قصه های قرآن 2

در ادامه پست قبلی، بخشهای دیگری از کتاب قصه های قرآن را منتشر میکنم:

جنگ موته: … سپاه اسلام از مدینه حرکت کرد و رسول اکرم (ص) … این بیانات را در برابر 3000 مرد مسلح ایراد فرمود: به شما ای سربازان اسلام توصیه میکنم که با تقوا و خویشتندار باشید و نسبت به سایر مسلمین که با شما هستند رعایت صفا و عدل و احسان را بنمائید. به نام خدا و به یاری او بسوی جبهه جنگ پیش روید و با دشمنان خدا و دشمنان خودتان مردانه بجنگید.

شما در این سفر به مردمی برخورد میکنید که در صومعه ها و پرستشگاههای خود سرگرم عبادت و از اجتماع برکنارند و به هیچ حزب و دسته ای بستگی ندارند. هوشیار باشید و هیچ گونه تعرضی نسبت به آنها ننمائید. ایشان را نکشید و مزاحمشان نشوید.

زنان و بانوان را که پرورش دهنده نسل آینده اند، به قتل نرسانید. کودکان و اطفال را از دم شمشیر نگذرانید. درختی را که میتواند به حال جامعه سودمند باشد، قطع نکنید. ساختمانی که موجب رفاه و آسایش مردم است، ویران نسازید.

– … شاید سوال شود که چرا رسول اکرم (ص) توطئه کنندگان را بازداشت و مجازات یا لااقل در زندان نیفکند؟ … بین روش پیامبران و سیاستمداران فرق بسیار است. درست است که از نظر یک سیاستمدار قبل از شروع توطئه و جنایت باید همه شرکت کنندگان را کیفر داد ولی از نظر یک رجل الهی و پیشوای آسمانی هنوز جرمی اتفاق نیفتاده و جنایتی واقع نشده است و هیچ گونه مجوزی برای بازداشت، مجازات، تبعید و یا زندانی نمودن آنان وجود ندارد.

مباهله: … نجرانیان مراسم دینی خود را در مسجد پیغمبر انجام می دادند و با اینکه بر مسلمانان ناگوار بود، رسول اکرم (ص) اجازه داد که آنها با کمال آزادی در مسجد اعمال دینی خود را اجرا کنند و با این روش ثابت کرد که اسلام دین حریت و آزادی است و بیگانگان نیز میتوانند به مجامع مسلمین بیایند و سخنان خدا را بشنوند و بسوی حق راهنمایی شوند.

در آغاز مذاکرات نجرانیان پرسیدند ما را به چه دعوت میکنی؟ فرمود شما را دعوت میکنم بسوی خدای یگانه که شریک و همتائی ندارد و اینکه من پیغمبر و فرستاده خدایم و اینکه عیسی بنده خدا و آفریده اوست. … مسیحیان نجران بنای مجادله گذاشتند و … چون از بحث و استدلال نتیجه ای گرفته نشد، رسول اکرم (ص) آنان را به مباهله دعوت کرد… شرجیل که از خردمندان و بزرگان هیئت نجران بود به یاران خود گفت: بخدای جهان سوگند من صورتهایی میبینم که اگر از خداوند درخواست کنند کوهها را متلاشی کند، درخواستشان را رد نمیکند. از اقدام به مباهله برحذر باشید. هیچکس با پیغمبری از پیغمبران مباهله نکرد مگر اینکه هلاک شد.

غدیر: … یکی از میان جمعیت پرسید: آن 2 امانت چیستند؟

فرمود: امانت بزرگتر قرآن کریم کتاب آسمانی خداوند است که از یک سوی به ذات مقدس حق و از سوی دیگر با شما مرتبط است. این ارتباط و پیوند را حفظ کنید و از راهنمائیهای آن استفاده نمائید تا گمراه نشوید.

امانت دوم عترت و اهلبیت منند. خداوند به من خبر داده که آن دو از هم جداشدنی نیستند.

… من کنت مولاه فعلی مولاه

تکمله: کتاب آقای سید محمد صحفی را از کتابفروشیها خواستم، نداشتند. اما به جای آن کتاب “قصه های قرآن” نوشته عبدالکریم پاک نیا از انتشارات مبین اندیشه به آدرس www.mobineandishe.com را خریدم که تقریبا ساختاری شبیه کتاب آقای صحفی دارد.

از داستانهای قرآنی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *