کمی وردپرس 12 – قالب

برای اینکه بدانید تا کی این روند آموزش وردپرس ادامه دارد، میگویم: این دوازدهمین پست است و کلش 18 تاست!

در ادامه‌ی مطالب قبلی، در این پست در خصوص مسائل مربوط به قالب وبلاگ صحبت میکنم. ابتدا با کلیک روی  تصاویر زیر آنها را در اندازه‌ی بزرگتر نگاه کنید (اولی مربوط به دات‌کام و دومی مربوط به دات‌ارگ است):

wptheme1

wptheme2

در تصاویر فوق:
0- با کلیک روی Appearance وارد بخش مدیریت مسائل مربوط به قالب (پوسته یا ظاهر وبلاگ) میشوید و زیرمنوی آن نمایش داده میشود.
1- با کلیک روی “پوسته‌ها”، لیستی از پوسته‌های قابل استفاده نمایش داده میشود (در هر صفحه 15 قالب به همراه یک تصویر کوچک شماتیک و توضیحاتی مختصر).
2- با کلیک روی “ابزارک‌ها” میتوانید به بخش مربوط به استفاده و تنظیم ابزارک (ویجت) وارد شوید که در ادامه‌ی مطلب تشریح خواهد شد.
3- در این قسمت (شماره 3):  شکلک، نام و مشخصات پوسته‌ی فعال کنونی دیده میشود.
4- در این قسمت، پوسته‌های در دسترس نمایش داده میشوند. برای تغییر قالب کافیست روی قالب دلخواه خود کلیک کنید. آنگاه  پنجره‌ای باز میشود و پیش‌نمایشی از قالب خواهید دید و در صورت تمایل به فعال کردن و استفاده از آن، میتوانید روی Activate کلیک کنید. در صورتیکه تمایلی به استفاده از آن قالب ندارید و میخواهید قالب دیگری را امتحان کنید، روی علامت X پنجره‌ی پیش‌نمایش کلیک کنید تا بسته شود. آنگاه میتوانید روی شکلک قالب دیگری کلیک کنید تا پیش‌نمایش آنرا ببینید.
5- اگر تعداد قالبهای در دسترس بیش از 15 تا باشند، صفحه‌بندی میشوند. در قسمت شماره 5 از تصویر، شماره صفحات نوشته میشود. برای رفتن به صفحه‌ی مورد نظر، روی شماره آن کلیک کنید. همچنین در همان سطر (در سمت راست – لیست باکس پالایه) میتوانید معین کنید که چه گروهی از قالبها (سیاه – سبز – آبی – … – یک ستونه – دو ستونه – …) لیست شوند!
A- در دات‌کام با کلیک روی Extras تنظیم “قابلیتهای اضافه” امکان‌پذیر است. تصویر آنرا پایینتر خواهید دید.
B- ویرایش CSS در دات‌کام با کلیک روی این قسمت امکان‌پذیر است. تصویر آنرا پایینتر خواهید دید.
C- در دات‌ارگ با کلیک روی Editor وارد بخش ویرایش قالب خواهید شد که توضیح آن در ادامه‌ی مطلب خواهد آمد.
D- در دات‌ارگ تعداد پوسته‌های موجود و قابل استفاده به مراتب بیشتر از دات‌کام است (در حال حاضر که من این مطلب را مینویسم، تعداد پوسته‌های دات‌کام 71 عدد – تعداد پوسته‌های دات‌ارگ 598 عدد و تعداد پوسته‌های فارسی دات‌ارگ 124 عدد میباشد). اما برای استفاده از قالبهای دات‌ارگ، ابتدا بایستی آنها را (از آدرسهای لینکهای مربوطه) دانلود و سپس در فضای میزبانی دامنه‌ی شخصی خود آپلود کنید!

ابزارکها
ویجت یا ابزارک، بخش کوچکی است که میتوانید به سایدبار (نوار کناری) قالب اضافه کنید. ابتدا تصاویر زیر را در اندازه‌ی بزرگتر باز کنید:

wptheme3

wptheme4

در تصاویر اخیر:
1- لیستی از ابزارکها در این ستون قابل مشاهده است. هر ابزارک کاربرد خاصی دارد. اصلا نگران نباشید! براحتی با افزودن ابزارک به ستون کناری قالب، میتوانید تاثیر آنرا ببینید و اگر آنرا نخواستید، برش دارید!
دو نکته
:
I- تعداد ابزارکهای متن قابل استفاده، میتواند نامحدود باشد (در این مورد یادمه قبلا روبو که شعارش I share, U share, V learn است، به تفصیل توضیح و تشریح داشته که متاسفانه بر اثر تبعات فیل.ترینگ در دسترس نیست! خدا لعنت کند عمو فیلترباف را!).
II- در دات‌ارگ: برخی از ابزارکها (از جمله «بایگانی جلالی» و «تقویم جلالی»)، وابسته به افزونه‌های نصب و فعال شده میباشند!
2- ابزارکهای انتخاب شده (کنونی) در این ستون لیست شده و قابل تنظیمند. در صورتی که بخواهید ابزارکها را جابجا کنید، براحتی میتوانید این کار را با Drag & Drop انجام دهید! در صورتی که قالب مورد استفاده شما بیش از 2 ستون داشته باشد، براحتی میتوانید لیست ابزارکهای مورد استفاده در ستونهای بعدی را با کلیک روی لیست باکس “ستون کناری 1” مشاهده و مدیریت کنید.
3- هر ابزارکی تنظیمات خاص خود را دارد که با کلیک روی “ویرایش” قابل انجام است. پس از کلیک روی ویرایش، پنجره‌ی کوچک تنظیمات ابزارک باز میشود. پس از انجام تنظیمات، باید روی “انجام شد” کلیک کنید. در صورتی که قصد دارید آن ابزارک را از ستون کناری قالب حذف کنید، کافیست روی “برداشتن” کلیک کنید!
4- در پایان کار انجام تنظیمات مربوط به ابزارکها، برای ذخیره تغییرات داده شده، بایستی روی “به‌روزرسانی” کلیک کنید!

Extras
با کلیک روی این قسمت، تصویر زیر مشاهده میشود که خود گویاست:

wptheme5

ویرایش CSS
در دات‌کام، با کلیک روی این آیتم، تصویر زیر را خواهید دید که خود گویاست:

wptheme6

Editor
در دات‌ارگ، امکان ویرایش کامل قالب را دارید و در این زمینه آزاد آزاد هستید و هیچ محدودیتی ندارید! با کلیک روی Editor وارد بخش ویرایش پوسته‌ها مطابق شکل زیر میشوید:

wptheme7

همانطور که در شکل اخیر میبینید، بخشهای مختلف قالب (اعم از پوسته اصلی – سایدبار – تک نوشته و …) به صورت مجزا قابل ویرایش میباشند. برای ویرایش هر قسمت کافیست روی نام پرونده‌ی آن در ستون سمت چپ کلیک کنید و پس از اعمال تغییرات لازم، “به‌روزرسانی پرونده” را کلیک کنید تا تغییرات دلخواه شما در پوسته موثر افتند!

از وردپرس (مخصوصا دات‌ارگش!) لذت ببرید!

4 Replies to “کمی وردپرس 12 – قالب”

 1. رها

  سلام ،
  روزتون به خیر
  من یک قالب برای وردپرس دارم که از کد هایjs استفاده می کنه
  طراحی سایت طوری هست که در صفحه اصلی چند عکس به ترتیب نمایش داده می شه ،اما با نصب قالب این اتفاق نمی افتد
  من فکر کردم شاید مربوط به کد های js می باشد و باید قبل از استفاده از قالب با این کدها کاری کرد.
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *