55=1

این مطلب را که دیدم، یاد 1=55 افتادم! در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی، مدتی بود که تلویزیون تبلیغ میکرد 1 مساوی 55 و از ملت میپرسید: آقا/خانم، شما میدونید چطور  1 مساوی 55 هست؟! اساس تبلیغ بر این بود که مخابرات تونسته طی 1 سال، برابر 55 سال خط تلفن به مردم بده! یعنی از زمان شروع تاریخچه‌ی مخابرات در ایران به مدت 55 سال یک طرف و آن 1 سال آخر یک طرف! خنده‌ام گرفته بود. میگفتم خب چرا 1 مساوی 55؟ بیایید و مبدا را بگذارید از زمان خلقت زمین و بگوئید 1 مساوی 5 میلیارد!!! آخر این چه جور مقایسه‌ی مسخره‌ایست که ما همیشه خودمان را با خودمان مقایسه میکنیم؟! چرا نمی‌آیید بگویید که مثلا در طی این چند سال کشورهای دیگر چقدر پیشرفت کرده‌اند و ما چقدر؟؟؟ چرا نمیگوئید که فلان کشور پیشرفته در عرض همین یک سال، 100 برابر یک سال ما امکانات مخابراتی خودشو گسترش داده؟! چرا الآن نمی‌آیند بگویند که در فلان کشور امکانات دسترسی مردم به اینترنت چندین برابر ما، با سرعتی به مراتب بالاتر و هزینه‌ای به مراتب پائینتر است؟

یادمه همون موقعها، آقای رفسنجانی می‌آمد در خطبه‌های نماز جمعه میگفت: فلان چیز در فلان کشور همسایه فلان مبلغ  از ایران گرانتر است و بنابراین برای اینکه از ایران به آنجا قاچاق نشه ما هم باید گرانش کنیم! اما نمیگفت که اگر مثلا هزینه‌ها در کشورهای دیگر چند برابر ایران است، درآمدها نیز چندین برابر ایران است! یا مثلا در مقایسه‌ها، هزینه‌های کشورهای خارج  را با دلاری 800 تومان محاسبه میکردند و درآمدها را با دلاری 7 تومان!

اوایل که تازه با اینترنت یاد گرفته بودم کار کنم، ایمیلی از یک موسسه تحقیقاتی بین‌المللی برایم آمد. نوشته بود که ما در مورد وضعیت مسائل مختلف اقتصادی و اجتماعی و … در کشورهای مختلف جهان بررسی میکنیم. اگر تمایل به همکاری دارید، بگویید تا ایمیلهای بعدی  را که پرسشنامه آنلاین هستند برایتان بفرستیم و جواب دهید و جوابهایتان هم محرمانه میماند. اعلام تمایل کردم. فکر کنم اولین ایمیلی که آمد برای وضعیت درآمد بود. چندین سوال کرده بود که مثلا شما مدرکتان چیست و شغلتان و اینکه آیا از منابع دیگری (مثلا مستغلات و …) هم درآمد دارید و دیگر اعضای خانواده هم کار میکنند و …؟ پس از دادن پاسخ به آنها، پرسیده بود درآمد سالانه‌ی خانواده‌ی خود را به دلار محاسبه کنید. من که نوشته بودم فوق لیسانس هستم و غیر از کار در مجموعه‌ی وزارت نفت در دانشگاه هم تدریس میکنم، چرتکه انداختم و برای درآمد سالانه، به عددی حدود 2700 دلار رسیدم. سپس فلش لیست باکس مربوط به پاسخ را کلیک کردم. اولین و کمترین گزینه‌ی آن زیر 5000 دلار بود و لذا از دادن پاسخ خجالت کشیدم و منصرف شدم! با خودم گفتم اگر من جواب بدم، آبروی کشورم میرود! همانوقت از یکی از دوستان شنیدم که حقوق جهانی یک مهندس ماهی 5000 دلار است و من با فوق لیسانس سالی 5000 دلار درآمد نداشتم!

لینکهای مرتبط:
تف سربالا
روز معلم یا استاد

One Reply to “55=1”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *