2 نکته بانکی و یک نکته الیاسی

1- دیشب رفتم تبلیغات اخیر در تلویزیون (مبنی بر امکان نقل و انتقال پول بین 8 بانک از طریق خودپردازها) را امتحان کنم. مثل اینکه داستان خودپردازها تمامی ندارد. از دستگاه خودپرداز بانک ملی نزدیک خانه مان استفاده کردم. ارتباط با بانکهای کشاورزی و صادرات از مرکز قطع بود و با کمال تعجب کارت تجارت جواب میداد! یادم آمد در محمودآباد که بودم بیشتر وقتها ارتباط تجارت قطع بود طوری که وقتی میرفتیم بانک تجارت (با شعار بانک تجارت، بانک فردا)، مردم میگفتند این بانک، بانک فرداست، یعنی باید بری فردا بیایی!!!

2- در تلویزیون تبلیغ میکنند که بیایید در بانک حساب باز کنید 17.5 درصد سود میدیم! (ببخشید، یه وقت فکر نکنید سود یعنی ربا. انشاءا… بزه ! – یه چیزی تو مایه های کلاه شرعی. بانکهای آمریکا 4.5 درصد ربا در سیستمشان هست حرامه ولی بانکهای ما طبق دستور اخیر دولت 12 درصد کارمزد میگیرند که حلال باشه) خب یه سوال احمقانه! مگر بانکها احمقند که وام میدهند با سود (ببخشید کارمزد) 12 درصد ولی شما اگر پول بذارید بهتان 17.5 درصد سود میدهند؟! حالا شما پیدا کنید پرتقال فروش را !!!

3- این مهندس سقراط هم شده حکایتی! هزار وعده خوبان یکی وفا نکند! یکی از وعده هاش یک رقمی کردن سود بانکی بود که الحمدلله حالا با این رییس جدید بانک مرکزی محقق شد! ایشان فرمودند که باید سود وامهای اعطایی بانکها برابر تورم+4 یا 5 درصد کارمزد باشد. یعنی به صورت خیلی خیلی خیلی خوشبینانه سود میشه 25 درصد. خب 25 هم که در ریاضیات جدید سقراطی یک عدد یک رقمی محسوب میشه دیگه! (این بیت آخری این شعر هم منو کشته!) نکته الیاسی هم نکته انحرافی بود که در عکس زیر میبینید!

hadi-heidari-۷۴۱.jpg

One Reply to “2 نکته بانکی و یک نکته الیاسی”

 1. ali

  البته در مورد سود و … باید عرض بشه که این کار فقهاست و شما میتونین به هر فقیهی که دوست دارین در داخل یا خارج ایران مراجعه کنین یا خودتون مجتهد شین تا ببینین که لفظ «ربا» (که اطلاقش به مورد مذکور نیاز به تخصص دینی داره) درسته یا نه.
  البته ممکن است وجود داشته باشند فقهایی که ربا بدونن ، کما اینکه در برخی مسائل دیگه هم فقهایی داریم که …

  گذشته از اینا سود بانک که شکی در حلیتش نیست اگر بصورت مضاربه باشه و با مراعات شرایطش ، در اسلام هست و شرایطش رو هم در همه رساله ها نوشته.

  اما سود پس دادن وام ، رو با یه مطلبی تحت عنوان شرط زیاده در قرض و … حل میکنن که اونو نمیدونم.

  ضمنا فرق بانکداری اسلامی و ربوی در اینه که : در بانکداری ربوی ، بانک پول میگیره و مثلا 10 درصد سود میده و ، همون پولو وام میده و 12 درصد سود میگیره (که شما با فرض اینکه بانکداری از پایه ربوی ست اظهار تعجب کردین که چرا 17.5 سود میده و 12 سود واماشه)
  اما در بانکداری اسلامی بانک موظفه پولو بزنه در کار اقتصادی و بازرگانی و … نه لزوما فقط وام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *