شعارهای وبلاگنویسان

بدون مقدمه میرم سر اصل موضوع:
0- فرض: وبلاگنویس،  شعار (رجز) مورد نظرش را در زیرعنوان (subtitle)  وبلاگش می‌نویسد! البته میتوان گفت برخی نیز شعار خود را در عنوان وبلاگ آورده‌اند که من از این موارد صرفنظر میکنم و اساس این تحقیق بر مبنای زیرعنوان است.
1- جامعه آماری انتخاب شده مجموعه‌ی وبلاگهایی است که در وبلاگ خودم به آنها لینک داده‌ام! (به علاوه‌ی وبلاگ خودم!)
2- تعداد وبلاگهای بررسی شده در زمان این تحقیق  107 تاست.
3- از این تعداد، 11 وبلاگ عنوانشان با حروف انگلیسی تایپ شده و بقیه فارسی. البته فقط یکی از وبلاگهایی که عنوانش انگلیسی است، زبان متنش نیز انگلیسی است. ممکن است در قالب برخی از وبلاگها، عنوانی مشاهده نشود. در اینصورت، عنوان نمایش داده شده در «سطر عنوان» پنجره‌ی کاوشگر اینترنت (فایرفاکس) مورد استفاده قرار گرفته است.
4- در عنوان وبلاگها، پینگلیش را به فارسی نوشته ام. (کفترباز)
5- کرکترهای اضافی از عنوان  یا شعار حذف شده اند.
6- از 107 وبلاگ بررسی شده، تعداد 53 وبلاگ، در زیر ِ عنوان وبلاگ، یک زیرعنوان دارند.
7- از 53 وبلاگی که زیرعنوان دارند: تعداد 10 وبلاگ زیرعنوانشان انگلیسی و بقیه فارسی است.
8- از 53 وبلاگ یاد شده: تعداد 32  وبلاگ شعار خاصی ندارند و زیرعنوان استفاده شده در وبلاگهای آنها؛ توضیح است. مثلا “یادداشت شخصی” – ارسال پیغامی خاص (نمونه)  و یا توضیح در مورد وبلاگ.
9- میتوان گفت که تعداد 21 وبلاگ شعار دارند! یعنی حدود 19.6 درصد از کل جامعه آماری و 39.6 درصد از وبلاگهایی که زیرعنوان دارند.
در ادامه، لیست وبلاگها در سه دسته تقسیم بندی شده‌اند. وبلاگهایی که شعار دارند – وبلاگهایی که زیرعنوان معمولی دارند و وبلاگهایی که زیرعنوان هم ندارند.

شعارها: (به ترتیب شعار)
Robo II
I Share, U Share, V Learn
تحقیقات فلسفی
Power tends to corrupt; absolute power corrupts absolutely — Lord Acton
مانی منجمی
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don’t
Mixer Magazine
To Share Something
دنیای وبلاگ – از کانادا و زندگی تا وب و دهکده جهانی
اشک سرخ – اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه و النصر و اجعلنا من خير انصاره و اعوانه و المستشهدين بين يديه
پاسداران – ای رهروان راه حسین علیه السلام، این وبلاگ متعلق به جوانی است که عاشق سپاه است
کبوتر حرم – این وبلاگ را برای پدر شهیدم می نویسم
روزی روزگاری اراک – برای آیندگان
دفاع مقدس – … بل احیاء عند ربهم یرزقون
با اینترنت – به امید روزی که هر ایرانی حداقل یک وبلاگ داشته باشد!
آچار فرانسه – به دنبال راه های جدید
راه من – تو فکر یک ترانه‌ام، از آرزوهای محال
جمهور – جنگ نبود ، صلح نبود ، من صلیبی نبودم!
من و متعه ام – خدا دوست دارد از آزاديهايي که داده استفاده شود همانطور که دوست دارد اوامرش انجام شود
مجنون اراکی – در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن،  شرط اول قدم آنست که مجنون باشی
دیگر نوشته های من … – روزها مي آيند و مي روند و گذر آنها بر انديشه من خط مي اندازد. اين جا خط خطي هاي انديشه من است.
نگاه – ساقي به نور باده برافروز جام ما…
یادداشتهای امپراطور – سزار حرف میزند!
شهدا برای ما حمدی بخونید . . . – کربلا همچنان جاریست
پرشین بلاگرز – لینک و فیدیای وبلاگشهر فارسی

وبلاگهای دارای زیرعنوان: (به ترتیب عنوان)
Ali786ITCLICKPop TechXPRIZE
آسانسوراراک آنلاینانجمن سخت افزار دانشگاه نورانجیرکایمان امروزبحث و گفتگوپابرهنه ی برخطپارسانوشتپی سی دیزاینخرمگس –  راپورت(پژواک٬انعکاس٬تک تیر) – زبان انگلیسی : اصول یادگیری تدریس ترجمه –  شوقات: قصه وافسانه – صبح بخیر کوآلالامپورصیادیعصرونهعصیان نیعمو اروندگزیرگل گلکای شیطون دوستون دارم فراوونمهتابوب 2وب‌نوشتیادداشت های یک دختر ترشیدهیک سنجانی!یک فتحی

وبلاگهای بدون زیرعنوان: (به ترتیب عنوان)
Anti MemoirsITLineP30street

آدم…آقا خرهآلاءآنگاه که انتخاب می کنیمآونگ خاطره های مااز زندگیاس ام اس عاشقانه عارفانه داستان …اکبر منتجبیالوان وبایران جدیدبهمنانهپارمیدا کوچولوپایگاه اطلاع رسانی پارسیانپرهامپسر فهمیدهپنگوئن 101جاذبه های اراکجذابیتها ی ریاضیچشم ا را ک –  چشمهایی که فکر می کنندچشمی در فانوسچند قدم نزدیکتر به خداحزب اللهی؟دانستنی های وبلاگ نویسیدفتر توسعه وبلاگ دینیدودردودوم دام دات کامروزنگار آقای الفروزنوشت حامدروزنوشت های بهسادروستای وفسزهراسلمانعلف هرزهعلیرضا شیرازیقبیله خوابکانون فرهنگی تربیتی امام خمینیکفتربازکلاشینکف دیجیتالکوتاه و خواندنیگل پسرمتتیمجلس شورای اسلامیملا حسنیموسسه خیریه سالمندان استان مرکزی ٬ موقوفه مرحوم الحسینی – نوشته های مسیح علی نژادوارانیادداشت های دختر دستفروش مترویادداشت های شخصی محمود احمدی نژادیک بلاگ ایرانییک پزشک

در حاشیه:
1- پیشنهاد میشود عنوانها و شعارها کوتاه باشند.
2- به کار بردن کرکترهای اضافی در عنوان یا زیرعنوان یعنی چی؟!
3- بستر مورد استفاده‌ی وبلاگهای مورد بررسی: دامنه  شخصی  34 عدد –  بلاگفا  37 عدد –   وردپرس (دات‌کام) 14 عدد –   بلاگر (بلاگ‌اسپات)  8 عدد –  میهن بلاگ  4 عدد –  پرشین بلاگ 6 عدد و سایر 4 عدد
4- سایت مانی منجمی؟ به ایشان ایمیل بزنیم (به آدرس monajjemi@aut.ac.ir) و بپرسیم سایتش چی شده؟ حیف است سایت شخصی مثل ایشان داون باشد!
5- در بخش «پیوندها» در نوار کناری وبلاگ خودم، کلمات  “وبلاگ” – ” وبلاگ گروهی” و “یادداشتها” را از ابتدای عنوان وبلاگها حذف کرده ام و عنوانهای طولانی کوتاه شده‌اند. ضمنا با توجه به استفاده از افزونه‌ی  My Link Order برای حل مشکل مرتب‌سازی، عنوانهای انگلیسی را هم انگلیسی نوشتم و آنها را در پایان لینکهای فارسی قرار دادم!

پی نوشت: امیدوارم دوستانی که بیشتر وقت دارند، بیشتر روی این موضوع وقت بگذارند!
پی نوشت 2: وارطان عزیز در کامنتی بجا گفته که نتیجه گیری ندارم.
نتیجه گیری غیر مستقیم است. منظورم اینه که وقتی 53 وبلاگ از 107 وبلاگ (یعنی 49.5 درصد) ساب‌تایتل دارند، این به نظر من کمه. از طرفی وقتی در اغلب قالبها، میتوان توضیحات درباره وبلاگ  یا نویسنده را در صفحات جداگانه یا در محلهای مخصوص دیگر نوشت، آنوقت در زیرعنوان نوشتن به نظر من اشتباه است و بنابراین آمار 39.6 درصدی استفاده از زیرعنوان برای شعار خیلی کم است و نشانه‌ی عدم توجه وبلاگنویسان به امکان استفاده از این فضا برای انتقال پیامهای مهم (نه خاص) است. وبلاگنویسان میتوانند از فضای زیرعنوان برای نوشتن شعار استفاده کنند. شعارهایی که میتوانند باعث تعالی وبلاگستان و در نهایت جامعه شوند. منظورم اهداف بلند مدت و مسائل مهم هست که جایگاه خاصی در دیدگاههای وبلاگنویس دارد! به نظر من  عدد 19.6 درصد آمار کسانی که شعار دارند خیلی کم است. البته دوستانی که وقت بیشتری دارند، قطعا میتوانند بیشتر و بهتر روی این موضوع تحقیق کنند و بطور مثال جامعه آماری را از وبلاگنویسان خارجی نیز انتخاب کنند و با هم مقایسه کنند. به نظر من استفاده از این فضا (زیرعنوان) برای شعار، همانند رجزخوانی‌های قبل از مبارزه، در جنگهای سابق است. در گذشته دو نفر که در میدان جنگ هماورد میشدند، ابتدا شعارهایی میدادند. در وبلاگ هم، وبلاگنویس میتواند میجر تاپیک (عناوین مهم) مورد نظر خود را در زیرعنوان بیاورد!

26 Replies to “شعارهای وبلاگنویسان”

 1. بهمنانه

  سلام خسروبیگی گرامی
  تحقیق جالبی هست فقط کاش فرض و پیش‌فرض رو گسترش می‌دادی.
  یک چیز در مورد وبلاگ و شعار: نام و شعار هر وبلاگی لزوما title و subtitle نیست.
  شعار می‌تونه یه برچسب کج بالای وبلاگ باشه و…

  شاد و رها باشی.

 2. هوشنگ باقرزاده اصل

  باسلام یاد اور میشود که حجاب مضاعف در این 30 سال گذشته به عقده مردان دامن زده است یادم می اید که من در کلاس یازدهم در دبیرستانی که درس میخواندم کلاس مختلط بود و دختر و پسر باهم در یک کلاس می نشستیم پسر ها در ان دو سال اخر خیلی رفتارشان نسبت به دبیرستان دیگری که در شهرمان وجود داشت مودب تر بودند و عارشان میامد که به دنبال دختری موس موس کنند فقط فشار بدرسشان می اوردند . بعد ها در دانشگاه هم همینطور ولی امروزه میبینیم که حجاب نتیجه عکس داده اگر مادر بزرگ من هم با روپوش بیرون میرود وباد کمی لابسش را به تنش می چسباند نگاه پسرها و مردها جذب میشود پس شرایط اجتمایی هم مهم است من در خارج کشور مدتی در اروپا بودم هیچ پسری ندیدم بدون برنامه یا راندوو فقط برای چشم چرانی دختران بخیابان برود شرایط استثنایی در هر جامعه ای وجود دارد

 3. هوشنگ باقرزاده اصل

  ما مردها اصلا به موجودیت خودمان هیچ ارزشی قایل نیستیم از نظر اماری در ایران برای هر مرد مجرد 5 دختر وجود دارد حالا زنهای بیوه را هم براش اضافه کن در چنین شرایطی زن باید دنبال مرد باشد و انها هستند کما اینکه هیچ پسر یا مردی اگر منحرف نباشد موقعی که بخیابان میرود کرم و پودر و لاک و سایر لولزم ارایش بکار نمی برد ولی هیچ زنی بدون ارایش بیرون نمی رود انها سعی خود را میکنند بقول شما کرم از خود در خته ولی اگر در دیزی بازه حیای گربه کجار فته؟

  • خسروبیگی

   نویسنده محترم «از زندگی»
   با سلام
   همانطور که توجه فرموده اید، من جامعه آماری نمونه برای این تحقیق را از کلیه ی پیوندهای وبلاگ خودم در زمان بررسی انتخاب کرده بودم که وبلاگ شما هم جزو آنها بوده و میباشد.
   البته بعد از آن تا کنون، 2 وبلاگ دیگر به لیست پیوندهای وبلاگم اضافه شده (زن زمینی – هفت) که در پست بالا مورد بررسی قرار نگرفته اند!
   برای شما آرزوی موفقیت بیش از پیش دارم و امیدوارم شما نیز شعاری را انتخاب و ترویج کنید
   ممنون از توجه شما

 4. فؤاد

  راه من از ابتدای نوشتن، هر سال یک جمله‌ای را که دوست دارد به آن عمل کند یا در خودش آن را حس می‌کند به این منظور استفاده می‌کند، که در این پست آمده است: http://rah-e-man.com/2008/10/16/myway-birthday/

  جمله‌ی سال چهارم راه من هم قسمتی از ترانه‌ی «آرزوهای محال» که به صورت پادکست: http://rah-e-man.com/2008/04/09/arezoohaye-mahal/ در راه من منتشر شده است. ممنون

  • خسروبیگی

   سلام
   بله درسته. برخی از قالبها ساب‌تایتل یا همون «زیرعنوان» رو نشون نمیدن!
   میتونید قالبی رو برگزینید که ساب‌تایتل رو هم نشون بده‬.
   ممکنه برای شما چیزهای مهمتری در یک قالب در مقایسه با ساب تایتل ملاک باشه
   در این صورت ‫قالبی رو انتخاب کنید که همه ی اون چیزهای مهم رو هم داشته باشه و ضمنا قابلیت نمایش شعار را هم !
   مخصوصا کسانی که امکان ویرایش قالب را دارند مشکل خاصی در این خصوص نخواهند داشت!

   در هر صورت از کمک شما به تکمیل مطلب بسیار سپاسگزارم
   موفقیت بیش از پیش شما آرزوی قلبی من است
   شاد و سربلند باشید

 5. عادل رحیمی

  1.جاوا اسکریپتم غیر فعاله در نتیجه نمی تونم از گذینه ی ” پاسخ به این نظر ” استفاده کنم پس همین الآن ببخشید 🙁

  2. ای بابا من شوخی کردم 🙂 اصلا عادل رو که این جوری نمی نویسن 🙂 ( آدل ) =)) البته حدس میزدم که جدی بگیری چون یکم واقعی نوشته بودم 🙂

  بازم ممنون

  • خسروبیگی

   عادل جان
   نام لینکهایی که در قسمت پیوندها اومده، عنوان خود وبلاگهاست. عنوان وبلاگ شما هم که P30street هست!
   قاعدتا یک وبلاگنویس باید بتواند با دیدن عنوان وبلاگ خود در قسمت پیوندها، متوجه شود که دوست وبلاگنویسش به او لینک داده! مگر به نظر شما کارکرد «عنوان» برای وبلاگ، در این مورد، غیر از اینه؟
   ضمنا افزونه ی مورد استفاده من برای مرتب سازی این قابلیت رو داره که همین الآن هم لینک شما رو اول بذارم و هیچ مشکلی نیست و میشه لینکها رو هر جور که دلت میخواد مرتب کنی. اما من اساس مرتب سازی رو گذاشتم به ترتیب حروف الفبا که در اینصورت حروف لاتین قبل از حروف فارسی قرار خواهند گرفت. اما چون اعتقاد دارم که بهتره عنوان وبلاگهای فارسی، “فارسی” باشه، لینکهای لاتین رو خودم بردم آخر. قبلا هم که لینکها رو فارسی نوشته بودم، به وبلاگ شما تحت عنوان “خیابون پی سی” لینک داده بودم!

  • خسروبیگی

   رحیمی عزیز
   از اینکه برای وبلاگتون شعاری برگزیدید و خبردار کردید، خوشحال و سپاسگزارم

   جهت اطلاع سایر بازدید کنندگان:
   ایشان عنوان و شعار زیر را مورد استفاده قرار داده اند:
   نوشته هایی از اینترنت برای اینترنت
   برداشتن فیلترینگ اولین قدم به سوی پیشرفت

   اضافه کنم که آدرس وبلاگشان
   http://p30street.wordpress.com
   میباشد

   مطلب زیر را نیز در پست اخیرشان (V P N چیست ؟؟) کامنت کردم:
   شعار بسیار جالبی را برگزیده اید که با محتوای لینک دوم موجود در این پست نیز همخوانی دارد
   البته ممکن است انتخاب این شعار کارکرد مقطعی داشته باشد و حتی ممکن است باعث فیل.تر شدن وبلاگتان برای مدتی بشود
   احتمال زیاد میدهم که با تغییر رییس جمهور فتیله فیل.ترینگ را خیلی پایین خواهند کشید!

   موفق باشید

 6. وارطان

  زحمت زيادي كشيديد كه جاي تشكر دارد. اما زماني كه تحقيقي انجام مي‌گيرد بايد نتيجه‌گيري هم داشته باشد تا كاربردي شود. البته نمي‌خوام خدايي نكرده زحمت انجام‌گرفته را زيرسوال ببرم. فقط دوست دارم بدونم چه نتيجه‌گيري‌هايي مي‌شود كرد تا باعث بهبود وبلاگ‌ها بشود. البته دو نتيجه‌گيري داشته‌ايد كه اولي بيشتر حالت سليقه‌اي دارد كه به درستي اشاره كرده‌ايد «پيشنهاد مي‌شود» اما من هم با دومي موافق هستم. ولي اميدوارم دوستان همراهي كنند تا نتيجه‌گيري‌هاي بيشتري از اين بررسي داشته باشيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *