انفجار بزرگ

حیفم آمد که قسمتهایی از فصل آخر کتاب دنیای سوفی را ننویسم!

… خورشید منظومه شمسی ما یکی از چهارصد میلیارد ستاره کهکشانی است که ما آن را “راه شیری” نامیده ایم.

… فاصله میان ما و اولین ستاره بعد از منظومه شمسی ما در راه شیری حدود چهارسال نوری است. شاید آن ستاره ای که بالای آن جزیره کوچک می بینی، همان ستاره باشد. اگر ستاره شناسی با تلسکوپش در آن ستاره نشسته باشد و به ما در برکلی نگاه کند، چهار سال طول میکشد تا تصویر ما به او برسد. شاید چیزی که او الآن می بیند دختر یازده ساله ای باشد که روی تاب نشسته و پاهایش را تکان میدهد. [این تیکه رو که برای مجتبی – پسر 13 ساله ام – خواندم گفت چنین چیزی امکان پذیر نیست! گفتم چرا؟ گفت چون اولا روی ستاره هیچ ستاره شناسی نمی تواند بنشیند چون خیلی داغه و ثانیا از کجا معلوم هیلده 4 سال پیش – یعنی تو 11 سالگی – همانموقع همینجا روی تاب نشسته بوده؟؟؟ ]

… کهکشان راه شیری حدود 90000 سال نوری طول دارد. یعنی 90000 سال طول میکشد تا نور یکی از ستاره های اول این کهکشان به یکی از ستاره های آخر این کهکشان برسد. اگر ما به یکی از ستاره های راه شیری نگاه کنیم که فاصله اش با خورشید ما، 500000 سال نوری باشد، تصویری را می بینیم که متعلق به 500000 سال پیش است.”

” این افکار برای مغز کوچک من بیش از حد بزرگ اند. ”

پس هر وقت ما به فضا نگاه کنیم، در اصل داریم گذشته را می بینیم. امکان دیگری هم وجود ندارد. به این ترتیب ما هیچ وقت نمی فهمیم که [ الآن ] در فضا چه میگذرد. وقتی ما به ستاره ای نگاه می کنیم که چند هزار سال نوری با ما فاصله دارد، در اصل به تاریخ چند هزار سال پیش فضا نگاه کرده ایم.”

…چیزی حدود صد میلیارد کهکشان در فضا وجود دارد. نزدیکترین کهکشان به کهکشان راه شیری که “امراءالمسلسله” نام دارد بیش از دو میلیون سال نوری با کهکشان ما فاصله دارد. … فرض کن ستاره شناسی در جایی در آن کهکشان نشسته باشد و همین حالا با تلسکوپش به ما نگاه کند. چیزی که او می بیند، ما نیستیم، احتمالا او انسانهای اولیه ای را می بیند که به این طرف و آن طرف می دوند.”

… ” دورترین کهکشانی که انسان تا به حال کشف کرده است، در فاصله ده میلیارد سال نوری با ما قرار دارد. اگر تصویری از آن کهکشان را ببینیم، متعلق به ده میلیارد سال پیش است. این زمان چیزی حدود دو برابر زمان به وجود آمدن منظومه شمسی ماست.”

… “هیچ کهکشانی در جای خود ثابت نمی ماند. تمام کهکشانها با سرعتی زیاد در فضا حرکت می کنند. هر چه کهکشانی از ما دورتر باشد، سریع تر حرکت می کند. بنابراین فاصله بین کهکشانها دائما بیشتر می شود.”

… حدود 15 میلیارد سال پیش، تمامی اجرام آسمانی به صورت فشرده در کنار هم قرار داشته اند. تراکم ماده، گرانش و گرمای بسیار زیادی در این توده فشرده وجود داشته است و ناگهان انفجار صورت پذیرفته است. این واقعه را انفجار بزرگ می نامند که در انگلیسی Big Bang نامیده می شود.”

…” انفجار بزرگ باعث شده تا تمامی اجرام در فضا پراکنده شوند و با کاهش دما، به ستاره، کهکشان، ماه و سیاره مبدل شوند…”

….

” درست حدس زدی. بنابراین ستاره شناسان برای آینده جهان دو امکان در نظر می گیرند. یا کهکشانها تا ابد از هم دور می شوند و فضا دایما گسترده تر می شود یا کهکشانها به یکدیگر جذب می شوند و در هم فشرده می شوند…”

” بله، چنین نتیجه ای بعید نیست، البته این امکان هم وجود دارد که کرات همین یک بار از هم جدا شده باشند. در چنین شرایطی، سوالی که مطرح است این خواهد بود که ماجرا چگونه آغاز شده است.”

“من هم به همین سوال فکر می کردم. آن توده فشرده از کجا آمده بود و چرا منفجر شد؟”

” یک مسیحی واقعی اگر در برابر این سوال قرار گیرد، حتما آن را آغاز آفرینش جهان از سوی خداوند خواهد دانست. در کتاب آسمانی هم جمله “و نور به وجود آمد” می تواند به همین انفجار بزرگ تعبیر شود…

“منظورت چیست؟”

“اوایل ما نمی دانستیم که واقعیت دیگری هم وجود دارد و هیلده و پدرش در آن زندگی می کنند، حالا آنها نمی دانند که واقعیت دیگری وجود دارد و ما در آن زندگی می کنیم.”

“داستان باید یک طوری تمام میشد. من هم این طور تمامش کردم.”

“تا آنجایش را قبول دارم، ولی بعدش چه شد؟ فرض کن آنها الآن اینجا باشند.”

“تو این طور فکر می کنی؟”

“من این طور احساس می کنم”

فیلسوف واقعی هیچ وقت مایوس و دلسرد نمی شود… اگر می توانستیم… این طناب را باز کنیم…”

هیلده به آسمان نگاهی کرد و گفت:

“انگار ستاره ها بیشتر شده اند.”

“بله، هوا دیگر کاملا تاریک شده است.”

“اما انگار در شب های زمستانی آنها چشمک می زنند. شب قبل از رفتنت به لبنان را به خاطر داری؟ شب کریسمس بود.”

“همان وقت بود که قول دادم برایت کتابی در باره فلسفه بنویسم. مدت ها در کتاب فروشی های کریستیان ساند دنبال کتاب فلسفه ای برای نوجوانان گشتم، ولی چیزی که به درد افرادی به سن تو بخورد، پیدا نکردم.”

5 Replies to “انفجار بزرگ”

 1. farid

  با سلام خبری مهم از ضعف روباتیک ایرانسل شما می توانید یک شماره کد شارژ نامحدود از روبات ایرانسل هدیه بگیرید من خودم امتحان کردم جواب داد شما هم می توانید تا این ضعف بر طرف نشده به ترتیب زیر عمل نمائید یک شماره کد شارژ ایرانسل ( حتما باید سالم و مصرف نشده باشد را در قسمت ساب جکت یا موضوع ایمیل وارد کنید و در قست نوشتن متن عبارت زیر را تایپ کنید و به آدرس http://www.robotirancell2@yahoo.com ارسال کنید بعد از 48 ساعت یک ایمیل از روبات در یافت میکنید که حاوی کد تغییر یافته و نامحدود است و هر چقدر مکالمه یا اس ام اس بدهید رایگان محاسبه می گردد.
  back havell to codec

  CODEK$%BACKCODEs(sd)

  robot config irancell@ir.com

  a,sle(f)fallo

  END

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *