گزارش آشنایی با مرکز سامانه ۱۳۷ شهرداری تهران

۱۳۷

این گزارش در راستای قولی که اینجا داده بودم تهیه شده. ببخشید که ادیت نشده است و بیشتر حاصل یادداشت برداری من در همانروز است. متاسفانه فرصت بیشتری برای ویرایش ندارم. امیدوارم در همین حد هم مقبول علاقمندان افتد:

1- در ابتدا با آقای نجفی رییس روابط عمومی نشستی برگزار شد که موارد زیر مطرح گردید:
مرکز 137 تهران در حال حاضر 60 خط تلفن برای تماس های مردمی دارد و قابلیت نگه داشتن 15 نفر را نیز پشت خط دارد. این تعداد خط تلفن برای جمعیت تهران که در روز حدود 11 میلیون نفر و در شب 8 میلیون نفر است در نظر گرفته شده است. سابقه 137 به سال 79 برمیگردد لیکن آن موقع به صورت فعلی نبوده است. برای تغییر وضعیت به صورت کنونی حدود 4 ماه مطالعه و تحلیل و طراحی انجام شده است. در حال حاضر ما قادر به رصد کردن کوچه پس کوچه ها نیز می باشیم و اطلاع داریم مردم کدام محله همکاری خوبی دارند. در حال حاضر حدود 500 هزار نفر از شهروندان همکاری مستمر دارند. در یک سال اخیر بیش از 3 میلیون پیام دریافت کرده ایم. تحلیل داده ها نیازهای شهری را به ما نشان می دهد و ما در نتیجه همین تحلیل داده ها فهمیدیم که مهمترین نیاز تهران آسفالت کوچه خیابانها می باشد که اینکار انجام شد و نیاز بعدی نظافت و لایروبی جداول فاضلاب تشخیص داده شده که در دست انجام می باشد. ممکن است نیاز بعدی توسعه فضای سبز تشخیص داده شود. یکی دیگر از امکانات 137 ارزیابی نیروهای شهرداری می باشد که منجر به تشویق – توبیخ و حتی برکناری می شود.
2- در جلسه با قائم مقام مرکز موارد زیر مطرح شد:
مرکز در وضعیت کنونی حدود 20 ماه سابقه کار و تلاش دارد. شما باید حدود 6 ماه کار کنید و مراحلی را طی کنید تا به این نقطه برسید و راه اندازی فوری ممکن نیست. شهردار بایستی باور داشته باشد که 137 ابزار خدمت رسانی است. برخی از مسئولین شهری مخالف 137 هستند چون محیط را شفاف می کند.
3- در ادامه جلسه با آقای مهندس مجیدی، مدیر فنی برگزار گردید که ایشان طی ارائه دموی سیستم مسائل فنی را مطرح و به سوالات مربوطه نیز پاسخ گفتند. اهم مطالب عنوان شده به شرح زیر است:
در ابتدا این مرکز تحت عنوان “مرکز ارتباطات مردمی” وجود داشته و سپس به “سیستم پیام شهر” تغییر نام داده و در آن مقطع با استفاده از یک سیستم تلفن گویا کار میکرده است. از زمان شهرداری آقای الویری بصورت سنتی کار میکرده و پیامها دستی و کاغذی ثبت میشده و به جریان می افتاده لیکن از دی ماه 84 (با حضور آقای قالیباف) مکانیزه شده و در حال حاضر مردم با استفاده از 2 خط E1 قادر به تماس با مرکز هستند. در ابتدا از هر منطقه شهرداری یک نفر با عنوان “ابلاغ گر” در اینجا مستقر بود که پیامها را به منطقه خود ابلاغ میکردند. لیکن از اسفند 85 مناطق و نواحی online شده (با فیبر نوری) و ابلاغ گر ها حذف شدند (به مناطق خود برگشتند). سیستم ثبت پیام یک سیستم web base می باشد که بر بستر اینترانت اجرا میشود و یک سیستم اتوماسیون اداری کامل است. این سیستم دارای 35 گروه بندی موضوعی پیام است. کدهای ارجاع پیام ها اولویت را مشخص میکند:
اولویت 1- (فوری) ارجاع به نواحی (122 ناحیه)
اولویت 2- ارجاع به معاونین منطقه
اولویت 3- ارجاع به رده های ستادی در سطح کلان شهر
پس از مدتی برای جلوگیری از اشتباه جغرافیایی با استفاده از GIS “آدرس یاب” به سیستم اضافه گردید. پس از ثبت پیام توسط اپراتور کد پیگیری به شهروند داده می شود و پیام در کارتابل گیرنده قرار میگیرد (پاکت قرمز). دریافت کننده می تواند بلافاصله پیام را خوانده و حکم کار صادر کرده و به مامور بازدید (موتورسوار) داده می شود. بازدید کننده با حکم کار به محل مراجعه و در صورت قابل انجام بودن کار به نفر بعدی ارجاع می شود. برای حدود 340 موضوع پیام، مواد مصرفی برای انجام کار مشخص گردیده است. در پایان حکم ماموریت کاغذی انجام شده به اپراتور داده میشود و توسط اپراتور تایید میشود و شهردار منطقه یا ناحیه بعنوان ناظر آنرا تایید می کند. در صورت تایید ناظر به مرکز 137 (کارتابل سایت بازخورد) ارجاع می شود و در صورت عدم تایید (با ذکر علت توسط ناظر) به کارتابل اجرا کننده برمیگردد. سایت بازخورد به شهروند زنگ میزند و نظر سنجی می کند. در صورت عدم رضایت شهروند به سایت پیگیری ویژه ارجاع میشود. مدیریت پیگیری ویژه 22 موتورسوار بازدید کننده (مقیم در مناطق شهرداری) دارد. در صورتی که شهروند درست گفته باشد از همانجا بی سیم میزنند و عوامل اجرایی همان موقع باید بیایند و مشکل را برطرف کنند. برای کدهای ارجاع (اولویت) زمانهای زیر تعیین شده:
1- از 2 تا 12 ساعت
2- از 12 ساعت تا یک هفته
3- محدودیت زمانی ندارد
بخش پیگیری ویژه 5 کارشناس مقیم در مرکز 137 دارد.
نرم افزار سیستم net. و بانک اطلاعاتی sql است. در دی ماه 84 حدود 250 پیام در روز داشتیم در حالی که اخیرا حدود 8000 تماس دریافتی داریم. سرورهای سیستم همگی HP بوده و در data center شهرداری قرار دارند. ارتباط با مناطق و نواحی از طریق فیبر نوری و بعضا ارتباطات بی سیم (WL) می باشد.
بکارگیری این سیستم باعث شده تا 92% از رشوه جلوگیری شود.
حدود 90% کارهای پیامهای 137 انجام میشوند. بازخورد ناشی از پیگیری ویژه نشان میدهد که حدود 10% کوتاهی شده یا دروغ گفته شده است. رییس مرکز 137 مستقیما زیر نظر شهردار است و بنابراین قدرت اجرایی بالایی دارد.
از چندین شهر تا کنون برای بازدید آمده اند و قم انجام داده و مشهد نیز در حال مذاکره برای انجام است. به صورت هفتگی گزارش وضعیت منطقه به شهرداران مناطق داده می شود و در نتیجه تشویق و تنبیه ها انجام میشود.
مرکز دارای 108 اپراتور ثبت خبر است که در سه شیفت کار میکنند. (مرکز 1888 دارای سیستم تلفن گویاست).
راههای ارتباط مردم با مرکز 137:
1- تلفن 137
2- موبایل 137
3- پیامک 3000137
4- سایت اینترنتی
5- ایمیل
ضمنا سایت اینترنتی اختصاصی 137 نیز بزودی راه اندازی می شود. در حال حاضر 137 برای خدمات شهری استفاده می شود ولی شهردار معتقد است که تمام کارها بایستی از این کانال انجام شوند.
4- در ادامه با همکاری رییس واحدهای ثبت پیام و بازخورد، ضمن بازدید از سایتهای مذکور مطالبی مطرح شد:
مرکز دارای 2 سایت ثبت پیام (هر یک به ظرفیت 22 نفر اپراتور) و یک سایت بازخورد به ظرفیت 22 اپراتور می باشد. سایت ثبت پیام 24 ساعته می باشد ولی بازخورد یک شیفت کاری دارد. در سایت ثبت پیام خانمهای اپراتور برای شیفت صبح کار میکنند و آقایان شیفت های بعدازظهر و شب. ضمنا شیفت شب فقط یک سایت 22 نفره دارد.
سایت بازخورد سلامت کار را تضمین میکند که دارای 22 اپراتور هر یک برای یک منطقه شهرداری می باشند. بدلیل تاخیر 10 ماهه در راه اندازی سایت بازخورد در حال حاضر صرفا برای کارهای انجام شده وضعیت به شهروندان اطلاع داده می شود و در صورتیکه بروز شویم قصد داریم از وضعیت جاری کارها نیز شهروندان را مطلع کنیم.
در سایت پیگیری ویژه 5 نفر ستادی کارتابل های مناطق و نواحی را کنترل می کنند و 22 ناظر موتور سوار که در مناطق مقیم هستند یا به صورت رندوم و غیر محسوس کنترل می کنند و یا موارد ارجاعی از اینجا را بررسی میدانی می کنند. با افزایش قابلیت سیستم کال سنتر (call center) می توان تماسهای ورودی برای “ثبت پیام / پیگیری” را تفکیک کرد. قبلا درصد تماس های مردمی برای پیگیری بیشتر بوده لیکن با راه اندازی سایت بازخورد کمتر شده و حدود 35% تماس های ورودی برای این منظور می باشد.
5- در پایان طی جلسه مفصلی با آقای کاشانی مسئول طرحهای جهادی موارد زیر مطرح شد:
3 تا 4 نفر در این بخش اشتغال دارند که برای انجام کارهای مانده و انباشته شده مناطق برنامه ریزی میکنند و ضمن انجام کارهای کارشناسی موجب افزایش بهره وری و کیفیت کار گشته و همچنین باعث توزیع عادلانه امکانات (با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از مرکز 137) می شوند. مثلا چند روز آینده یک طرح جهادی داریم که قرار است کلیه دریچه های کوچه و خیابانها در سطح شهر تهران به صورت هماهنگ توسط کلیه مناطق و نواحی شهرداری در عرض حدود 2 هفته با سطح آسفالت همسطح شوند. کار دیگر این بخش بررسی کارشناسی روی هزینه هاست. بعنوان مثال ما به این نتیجه رسیدیم که قیمت تمام شده برای یک متر مکعب خاک برداری در سال گذشته برای شهرداری تهران حدود 9600 تومان بوده درحالیکه اینکار در بازار 1200 تومان هزینه دارد! بنابراین باید کاری کرد که هزینه ها واقعی تر شود.

در پایان لازم به ذکر میدانم که اگر سیاست کاری آقای قالیباف در تمام امور همانند این سیستم باشد، به نظر من … به احمدی نژاد شرف دارد!

9 Replies to “گزارش آشنایی با مرکز سامانه ۱۳۷ شهرداری تهران”

 1. روح اله خدیش واحد

  باسلام وادب به شما وتمامی همکارانتان
  بزرگوار انشاالله درتمامی مراحل کاری موفق باشید

 2. رویاصدر

  . باسلام وخسته نباشید.علیرغم شکایات وپیگیری های متعدد.نزدیک به یکسال است ازدحام وتجمع دستفروشان وبه تازگی بساط نوشابه ودوغ درپیاده رو(خیابان 15خردادشرقی بعدازمسجدامام نبش سرای جواهری وکوچه ی عربزاده) باعث مزاحمت برای عابرین وکسبه ی محل شده است ومتاسفانه علت اصلی این معضل همدستی وحق حساب گرفتن عده ای از عوامل اجرایی سدمعبرازانهادرقالب دریافت اجاره بهائ پیاده رووبدترازان مطلع کردن دستفروشان تحت حمایت خودشان ازورودبازرسین معتمد سدمعبرشهرداری است که این رویه باعث شدت گرفتن این معضل اجتماعی وفرهنگی وسلب آسایش دیگرشهروندان ورواج این عمل ناپسندگردیده است لذابدینوسیله ازمسئولین ذیربط تقاضای عاجزانه وعاجلانه رسیدگی داریم .ازطرف کسبه سرای جواهری وکوچه عربزاده

 3. علی امامی

  با سلام
  ببخشید، اگر مردم یکی از کارکنان شهرداری تهران، یا وابستگان او را فاسد، دزد یا کلاهبردار دیدند و دیدند که از سادگی عده‌ای از مردم سوء استفاده می‌کند و یا ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم می‌کند باید چه بکنند. و موارد را به سمع مسئولیت شهرداری رساندند و یا قصد ایجاد شرارت یا ریختن آبروی مردم بیگناه دارد مردم چه باید بکنند.
  الان شخصی که آبروی درستی ندارد و آبرویش رفته و مردم هم می‌دانند ولی خیلی از مردم نسبت به او همچنان ساده‌اند، آمده ببیند می‌تواند به شگرد قبلی خود ادامه داده و همچنین درشهرداری کار کند و آیا می‌تواند به تصدی مقامهای مهم در شهرداری برسد و پولهای کلانی را اختلاص کند. و در پی آن اقدام به شرارتهایی می‌کند.

 4. محمد

  با عرض سلام.خدمت شهردار تهران..اینجانب بعنوان یکی از شهروندان شهرحسن اباد مشکلات مردمی در مورد شهر رابرایتان اعلام میکنم..1نداشتن امکانات پزشکی وبیمارستان2الودگی بیش از حدومخلوت شدن بوی زباله به دلیل وجود بازیافت3نداشتن وسایل حمل ونقل کافی برای انتقال حداقل 3000نفر کارگر(بادرنظر گرفتن شهرک صنعتی وسیع)یا انتقال متروتا فرودگاه امام (ره)وحسن اباد.بنا به مشکلات ذکر شده وبعنوان نماینده مردم حسن اباد از شهردار محترم تهران جناب اقای قالیباف درخواست میکنم که برای بازدیداز شهرحسن اباد پیش قدم شده تااحالی شهر مقدمتان راگلباران فرمایند.امیدواریم که شما را در مراتب بالا تر دیدار فرماییم.باتشکر..

 5. syedali

  با سلام بارها در مورد مشکل محل زندگی ما در کنار ساختمان معاونت شهرداری تهران واقع در ایرانشهر گله مند بودیم وشکایت کردیم ولی کو گوش شنوا موسوی 09121906925

  • خسروبیگی

   دوست و شهروند عزیز تهرانی
   سلام و درود مرا پذیرا باشید
   باید به عرض عالی برسانم که بنده هیچ مسئولیتی در 137 تهران ندارم
   من ساکن اراک میباشم
   چندی پیش به اتفاق یکی از مسئولین 137 شهرداری اراک برای بازدید به مرکز 137 تهران رفتیم و من صرفا گزارش فوق را از آن بازدید در وبلاگم گذاشتم
   شما بایستی با شماره 137 در تهران تماس بگیرید یا از طریق سایت اینترنتی 137 موارد را منعکس کنید
   برایتان آرزوی سلامتی – سعادت و قبولی طاعات دارم
   عید فطر بر شما و مسئولین و دست اندرکاران عزیز و زحمتکش 137 تهران نیز مبارک
   شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *