرس زیر قابل دانلود است:

snagit

ضمنا میتوانید به کمک این نرم‌افزار از عملیاتی که روی صفحه نمایش انجام میدهید، یک فیلم نیز تهیه کنید. این کار برای تهیه‌ی کلیپهای آموزشی بسیار مفید است!

2 Replies to “SnagIt”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *