علی ایرانی-علیرضا حسینی-مهدی حکیمی

مسئله‌ی پیوندها/لینکها/بلاگرول در وردپرس دات کام و وردپرس دات ارگ، داستان دارد! هر یک به نوبه‌ی خود.
در وردپرس (دات‌کام و دات‌ارگ)، در قسمت مدیریت پیوندها، میتوان پیوندها را اضافه، حذف و یا ویرایش کرد. در کنترل پنل میتوان ترتیب نمایش پیوندها را معین کرد (بند 6 از این پست)، اما اینکار صرفا در محیط کنترل پنل تاثیرگذار است نه در زمان نمایش وبلاگ!
اجازه بدید یک مقدمه بیارم: معمولا وبلاگنویسان تمایل دارند که پیوندها به یکی از دو شکل زیر مرتب باشند:
1- به ترتیب حروف الفبا
2- به ترتیب آپدیت شدن وبلاگها (عادت بلاگرولینگی، که از زمانی که فید و فیدخوانی چندان رونق نداشت ایجاد شده است و به نظر من الآن دیگر ضرورتی ندارد!)
وقتی تعداد پیوندها زیاد میشود، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. مثلا من (که از دات‌ارگ استفاده میکنم)؛ زمانی که قالب وبلاگم 2 ستونه بود، زیاد شدن تعداد لینکها باعث طولانی شدن سایدبارم میشد. بنابراین مدتی به بلاگرولینگ پناه آوردم تا در آنجا تعداد لینکهایی که نمایش داده میشوند را محدود کنم و نمایش لینکها هم به ترتیب بروزرسانی بود (توضیح اضافی: وقتی شما تعداد لینکهایی که نمایش داده خواهند شد را محدود کنید، مجبورید ترتیب نمایش را روی زمان بروزرسانی قرار دهید). اما این روش هم ته دلم را راضی نمیکرد. زیرا لینک وبلاگهایی که کمتر بروز میشدند، نمایش داده نمیشد. یعنی من به وبلاگ برخی دوستان لینک داده بودم؛ اما لینک آنها به دلیل عدم بروزرسانی، نمایش داده نمیشد. راه حلی که به نظرم رسید استفاده از یک قالب 3 ستونه بود که یک ستون آنرا صرفا برای نمایش پیوندها اختصاص دادم و تصمیم گرفتم که بلاگرولینگ را کنار گذاشته و همه‌ی لینکها را نمایش دهم. حال برگردیم به ادامه‌ی بحث اصلی:

وقتی شما از وردپرس برای مدیریت محتوای وبلاگتان استفاده میکنید، در زمان نمایش وبلاگ، پیوندها به ترتیب دلخواه شما (یکی از 2 مورد فوق) نمایش داده نمیشوند. راه حل برای دات‌ارگ، استفاده از پلاگین (افزونه) My Link Order است که قبلا در اینجا گفته‌ام. همانطور که میدانید، در دات‌ارگ شما آزاد هستید هر کاری دلتان میخواهد بکنید. همه چیز دست خودتان است و اختیار کامل دارید. اما در دات‌کام محدودیت دارید. از کدهای جاوا و css نمیتوانید استفاده کنید. قالب را نمیتوانید ویرایش کنید و امکان استفاده از افزونه‌ها را هم ندارید. بنابراین در نمایش پیوندها مشکل دارید!

در گذشته برخی از کاربران وردپرس  از بلاگرولینگ علیه‌الرحمه استفاده میکردند! با مطرح شدن بلاگچرخان گودری توسط رادیو زمانه، برخی به استفاده از این روش روی آوردند. اما 2 اشکال داشت: یکی نام لینکها دست شما نیست و دیگری تکرار برخی لینکها به دلیل پست بیش از یک مطلب!  آقای ایرانی عزیز، فیدرولینگ (خوراک رولینگ) را (مدتی بعد از مطرح شدن بلاگچرخان گودری رادیو زمانه؟) برای دات‌ارگ فراهم کرد که امکانات اضافه‌تری دارد اما هنوز اشکال  دارد و ایشان فرصت کامل کردن کار را نداشته است. روبو در کامنتی پای همین مطلب نوشته: “ایول مهندس! کارت درسته. به موقع و به هدف. ایول. بسیار عالی. به این میگن یک شکار واقعی. پیش نهاد میکنم یک صفحه براش بسازی روی وبلاگت. طرح اینده رو بنویسی ToDo و به فکر چیزهای قابل اضافه کردن. مانند جهت نوشتار. نوع رنگبندی. و تگهای دیگری که میشود نمایش داد (نام نویسنده. تاریخ…) هم را به مرور بهش اضافه کنی. مهمترین کاری که باید بشه اینه که به وردپرس دات کام هم اضافه بشه. باید لابی کنیم :)) وقت لابی رسیده آقایان.
در دات‌کام، به گفته‌ی روبو، مدتی بوده که از یک بلاگرول مبتنی بر یاهو پایپز استفاده میشده و اخیرا دنیای وبلاگ، روش را تشریح کرده است. این روش نیز مشکل دارد و آن اینست که چون از باکس (ویجت) فید استفاده میکند، تعداد لینکها بیش از 20 تا نمیتواند باشد!
آقای علیرضا حسینی (نویسنده‌ی مهتاب) که از دات‌کام استفاده میکنه، با کمک این سایت 30 دلار پرداخته و از بسته‌ی ارتقای وردپرس‌دات‌کام بهره میبره. اما متاسفانه زیاد از امکانات اضافه‌ای که این ارتقاء براش ایجاد کرده، استفاده نکرده!

پیشنهاد من اینه: دوستان مذکور (علی ایرانی – دات‌ارگ؛ علیرضا حسینی – دات‌کام سفارشی؛ مهدی حکیمی – دات‌کام و در صورت لزوم سایر دوستان گروه وردپرس فارسی) بیایند باهم امکانات دات‌کام – دات‌کام سفارشی و دات‌ارگ رو دقیق بررسی کنند و شرایطی فراهم کنند که در مورد بلاگرول (مبتنی بر گودر – با استفاده از پایپز یا بدون استفاده از آن)  با مذاکره (لابی) با تیم وردپرس، قابلیت نمایش پیوندها با آپشنهایی مشابه افزونه‌ی  FeedRolling و حتی بیشتر، ایجاد شود.

قصد داشتم در این پست  در مورد تاریخ شمسی هم مواردی رو مطرح کنم که بحث قبلی طولانی شد و لذا در مورد تاریخ شمسی و برخی موارد دیگر  بعدا  صحبت خواهم کرد!

4 Replies to “علی ایرانی-علیرضا حسینی-مهدی حکیمی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *